• Porady
  • Rynek zakładów bukmacherskich online w Polsce

Rynek zakładów bukmacherskich online w Polsce

Rosnąca popularność zakładów wzajemnych online w Polsce spowodowała zainteresowanie urzędników Ministerstwa Finansów uregulowaniem rynku bukmacherskiego. Pomimo obowiązującej od 2009 roku restrykcyjnej ustawy o grach hazardowych, wiele zagranicznych firm bukmacherskich nie zdecydowało się wystąpić o licencję, a tym samym zalegalizować swojej działalności w Polsce. Dla polskiego gracza oznacza to tyle, że przy braku znajomości obowiązujących przepisów często nieświadomie korzysta z nielegalnych usług narażając się na kary. W tej chwili w Polsce działa dziewiętnastu legalnych bukmacherów online.

Spis treści
Rynek bukmacherski w Polsce

W 2017 roku legalni bukmacherzy obsługiwali jedynie 10% polskiego rynku wg. obrotu oraz 30% wg. GGR – obrotu pomniejszonego o wypłaty z wygranych. W 2018 roku – według badań Stowarzyszenia Graj Legalnie – obrót wzrósł do 60%, a udziały w rynku do 25%. Z kolei w 2019 roku odnotowano wzrost obrotów o prawie 15%, do rekordowego poziomu 6,7 miliarda złotych, gwarantując dochody do państwowego budżetu na poziomie ok. 806 milionów złotych. Rok 2020 może okazać się nieco gorszy – do połowy roku 2020 rynek zakładów bukmacherskich skurczył się o 10% z powodu odwołania licznych wydarzeń sportowych.

Rynek bukmacherski online

Obecnie w Polsce funkcjonuje zaledwie kilkaset naziemnych punktów przyjmowania zakładów wzajemnych. Nie ma ich wiele, ale trzeba mieć na uwadze kilka czynników wpływających na taki stan rzeczy. Po pierwsze, w Polsce nie ma szczególnej tradycji obstawiania i traktowania tego w kategoriach rozrywki. Po drugie, istnieją ograniczenia związane z licencjami. Po trzecie coraz większą część rynku stanowią młodzi użytkownicy, którzy korzystają z ofert bukmacherów internetowych. Nie każda strona z zakładami, której serwis obsługuje graczy polskojęzycznych jest serwisem legalnym. Aby uporządkować wiedzę poniżej przedstawiamy specjalna listę wszystkich legalnych bukmacherów w Polsce 2020, wraz z numerem licencji, datą otrzymania licencji oraz linkiem do recenzji, w której szczegółowo omawiamy wady i zalety poszczególnych firm.

BukmacherLicencja
Fortunaz dnia 22 stycznia 2018 r. nr PS4.6831.22.2017
STSz dnia 13 lutego 2018 r. nr ps4.6831.20.2017.KLE
forBETz dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016
LV BETz dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK
Totolotekz dnia 2 kwietnia 2019 r. nr PS4.6831.8.2018
TOTALbetz dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.12.2017
PZBUKz dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017
eWinnerz dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017
Betclicz dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017
Etotoz dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17
Noblebetz dnia 3 stycznia 2019 r. nr PS4.6831.28.2017
Superbetz dnia 24 października 2019 r. nr PS4.6831.4.2017
BETFANz dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018
Trafz dnia 28 listopada 2018 r. nr PS4.6831.3.2018
BetXz dnia 22 listopada 2018 r. nr. S4.6831.30.2017

Czym charakteryzują się legalni bukmacherzy?

Aby otrzymać licencję operator musi spełnić szereg wymagań. Podstawowymi warunkami są: kapitał zakładowy w wysokości 2 mln złotych, posiadanie siedziby w Polsce, oferowanie zakładów na stronie z polską domeną (.pl), zapewnienie przetwarzanie usług związanych z transakcjami pieniężnymi przez polskie banki, polskie oddziały banków zagranicznych. W związku z tym użytkownik nielegalnego serwisu musi zdawać sobie sprawę, że przynamniej jeden z wymienionych wyżej czynników nie będzie spełniony. Dlatego polecamy na stronach bukmacherów sprawdzianie zakładki „o nas” gdzie zazwyczaj zawarta jest informacja o siedzibie spółki.

Stawki podatkowe w internetowych zakładach wzajemnych

Jednym z powodów niechęci największych zagranicznych firm bukmacherskich do otwierania biznesu w Polsce jest obowiązujący podatek od stawki zakładu. Ten temat jest głównym przedmiotem sporów pomiędzy reprezentantami branży hazardowej, a kolejnymi ministrami finansów.

