Boks zakłady bukmacherskie
Boks, znany również jako pięściarstwo, należy do najbardziej znanych i cenionych dyscyplin sportowych na świecie. Największe gwiazdy tej dyscypliny, takie jak Mike Tyson, Muhammad Ali, Floyd Mayweather czy Manny Pacquiao, na zawsze zapisały się w historii, stając się nie tylko legendami sportu, ale również ikonami kultury popularnej. Boks niemal od zawsze powiązany był z zakładami bukmacherskimi, a i w obecnych czasach niewiele się w tej materii zmieniło. Jeśli i ty jesteś fanem boksu i chciałbyś spróbować swoich sił w zakładach bukmacherskich, to trafiłeś pod właściwy adres. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat profesjonalnego boksu.
Spis treści
Boks – zakłady bukmacherskie
Mimo iż w boksie, podobnie jak w większości sportów, najważniejsze jest to kto wygra, a kto przegra, nie oznacza to, że musimy ograniczać się do jednego podstawowego rynku. Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym z nich.
Zakład na wynik walki (1X2)
Klasyk, czyli zakład o to, czyim zwycięstwem zakończy się pojedynek. Jest to zakład trzydrogowy, a więc istnieje również możliwość wystąpienia remisu, z reguły wycenianego przez bukmacherów bardzo wysoko. Chociaż remisy nie występują w boksie często, to jednak zdarzają się nawet na najwyższym poziomie, jak to miało miejsce m. in. podczas słynnej walki o pas WBC w wadze ciężkiej pomiędzy Tysonem Furym a Deontayem Wilderem.
Ile rund potrwa walka (under/over)
Kolejny niezwykle popularny rynek bokserski. W przypadku tego zakładu mamy za zadanie wytypować ile rund potrwa walka. Pojedynki na najwyższym poziomie, z reguły zakontraktowane są na 10 lub 12 rund, a walki niżej klasyfikowanych zawodników bywają rozgrywane na krótszym dystansie. Gracz ma za zadanie poprawnie wytypować, czy dany pojedynek potrwa mniej czy więcej niż określona liczba rund.
Sposób zakończenia walki
Rynek ten to nieco zmodyfikowana wersja zakładu na 1X2. Jest jednak trudniejsza do trafienia, ponieważ poza wymaganiem dotyczącym wytypowania rezultatu walki, musimy jeszcze prawidłowo wskazać czy pojedynek zakończy się przed czasem poprzez KO/TKO lub dyskwalifikację, czy zostanie rozstrzygnięty na punkty. Warto odnotować, że kursy w przypadku tego zakładu należą do bardzo atrakcyjnych, szczególnie, gdy dany pojedynek nie ma zdecydowanego faworyta.
Kiedy zakończy się walka
Kolejny rynek przeznaczony dla nieco bardziej zaawansowanych graczy i ekspertów od pięściarstwa. Gracz ma za zadanie określić, w którym momencie pojedynek zostanie zakończony. Istnieją dwie formy tego zakładu. W przypadku pierwszej z nich gracz ma za zadanie wytypować, w której rundzie dokładnie zakończy się walka, oczywiście po bardzo wysokim kursie. W drugim przypadku, mamy możliwość wytypowania zakresu rund, w którym pojedynek się zakończy, np. 1-3, 4-6, 7-9, 10-12. Zakład tego typu jest z reguły łatwiejszy do trafienia, jednak jednocześnie kurs na niego jest wyraźnie niższy.
Czy walka skończy się przed czasem/na punkty
Ostatni z popularnych rynków bukmacherskich na boks. W tym wypadku obstawiamy czy pojedynek zostanie zakończony przed czasem, czy do jego rozstrzygnięcia potrzebna będzie decyzja sędziów. Nie jest to z reguły rynek najwyżej wyceniany, jednak z drugiej strony, nie jest on wybitnie trudny do wytypowania. W ofercie poszczególnych bukmacherów zakład ten może być różnie opisany, jednak z zasady jest dwudrogowy.
