• Porady
 • Kupon AKO – czy warto obstawiać?

Kupon AKO – czy warto obstawiać?

Kupon AKO co to jest? Zakład akumulacyjny jest popularną formą zakładów bukmacherskich, który oferuje potencjalnie wyższe wygrane w porównaniu do pojedynczych zakładów. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na jego temat.

Spis treści

Czym są kupony AKO?

Jeśli zastanawiasz się co to jest kupon AKO to wiedz, że obok zakładów SOLO (pojedynczych) i KOMBI (systemowych) jest to jeden z trzech podstawowych typów zakładów u bukmacherów. Wyróżnia go możliwość wygrania bardzo dużych kwot oraz wysoki poziom ryzyka, który rośnie wraz ze zwiększeniem kursu i liczby zdarzeń na kuponie. 

Z drugiej strony, chociaż skuteczne obstawianie AKO nie jest sprawą prostą, potrafi dostarczyć ogromnej dawki emocji w szczególności, gdy już trafisz kilka typów i zostaje Ci ostatni mecz.

Ponadto kupon ako pozwala uzyskać duży zysk nawet przy niedużym wkładzie. Jednocześnie, przy typowaniu zakładów akumulacyjnym kluczowe jest dostosowanie wysokości stawki do kursu, a więc i poziomu ryzyka – przykładowo, nie zaleca się typowania długich taśm za wysoką stawkę.

Najlepsi bukmacherzy z AKO

Który bukmacher ma najlepsze zakłady AKO? Sprawdziłem oferty poszczególnych legalnych bukmacherów w Polsce i wyróżniłem dwóch najlepszych – Fortunę i Superbet.

Najlepszy bukmacher – kupon AKO Fortuna

Pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajęła Fortuna. Bukmacher ten nie miał sobie równych pod paroma względami, jednak to co najbardziej go wyróżnia, to jego promocje i funkcje dodatkowe.

Kupony AKO
Ocena Fortuna
5/5
Zagraj w Fortunie
 • Większe wygrane
  Happy hours
  Zwiększa się Twoja wygrana w konkretnych godzinach
 • Mniejsze ryzyko
  Zakład bezpieczny
  Fajna promocja do „taśm”
 • Wczesna wypłata
  Early Cash-out
  Wypłata w momencie, gdy nie wszystkie zdarzenia są wygrane
 • Happy Hours – promocja Fortuny, która umożliwia zwiększenie wartości kuponu akumulacyjnego o 14%, a więc o wartość podatku. Oferta obejmuje zakłady przedmeczowe (w wybranych godzinach i dniach) i live (24/7). Kupony promocyjne muszą zawierać min. 3 zdarzenia, każde z kursem min. 1.30. Minimalna stawka to 2 PLN
 • AKO Bonusy – automatycznie przypisywany bonus kursowy na kupony AKO z min. 4 zdarzeniami, każde o kursie min. 1.35. Wartość bonusu wynosi od 3 do 70% wygranej. Promocja obejmuje wyłącznie ofertę zakładów przedmeczowych
 • Zakład bezpieczny – oferta skierowana do fanów przysłowiowych „taśm”, która pozwala zmniejszyć ryzyko przegranej. Kupony AKO z kursem min. 100.00, ze zdarzeniami przedmeczowymi o maksymalnym kursie 3.50 zostają wyposażone w dodatkowy margines błędu: przy jednym nietrafionym meczu gracz otrzyma wygraną o wartości 5-krotności stawki
 • AKO Master – promocja tymczasowa, wystawiana przy okazji większych wydarzeń sportowych. Gracze mają za zadanie prawidłowo typować kupony AKO, które spełniają określone wymagania. Gracze, którzy ukończą wszystkie etapy podzielą się ogromną pulą nagród w bonusach
 • Ekspert+ – typer Fortuny. Bukmacher wystawia określoną liczbę spotkań do wytypowania. Gracze, którzy prawidłowo wytypują wszystkie spotkania, otrzymają dodatkowy bonus. W puli nagród jest z reguły kilkadziesiąt tysięcy złotych
 • Superoferta+ – promocja obejmująca wybrane zdarzenia z kilku dyscyplin. Fortuna podwyższa na nie kursy, które rosną wraz z liczbą zdarzeń na kuponie. Oferta zdarzeń aktualizowana jest każdego dnia
 • Early Cash-out – możliwość wcześniejszego zamknięcia kuponu, przed rozliczeniem wszystkich zdarzeń na nim zawartych. Fortuna oferuje cashout na zdarzenia przedmeczowe i na żywo

