• typy
  • 3. liga polska w piłce nożnej 2020/2021 – kursy bukmacherskie

3. liga polska w piłce nożnej 2020/2021 – kursy bukmacherskie

Kiedy w poczynania typera wkrada się rutyna, nie wróży to niczego dobrego. Typujemy zgodnie ze schematami, przestajemy zwracać uwagę na szczegóły, coraz rzadziej notujemy wygrane, a co chyba najgorsze: nie odczuwamy już takiej ekscytacji i przyjemności z typowania. Jak temu zaradzić? Sposobów jest kilka. Niektórzy zmieniają strategię gry, zaczynają grać systemami bukmacherskimi, decydują się obstawiać rzadziej wykorzystywane rynki, a niektórzy szukają takich sportów i lig, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem innych graczy. Dlaczego więc nie spróbować zawrzeć zakładu na III ligę polską? Czy wynik starcia Pniówka Pawłowice z LZS Goczałkowice Zdrój faktycznie jest trudny do wytypowania? Okazuje się, że jak w wielu dziedzinach życia, tak i w typowaniu, najwięcej zależy od naszego zaangażowania, chęci i sumienności. Tak, na III lidze polskiej można regularnie zarabiać. Przeczytajcie jakie są kursy bukmacherskie na 3. ligę polską i jakie szanse na awans mają poszczególne drużyny.

Spis treści

3 liga polska 2020/2021 – kursy i szanse na awans

Trzecia liga piłkarska jest podzielona na cztery grupy. W każdej znajdują się drużyny z czterech województw. Zwycięzcy każdej z grup awansują do 2. ligi. Sprawdziliśmy jakie szanse na awans mają poszczególne drużyny zdaniem legalnych bukmacherów online. Poznajcie kursy bukmacherskie na 3 ligę.

3. liga – grupa I

Pogoń Grodzisk Mazowiecki

Pogoń Grodzisk Mazowiecki

Bilans po rundzie jesiennej: 13Z-0R-4P

Wyniki sparingów:  4:3 vs Unia Skierniewice, 0:2 vs Sokół Aleksandrów Łódzki, 2:1 vs Lechia Tomaszów Mazowiecki, 1:4 vs Stomil Olsztyn , 1:3 vs Widzew Łódź, 0:2 vs Polonia Warszawa

Przyszli: Robert Żolik (Arka II Gdynia), Jean Franco Campo (Tigres FC), Maciej Chojnacki (Wisła Płock), Filip Kowalczyk (Pelikan Łowicz)

Odeszli: Maciej Pietraszek,  Jakub Łabęda (LKS Chlebnia), Patryk Szymański (ŁKS Łomża)

Podopieczni Krzysztofa Chrobaka rozegrali fantastyczną rundę i z przewagą 5-ciu punktów przewodzą ligowej tabeli. Z powodów osobistych, lidera I grupy III ligi zmuszony był opuścić Patryk Szymański – strzelec ośmiu goli w rundzie jesiennej. Będzie  starał się go zastąpić nieco tajemniczy Kolumbijczyk Jean Franco Campo, który w przeszłości występował w Turcji i na Białorusi.  Analitycy Superbet uznali, że szanse Pogoni na awans do II ligi to aż 74,07%, dlatego wystawili na tę okoliczność kurs 1.35.  Jeżeli chcemy zaryzykować nieco bardziej, możemy też obstawić u tego bukmachera koronę króla strzelców dla Michała Strzałkowskiego po kursie 3.00.

Świt Nowy Dwór Mazowiecki

Świt Nowy Dwór

Bilans po rundzie jesiennej: 10Z-4R-4P

Wyniki sparingów: 2:1 vs Legionovia Legionowo, 0:0 vs GKS Bełchatów , 2:1 vs Znicz Biała Piska, 2:2 vs Wigry Suwałki

Przyszli:  –

Odeszli: Piotr Kusiński (Motor Lublin)

Mariusz Miecznikowski i jego zawodnicy przygotowują się do startu rundy wiosennej na własnych obiektach i w meczach kontrolnych jak dotychczas ani razu nie zaznali goryczy porażki. Świt przystąpi do wznowienia rozgrywek w niemal niezmienionym składzie – z drużyny odszedł jedynie obrońca, Piotr Kusiński. Superbet sceptycznie podchodzi do szans Świtu na dogonienie Pogoni Grodzisk Mazowiecki i oferuje kurs 6.00 (16,67% prawdopodobieństwa) na wygranie I grupy III ligi. Większe szanse na indywidualny sukces wieszczy się Arkadiuszowi Ciachowi, którego ewentualna korona króla strzelców została „wyceniona” na 3.50.

