Systemy bukmacherskie
Umiejętne korzystanie z systemów bukmacherskich zwiększa szanse na regularne wygrywanie zakładów bukmacherskich. W artykule opisaliśmy najskuteczniejsze systemy bukmacherskie, przykłady ich zastosowania i najlepszych bukmacherów, u których warto je wdrożyć.
Najlepsze systemy bukmacherskie
Na początek wybraliśmy 3 najlepsze systemy bukmacherskie. Pod uwagę wzięliśmy takie aspekty jak: szanse na długofalowe zyski, stopień skomplikowania, prawdopodobieństwo wysokiej wygranej czy ryzyko całkowitego bankructwa. Według nas najlepsze systemy bukmacherskie to:
Przed wykorzystaniem interesującego cię systemu, powinieneś wybrać także bukmachera, który zapewni ci do tego najwyższe kursy, najszerszą ofertę i najlepsze bonusy. Pomocny w tym temacie będzie ranking najlepszych bukmacherów.
Systemy bukmacherskie – stawkowanie modulowane
Punktem wyjścia jest ustalenie budżetu na grę i tego, jaka będzie maksymalna stawka pojedynczego zakładu:
- Maksimum nie powinno przekraczać 2% bankrolla.
Dla wygody stosowania radzimy dobrać maksymalną stawkę, łatwo podzielną przez “10” – np. 30 PLN. Wówczas, 1 jednostka zarezerwowana dla najbardziej ryzykownych zdarzeń wynosić będzie 3 PLN.
Dlatego szczególnie istotne jest wybranie bukmachera z najwyższymi kursami. Ostateczna decyzja za ile jednostek obstawimy zakład, zależy jednak od efektów naszej analizy spotkania.
Szansa trafienia | Kurs | Liczba jednostek |
---|---|---|
Bardzo wysoka | 1.01 – 1.50 | 9-10 |
Wysoka | 1.51 – 2.00 | 6-8 |
Średnia | 2.01 – 3.50 | 3-5 |
Niska | 3.51 | 1-2 |
Poniżej zebraliśmy komplet zalet i wad, które wiążą się z obstawianiem systemem stawkowania modulowanego:
- Dość małe ryzyko bankructwa w przypadku grania zdarzeń o najwyższym prawdopodobieństwie wystąpienia.
- Elastyczność pozwalająca na granie zarówno zdarzeń z niskimi, jak i wysokimi kursami,
- Jest łatwym sposobem sprawdzenia skuteczności własnych typów,
- Duża prostota, dzięki czemu z powodzeniem mogą go stosować Ci, którzy dotychczas korzystali z systemu stawki płaskiej.
- Niska skuteczność typów pozwala nawet na długą grę.
- Szansa na duże zyski już przy przyzwoitej skuteczności.
- Nikła szansa na wysokie wygrane, przy graniu wyłącznie zakładów o dużej szansie trafienia.
- Konieczne jest posiadanie umiejętności prawidłowego ustalania prawdopodobieństwa trafienia typu.
- Wymagana jest niemała skuteczność gracza.
- Umiejętne stawkowanie bywa czasochłonne.
Przykład zastosowania systemu stawkowania modulowanego:
Aby lepiej wytłumaczyć system stawkowania modulowanego, pokażę wam jak wyglądała moja gra tym systemem.
- Mój budżet: 1500 PLN
- Maksymalna stawka: 2% bankrolla – 30 PLN (1 jednostka = 3 PLN)
Obstawiając w Superbet trafiłem na 3 interesujące zdarzenia z kobiecego tenisa i podporządkowałem im stawki według przedziałów prawdopodobieństwa z powyższej tabeli.
Przeprowadziłem analizę, która doprowadziła mnie do wniosków, że zwycięstwo Niemeier nad Kvitovą jest dość prawdopodobne, zaś wygrana Bogdan nad Rodgers jest obarczona stosunkowo dużym ryzykiem.