Czy AKO w Fortunie ma jakieś wady? Podczas moich testów natrafiłem na jedną, dość istotną rzecz – brak możliwości łączenia na jednym kuponie AKO zdarzeń przedmeczowych i na żywo.

Niemniej, wada ta wydaje się być mniej istotna, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie zalety zakładów AKO w Fortunie. Więcej na temat opinii oraz oferty Fortuny przeczytasz w naszym artykule.

Zalety kupon AKO Fortuna

 • największa liczba promocji na AKO,
 • automatycznie dopisywany bonus boostowy
 • możliwość gry bez podatku już przy 3 zdarzeniach,
 • ubezpieczenie taśm,
 • codzienne boosty kursowe w Superofercie,
 • możliwość obstawienia trzech kuponów AKO bez ryzyka i dwóch freebetów (z kodem) w ramach oferty powitalnej.

Polecany bukmacher z AKO – Superbet

Drugim polecanym przez nas bukmacherem z zakładami AKO jest Superbet. Jego oferta wyróżnia się paroma względami. Do najważniejszych zalet AKO u tego buka zaliczyć należy:

 • Świetny cashout – Superbet ma naszym zdaniem najlepszy cashout na polskim rynku. Funkcja ta jest znakomitym narzędziem, które zwiększa szanse gracza na uzyskanie części wygranej z kuponu AKO. Co istotne, cashout w Superbet rozliczany jest w czasie rzeczywistym, nawet w trakcie meczów i obejmuje zakłady prematch i live
 • Super Bonus – promocja typu boost, w ramach której można zwiększyć wygrane z kuponów AKO od 7% (przy 5 zdarzeniach) do nawet 100% (min. 24 zdarzenia). Kurs minimalny pojedynczego zdarzenia na kuponie wynosi zaledwie 1.20
 • Boost na gry wirtualne – Superbet oferuje również boost na virtuale. Już przy 3 zdarzeniach z oferty, wygrane z kuponu zostają zwiększone o wartość podatku. Maksymalny boost wynosi +40% i jest dostępny przy co najmniej 10 zdarzeniach

Do zalet oferty Superbet zaliczyć należy również fakt, że pozwala on swoim klientom obstawiać zakłady akumulacyjne z oferty przedmeczowej i na żywo na tym samym kuponie.

Warto dodać, że opcja ta, chociaż obecna u większości bukmacherów, nie jest dostępna u dwóch największych operatorów – Fortuny i STS. Czyni to Superbet ciekawą alternatywą dla liderów rynku.

Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na rejestrację z naszym kodem, uzyskasz ekskluzywny freebet. Możesz przeznaczyć go na zakład z dowolną liczbą zdarzeń, a więc również na kupon AKO.

Zalety AKO w Superbet

 • znakomity cashback w czasie rzeczywistym,
 • możliwość łączenia zakładów przedmeczowych i live,
 • korzystny boost na AKO o wartości do 100%,
 • boost AKO na gry wirtualne (wartość podatku pokryta już przy 3 zdarzeniach)

Gdzie dostanę największy bonus w AKO?

Jest wielu zwolenników zakładów akumulacyjnych, jedni stawiają po kilka zdarzeń, drudzy typują taśmy z ponad 20 zdarzeniami. Nie wiem czy wiesz, ale grając kupon ako – możesz uzyskać naprawdę spore bonusy, które zwiekszą Twoją wygraną.