Polonia Warszawa

Polonia Warszawa

Bilans po rundzie jesiennej: 10Z-4R-4P

Wyniki sparingów:  3:1 vs MKS Piaseczno, 1:1 vs GKS Jastrzębie Zdrój, 3:1 vs Pogoń Siedlce, 1:2 vs Widzew Łódź, 2:0 vs Pogoń Grodzisk Mazowiecki

Przyszli: Eryk Mikołajewski (Akademia), Piotr Marciniec (Pogoń Siedlce), Marcio „Marcinho” Da Silva (Lubań Maniowy)

Odeszli:  Mariusz Wierzbowski (Olimpia Zambrów)

Strata pięciu oczek do liderującej Pogoni Grodzisk Mazowiecki nie spowoduje, że Polonia Warszawa nie powalczy o promocję do II ligi, a świadczą o tym ruchy transferowe poczynione w zimie. Z II-ligowej Pogoni Siedlce sprowadzono podstawowego środkowego pomocnika – Piotra Marcińca, natomiast z IV-ligowego Lubania Maniowy ściągnięto 24-letniego Brazylijczyka Marcinho, który jesienią zanotował aż 18 goli i 6 asyst. Analitycy Superbet uznali, że kurs 6.00 jest adekwatny do szans „Czarnych Koszul” na wygranie swojej grupy III ligi (odpowiada to 16,67% prawdopodobieństwa). W zespole Wojciecha Szymanka aż roi się od zawodników, którzy nie raz i nie dwa powąchali murawy w Ekstraklasie. Można być pewnym, że Łukasz Piątek, Adam Pazio, Tomasz Wełna, Daniel Smuga czy Rafał Kujawa jeszcze nie złożyli broni!

Znicz Biała Piska

Znicz Biała Piska

Bilans po rundzie jesiennej: 9Z-6R-3P

Wyniki sparingów:  1:3 vs Jagiellonia II Białystok , 1:5 vs Huragan Morąg, 1:2 vs Świt Nowy Dwór Mazowiecki, 0:4 vs ŁKS Łomża, 4:1 vs Orlęta Radzyń Podlaski, 4:2 vs Wigry Suwałki

Przyszli: Patryk Woźniak (RKS Radomsko), Sebastian Jarosz (Stomil Olsztyn)

Odeszli: Michał Kossyk, Kacper Rybacki, Rafał Nowak (szukają klubów)

W Białej Pisce wszyscy zdają sobie sprawę, jak znakomity wynik jesienią osiągnął zespół Znicza. Włodarze klubu zachowują jednak chłodne głowy i póki co myślą tylko o najbliższych 3 meczach i awansie do grupy mistrzowskiej. Pierwsze zimowe sparingi kończyły się porażkami, ale trener i piłkarze zgodnie przyznają, że  był to efekt wyjątkowo ciężkich treningów i braku świeżości . Superbet bardzo wysoko ocenia szanse Bartosza Giełażyna na sięgnięcie po koronę króla strzelców. Kurs na jego sukces wynosi 1.70 (58,82% prawdopodobieństwa), zaś szanse na promocję do II ligi określa natomiast kurs 8.00 (12,50%).

Legionovia Legionowo

Legionovia

Bilans po rundzie jesiennej: 8Z-6R-3P

Wyniki sparingów: 4:0 vs Escola Varsovia, 2:4 vs Świt Staroźreby, 3:1 vs KS Raszyn, 2:2 vs Znicz Pruszków, 0:2 vs Ursus Warszawa, 0:0 vs Olimpia Zambrów, 1:1 vs GKS Jastrzębie Zdrój, 0:2 vs Wisła Puławy, 1:3 vs KTS Weszło, 1:2 vs Świt Nowy Dwór Mazowiecki, 2:0 vs Olimpia Zambrów

Przyszli:  Dariusz Zjawiński (Znicz Pruszków), Bartosz Mroczek (Avia Świdnik)

Odeszli:  Jakub Stefaniak, Bartosz Dąbrowski, Marcel Mich, Filip Bućko, Konrad Puchalski,Patryk Szeliga (szukają klubów,) Kacper Knauber (wypożyczenie), Oliwier Olszewski (wypożyczenie), Mateusz Kowalski (Hutnik Warszawa)

Dotychczas najważniejszym w tym roku wydarzeniem dla ekipy z Legionowa jest powrót po 16-stu latach do klubu Dariusza Zjawińskiego, który ostatnio przywdziewał koszulkę Znicza Pruszków. Przy Parkowej z pewnością liczą, że 34-letni napastnik nawiąże do swoich najlepszych momentów i będzie ważnym ogniwem Legionovii.  Uwagę zwraca fakt, że podopieczni Michała Pirosa przygotowują się do startu rundy wyjątkowo intensywnie i rozegrali już 11 sparingów. Szanse „Novii” na awans są nieco mniejsze niż ścisłej czołówki, dlatego Superbet oferuje na takie zdarzenie kurs 9.00 (11,11%).

