Boks – zakłady bukmacherskie

Boks, znany również jako pięściarstwo, należy do najbardziej znanych i cenionych dyscyplin sportowych na świecie. Największe gwiazdy tej dyscypliny, takie jak Mike Tyson, Muhammad Ali, Floyd Mayweather czy Manny Pacquiao, na zawsze zapisały się w historii, stając się nie tylko legendami sportu, ale również ikonami kultury popularnej. Boks niemal od zawsze powiązany był z zakładami bukmacherskimi, a i w obecnych czasach niewiele się w tej materii zmieniło. Do gry mocno weszło jednak MMA, które w zakładach bukmacherskich konkuruje z boksem, a według danych eWinner czasami nawet z nim wygrywa. 

Jeśli i ty jesteś fanem boksu i chciałbyś spróbować swoich sił w zakładach bukmacherskich, to trafiłeś pod właściwy adres. W naszym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat profesjonalnego boksu.

Boks – rynki bukmacherskie

Mimo iż w boksie, podobnie jak w większości sportów, najważniejsze jest to kto wygra, a kto przegra, nie oznacza to, że musimy ograniczać się do jednego podstawowego rynku. Dzięki danym udostępnionym przez bukmachera eWinner przedstawiamy najczęściej obstawiane rynki na walki bokserskie u tego bukmachera:

boks-zaklady-bukmacherskie

Poniżej przedstawiamy komplet rynków, które gracze mogą obstawiać w boksie. 

Zakład na wynik walki (1X2)

Klasyk, czyli zakład o to, czyim zwycięstwem zakończy się pojedynek. Jest to zakład trzydrogowy, a więc istnieje również możliwość wystąpienia remisu, z reguły wycenianego przez bukmacherów bardzo wysoko. Chociaż remisy nie występują w boksie często, to jednak zdarzają się nawet na najwyższym poziomie, jak to miało miejsce m. in. podczas słynnej walki o pas WBC w wadze ciężkiej pomiędzy Tysonem Furym a Deontayem Wilderem.

Ile rund potrwa walka (under/over)

Kolejny niezwykle popularny rynek bokserski. W przypadku tego zakładu mamy za zadanie wytypować ile rund potrwa walka. Pojedynki na najwyższym poziomie, z reguły zakontraktowane są na 10 lub 12 rund, a walki niżej klasyfikowanych zawodników bywają rozgrywane na krótszym dystansie. Gracz ma za zadanie poprawnie wytypować, czy dany pojedynek potrwa mniej czy więcej niż określona liczba rund.

Sposób zakończenia walki

Rynek ten to nieco zmodyfikowana wersja zakładu na 1X2. Jest jednak trudniejsza do trafienia, ponieważ poza wymaganiem dotyczącym wytypowania rezultatu walki, musimy jeszcze prawidłowo wskazać czy pojedynek zakończy się przed czasem poprzez KO/TKO lub dyskwalifikację, czy zostanie rozstrzygnięty na punkty. Warto odnotować, że kursy w przypadku tego zakładu należą do bardzo atrakcyjnych, szczególnie, gdy dany pojedynek nie ma zdecydowanego faworyta.

Kiedy zakończy się walka

Kolejny rynek przeznaczony dla nieco bardziej zaawansowanych graczy i ekspertów od pięściarstwa. Gracz ma za zadanie określić, w którym momencie pojedynek zostanie zakończony. Istnieją dwie formy tego zakładu. W przypadku pierwszej z nich gracz ma za zadanie wytypować, w której rundzie dokładnie zakończy się walka, oczywiście po bardzo wysokim kursie. W drugim przypadku, mamy możliwość wytypowania zakresu rund, w którym pojedynek się zakończy, np. 1-3, 4-6, 7-9, 10-12. Zakład tego typu jest z reguły łatwiejszy do trafienia, jednak jednocześnie kurs na niego jest wyraźnie niższy.

Czy walka skończy się przed czasem/na punkty

Ostatni z popularnych rynków bukmacherskich na boks. W tym wypadku obstawiamy czy pojedynek zostanie zakończony przed czasem, czy do jego rozstrzygnięcia potrzebna będzie decyzja sędziów. Nie jest to z reguły rynek najwyżej wyceniany, jednak z drugiej strony, nie jest on wybitnie trudny do wytypowania. W ofercie poszczególnych bukmacherów zakład ten może być różnie opisany, jednak z zasady jest dwudrogowy.

Obstawianie boksu – którego bukmachera wybrać?