Przeanalizowałem bukmacherów, którzy posiadają stałą promocje na kupony ako. Najbardziej wyróżnił się Betfan oraz Betters.

AKO Booster w Betfan

Zacznę od Betfan, u którego Twój kupon ako będzie zwiększony o 10% już od 5 zdarzeń. Warunkiem jest, aby każde pojedyncze zdarzenie było z kursem min. 1.40. W przypadku 10 zdarzeń wygrana wzrasta o 30%, a gdy zrobisz tzw 'taśme” z 20 zdarzeniami lub więcej wygrana będzie wyższa aż o 150%.

Betfan Ako booster

Do zwiekszonego kuponu nie możesz dodać zakładów na gry karciane oraz zdarzenia z kategorii promocje i rozrywka. Możesz również dodawać zakłady z kursem poniżej 1.40 nie wyklucza to skorzystania ze zwiększonej wygranej, jednak te zdarzenia nie będą brane pod uwagę i nie zwiększy to % wygranej.

Raisebet w Betters

W Betters podobnie jak w przypadku Betfan Twoja wygrana będzie zwiększona na kuponie ako już od 5 zdarzeń, ale będzie to 5% więcej. Gdy zagrasz kupon z 10 zdarzeniami wygrana będzie większa o 25%, a jeśli zagrasz kupon ako z co najmniej 20 zdarzeniami Twój bonus wyniesie 120%.

Raisebet Betters

Warunkiem jest to, aby pojedyncze zdarzenie było z kursem min. 1.25. U bukmachera Betters możesz łączyć zdarzenia prematch i live.

Jest sześciu bukmacherów, którzy posiadają podobny bonus dla kuponu AKO, a są nimi: Betfan, Betters, Superbet, Fortuna, LVBET i BetX. Najwiecej możesz zyskać w Betfan – 150% oraz w Betters 120%, dlatego jeśli lubisz grać taśmy to są operatorzy, gdzie możesz zyskać najwięcej.

Statystyki kuponów AKO

Pora na garść statystyk. Uzyskaliśmy je od jednego z czołowych polskich bukmacherów – LVBET. Bukmacher ten posiada kilka ciekawych ofert na AKO, wśród których jest m.in. promocja KOMBI BOOST, która umożliwia uzyskanie do +75% wygranej z AKO.

LVBET zdarzenia

Każde dodane przez Ciebie zdarzenie zwiększa kurs automatycznie. Pamiętaj, że Twój pojedynczy typ musi mieć kurs min. 1.25.

Odsetek typowanych u tego bukmachera zakładów akumulacyjnych prezentuje się następująco:

 • 2 selekcje – 17,17%
 • 3 selekcje – 12,99%
 • 4 selekcje – 7,38%
 • 5 selekcji – 3,91%

Zdecydowanie najpopularniejszym typem zakładów akumulacyjnych są te składające się z dwóch zdarzeń, zwane potocznie „dublami”. Zakłady te charakteryzują się stosunkowo niskim poziomem ryzyka, wyższym jedynie od zakładów singlowych. Umieszczając na nich przemyślane selekcje, zyskujemy dość duże szanse na zwielokrotnienie postawionej stawki.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że szanse na trafienie kuponu AKO z dwoma zdarzeniami wynoszą 11,09%, a więc blisko trzykrotnie więcej niż w przypadku kuponu AKO z trzema zdarzeniami (3,69% szans). Chociaż szanse na wygrane jednocześnie maleją również z wartością kursu na naszym kuponie, to kupony z dwoma zdarzeniami dają realne szanse na wygraną, nawet przy dość ryzykownych selekcjach.

Jednocześnie, jeśli marzy ci się pomnożenie niskich kwot, nie powinieneś rezygnować z długich taśm. Zamiast tego, polecamy grać za nieduże stawki. Istnieją różne strategie na obstawianie kuponów tego typu. Jedną z nich jest typowanie kilkunastu zdarzeń, po niskiej stawce tak jak w poniższym kuponie.