Legia II Warszawa

Legia II Warszawa

Bilans po rundzie jesiennej: 9Z-3R-6P

Wyniki sparingów:  4:3 vs ŁKS II Łódź, 0:3 vs Motor Lublin, 3:4 vs GKS Jastrzębie, 5:3 vs Radomiak Radom

Przyszli: –

Odeszli: –

Strata Legii II do Pogoni Grodzisk Mazowiecki jest dość znaczna gdyż wynosi 9 punktów, a należy też pamiętać, że lider rozegrał jedno spotkanie mniej. Mimo wszystko ambitna drużyna pod batutą Tomasza Sokołowskiego będzie walczyć do samego końca o promocję do II ligi. Rywalizacja na szczeblu centralnym byłaby bowiem bardzo istotnym czynnikiem w rozwoju młodych piłkarzy rezerw. „Dwójkę” nadal będzie wspierać Radosław Pruchnik, Inaki Astiz, Kamil Kurowski czy Damian Warchoł, a ostateczny skład na każde ze spotkań będzie rzecz jasna zależny od tego, kto nie znajdzie się w kadrze meczowej pierwszego zespołu (lub zaliczy epizodyczny występ). Fani ze stolicy ze szczególną uwagą będą się przyglądać Szymonowi Włodarczykowi, który mimo 18 lat na karku, zdołał już trafić w III lidze 9-krotnie. Superbet daje Legii 10% szans na awans do II ligi, w związku z czym wystawił kurs na taką możliwość równy 10.00.

Unia Skierniewice

Unia Skierniewice

Bilans po rundzie jesiennej: 9Z-3R-6P

Wyniki sparingów:  0:3 vs ŁKS II Łódź, 7:1 vs Escola Varsovia, 3:4 vs Pogoń Grodzisk Mazowiecki, 1:1 vs Znicz Pruszków

Przyszli: Kamil Waśniowski (Hutnik Warszawa)

Odeszli:

Trener Rafał Smalec dał duży kredyt zaufania swoim piłkarzom, czego wyrazem była znikoma aktywność Unii Skierniewice na rynku transferowym. Jedynym piłkarzem jakiego pozyskano został Kamil Waśniowski, którego rolą będzie zwiększenie rywalizacji w środku pola. Szkoleniowiec 6-tej drużyny w tabeli stawia przed swoimi podopiecznymi ambitne cele i nawet po wysokiej sparingowej wygranej z Escolą stwierdził, że nadal jest wiele elementów w grze wymagających poprawy. Analitycy bukmachera Superbet nie wykluczają , że Unia włączy się o awans do II lig, dlatego wystawili na tę okoliczność kurs 11.00 (9,09% szans).

Pelikan Łowicz

Pelikan Łowicz

Bilans po rundzie jesiennej: 8Z-5R-5P

Wyniki sparingów:  2:3 vs Warta Sieradz, 3:1 vs Boruta Zgierz, 3:1 vs RKS Radomsko, 3:3 vs Wisła II Płock

Przyszli: Dawid Przybyszewski (Górnik Konin)

Odeszli:  Filip Kowalczyk ( Pogoń Grodzisk  Mazowiecki), Kamil Woźniak (szuka klubu)

Od początku przygotowań z zespołem trenowali już Damian Kozieł i Tomasz Kolus, którzy ostatnio leczyli kontuzje. Nową twarzą w drużynie jest dynamiczny napastnik – Dawid Przybyszewski, który wpisywał się już na listę strzelców podczas meczów kontrolnych. Mykoła Dremluk będzie musiał wiosną nieco inaczej poustawiać zespół, bowiem do ekipy lidera I grupy III ligi odszedł etatowy zawodnik pierwszego składu – Filip Kowalczyk. Superbet uznał, że Pelikan mimo sporej straty do lidera wciąż jest zespołem, który może sprawić niespodziankę i w ostatecznym rozrachunku wywalczyć promocję na trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce. Kurs na takie rozstrzygnięcie wynosi 20.00 (odpowiada to 5% szans).