Wiemy już, że wybór bukmachera jest jednym z kluczy do sukcesu w obstawianiu wydarzeń sportowych. Zakłady na boks znajdziemy u każdego legalnego polskiego bukmachera, jednakże nie każdy z nich jest tak samo skoncentrowany na boksie. Różni się liczba oferowanych pojedynków oraz liczba rynków, które gracz może obstawiać. Po dogłębnej analizie ofert bukmacherskich na boks wybraliśmy trzech najlepszych buków do typowania tej dyscypliny. 

STS

Ten bukmacher to jeden z liderów polskiego rynku zakładów wzajemnych. Oprócz atrakcyjnej oferty na start STS posiada także ciekawe promocje, w tym na walki bokserskie. Główną zaletą obstawiania boksu w STS jest liczba proponowanych walk przez tego bukmachera. STS nie ogranicza się wyłącznie do najważniejszych pojedynków i wystawia kursy nawet na mniej istotne walki. Gracze z pewnością nie mogą narzekać również na zakres rynków. Zwłaszcza na te najgłośniejsze pojedynki mogą wybierać z rynków takich jak:

 • zwycięzca walki 
 • sposób zwycięstwa 
 • Ile rund potrwa walka under/over 
 • Handicap punktowy w walce 
 • W której rundzie wygra zawodnik 
 • Przedział rund, w których wygra dany zawodnik 
 • Obaj zawodnicy będą liczeni: TAK/NIE 
 • Czy dany zawodnik będzie liczony: TAK/NIE
 • W której rundzie będzie liczony zawodnik? 

Jak widać jest w czym wybierać. Odpowiednia szerokość rynków jest w boksie bardzo ważna, ponieważ często zdarza się, że w walce widnieje wyraźny faworyt i kursy nie umożliwiają odpowiedniego zarobku. W momencie, gdy gracz ma dostępne tyle rynków, ile oferuje STS, to nawet w walkach na pozór jednostronnych może znaleźć coś dla siebie. 

Kolejną zaletą obstawia boksu w STS jest to, że kursy dostępne są bardzo szybko. Zakłady na najważniejsze pojedynki gracze znajdą już nawet 2 lub 3 miesiące przed datą pojedynku. Dzięki temu użytkownicy mogą na bieżąco śledzić kursy i obstawić w najkorzystniejszym momencie. 

Fortuna 

Ogromną zaletą Fortuny jest to, że kursy na walki pojawiają się bardzo szybko. Gracze mogą typować wybrane pojedynki nawet 2/ 3 miesiące przed rozpoczęciem walki, czyli tak jak jest to w przypadku STS. Daje to możliwość śledzenia zmian kursów oraz wybranie najbardziej korzystnego momentu na obstawianie. Ponadto ten bukmacher daje graczom naprawdę szeroki zakres rynków, jednakże są one dostępne nieco później niż jest to w przypadku STS. Same kursy na walki są jednak w większości przypadków najatrakcyjniejsze na rynku zarówno w ofercie pre-match, jak i live. Jako bukmacherski gigant Fortuna oferuje również świetną ofertę promocyjną, dzięki której obstawianie boksu i innych dyscyplin będzie jeszcze atrakcyjniejsze. 

LVBET

LVBET robi co może, aby w boksie konkurować z Fortuną i STS. Bukmacher podobnie jak dwaj giganci bardzo dba o szerokość swojej oferty na boks. Wiemy, że jest to niezwykle istotne, ponieważ najwytrawniejsi boksercy fani nie chcą opierać swoich kuponów wyłącznie na walkach wieczoru, ale na wszystkich dostępnych pojedynkach na danej gali. Wie o tym również LVBET i bardzo pilnuje tego aspektu, choć na pewno Fortuna i STS mają w swojej ofercie więcej tzw. “mniejszych” walk i pojawiają się one minimalnie szybciej. Z kolei szerokość rynków na najważniejsze konfrontacje w ofercie tego buka dorównuje nawet STS-owi, co jest sporym wyróżnieniem. LVBET również nie ustępuje konkurencji pod względem kursów, które są porównywalne z opisywanymi powyżej bukmacherami. Niestety w LVBET nie są dostępne żadne bokserskie transmisje. Podobnie jak w przypadku STS i Fortuny zakłady na najgłośniejsze starcia dostępne są na 2/ 3 miesiące przed rozpoczęciem walki.  LVBET dysponuje również jedną z najlepszych ofert powitalnych, która jest jeszcze wyższa z naszym specjalnym kodem. 

Jak obstawiać boks – porady ekspertów

Strategii na obstawianie boksu jest bardzo wiele. Chociaż wydaje się być to sport nieco łatwiejszy do przewidzenia niż np. piłka nożna, ze względu na to, że jest to pojedynek jeden na jednego, a nie 11 na 11, to jednak żeby zarabiać na boksie, musimy posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę, ale również trzymać się określonych zasad. Poniżej, przedstawiliśmy kilka bardzo przydatnych wskazówek od czołowych typerów specjalizujących się w boksie.