- Jule Niemeier – Petra Kvitova – 4 jednostki (4 x 3 PLN =12 PLN)
- Ana Bogdan – Shelby Rodgers – 3 jednostki (3 x 3 PLN = 9 PLN)
- Caroline Garcia – Yulia Putintseva – 9 jednostek (9 x 3 PLN =27 PLN)
Jakie były rozstrzygnięcia? Jule Niemeier sprawiła niespodziankę i wygrała swoje spotkanie z Petrą Kvitovą. Swoje spotkanie wygrała także Caroline Garcia, natomiast Ana Bogdan uległa Shelby Rodgers. Oto jak takie rezultaty maiło to na mój bankroll:
- Suma wniesionych stawek: 48 PLN (12 + 9 + 27)
- Wygrane: 69,43 PLN (33,79 + 35,64)
- Nowy stan bankrolla: 1521,43 PN (1500 – 48 + 69,43)
Gdy obstawiam systemem stawkowania modulowanego, to najczęściej gram w Superbet. Mają tam dwie bardzo dobre promki: „Super Kursy” i „Super Przewagę”. Dzięki pierwszej kursy często są najwyższe na rynku, a dzięki drugiej kupony są zaliczane jako wygrane nawet przed końcem zakładu. Więcej o promocjach i bonusach w Superbet piszę w osobnym artykule.
System bukmacherski Kelly’ego
Jest to kolejny system, który w dużej mierze polega na odpowiednim dobraniu stawki zakładu. W odróżnieniu od systemu stawki modulowanej, ta strategia gry uwzględnia etap gry na jakim się znajdujemy, tj. wysokość naszego bankrolla.
Jeśli taka specyfika systemu Kell’yego skłania Cię aby spróbować gry z jego pomocą, konieczne będzie przyswojenie sobie poniższego wzoru, służącego obliczaniu stawki:
Zwróć uwagę, że aby obliczenia miały jakikolwiek sens, konieczne jest spełnienie warunku: p x k > 1. Wynika to z definicji valubetu, czyli zakładu, którego prawdopodobieństwo wystąpienia jest w naszej opinii wyższe, niż wynikałoby to z kursu bukmacherskiego.
Syste Kelly’ego może być naprawdę opłacamy, ale tutaj bardzo istotna jest wysoka skuteczność typów. Pomoże ci ją podnieść artykuł jak obstawiać mecze. Znajdziesz tam bardzo zaawansowane porady na najpopularniejsze dyscyplny.
- Stanowi pole do popisu dla tych, którzy potrafią wyszukiwać zakłady o większej szansie powodzenia, niż wynika to z kursu bukmacherskiego
- Premiuje doświadczonych graczy, mogących się pochwalić przyzwoitą skutecznością typowania
- Daje większe szanse na duży zysk niż większość systemów bukmacherskich
- Jego stosowanie wiąże się z dość małym ryzykiem utraty całego bankrolla, gdyż w przypadku serii porażek, stawki ulegają zmniejszeniu
- Wysoka stopa zwrotu (yield)
- Istnieje szereg modyfikacji tego systemu np. “ułamkowy”, które dają jeszcze większe bezpieczeństwo kapitału (gracz stawia jedynie część stawki będącej rezultatem obliczeń).
- Wymagana jest podstawowa wiedza matematyczna, głównie w zakresie kolejności wykonywania działań.
- Konieczna jest umiejętność wyszukiwania valuebetów.
- Najczęściej daje efekty dopiero w długofalowej perspektywie.
- Korzystanie z niego wiąże się z koniecznością poświęcenia dłuższej chwili na wyszukiwanie valuebetów i obliczenia.
- Bywa zbyt mozolny i skomplikowany dla mniej doświadczonych graczy.
- Trudny do zaimplementowania dla graczy nie wykazujących się wysoką skutecznością.
System bukmacherski Kelly’ego – przykład zastosowania
Zakładamy, że nasz budżet na grę to 1500 PLN. Podczas analizowania sobotniej oferty na mecze La Liga moją uwagę przykuły kursy na mecz Rayo – Barca w TOTALbet.