AKO-LVBET

Przykładowy kupon zawiera 20 zdarzeń, kurs najniższego zdarzenia to 1.09, a najwyższego 1.75. Pokazuje, to, że nie jest to duże ryzyko jeśli chodzi o kursy bukmacherskie, natomiast tutaj ryzykiem jest zdecydowanie liczba zdarzeń. Mimo wszystko, jeśli zrobiłeś analizę swoich typów, jesteś w stanie wygrać fajne pieniądze.

Typując selekcje z niskimi kursami (np. 1,02 – 1.20) musimy jednak liczyć się ze zdarzeniami losowymi, takimi jak krecz w tenisie, czy czerwona kartka w piłce nożnej. Stąd też poziom ryzyka wzrasta z każdym zdarzeniem (co również wynika z rachunku prawdopodobieństwa).

Z czysto matematycznego punktu widzenia, większe szanse na pomnożenie środków będziemy mieli przy obstawieniu kuponu z 2-3 zdarzeń, o kursach w okolicy 1.80 – 2.00, najlepiej za nieco większą stawkę.

Jak wylicza się kursy na kuponach AKO?

Wyliczenie wygranej kuponu AKO, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, jest sprawą niezwykle prostą. Ewentualną wygraną obliczamy poprzez pomnożenie przez siebie kursów ze wszystkich zdarzeń zawartych na kuponie, a następnie przemnożenie ich jeszcze przez stawkę pomniejszoną o wartość podatku, który w Polsce wynosi 12%. Jak wygląda to w praktyce?

Fortuna AKO

Na kuponie są 4 zdarzenia o kursach 1.59, 1.42, 1.77 i 2.14. Kursy zostają przemnożone przez siebie, w sposób następujący:

 • 1.99 x 1.42 x 1.77 x 2.14 = Całkowity kurs 8.55

Następnie należy wyliczyć wkład, a więc pomniejszyć postawioną stawkę o wartość podatku (12%). Można to zrobić przez przemnożenie stawki przez współczynnik 0.88 (1.00 – 0.12).

 • 15 PLN x 0.88= Wkład 13.20 PLN

Na koniec, przemnażamy kurs całkowity kuponu przez wkład:

 • 8.55 x 13.20

Możliwa wygrana z kuponu (EWK) wynosi 112.86 PLN.

Może pojawić się jeszcze jedna dodatkowa zmienna w postaci boostu kursowego, które znajdziemy u części legalnych bukmacherów, takich jak np. Fortuna, Superbet, TOTALbet czy LVBET. W tym wypadku wartość bonusu (np. 7%, 14%, 25%) dodawana jest do wartości kursu. 

Fortuna kupon AKO

Podatek od kuponów AKO – jak wyliczyć?

Wiemy już, że podatek od zakładów bukmacherskich wynosi w Polsce 12%. Objęte są nim wszystkie zakłady bukmacherskie, niezależnie od stawki, kursu czy kwoty wygranej. Z reguły, EWK (możliwa wygrana), wyliczana jest przez pomnożenie stawki przez współczynnik 0.88 (stawka – 12%) i kurs.

Jak już wiemy, część buków pozwala zniwelować wartość podatku, poprzez boost kursowy za większą liczbę zdarzeń na kuponie. Najlepszą promocję tego typu znajdziesz w TOTALbet, który umożliwia grę bez podatku już przy 3 zdarzeniach na kuponie AKO. Pamiętajmy jednak, że to bukmacher pokrywa w tym wypadku podatek 12% poprzez dodatkowe zwiększenie wartości kuponu o 14%. Dlaczego tak jest?