 • Wybierz dobrego bukmachera

Pierwszy i zarazem bardzo ważny punkt w obstawianiu zakładów bukmacherskich, nie tylko tych dotyczących pięściarstwa. Należy pamiętać, że jako polscy obywatele obstawiający z terytorium naszego kraju, jesteśmy zobowiązani, by korzystać z usług bukmacherów z licencją Ministerstwa FInansów RP. W przeciwnym razie grożą nam wysokie kary finansowe w ramach kodeksu karnego skarbowego. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto skorzystać z ich usług. Legalni bukmacherzy oferują m. in. bonusy powitalne, a przy tym akceptują kody promocyjne. Ponadto, zyskujesz pewność, że wpłacone przez ciebie środki będą u nich bezpieczne.

 • Korzystaj ze statystyk

Statystyki to klucz do sukcesu w przypadku obstawiania zakładów bukmacherskich. Dlatego też, zanim zdecydujesz się obstawić pojedynek, sprawdź możliwie jak największą liczbę danych powiązanych z typowanym przez siebie pojedynkiem. Poznaj nie tylko bilans walk poszczególnych, ale również liczbę wygrywanych przez nich pojedynków przed czasem. Otworzy Ci to drogę do obstawiania innych rynków, takich jak zakłady na rundy czy sposób zakończenia walki. Warto sprawdzić również ich miejsce w światowych rankingach topowych organizacji. Pamiętaj, że im większą ilość informacji uda Ci się zdobyć, tym większe będą twoje szanse na wysokie wygrane. Bardzo dobrym źródłem danych jest np. portal Boxrec.

 • Sprawdź w jakiej formie są zawodnicy

Analizując obydwu uczestników walki warto przede wszystkim skupić swoją uwagę na kilku ostatnich pojedynkach. Należy wziąć pod uwagę nie tylko to czy wygrali czy przegrali, ale i w jaki sposób kończyły się ich ostatnie walki oraz jakiej klasy byli ich rywale. Często dany zawodnik może mieć wyraźnie gorszy bilans od swojego rywala, jednak akurat może być w życiowej dyspozycji po, dajmy na to, ostatniej wygranej z klasowym zawodnikiem. Z drugiej strony, faktem jest, że rekordy bez skazy mogą na pierwszy rzut oka wyglądać bardzo atrakcyjnie, jednak jeśli zawodnik do tej pory nie został zweryfikowany przez żadnego konkretnego fightera, to tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić jego klasy, a co za tym idzie stawianie na niego w rywalizacji z doświadczonym zawodnikiem wiąże się z dużym ryzykiem.

 • Weź pod uwagę warunki fizyczne i siłę

Warunki fizyczne są bez dwóch zdań jednym z najważniejszych elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Jasne jest, że przewaga wzrostu i zasięgu ramion daje zawodnikowi spory handicap w walce z rywalem o mniejszych gabarytach, dając mu wachlarz dodatkowych możliwości kontrolowania przebiegu walki. Jeśli przy tym nie ustępuje swojego rywalowi pod względem umiejętności pięściarskich, to jasne jest, że to właśnie w tym większym zawodniku powinniśmy widzieć faworyta. Przykładem zawodnika łączącego te dwa elementy jest Tyson Fury, który poza tym, że ma fizjonomię giganta, posiada również niesamowitą technikę, co czyni go pięściarzem kompletnym. Są oczywiście wyjątki od tej reguły, takie jak np. Mike Tyson w swoich najlepszych latach, jednak jak wiadomo wyjątek jedynie potwierdza regułę. Warto więc wziąć pod uwagę znaną ringową maksymę, która brzmi: „dobry duży bokser zawsze pokona dobrego małego boksera”.

 • Śledź wydarzenia przed walką

Spotkanie bokserów w ringu jest z reguły poprzedzone miesiącami przygotowań, które oczywiście mogą być spożytkowane w różny sposób. W dzisiejszych czasach, dzięki mediom społecznościowym, możemy śledzić przebieg obozów treningowych większości topowych fighterów. Mogą oni w tym czasie wylewać z siebie siódme poty na gymie lub obżerać się fast foodem i wydawać pieniądze na prawo i lewo. Doskonałym przykładem zmarnowania okresu przygotowawczego jest Andy Ruiz Jr przed pojedynkiem rewanżowym z Anthonym Joshuą. Amerykanin meksykańskiego pochodzenia dał przykład młodym adeptom boksu jak nie powinno prowadzić się przed ważnym pojedynkiem. Ruiz wyszedł do ringu z ogromną nadwagą (nawet jak na niego) i zaprezentował się ze słabej strony, tracąc wszystkie wywalczone kilka miesięcy wcześniej pasy dywizji ciężkiej. Dlatego też, ważne jest, by wiedzieć czy dany zawodnik rzeczywiście jest skoncentrowany na osiągnięciu celu, czy przechodzi obecnie etap „sodówki”.