Czego możemy się spodziewać w rundzie wiosennej I grupy III ligi?

Wbrew obiegowej opinii, III liga polska w piłce nożnej to nie rozgrywki, w których najlepsi strzelcy gromadzą na swoim koncie po 50 trafień. Liderem tej klasyfikacji w I grupie III ligi jest Bartosz Giełażyn ze Znicza Biała Piska, który do siatki trafiał 14-krotnie. Czołówka najskuteczniejszych zawodników to w zdecydowanej większości piłkarze czołowych zespołów ligi, ale mamy w tej materii wyjątek. To Kamil Zalewski, który dźwiga na swoich barkach ciężar zdobywania bramek w przedostatniej Olimpii Zambrów (50% goli całego zespołu!). Nic więc dziwnego, że Superbet uznał, iż jest jednym z głównych pretendentów do zostania królem strzelców (kurs 4.00).

Do walki o grupę mistrzowską, która ma za zadanie wyłonić jeden zespół premiowany awansem do II ligi, z pewnością włączy się kilka klubów, na ten moment znajdujących się poza czołową „ósemką”.  Chrapkę na rywalizację z najlepszymi w lidze ma RKS Radomsko, który zimą dokonał kilku spektakularnych jak na warunki III ligi wzmocnień (Basiuk z Korony Kielce czy Szela z Bytovii). Zaciekle o realizację tego celu będzie też walczyć Sokół Aleksandrów Łódzki, do czego będzie w jego przypadku potrzebna zdecydowana poprawa w grze na swoim boisku (tylko dwie wygrane). W walkę o utrzymanie w III lidze nie będzie chciała się wmieszać Jagiellonia II Białystok, więc śmiało można założyć, że będzie punktowała wiosną lepiej niż czyniła to w rundzie jesiennej.

Ci, którzy od święta śledzą III ligę mogą mieć też inne powody, dla których zajrzą co dzieje się w grupie I na trzecim froncie. W Broni Radom zagra rekomendowany do gry na tym poziomie przez Krzysztofa Stanowskiego –  Yudai Miyamoto. 23-letni japoński skrzydłowy był ostatnio zawodnikiem KTS Weszło i dało się słyszeć, że umiejętnościami znacznie przewyższa A-klasę. Z nieskrywanym zainteresowaniem będziemy też śledzić czy kolejną bramkę w III lidze zdobędzie już 46-letni Remigiusz Sobociński. Były piłkarz m.in. Amiki Wronki i Jagiellonii, nadal pojawia się na boisku w końcówkach spotkań GKS-u Wikielec i jesienią udało mu się raz trafić do siatki z rzutu karnego. Czy było to jego ostatni gol w karierze? Śmiemy wątpić! 

3. liga – grupa II

Radunia Stężyca

Radunia Stężyca

Bilans po rundzie jesiennej: 14Z-1R-2P

Wyniki sparingów: 2:1 vs Olimpia Grudziądz, 0:0 vs Olimpia Elbląg, 2:4 vs Bytovia Bytów, 0:1 vs Znicz Pruszków

Przyszli: Przemysław Szur, Karol Chmulak (obaj GKS Przodkowo)

Odeszli: –

Drużyna z 10-tysięcznej miejscowości w powiecie kartuskim już od dłuższego czasu jest wiodącą siłą  II grupy III ligi. W przerwanym i zakończonym po 18. kolejkach poprzednim sezonie, piłkarze Raduni nie przegrali ani jednego spotkania. W obecnych rozgrywkach znów punktują fantastycznie – sięgnęli po 84,3% wszystkich możliwych punktów do zdobycia, co czyni ich najlepszą pod tym względem drużyną na czwartym poziomie rozgrywkowym w Polsce. W zespole jest kilku zawodników z ciekawą przeszłością, jak choćby mający za sobą reprezentacyjną przygodę Rafał Kosznik czy Filip Burkhardt, mający na koncie 91 występów w Ekstraklasie. Po 3. miejscu w sezonie 2018/2019 i 2. lokacie w kampanii 2019/2020, ekipa Sebastiana Letniowskiego jest na najlepszym kursie na II ligę. Zdanie to zdają się podzielać analitycy Superbet, którzy wystawili kurs 2.00 (50% szans) na promocję Radunii na szczebel centralny. Obstawić można również wygraną Dawida Retlewskiego w klasyfikacji najlepszych strzelców. Można wtedy liczyć na kurs 3.50.