Stawka a podatek bukmacherski

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują 12% podatku od stawki zakładów. Na podanym obok przykładzie wyjaśniliśmy graficznie działanie podatku od stawki na Twoje ewentualne zyski. Korzystając z tej informacji musisz pamiętać, że w tym przypadku stawka, która zostanie przemnożona przez kurs będzie wynosiła 88 złotych. 

Czy w związku z tym wygrane u legalnych bukmacherów są niższe? Niekoniecznie. Legalni bukmacherzy online starają się minimalizować różnice powstałe przez działanie podatku i często oferują promocje podwyższając kursy na wybrane wydarzenie lub zwiększając ostateczną wartość wygranej.

Najlepsi bukmacherzy według redakcji legalnibukmacherzy.pl

Oprócz samej listy legalnych bukmacherów przygotowaliśmy także subiektywny ranking. Nasz ranking oparliśmy na analizie oferty każdego legalnego operatora internetowego. Ocenie poddana została wysokość i liczba promocji startowych i okresowych, wysokość kursów bukmacherskich, jakość obsługi klienta, łatwość robienia depozytów oraz funkcjonalność zakładek zakładów na żywo. Mając na uwadze to, że coraz więcej osób korzysta ze smartfonów, w poszczególnych recenzjach dodaliśmy informacje o działaniu aplikacji mobilnych. W związku z tym, ze największe firmy bukmacherskie nie posiadają legalnej oferty, chcieliśmy pomóc wybrać najlepszego obecnie legalnego bukmachera w Polsce. Ranking aktualizujemy każdego pierwszego dnia miesiąca i staramy się na bieżąco reagować na zmiany oferty zakładów online.

Konsekwencje gry w nielegalnych zakładach

Polski rząd, wprowadzając w 2017 roku nowelizację ustawy hazardowej, postanowił jeszcze mocniej niż do tej pory zwalczać podmioty nielegalnie oferujące usługi bukmacherskie. Zaproponowane rozwiązania mają na celu zwiększenie na rynku obecności licencjonowanych operatorów, a tym samym zwiększenie wpływów podatkowych. Podstawowym, szeroko komentowanym posunięciem polskiego rządu było wprowadzenie blokowania stron nielegalnych operatorów. Wkrótce możemy się spodziewać, że nie uda się wejść na strony nielegalnych bukmacherów. Kłopotem dla branży może być jednak stosunkowo łatwy dla użytkowników sposób obejścia proponowanych blokad. Wprawdzie obejście tego pozwala m.in. zastosowanie VPN lub podmiana pliku host to należy jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku gry u nielegalnych bukmacherów nie będzie można się tłumaczyć nieznajomością prawa i brakiem orientacji w przepisach.Aby zwiększyć świadomość graczy i licencjonowani bukmachery stworzyli stronę rejestrdomenzakazanych.pl, na której znajdują się nazwy podmiotów, które prowadzą nielegalne strony bukmacherskie w języku polskim. Kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia liczby legalnych bukmacherów ma być blokowanie płatności bukmacherskich pochodzących z zakazanych stron internetowych.

Zamiany w ustawie hazardowej 2017

Nowelizacja ustawy podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku. Oto najważniejsze zmiany, o których muszą wiedzieć gracze zakładów bukmacherskich online:

  • Powstanie oficjalny państwowy rejestr zakazanych stron internetowych, które prowadzą nielegalną działalność bukmacherską online.
  • Strony z w/w rejestru maja być blokowane dla użytkowników znajdujących się na terenie Polski. (od 1 lipca 2017 r.)
  • Brak blokady ze strony dostawcy internetu będzie grozić karą do pół miliona złotych.
  • Banki oraz strony pośredniczące w transakcjach pieniężnych zobowiązane będą do blokowania płatności pochodzących ze stron nielegalnych zakładów online.

Najwięksi bukmacherzy w Polsce 2020

Według Stowarzyszenia Graj Legalnie, udział legalnych firm bukmacherskich w polskim rynku w I połowie 2020 roku to:

Udziały w rynku bukmacherskim

Przyjrzyjmy się wynikom finansowym poszczególnych legalnych bukmacherów online na przestrzeni ostatnich lat i dowiedzmy się, którzy z nich generują największe przychody i zyski.