Boks – najważniejsze federacje

W dzisiejszym boksie zawodowym istnieje spora liczba federacji zrzeszających zawodników z całego świata. Niemniej, cztery z nich uznawane są za absolutnie najbardziej prestiżowe i traktowane najbardziej poważnie. Są to WBC, WBA, WBO i IBF. Dowiedzmy się na ich temat nieco więcej.

 • World Boxing Council (WBC)

Organizacja uważana obecnie za najbardziej prestiżową w świecie boksu zawodowego. Powstała w 1963 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Meksyku, Adolfo Lopeza Mateosa. Obecnie zrzesza 161 krajów członkowskich. Prezesem organizacji jest Mauricio Sulaiman. Siedzibą tej organizacji jest Mexico City.

 • World Boxing Association (WBA)

Najstarsza z czterech czołowych federacji bokserskich. Powstała w USA w 1921 roku i początkowo nosiła nazwę NBA (National Boxing Association). Siedziba tej organizacji znajduje się w Panama City w Panamie. Jej obecnym prezesem jest Gilberto Mendoza Jr.

 • World Boxing Organization (WBO)

Najmłodsza z wielkich organizacji bokserskich – powstała w 1988 roku z inicjatywy byłych członków WBA, którzy nie byli zadowoleni z obrazu wprowadzanych przez nią przepisów. Siedziba główna WBO znajduje się w stolicy Portoryko, San Juan, a jej prezesem jest obecnie Francisco Varcarcel.

 • International Boxing Federation (IBF)

IBF, podobnie jak WBO, powstało z inicjatywy byłych członków WBA, po tym jak Amerykanin Robert W. Lee Sr., nie został wybrany na szefa tej organizacji i wraz z grupą innych działaczy opuścił jej szeregi. Siedziba główna IBF znajduje Springfield w stanie New Jersey, a jej prezesem jest obecnie Daryl J. Peoples.

Boks – kategorie wagowe, mistrzowie topowych organizacji i najlepsi zawodnicy

W zawodowym boksie istnieje 17 głównych kategorii wagowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę również fakt, że mamy aż cztery główne organizacje zrzeszające krajowe związki bokserskie, to liczba mistrzów może przyprawić o zawrót głowy. Poniżej znajdziesz pełną listę aktualnych mistrzów świata we wszystkich dywizjach organizacji WBC, WBA, WBO i IBF. Ponadto opiszemy też najlepszych pięściarzy w kategoriach wagowych od lekkiej do ciężkiej. Znajomość czołowych bokserów w każdej wadze jest kluczowa w kontekście odpowiedniego obstawiania walk bokserskich. Nasze rankingi stworzone zostały na podstawie danych znajdujących się w encyklopedii bokserskiej – boxrec.com 

Aktualni mistrzowie świata w boksie

Kategoria wagowaMistrz WBCMistrz WBAMistrz WBOMistrz IBF
Ciężka (ponad 90,719 kg)Tyson FuryAnthony JoshuaAnthony JoshuaAnthony Joshua
Junior ciężka (do 90,719 kg)Ilunga MakabuArsen GoulamirianLawrence OkolieMairis Briedis
Półciężka (do 79,379 kg)Artur BeterbiewDmitrij BiwołJoe Smith JrArtur Beterbiew
Superśrednia (76,204 kg)Saul AlvarezSaul AlvarezBilly Joe SaundersCaleb Plant
Średnia (do 72,575 kg)Jermall CharloChris Eubank Jr
(interim)
Demetrius AndradeGienadij Gołowkin
Juniorśrednia (do 69,853 kg)Jermell CharloJermell CharloBrian Carlos CastanoJermell Charlo
Półśrednia (do 66,678 kg)Errol Spence JrVergil Ortiz Jr
(gold world)
Terence CrawfordErrol Spence Jr
Lekkopółśrednia (do 63,503 kg)Jose Carlos RamirezJosh TaylorJose Carlos RamirezJosh Taylor
Lekka (do 61,235 kg)Devin HaneyTeofimo LopezTeofimo LopezTeofimo Lopez
Superpiórkowa (58,967 kg)Oscar ValdezGervonta DavisJamel Herringwakat
Piórkowa (do 57,153 kg)Gary Allen Russell JrLeo Santa CruzEmanuel Navarretewakat
Superkogucia (55,338 kg)Luis NeryMurodjon AchmadaliewStephen FultonMurodjon Achmadaliew
Kogucia (do 53,524 kg)Nordine OubaaliNaoya InoueJohn Riel CasimeroNaoya Inoue
Supermusza (52,163 kg)wakatJuan Francisco EstradaKazuto IokaJerwin Ancajas
Musza (do 50,820 kg)Julio Cesar MartinezArtem DalakianJunto NakataniSunny Edwards
Junior musza (do 48,998 kg)Kensiro TerajiHiroto KyoguchiElwin SotoFelix Alvarado
Słomkowa (do 47,627 kg)Panya PradabsriThammanoon NiyomtrongWilfredo MendezRene Mark Cuarto
Ranking sprawdzony w marcu 2021 r.