Przykładowo, przy stawce 10 PLN i podatku 12%, nasz wkład całkowity wyniesie 8.80 PLN. Żeby przywrócić kwotę 10 PLN trzeba więc będzie zwiększyć wkład o 14%, zgodnie z równaniem:

 • 8.80 + (8.80 x 0.14) = 8.80 + 1.20 = 10.00 PLN

To jednak nie koniec podatków, które dla graczy przygotował nasz ukochany FISKUS. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z tytułu wygranych w grach, konkursach i zakładach wzajemnych i nagród związanych ze sprzedażą premiową objęte są podatkiem wynoszącym 10%. W przypadku zakładów bukmacherskich, dotyczy to wszystkich wygranych na kwotę powyżej 2280 PLN.

Podatek od wygranych nie jest pokrywany przez żadnego z legalnych bukmacherów online. Istnieje jednak prosty sposób, aby go obejść. Wszystko co należy zrobić, to rozbić kupon na kilka z mniejszymi stawkami, tak żeby EWK nie przekroczyła wspomnianej kwoty 2280 PLN. Jak wygląda to w praktyce?

Załóżmy, że za kwotę 300 PLN obstawiliśmy zakład z EWK 6081 PLN. Automatycznie, od naszej wygranej został odjęty dodatkowych podatek na kwotę 608,10 PLN (10% EWK).

Znacznie korzystniejsze jest w tym wypadku rozbicie kuponu na trzy mniejsze, ze stawką 100 PLN. W ten sposób uzyskamy kupony z EWK 2027 PLN. W razie wygranej otrzymamy z nich łączną kwotę 8081 PLN, bez odjętych 10% podatku od wygranej.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o maksymalnych wygranych, które są możliwe do zdobycia na pojedynczych kuponach u legalnych polskich bukmacherów online. Pod tym względem, przodują tacy bukmacherzy jak Betcris (brak limitu wygranej), Superbet (650 000 PLN) czy Fortuna (601 000 PLN). 

Wygrane na tak duże kwoty zdarzają się co prawda bardzo rzadko, jednak i tak warto rozważyć, czy przy tak wysokich kwotach nie rozbić swojej taśmy na większą liczbę kuponów. W ten sposób, przy ogromnej dozie szczęścia, nie będziemy musieli oddawać 1/10 wygranej do FISKUSA!

Plusy i minusy kuponów AKO

Kupony AKO, jak wszystko ma swoje plusy oraz minusy. Przyjrzałem się zakładom i znalazłem kilka wniosków, którymi się podzielę. Pokaże, co jest dobre i na co warto zwrócić uwagę oraz na co uważać przy obstawianiu kuponów AKO.

Co na plus?

 • możliwość wysokiej wygranej przy niedużym wkładzie – możliwość wygrania kilkuset lub kilku tysięcy złotych wkładzie 2 PLN? W przypadku zakładów AKO to możliwe!
 • atrakcyjne pod względem rozrywkowym – śledzenie wyników poszczególnych zdarzeń na kuponie AKO zapewnia sporo adrenaliny. Jej poziom wzrasta z każdym kolejnym trafionym typem
 • Większy wachlarz możliwości – tyczy się to zarówno opcji zakładów i rynków, jak i promocji, które często obejmują wyłącznie zakłady wielokrotne
 • promocje na AKO – żaden typ kuponów nie jest promowany tak w ofertach bukmacherów, co właśnie zakłady akumulacyjne

Co na minus?

 • wysoki poziom ryzyka i trudności – z każdym kolejnym spotkaniem dodanym do kuponu, poziom ryzyka zwiększa się w znaczący sposób. Niezwykle istotna jest w tym wypadku wiedza na temat zakładów bukmacherskich i sportu.
 • mogą wywoływać frustrację – kolejne przegrane kupony AKO mogą być dla typera ogromnym źródłem irytacji, w szczególności, gdy po raz kolejny do szczęścia zabrakło „tego jednego meczu”

Jest to zakład składający się z min. 2 zdarzeń na jednym kuponie. Wielu bukmacherów posiada specjalne promocje dla kuponów AKO, o których więcej przeczytać możesz w naszym artykule.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close