STS

Największy bukmacher w Polsce kontroluje około 50% rynku (stan na 1. połowę 2020 roku), a jego przychody netto za 2019 rok wyniosły ponad 2,71 miliarda złotych, przy 2,12 miliarda złotych rok wcześniej. Daje to wzrost o zawrotne 27,8%. Szanse na to, że w tym roku wyniki finansowe tego bukmachera po raz kolejny zwiększą się w tak spektakularny sposób są raczej niewielkie, jednak istnieje możliwość, że STS będzie powiększać swoje udziały w rynku bukmacherskim w Polsce i zagranicą przez kolejne lata. W tym celu regularnie czyni inwestycje, co również przełożyło się na niższy przychód w 2019 roku, kiedy to firma prowadzona przez Mateusza Juroszka zaliczyła zysk na poziomie 119,7 miliona złotych. Był to wynik o przeszło 14 milionów gorszym niż rok wcześniej. Mimo, to należy spodziewać się, że po kryzysie pandemicznym firma ta będzie kontynuować swój triumfalny pochód, a jej udział w polskim rynku najpewniej oscylować będzie w okolicach 50%.

Fortuna

Największy konkurent STS w Polsce, a jednocześnie bukmacher kontrolujący w 1. połowie 2020 około 25% naszego rodzimego rynku zakładów wzajemnych. Fortuna to od lat międzynarodowy gracz, który od blisko ćwierćwiecza oferuje usługi klientom z Polski. W poprzednich latach firma ta regularnie notowała zyski – w 2018 roku wyniosły one 57,85 miliona złotych, a rok później 74,5 miliona złotych, co daje wzrost na poziomie 28,78% w skali rocznej. Przychody netto tej marki w Polsce również prezentowały się niezwykle ciekawie – w 2018 roku wyniosły one 1,73 miliarda złotych, a rok później ponad 2,1 miliarda (wzrost o ponad 21%). Mówimy tu więc o prawdziwym potentacie, który jako jedyny rywal STS notuje w Polsce regularny zysk z prowadzonej działalności. Możemy być pewni, że Fortuna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w rywalizacji ze swoim największym konkurentem.

forBET

forBET to na chwilę obecną jeden z najdynamiczniej rozwijających się legalnych bukmacherów i trzecia siła, jeśli chodzi o udział w polskim rynku zakładów wzajemnych – po dwóch kwartałach 2020 roku wyniósł on około 7%. W ostatnich latach swojej działalności, forBET zanotował naprawdę imponujący wzrost przychodów z blisko 237,8 miliona złotych w 2018 roku do 412,83 miliona w roku 2019. To wzrost o niesamowite 73,6% w skali rocznej! Niestety, wynik ten nie pozwolił bukmacherowi forBET na zakończenie roku fiskalnego na plusie – w 2019 roku jego strata netto wyniosła 1 835 966,69. Rok wcześniej była ona na wyższym poziomie 2 028 789,65 złotych. Warto zauważyć, że forBET w ostatnich latach nie próżnował i czynił regularne inwestycje w rozwój serwisu. Co prawda mało prawdopodobne, by w 2020 roku poprawił swój wynik finansowy, jednak nie ma wątpliwości, że ma szanse już niedługo wychodzić ze swojej działalności na plus.

LVBET

LVBET rozpoczął swoją działalność na polskim rynku niemal równolegle z bukmacherem forBET, a dokładniej w 2016 roku. Od tamtej pory stał się marką rozpoznawalną, w dużej mierze za sprawą obecności na koszulkach klubów Ekstraklasy oraz na galach Fame MMA. Nie udało mu się jednak, póki co osiągnąć tak dużego sukcesu jak forBET – udział w rynku LVBET wynosi obecnie około 3%. Przychody tego bukmachera z świadczonych przez niego usług w 2018 i 2019 roku wyniosły odpowiednio 192 i 237,6 miliona złotych. Niestety, nie pozwoliło mu to wypracować zysku, a straty z prowadzonej działalności wyniosły 2,91 miliona złotych w 2018 roku i 2,96 miliona złotych rok później. Bukmacher ten czyni jednak regularnie inwestycje, które mają mu zapewnić długofalowy zysk. Czy uda mu się zmniejszyć dystans do top 3? Dowiemy się najpewniej po podsumowaniu kolejnego roku fiskalnego.