Waga ciężka

Królewska kategoria po latach dominacji braci Kliczko odzyskała swój dawny blask i znów jest najbardziej elektryzującą wagą. Najlepszymi pięściarzami tej dywizji są Tyson Fury oraz Anthony Joshua i cały świat niecierpliwie czeka na konfrontację tych dwóch wielkich mistrzów. Klasowych zawodników jest jednak znacznie więcej. Należy wyróżnić przede wszystkim byłego mistrza świata – Deontaya Wildera, który stara się wrócić do formy po bolesnej klęsce z Furym, czy  Oleksandra Usyka – wschodząca gwiazdę wagi ciężkiej z Ukrainy. Jeśli chodzi o Polaków, to w tej kategorii w czołowej 20 rankingu mamy tylko jednego reprezentanta – Adama Kownackiego, plasującego się na 17. miejscu. Oto top 10 bokserów wagi ciężkiej: 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Tyson Fury32Wielka Brytania30-0-1z,z,r,z,z,zWBC
2. Anthony Joshua31Wielka Brytania24-1-0z,z,z,p,z,zIBF, IBO, WBA, WBO
3.Deontay Wilder35USA42-1-1z,z,r,z,z,p
4.Dillian Whyte32Wielka Brytania28-2-0z,z,z,z,p,zWBC (interim)
5.Andy Ruiz jr.31USA34-2-0z,z,z,z,p,z
6. Oleksander Usyk34Ukraina 18-0-0z,z,z,z,z,z
7.Alexander Povetkin41Rosja36-3-1 z,p,z,r,z,p
8.Michael Hunter32USA19-1-1z,z,z,z,r,z
9.Joseph Parker29Australia29-2-0p,z,z,z,z,z
10.Dereck Chisora37Wielka Brytania32-11-0p,z,z,z,p,p
Ranking sprawdzony w maju 2021 r.

Waga juniorciężka

Kategoria wagowa, która bardzo dobrze kojarzy się polskim kibicom boksu zawodowego. Mistrzami w tej wadze byli przecież Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk oraz Krzysztof Głowacki. Poza Głowackim mocną pozycję mają również Michał Cieślak i Mateusz Masternak. Waga cruiser jest na pewno kategorią wyrównaną, w której często dochodzi do wyrównanych walk i nie ma w niej wyraźnych dominatorów. Na ten moment najgorętsze nazwiska to Briedis, Makabu i Dorticos. Oto najlepsza dziesiątka bokserów kategorii juniorciężkiej. 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Mairis Briedis36Łotwa27-1-0z,p,z,z,z,zIBF
2. Ilunga Junior Makabu33DR Kongo28-2-0z,z,z,z,z,zWBC
3.Thabiso Mchunu33RPA23-5-0p,z,p,z,z,z
4.Lawrence Okolie28Wielka Brytania15-0-0z,z,z,z,z,zWBO
5.Yuniel Dorticos35Kuba24-2-0z,z,p,z,z,p
6.Kevin Lerena29RPA26-1-0z,z,z,z,z,zIBO
7.Arsen Goulamirian33Francja26-0-0z,z,z,z,z,zWBA
8.Michał Cieślak31Polska20-1-0z,z,z,z,p,z
9.Aleksei Papin33Rosja13-1-0z,z,z,p,z,z
10.Krzysztof Głowacki34Polska31-3-0z,z,z,z,p,p
Ranking sprawdzony w maju 2021 r.