Według mnie bukmacher zdecydowanie niedoszacował kursów na Barcę i jego zdaniem „Duma Katalonii” miała około 55.55% szans na zwycięstwo. Ja te szanse oceniłem znacznie wyżej,
- Szansa na zwycięstwo Barcelony wg. TOTALbet
55.55% - Szansa na zwycięstwo Barcelony wg. nas
75%
Mamy zatem do czynienia z klasycznym valuebetem, gdyż prawdopodobieńśtwo wystąpienia zdarzenia jest według nas wyższe niż to jakie zakłada bukmacher. Ponieważ warunek p x k > 1 jest tutaj spełniony, nie pozostaje zatem nic innego jak obstawić kupon, po stawce wyliczonej według wyżej prezentowanego wzoru:
W tym miejscu rozważmy dwa scenariusze:
- W przypadku zwycięstwa Barcelony, nasz bankroll wyniesie 1883,25 PLN. To od tej wartości obliczana będzie stawka kolejnego zakładu. W związku z ostatnią wygraną będzie ona zatem wyższa niż byłoby to w momencie rozpoczęcia gry.
- Jeżeli Blaugranie powinęłaby się noga i ostatecznie nie wygrała z Rayo, nasz bankroll uszczupli się o 656,25 PLN, zatem finalnie pozostanie nam 843,75 PLN. Z uwagi na niekorzystne rozstrzygnięcie pierwszego zakładu, stawka kolejnego będzie odpowiednio niższa, tak aby zadbać o stabilność kapitału.
TOTALbet to bukmacher, który może pochwalić się bardzo często najwyższymi kursami na faworytów, a dodatkowo możesz tam obstawić zakład bez ryzyka do 200 zł bez żadnego obrotu. Dzięki temu zanim przejdziesz do grania systemowego, możesz istotnie powiększyć swój kaptiał.
Najlepsze systemy bukmacherskie – system Greenwood
Najskuteczniejsze systemy bukmacherskie to takie, dzięki którym osiągamy cel mimo szeregu niepowodzeń. System Greenwood z pewnością do nich należy, gdyż wystarczy jeden trafiony zakład, aby osiągnąć zysk, jaki założyliśmy sobie przed rozpoczęciem gry.
Ten system polega na obstawianiu zakładów składających się z:
- 4-5 selekcji
- Z kursem ogólnym około 7.00
Jest to dość ryzykowna strategia gry, dlatego na początku warto skorzystać z licznych cashbacków, które zapewnią wam bezpieczną grę.
Przykład zastosowania systemu Greenwooda
Opcja 1: Moim celem jest wypracowanie zysku w wysokości 150 PLN, a kapitał początkowy określamy na poziomie 1500 PLN. Buduję kupon z kursem około 7.00, składający się z 4 zdarzeń. Stawkę zakładu ustalamy na poziomie 27 PLN, ponieważ pożądany przez nas stan bankrolla po ewentualnej wygranej miałby wynieść min. 1650 PLN. Jeżeli nasz kupon zostałby rozliczony jako wygrany, faktycznie osiągnęlibyśmy ten pułap:
- 1500 PLN – 27 PLN + 182,49 PLN = 1655,49 PLN
Opcja 2: W przypadku niepowodzenia, naszym kolejnym celem jest zbudowanie kuponu o podobnej strukturze, ale ze stawką dostosowaną do poniesionych dotychczas strat. Ewentualna wygrana ma zapewnić ich pokrycie i wypracowanie zamierzonego zysku. Wobec tego, stawka drugiego kuponu winna być nie mniejsza niż 33 PLN:
- 1500 PLN – 27 PLN – 33 PLN + 213,87 PLN = 1653,87 PLN
Opcja 3: Porażki w pierwszych dwóch krokach oznaczają, że w trzecim musimy skorygować stawkę o przegrane dotychczas 60 PLN. Jeżeli ustalimy ją na poziomie 37 PLN, przy pozytywnych rozstrzygnięciach osiągniemy swój cel:
- 1500 PLN – 27 PLN – 33 PLN – 37 PLN + 255,37 PLN = 1658,37 PLN
Systemy bukmacherskie – pozostałe opcje
Wymienione przez nas najlepsze systemy bukmacherskie to tylko wąski wycinek opracowanych przez lata strategii gry. Jest ich zdecydowanie więcej i niewykluczone, że to inny z nich może się okazać dla Ciebie najodpowiedniejszy. Poniżej wypisałem wam jak działają poszczególne systemy bukmacherskie.