BETFAN

Bukmacher BETFAN bardzo odważnie wszedł na polski rynek w maju 2019 roku i już teraz kontroluje ponad 3% rynku, ustępując pod tym względem jedynie topowym markom, takim jak m. in. STS, Fortuna, forBET i LVBET. W 2019 roku firma po raz pierwszy wykazała przychody, w dodatku od razu wysokie – wyniosły one 106,56 milionów złotych. Nie udało mu się jednak wypracować zysku – strata wyniosła 5,62 milionów złotych, przy 1,04 miliona rok wcześniej. Mimo iż w 2020 roku ciężko będzie temu bukmacherowi wyjść na plus, to przy obecnym tempie wzrostu, to już w kolejnych latach może mu się to udać.

ETOTO (2018)

Bukmacher ETOTO zanotował w 2018 roku ogromną stratę, która wyniosła ponad 31 miliona złotych. Wynikała ona przede wszystkim z ogromnych nakładów inwestycyjnych, obejmujących przede wszystkim rozwój serwisu online oraz działania marketingowe z udziałem topowych polskich dziennikarzy sportowych. Ofensywa ETOTO przełożyła się wyraźnie na wzrost przychodów tej firmy – w 2018 roku wyniosły one 70,2 miliona złotych, co przy 4,98 miliona złotych rok daje wzrost o zawrotne 1300%! Tym samym, ETOTO z najmniejszego legalnego bukmachera stał się rozpoznawalnym graczem na polskim rynku, z udziałem na poziomie 2%. Niewykluczone, że to dopiero początek dynamicznego rozwoju tego operatora.

Totolotek

Najdłużej działający bukmacher w Polsce w ostatnich latach nie radzi sobie najlepiej. Jego udział w naszym rodzimym rynku zakładów wzajemnych regularnie się kurczy (zaledwie ok. 3% po 1. połowie 2020 roku przy 5% w 2019 roku). Totolotkowi nie pomogła nawet zmiana właściciela. Przychody netto tego operatora spadły w 2019 roku o 18,7% w porównaniu do roku 2018, a dokładniej wyniosły 304 miliony złotych przy 374,16 milionach rok wcześniej. Mimo iż liczby te na pierwszy rzut oka przedstawiają się dość okazale, firma od kilku lat notuje wysokie straty – w 2018 roku wyniosły one 10 223 163,94 złotych, a rok później aż 28 320 799,07 złotych, co jest jednym z najgorszych wyników wśród aktywnych legalnych polskich bukmacherów. W tym roku wyniki te mogą być jeszcze gorsze…

TOTALbet

TOTALbet działa w Polsce stosunkowo niedługo, bo od 2018 roku. Przez ten czas jego serwis uległ licznym modyfikacjom i już teraz śmiało można nazwać rozpoznawalną marką o wyróżniającej się ofercie. Mimo to, jego udział w rynku oscyluje w granicach 2%. Wydaje się jednak, że jego rozwój idzie w dobrym kierunku – w 2019 roku zanotował przychód na poziomie 108,87 miliona złotych, co jest wynikiem o ponad 104 miliony złotych i prawie lepszym niż w poprzedzającym go roku rozliczeniowym. Mimo to, bukmacher w dalszym ciągu notuję straty – w 2019 roku wyniosły one 6,93 milionach złotych, przy 5,69 milionach złotych rok wcześniej. Warto odnotować, że TOTALbet ma solidne zaplecze finansowe i niewykluczone, że w kolejnych latach zdoła zniwelować stratę do czołówki i zacząć przynosić swoim właścicielom zyski.

eWinner

W naszym zestawieniu nie mogło również zabraknąć miejsca dla bukmachera eWinner, który w połowie 2020 roku kontrolował ok. 1% rynku zakładów bukmacherskich. eWinner zadebiutował pod koniec 2019 roku i do końca tamtego okresu rozliczeniowego wykazał przychody na poziomie blisko 9,53 milionów złotych. Strata spółki w ubiegłym roku była wysoka i wyniosła 7,13 milionów złotych, przy 657,7 tysiącach złotych rok wcześniej. W 2020 roku przychody eWinner najpewniej będą znacznie wyższe, jednak raczej nie uda mu się zakończyć tego trudnego dla branży roku na plusie.

Superbet

Ten międzynarodowy gracz jest obecny w Polsce od kilku lat, jednak na rynek zakładów online wszedł niedawno, bo na początku 2020 roku. Do tej pory jego roczne rozliczenia finansowe obejmowały wyłącznie zakłady w punktach naziemnych. W 2018 roku jego przychody wyniosły 1,62 miliona złotych, a rok później 4,19 miliony złotych. W tym samym czasie bukmacher zanotował bardzo wysokie straty – w 2018 roku wyniosły one 24,35 miliona złotych, a w roku 2018 – 23,89 miliona złotych. Należy spodziewać się, że w tym roku przychody tego buka będą wyższe, a straty być może niższe. Rynkowy udział Supebet wynosi obecnie około 1%.