Obstawianie boksu – którego bukmachera wybrać?
Wiemy już, że wybór bukmachera jest jednym z kluczy do sukcesu w obstawianiu wydarzeń sportowych. Pytanie, który z nich jest najlepszy, jeśli mówimy o boksie? Oto nasi trzej faworyci.
- STS
Ten bukmacher to jeden z liderów polskiego rynku zakładów wzajemnych. Oprócz atrakcyjnej oferty na start STS posiada także ciekawe promocje, w tym na walki bokserskie. Posiada też dużo rynków zdarzeń, dzięki czemu można typować różnorodne zakłady. Najlepsze wali obejrzymy u niego na żywo, dzięki opcji live streamingu.
- forBET
Podobnie jak swoi najwięksi rywale, wyróżnia się fajnym bonusem na start, a do tego ma w ofercie niezłą apkę i bardzo dobre kursy na boks.
- Betclic
Betclic ma bardzo korzystną ofertę kursową na wiele dyscyplin, w tym również na boks. Poza tym, znajdziemy u niego liczne transmisje w ramach Betclic TV oraz ofertę powitalną cashback.
Jak obstawiać boks – porady ekspertów
Strategii na obstawianie boksu jest bardzo wiele. Chociaż wydaje się być to sport nieco łatwiejszy do przewidzenia niż np. piłka nożna, ze względu na to, że jest to pojedynek jeden na jednego, a nie 11 na 11, to jednak żeby zarabiać na boksie, musimy posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również trzymać się określonych zasad. Poniżej, przedstawiliśmy kilka bardzo przydatnych wskazówek od czołowych typerów specjalizujących się w boksie.
- Wybierz dobrego bukmachera
– Pierwszy i zarazem bardzo ważny punkt w obstawianiu zakładów bukmacherskich, nie tylko tych dotyczących pięściarstwa. Należy pamiętać, że jako polscy obywatele obstawiający z terytorium naszego kraju, jesteśmy zobowiązani, by korzystać z usług bukmacherów z licencją Ministerstwa FInansów RP. W przeciwnym razie grożą nam wysokie kary finansowe w ramach kodeksu karnego skarbowego. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto skorzystać z ich usług. Legalni bukmacherzy oferują m. in. bonusy powitalne, a przy tym akceptują kody promocyjne. Ponadto, zyskujesz pewność, że wpłacone przez ciebie środki będą u nich bezpieczne.
- Korzystaj ze statystyk
– Statystyki to klucz do sukcesu w przypadku obstawiania zakładów bukmacherskich. Dlatego też, zanim zdecydujesz się obstawić pojedynek, sprawdź możliwie jak największą liczbę danych powiązanych z typowanym przez siebie pojedynkiem. Poznaj nie tylko bilans walk poszczególnych, ale również liczbę wygrywanych przez nich pojedynków przed czasem. Otworzy Ci to drogę do obstawiania innych rynków, takich jak zakłady na rundy czy sposób zakończenia walki. Warto sprawdzić również ich miejsce w światowych rankingach topowych organizacji. Pamiętaj, że im większą ilość informacji uda Ci się zdobyć, tym większe będą twoje szanse na wysokie wygrane. Bardzo dobrym źródłem danych jest np. portal Boxrec.
- Sprawdź w jakiej formie są zawodnicy
– Analizując obydwu uczestników walki warto przede wszystkim skupić swoją uwagę na kilku ostatnich pojedynkach. Należy wziąć pod uwagę nie tylko to czy wygrali czy przegrali, ale i w jaki sposób kończyły się ich ostatnie walki oraz jakiej klasy byli ich rywale. Często dany zawodnik może mieć wyraźnie gorszy bilans od swojego rywala, jednak akurat może być w życiowej dyspozycji po, dajmy na to, ostatniej wygranej z klasowym zawodnikiem. Z drugiej strony, faktem jest, że rekordy bez skazy mogą na pierwszy rzut oka wyglądać bardzo atrakcyjnie, jednak jeśli zawodnik do tej pory nie został zweryfikowany przez żadnego konkretnego fightera, to tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić jego klasy, a co za tym idzie stawianie na niego w rywalizacji z doświadczonym zawodnikiem wiąże się z dużym ryzykiem.