Waga półciężka

Waga zdominowana przez rosjan. Mistrzem dwóch kategorii jest Artur Beterbijew, natomiast do niedawna pas WBO dzierżył Siergiej Kowaliowem, jednak stracił go w starciu z mistrzem wszechwag – Saulem Alvarezem. Kolejny rosyjskim mistrzem jest Dmitrij Biwoł, który zdobył pas WBA w konfrontacji z pogromcom Andrzeja Fonfary – Joe Smithem Jr. To właśnie Smith Jr. i inny Amerykanin – Jesse Hart są właściwie jedynymi pięściarzami, którzy być może będą w stanie zagrozić Rosjanom. W czołówce bokserów tej kategorii cały czas znajduje się również Jean Pascal, którzy przeżywa swoją drugą młodość i w ostatnim czasie wygrał kilka ważnych pojedynków. Niestety jeśli chodzi o Polaków, to najwyżej sklasyfikowany jest dopiero Paweł Stępień, plasujący się na 28. pozycji. Oto ranking: 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Joe Smith jr.31 USA27-3-0p,z,p,z,z,zWBO
2. Artur Beterbijew36Rosja16-0-0z,z,z,z,zIBF, WBC
3.Jesse Hart31USA26-3-0z,z,z,p,z,p
4.Dmitrij Biwoł 30Rosja18-0-0z,z,z,z,z,zWBA
5.Maxim Vlasov34Rosja45-4-0z,z,p,z,p,p
6.Jean Pascal38Kanada35-6-1p,z,z,p,z,zWBA (world)
7.Gilberto Ramirez29Meksyk41-0-0z,z,z,z,z,z
8.Eleider Alvarez30Kolumbia25-2-0z,z,z,p,z,p
9.Badou Jack37Szwecja23-3-3r,z,r,p,p,z
10.Ricards Bolotniks31Łotwa 18-5-1z,z,z,z,z,z
Ranking sprawdzony w maju 2021 r.

Waga superśrednia

Bardzo mocno obsadzona kategoria, w której największą gwiazdą jest mistrz dwóch federacji – Saul Alvarez. Bardzo mocną pozycję mają również Brytyjczycy, których reprezentują mistrz federacji WBO Billy Joe Saunders, czy Callum Smith, który niedawno stracił pas mistrzowski na rzecz “Canelo”. Oczywiście nie brakuje również kapitalnych Amerykanów. Mistrzem IBF jest wciąż dość młody  Caleb Plant, a kolejnym wielkim talentem jest 24-letni niepokonany David Benavidez. Cały czas w czołówce utrzymuje się także były mistrz i pogromca Macieja Sulęckiego – Daniel Jacobs. Niestety jeśli chodzi o Polaków, to sytuacja wygląda jeszcze gorzej niż w wadze półciężkiej, ponieważ w czołowej 50 nie ma żadnego Biało-Czerwonego. Oto czołowa dziesiątka: 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Saul Alvarez30Meksyk55-1-2z,z,z,z,z,zWBA, WBC
2. Callum Smith30Wielka Brytania27-1-0z,z,z,z,z,p
3.Billy Joe Saunders31Wielka Brytania30-0-0z,z,z,z,z,zWBO
4.David Benavidez24USA 23-0-0z,z,z,z,z,z
5. Daniel Jacobs34USA37-3-0z,z,z,p,z,z
6.Caleb Plant28USA21-0-0z,z,z,z,z,zIBF 
7.John Ryder32Wielka Brytania29-5-0z,z,z,z,p,z
8.Fedor Chudinov33Rosja23-2-1z,z,z,z,z,rWBA (gold)
9.David Lemieux32Kanada42-4-0z,p,z,z,z,z
10.Juergen Brähmer42Niemcy52-3-0z,p,z,z,z,z
Ranking sprawdzony w marcu 2021 r.

Waga średnia 

Królestwo wielkiego Giennadija Gołowkina, który mistrzowskie pasy z dumą nosi od 2010 roku z krótką przerwą po jedynej porażce w karierze, którą poniósł z Saulem Alvarezem. W wadze średniej jest jednak znacznie więcej doskonałych i efektownie walczących pięściarzy. Są to przede wszystkim mistrzowie z USA – Demetrius Andrade i Jermall Charlo. Wiele mówi się także o niepokonanym 24-letnim Meksykaninie – Jaimim Munguii. Najwyżej sklasyfikowanym polskim bokserem jest Maciej Sulęcki (12.miejsce). “Striczu” w swojej karierze walczył już z dwoma wielkimi zawodnikami, ale przegrywał z Andrade i Jacobsem. Poza Sulęckim mamy również Kamila Szeremetę, który niedawno przegrał z Gołowkinem. Tak prezentuje się najlepsza dziesiątka według boxrec.com: 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Giennadij Gołowkin38Kazachstan41-1-1r,z,p,z,z,zIBF, IBO
2. Jermall Charlo30 USA31-0-0z,z,z,z,z,zWBC
3.Jaime Munguia24Meksyk36-0-0z,z,z,z,z,z
4.Chris Eubank jr.31Wielka Brytania29-2-0z,z,p,z,z,zWBA (interim)
5. Demetrius Andrade33USA29-0-0z,z,z,z,z,zWBO 
6.Ryoto Murata35Japonia16-2-0p,z,z,p,z,z
7.Liam Smith32 Wielka Brytania29-2-1z,z,p,z,z,z
8.Sergiej Derewiaczenko 35Ukraina13-3-0z,z,p,z,p,p
9.Liam Williams28Wielka Brytania23-2-1z,z,z,z,z,z
10.Rob Brant30 USA26-2-0 p,z,z,z,p,z
Ranking sprawdzony w marcu 2021 r.