System płaskiej stawki
Czy najlepsze systemy bukmacherskie to te najprostsze? Praktyka pokazuje, że nawet tak łatwy w zastosowaniu system jak płaska stawka, może skutecznie zmaksymalizować efekty naszej gry. Metoda ta polega na ustaleniu pewnej kwoty, za którą obstawiany będzie każdy kupon, niezależnie od tego czy poprzedni był wygrany lub przegrany.
Systemy bukmacherskie często są modyfikowane i tak jest również z płaską stawką. W rozumieniu niektórych graczy, prezentowana strategia gry zakłada stałe obstawianie tego samego % bankrolla, a nie tej samej stawki w ujęciu kwotowym. W przykładzie zaprezentujemy jednak klasyczną, niezmodyfikowaną formę, gdyż naszym zdaniem, wszelkie zmiany powodują zanik zalet tego systemu.
Przykład zastosowania
Jak w przypadku każdego systemu bukmacherskiego, należy rozpocząć grę od ustalenia budżetu na grę i poziomu pojedynczej stawki. Jeżeli dysponujemy kwotą 1500 PLN, a na pojedynczy zakład przeznaczać będziemy 30 PLN, nasza gra nawet przy katastrofalnej passie liczyć będzie 50 zakładów. Przyjmijmy, że obstawimy 6 zakładów (nie musimy czekać na rozstrzygnięcie poprzedniego) AKO lub SINGLE w STS:
W naszym przykładzie mieliśmy zmienne szczęście. Zwycięskie okazały się kupony nr 2, 3 i 5. Porażki ponieśliśmy w zakładach nr 1, 4 i 6. Oto podsumowanie gry:
- Wniesione stawki: 180 PLN (6 x 30 PLN)
- Suma wygranych: 258,72 PLN (93,72 PLN + 81,84 PLN + 83,16 PLN)
- Bankroll po serii 6 kuponów: 1578,72 PLN (1500 PLN – 180 PLN + 258,72 PLN)
- Zysk/Strata: +78,72 PLN
Systemy bukmacherskie – progresja
Jest to zatem klasyczna progresja, która w warunkach polskich przepisów podatkowych (12% od wygranych), sprawdza się tylko w przypadku kuponów o kursie ogólnym co najmniej 2.28. W istocie, stosowanie tej metody jest opłacalne przy kursach 2.50 i wyższych, gdyż minimalne wygrane nie są warte ryzyka, jakie ponosimy. Nieumiejętne wykorzystywanie tego systemu wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem bankructwa.
Przykład zastosowania:
Nasz budżet ustalamy na poziomie 2000 PLN, zaś stawkę pierwszego zakładu na 30 PLN. Szukamy zdarzeń w ofercie LVBET, które są opatrzone kursem wyższym niż 2,28. W przypadku niepowodzenia pierwszego zakładu, w drugim wnosimy stawkę 60 PLN. Jeśli i tym razem się nie powiedzie – znów ją podwajamy, tym razem do 120 PLN.
W naszym przykładzie, sukces dał nam dopiero szósty zakład. Na tym etapie zaangażowaliśmy już prawie wszystkie środki z bankrolla, zatem ryzyko bankructwa było poważne. Nie zmienia to faktu, że trafienie tylko jednego kuponu zagwarantowało nam w ostatecznym rozrachunku zysk.
- Wniesione stawki: 1890 PLN (30 + 60 + 120 + 240 + 480 + 960)
- Suma wygranych: 1985,28 PLN
- Bankroll po serii 6 kuponów: 2095,28 PLN (2000 PLN – 1890 PLN +1985,28 PLN)
- Zysk/Strata: +95,28 PLN
System stawkowania procentowego
Obstawiasz zakłady za stały, określony procent swojego bankrolla. Oznacza to, że kwoty wnoszone na zakłady ulegają zmianie, w zależności od tego czy częściej wygrywamy, czy przegrywamy.