- Weź pod uwagę warunki fizyczne i siłę
– Warunki fizyczne są bez dwóch zdań jednym z najważniejszych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Jasne jest, że przewaga wzrostu i zasięgu ramion daje zawodnikowi spory handicap w walce z rywalem o mniejszych gabarytach, dając mu wachlarz dodatkowych możliwości kontrolowania przebiegu walki. Jeśli przy tym nie ustępuje swojego rywalowi pod względem umiejętności pięściarskich, to jasne jest, że to właśnie w tym większym zawodniku powinniśmy widzieć faworyta. Przykładem zawodnika łączącego te dwa elementy jest Tyson Fury, który poza tym, że ma fizjonomię giganta, posiada również niesamowitą technikę, co czyni go pięściarzem kompletnym. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, takie jak np. Mike Tyson w swoich najlepszych latach, jednak jak wiadomo wyjątek jedynie potwierdza regułę. Warto więc wziąć pod uwagę znaną ringową maksymę, która brzmi: „dobry duży bokser zawsze pokona dobrego małego boksera”.
- Śledź wydarzenia przed walką
– Spotkanie bokserów w ringu jest z reguły poprzedzone miesiącami przygotowań, które oczywiście mogą być spożytkowane w różny sposób. W dzisiejszych czasach, dzięki mediom społecznościowym, możemy śledzić przebieg obozów treningowych większości topowych fighterów. Mogą oni w tym czasie wylewać z siebie siódme poty na gymie lub obżerać się fast foodem i wydawać pieniądze na prawo i lewo. Doskonałym przykładem zmarnowania okresu przygotowawczego jest Andy Ruiz Jr przed pojedynkiem rewanżowym z Anthonym Joshuą. Amerykanin meksykańskiego pochodzenia dał przykład młodym adeptom boksu jak nie powinno prowadzić się przed ważnym pojedynkiem. Ruiz wyszedł do ringu z ogromną nadwagą (nawet jak na niego) i zaprezentował się ze słabej strony, tracąc wszystkie wywalczone kilka miesięcy wcześniej pasy dywizji ciężkiej. Dlatego też, ważne jest, by wiedzieć czy dany zawodnik rzeczywiście jest skoncentrowany na osiągnięciu celu, czy przechodzi obecnie etap „sodówki”.
Boks – najważniejsze federacje
W dzisiejszym boksie zawodowym istnieje spora liczba federacji zrzeszających zawodników z całego świata. Niemniej, cztery z nich uznawane są za absolutnie najbardziej prestiżowe i traktowane najbardziej poważnie. Są to WBC, WBA, WBO i IBF. Dowiedzmy się na ich temat nieco więcej.
- World Boxing Council (WBC)
Organizacja uważana obecnie za najbardziej prestiżową w świecie boksu zawodowego. Powstała w 1963 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Meksyku, Adolfo Lopeza Mateosa. Obecnie zrzesza 161 krajów członkowskich. Prezesem organizacji jest Mauricio Sulaiman. Siedzibą tej organizacji jest Mexico City.
- World Boxing Association (WBA)
Najstarsza z czterech czołowych federacji bokserskich. Powstała w USA w 1921 roku i początkowo nosiła nazwę NBA (National Boxing Association). Siedziba tej organizacji znajduje się w Panama City w Panamie. Jej obecnym prezesem jest Gilberto Mendoza Jr.
- World Boxing Organization (WBO)
Najmłodsza z wielkich organizacji bokserskich – powstała w 1988 roku z inicjatywy byłych członków WBA, którzy nie byli zadowoleni z obrazu wprowadzanych przez nią przepisów. Siedziba główna WBO znajduje się w stolicy Portoryko, San Juan, a jej prezesem jest obecnie Francisco Varcarcel.