Waga juniorśrednia 

Waga zdominowana przez drugiego z braci Charlo – Jermella, który jest w posiadaniu aż trzech mistrzowskich pasów. Jest to kategoria, w której karty rozdają Amerykanie. Poza Charlo w czołówce znajdują się Erislandy Lara, Jarett Hurd oraz młody i perspektywiczny Erickson Lubin. Innym utalentowanym bokserem, który ma zadatki na wielkie sukcesy jest Australijczyk Tim Tszyu – posiadacz pasa WBO Global. Niestety reprezentantów Polski mogących rywalizować z czołówką nie ma. W czołowej 100 rankingu nie jest sklasyfikowany żaden Polak…Oto top 10 tej kategorii wagowej: 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Jermell Charlo30USA 34-1-0z,z,p,z,z,zIBF, WBA, WBC
2. Brian Carlos Castagna31Argentyna17-0-1z,z,z,r,z,zWBO
3.Erislandy Lara37USA27-3-3z,z,p,r,z,zIBO, WBA (world)
4.Michel Soro33Francja35-2-1p,z,z,z,z,zWBA (gold world) 
5. Tim Tszyu26 Australia17-0-0z,z,z,z,z,zWBO (global)
6.Jarret Hurd30USA24-1-0z,z,z,z,p,z
7.Erickson Lubin25USA23-1-0p,z,z,z,z,z
8.Jack Culcay35Niemcy29-4-0z,p,z,z,z,z
9.Kerman Lejarraga29Hiszpania31-2-0p,z,p,z,z,z
10.Sergio Garcia28Hiszpania33-0-0z,z,z,z,z,z
Ranking sprawdzony w marcu 2021 r.

Waga półśrednia

Kolejne amerykańskie królestwo. Terence Crawford i Errol Spence jr. to na ten moment dwaj niepokonani, wielcy mistrzowie ze Stanów Zjednoczonych. Crawford swój pas dzierży od 8 lat, natomiast Spence jr. od 4 lat, co najlepiej podkreśla dominację tych dwóch pięściarzy. Do czołówki dobijają się już kolejni bokserzy z USA, a najgłośniej robi to Vergil Ortiz Jr., który pomimo 22 lat już jest w posiadaniu pasa WBA Gold World. Niestety wśród Polaków w wadze półśredniej także posucha. Najwyżej klasyfikowany przez boxrec jest Przemysław Runowski – 63 miejsce. 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Terence Crawford33USA37- 0- 0z,z,z,z,z,zWBO
2. Errol Spence Jr.31USA27-0-0z,z,z,z,z,zIBF, WBC
3.Shawn Porter33USA31-3-1z,z,z,z,p,z
4.Mikey Garcia33USA40-1-0z,z,z,z,p,z
5. Yordenis Ugas34Kuba26-4-0z,z,p,z,z,z
6.David Avanesyan32Rosja27-3-1z,p,z,z,z,z
7.Danny Garcia32USA36-3-0p,z,p,z,z,p
8.Jessie Vargas31USA29-3-2p,z,r,r,z,p
9.Egidijus Kavaliauskas32Litwa 22-1-1z,z,z,r,p,z
10.Kell Brook34Wielka Brytania39-3-0p,p,z,z,z,p
Ranking sprawdzony w marcu 2021 r.