PZBUK

Bukmacher PZBUK, podobnie jak TOTALbet, pojawił się na rynku w 2018 roku. Od tego czasu udało mu się zwiększyć swoje przychody, które w 2019 roku wyniosły łącznie 44,88 miliony złotych, przy 3,7 milionach złotych rok wcześniej. Wzrost jest co prawda duży, jednak warto zauważyć, że PZBUK wszedł na rynek w drugiej połowie tamtego roku. Wraz z przychodami, wzrosła jednak również strata tego operatora – w 2018 roku  była ona na poziomie 1,22 miliona złotych, a rok później 7,77 milionów. Ciężko spodziewać się, by w 2020 roku zaczął notować zyski, tym bardziej, że jego udział w rynku wynosi jedynie około 0,5%.

Noblebet

Serwis online Noblebet został uruchomiony pod koniec 2019 roku. Dość szybko udało mu się jednak zagościć w świadomości polskich fanów, w dużej mierze za sprawą sponsoringu piłkarskiej sekcji Śląska Wrocław. Chociaż jego udział w rynku po 1. połowie 2020 roku był znikomy (ok. 0,5%), wydaje się, że ma spory potencjał. Przychody tego buka w 2019 roku były jednak skromne i wyniosły zaledwie nieco ponad 9,7 miliona złotych. Jego straty były stosunkowo wysokie i wyniosły blisko 2,69 miliona złotych. Niemniej, mimo iż ten rok był trudny dla branży, Noblebet może znacznie poprawić swoje wyniki finansowe, przynajmniej, jeśli chodzi o przychód i obroty.

BetX

Najmłodszy bukmacher w naszym zestwieniu. BetX na dobre zagościł na polskim rynku w 2020 roku, jednak jako spółka funkcjonował nieco dłużej – w 2018 roku aktywa tej spółki wyceniane były na 2,04 miliona złotych, a rok później na 1,57 miliona. W tych latach BetX nie zanotował przychodów, a jedynie stratę, która w 2018 roku wyniosła 203,3 tysiące złotych, a rok później 409,1 tysięcy złotych. Wątpliwe, by w 2020 roku bukmacher ten wyszedł na plus, tym bardziej, że musiał poczynić poważne inwestycje w rozwój swojego serwisu online, jednak najpewniej jego przychody liczone już będą w milionach złotych.

Traf

Bukmacher, który należy do państwowego Totalizatora Sportowego zajmuje się co prawda wyłącznie wyścigami konnymi, jednak nie przeszkadza mu to w generowaniu zysków jako jedyny poza STS-em i Fortuną bukmacher w kraju – w roku 2018 i 2019 wyniosły one odpowiednio 1,05 miliona złotych i 786,7 tysięcy złotych. Z racji tego, że Traf to firma państwowa, nie musi przejmować się m. in. opłatami licencyjnymi. Przychody netto tego bukmachera nie były w poprzednich latach wysokie – w 2018 roku wyniosły one 14,3 milionów złotych, a rok później 13,6 milionów złotych.

Liderzy rynku bukmacherskiego w Polsce na przestrzeni lat

Tak prezentują się realni użytkownicy i odsłony w dniach 16-22.03.2020.

DomenaRealni użytkownicyOdsłony
sts.pl790 8914 764 684
lvbet.pl184 241317 829
efortuna.pl119 7865 218 843
Gemius/ PBI

Zupełnie inaczej wyglądało to jeszcze 2 lata temu. Poniżej tabela realnych użytkowników od 07.2017 do 10.2019 roku.

DomenaOdsłony 07.2017Odsłony 10.2019Różnica
lvbet.pl6 916 4268 890 601wzrost 22,2%
efortuna.pl29 193 62624 607 255spadek 15,7%
sts.pl16 568 06830 585wzrost 45,8%
Gemius/ PBI


A tak tabela z odsłonami w okresie 07.2017 – 10.2019 u legalnych bukmacherów w Polsce.

DomenaOdsłony 07.2017Odsłony 10.2019Różnica
lvbet.pl6 916 4268 890 601wzrost 22,2%
efortuna.pl29 193 62624 607 255spadek 15,7%
sts.pl16 568 06830 585wzrost 45,8%
Gemius/ PBI

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close