Przykład zastosowania
Zalecana wysokość stawki w ujęciu procentowym to 2% co w przypadku naszego pierwszego kuponu przy bankrollu 1500 PLN, stanowi 30 PLN. Pierwszy kupon w Fortunie okazał się przegrany, dlatego na drodze obliczeń wykalkulowano stawkę drugiego zakładu jako 29,40 PLN:
- (1500 PLN – 30 PLN) x 0,02 = 29,40
Tym razem nasza próba zakończyła się powodzeniem, efektem czego wkład w następny zakład uległ zwiększeniu. To od aktualnej wysokości bankrolla (1559,35 PLN) obliczana jest kolejna stawka:
- 1559,35 x 0,02 = 31,19 PLN
Jeżeli nasz trzeci zakład okaże się przegrany, stawka czwartego wyniesie:
- (1559,35 – 31,19) x 0,02 = 30,56 PLN
W przypadku kiedy kupon da nam wygraną, kolejny zakład obstawimy za:
- (1559,35 – 31,19 + 147,12) x 0,02 = 33,51 PLN
System Paroli
W przypadku porażki należy powrócić do stawki początkowej. Nietrudno zatem dojść do wniosku, że premiuje on graczy z dobrą serią zakładów i pomaga przetrwać tym, którzy zmagają się z niekorzystną passą. Za najbardziej pożądaną stawkę bazową uznaje się 2% posiadanego kapitału, ale bardziej agresywne style gry dopuszczają nawet 5%.
Przykład zastosowania
Posiadając bankroll na poziomie 1500 PLN, pierwszy zakład obstawiliśmy za 30 PLN. Po serii 3 wygranych przyszły 2 porażki przedzielone jednym zwycięstwem:
Po serii wygranych, nasz bankroll był na poziomie 1769,95 PLN. Po czwartym kuponie rozliczonym jako przegrany, spadł do 1529,95 PLN. Piąty, zwycięski kupon zwiększył posiadany kapitał do 1566,74 PLN, ale porażka w kolejnym zredukowała go do 1506,74 PLN.
Jak na dłoni widać więc, że ocena jego skuteczności w znaczącym stopniu zależy od momentu, w którym zakończymy grę.
System Fibonacciego
Jest strategią gry ściśle powiązaną z sekwencją liczb Fibonacciego. W ciągu tym, dana wartość odpowiada sumie dwóch poprzedzających ją liczb. Ciąg ten został z powodzeniem wdrożony w zakłady bukmacherskie.
Przykład zastosowania
Tym razem również przystępujemy do gry z bankrollem 1500 PLN, a stawkę początkową stanowić będzie 30 PLN. Poniższy przykład naszej gry w Go+Bet dobrze oddaje zalety i wady niniejszego systemu. Widać jak szybko rosły stawki kolejnych kuponów, ale i jasno wynika z niego, że sukces w 4 podejściu pozwolił odrobić z nawiązką dotychczasowe straty:
- Stawka drugiego kuponu: 30 (pierwszy kupon) + 0
- Stawka trzeciego kuponu: 60 PLN (30 za 1. kupon + 30 za 2. kupon)
- Stawka czwartego kuponu: 90 PLN (30 za 2. kupon + 60 za 3. kupon)
- Suma wniesionych stawek: 210 PLN
- Bilans: +19,68 PLN
Systemy bukmacherskie – najważniejsze pytania
-
Znane nam strategie gry pozwalają jedynie na minimalizację ryzyka i pomoc w stawkowaniu.
-
Wysokie i szybkie zyski mogą dać systemy progresywne, natomiast w dłuższej perspektywie, lepsze okazują się takie jak choćby system stawki modulowanej.
-
Nie istnieją żadne ograniczenia w tym zakresie, ale bywa, że niektóre z nich są preferowane w obstawianiu piłki nożnej, a inne z nich lepiej stosować w odniesieniu do zakładów dwudrogowych.