Waga lekkopółśrednia

Bardzo wyrównana kategoria wagowa, w której jest wielu bardzo dobrych zawodników. Od niedawna na szczycie znajduje się niepokonany brytyjczyk Josh Taylor, który jest w posiadaniu dwóch pasów. Mistrzem dwóch pozostałych najważniejszych organizacji jest również niepokonany – Jose Carlos Ramirez. Konkurencja jest jednak ogromna i Taylor oraz Ramirez w każdym pojedynku muszą udowadniać swoje umiejętności. W tej wadze nie liczy się niestety żaden polski pięściarz. Oto top 10: 

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Josh Taylor30Wielka Brytania17-0-0z,z,z,z,z,zIBF, WBA
2. Regis Prograis32USA25-1-0z,z,z,z,p,z
3.Jose Zapada31USA 33-2-0z,p,nc,z,z,z
4.Jose Carlos Ramirez28USA26-0-0z,z,z,z,z,zWBC, WBO
5. Jose Pedraza31Portoryko28-3-0z,p,z,p,z,z
6.Robert Easter Jr.30USA23-1-1z,z,p,r,z,z
7.Arnold Barboza Jr. 29USA 25-0-0z,z,z,z,z,z
8.Viktor Postol37Ukraina31-3-0p,z,p,z,z,p
9.Mario Barrios25USA26-0-0z,z,z,z,z,z
10.Jack Catterall27Wielka Brytania26-0-0z,z,z,z,z,z
Ranking sprawdzony w marcu 2021 r.

Waga lekka

Arcyciekawa kategoria wagowa obfitująca w mnóstwo pojedynków na najwyższym poziomie. Do niedawna hegemonem był Wasyl Łomaczenko. Dominacje Ukraińca przerwał jednak Teofimo Lopez i teraz on jest czempionem trzech federacji. Lopez ma dopiero 23 lata, a już ma na rozkładzie wspomnianego Łomaczenkę, Richarda Commeya, czy Masayoshiego Nakataniego. Amerykanin ma więc wszelkie papiery na to, aby w przyszłości zostać legendą boksu. Konkurencja jest jednak ogromna, bo cały czas głodny rewanżu jest Łomaczenko. Nie można zapominać także o 26-letnim niepokonanym Gervoncie Davisie, czy megautalntowanym mistrzu WBC 22-latku – Devinie Haneyu. Na pewno waga lekka jest teraz obok wagi ciężkiej jedną z najciekawszych kategorii. Tak prezentuje się czołowa dziesiątka:

L.pZawodnikWiekNarodowośćRekord (W-P-R)Ostatnie 6 walkTytuł
1.Teofimo Lopez 23 USA 16-0-0z,z,z,z,z,zIBF, WBA, WBO
2. Gervonta Davis26USA24-0-0z,z,z,z,z,zWBA (world)
3.Wasyl Łomaczenko33 Ukraina14-2-0z,z,z,z,z,p
4.Devin Haney22 USA25-0-0z,z,z,z,z,zWBC
5. Richard Commey34Ghana30-3-0z,z,z,z,p,z
6.Ryan Garcia 22USA21-0-0z,z,z,z,z,zWBC (international)
7.Javier Fortuna 31Dominikana36-2-1z,p,nc,z,z,z
8.George Kambosos27Australia19-0-0z,z,z,z,z,z
9.Lee Selby34Wielka Brytania28-3-0z,z,p,z,z,p
10.Jorge Linares35Wenezuela47-5-0z,p,z,p,z,z
Ranking sprawdzony w marcu 2021 r.

Boks – gdzie oglądać 

Jeszcze kilka lat temu lwią część transmisji z najważniejszych walk bokserskich kibice mogli znaleźć na antenach Polsatu Sport. Z biegiem czasu zmieniło się to i konkurencja znacząco wzrosła. Na rynek bokserski bardzo mocno weszło weszło TVP Sport, które pokazuje teraz większość najważniejszych gal. Nieco mniej aktywny jest Canal +, ale na sportowych kanałach tej stacji również transmitowane są pojedyncze gale. 

To jednak nie wszystko, bo coraz mocniej na rynku bokserskim w Polsce rozpycha się także platforma DAZN, która dostępna jest w naszym kraju od grudnia 2020 r.  Jest to kanał internetowy poświęcony głównie boksowi, do którego dostęp kosztuje zaledwie 7.99 zł/ miesięcznie. DAZN skupia się przede wszystkim na transmisjach gal organizowanych przez: Golden Boy Promotions, Matchroom Boxing USA oraz GGG Promotions. Podsumowując walki bokserskie znajdziemy w:

 • TVP Sport
 • Polsat Sport 
 • Canal+Sport
 • DAZN 

Boks – czy warto obstawiać ten sport?

Jak już wspomniałem wcześniej, boks to bez dwóch zdań ciekawa opcja dla typerów, szczególnie tych lubujących się w sportach indywidualnych. Co ważne, sprawny gracz jest w stanie zarobić na tej dyscyplinie spore pieniądze, szczególnie jeśli ma oko do szczegółów, potrafi skutecznie syntetyzować dane statystyczne, a przede wszystkim lubi ten szlachetny sport. Możemy więc z czystym sumieniem polecić zakłady na boks wszystkim fanom pięściarstwa z żyłką do hazardu.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close