- International Boxing Federation (IBF)
IBF, podobnie jak WBO, powstało z inicjatywy byłych członków WBA, po tym jak Amerykanin Robert W. Lee Sr., nie został wybrany na szefa tej organizacji i wraz z grupą innych działaczy opuścił jej szeregi. Siedziba główna IBF znajduje Springfield w stanie New Jersey, a jej prezesem jest obecnie Daryl J. Peoples.
Boks – kategorie wagowe i mistrzowie topowych organizacji
W zawodowym boksie istnieje 17 głównych kategorii wagowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę również fakt, że mamy aż cztery główne organizacje zrzeszające krajowe związki bokserskie, to liczba mistrzów może przyprawić o zawrót głowy. Poniżej znajdziesz pełną listę aktualnych mistrzów świata we wszystkich dywizjach organizacji WBC, WBA, WBO i IBF.
Aktualni mistrzowie świata w boksie
Kategoria wagowa | Mistrz WBC | Mistrz WBA | Mistrz WBO | Mistrz IBF |
---|---|---|---|---|
Ciężka (ponad 90,719 kg) | Tyson Fury | Anthony Joshua | Anthony Joshua | Anthony Joshua |
Junior ciężka (do 90,719 kg) | Ilunga Makabu | Arsen Goulamirian | wakat | Yuriel Dortcos |
Półciężka (do 79,379 kg) | Artur Beterbiew | Dmitrij Bivol | wakat | Artur Beterbiew |
Superśrednia (do 76,204kg) | David Benavidez | Callum Smith | Billy Joe Saunders | Caleb Plant |
Średnia (do 76,204 kg) | Saul Alvarez | Saul Alvarez | Demetrius Andrade | Gienadij Gołowkin |
Superpółśrednia (do 69,853 kg) | Jermel Charlo | Jeison Rosario | Patrich Teixeira | Jeison Rosario |
Półśrednia (do 77 kg) | Errol Spence Jr | Manny Pacquiao | Terence Crawford | Errol Spence Jr |
Lekkopółśrednia (do 63,503 kg) | Jose Carlos Ramirez | Josh Taylor | Jose Carlos Ramirez | Josh Taylor |
Lekka (do 61,235 kg) | Wasyl Łomaczenko | Wasyl Łomaczenko | Wasyl Łomaczenko | Teofimo Lopez |
Superpiórkowa (58,967 kg) | Miguel Berchelt | Rene Alvarado | Jamel Herring | Joseph Diaz |
Piórkowa (do 57,153 kg) | Gary Russell Allen Jr. | Leo Santa Cruz | Shakur Stevenson | Josh Warrington |
Superkogucia (55,338 kg) | Rey Vargas | Murodjon Achmadaliew | Emanuel Navarette | Murodjon Achmadaliew |
Kogucia (52,524 kg) | Nordine Oubaali | Naoya Inoue | Johnriel Casimero | Naoya Inoue |
Supermusza (52,163 kg) | Juan Francisco Estrada | Roman Gonzalez | Kazuto Ioka | Jerwin Ancajas |
Musza (do 50,820 kg) | Julio Cesar Martinez | Artem Dalakian | wakat | Moruti Mthalane |
Junior musza (do 48,998 kg) | Kensiro Teraji | Hiroto Kyoguchi | Elwin Soto | Felix Alvarado |
Słomkowa (do 47,627 kg) | Chayaphoon Moonsri | Thammanoon Niyomtrong | Wilfredo Mendez | Pedro Taduran |
Boks – czy warto obstawiać ten sport?
Jak już wspomniałem wcześniej, boks to bez dwóch zdań ciekawa opcja dla typerów, szczególnie tych lubujących się w sportach indywidualnych. Co ważne, sprawny gracz jest w stanie zarobić na tej dyscyplinie spore pieniądze, szczególnie jeśli ma oko do szczegółów, potrafi skutecznie syntetyzować dane statystyczne, a przede wszystkim lubi ten szlachetny sport. Możemy więc z czystym sumieniem polecić zakłady na boks wszystkim fanom pięściarstwa z żyłką do hazardu.