Polonia Środa Wielkopolska

Polonia Środa Wielkopolska

Bilans po rundzie jesiennej: 13Z-2R-2P

Wyniki sparingów: 4:0 vs Sokół Kleczew, 1:3 vs Lech II Poznań, 5:2 vs Pogoń Nowe Skalmierzyce, 1:0 vs Stal Pleszew, 1:1 vs Chemik Police, 4:2 vs Błękitni Stargard, 1:2 vs Kotwica Kołobrzeg, 1:1 vs Victoria Września, 2:0 vs Jarota Jarocin, 0:1 vs Pogoń Mogilno, 1:3 vs KKS Kalisz

Przyszli: Przemysław Brychlik (Resovia), Paweł Mandrysz (Sandecja Nowy Sącz)

Odeszli: Aleksander Kluczyński (Warta II Poznań), Maciej Główczewski,  Filip Lesiński (obaj Orkan Jarosławiec), Kacper Gołębiewski, Michał Górzyński (obaj rezerwy), Łukasz Żegleń (uraz), Wojciech Onsorge (Lech II Poznań)

Polonia Środa Wielkopolska traci do liderującej Raduni zaledwie dwa punkty. Ruchy kadrowe wykonane w zimie są jasnym sygnałem, że zespół z Wielkopolski przypuści atak na pierwsze miejsce w tabeli. Ryszard Kapuściński, który niedawno przedłużył kontrakt z klubem otrzymał solidne posiłki z I ligi. Nowym skrzydłowym został ograny na tym poziomie Paweł Mandrysz (ostatnio Sandecja), oraz doświadczony napastnik Przemysław Brychlik, który jesienią pojawiał się na boiskach zaplecza Ekstraklasy w koszulce Resovii. Kurs 2.70 w Superbet na awans Polonii do II ligi dobrze odzwierciedla szanse drużyny na sukces (37,04%).

Świt Skolwin (Szczecin)

Świt Skolwin

Bilans po rundzie jesiennej: 12Z-4R-1P

Wyniki sparingów: 3:1 vs Hutnik Szczecin, 1:0 vs Vineta Wolin, 5:0 vs Bałtyk Koszalin, 2:1vs Warta Gorzów Wielkopolski, 2:1 vs Gwardia Koszalin, 1:1 vs Unia Janikowo, 1:3 vs Chrobry Głogów, 2:3 vs Iskierka Szczecin

Przyszli: –

Odeszli: –

Piłkarze Świtu Skolwin, podobnie jak Radunia Stężyca, po raz kolejny znajdują się w czubie ligowej tabeli. Tracą do lidera zaledwie trzy punkty i będą walczyć do samego końca o pierwsze miejsce, co równałoby się największemu sukcesowi w historii klubu. Podopieczni Andrzeja Tychowskiego wyjechali w lutym na obóz do Ustronia w takim samym składzie w jakim walczyli w rundzie jesiennej, więc ich atutem na wiosnę na pewno będzie zgranie. Bukmacher Superbet wysoko ocenia szanse Świtu na sprawienie niespodzianki i awans do II ligi, bowiem obstawiając takie rozwiązanie można liczyć na kurs 3.00 odpowiadający 33,33% prawdopodobieństwa.

GKS Przodkowo

GKS Przodkowo

Bilans po rundzie jesiennej: 8Z-5R-4P

Wyniki sparingów: 2:3 Arka II Gdynia, 2:0 vs Zatoka Braniewo, 2:1 vs Grom Nowy Staw, 0:0 vs Gedania Gdańsk

Przyszli: –

Odeszli: Karol Chmulak, Przemysław Szur (obaj Radunia Stężyca), Łukasz Stasiak, Michał Szalek (obaj Jantar Ustka), Adrian Polański (Grom Nowy Staw), Robert Wesołowski (KP Starogard), Adrian Wysiecki (Sokół Zblewo), Paweł Czychowski (Jaguar Gdańsk), Mateusz Łuczak, Marcin Karniluk i Mateusz Niedźwiecki (szukają klubów)

To była i jest trudna zima dla GKS-u Przodkowo. Na skutek pandemii, ze sponsorowania klubu wycofali się sponsorzy strategiczni, a z zespołu odeszło aż 11 graczy. Zarząd czyni starania, aby skompletować kadrę na rundę wiosenną i wydaje się, że ta sztuka się uda. Najważniejsze dla piłkarzy GKS-u będą cztery mecze przed podziałem na grupę mistrzowską i spadkową. Celem drużyny będzie utrzymanie się w czołowej ósemce i tym samym zapewnienie sobie utrzymania. Nie będzie to zadanie proste, ponieważ przewaga nad 9. w tabeli Elaną Toruń to zaledwie 2 punkty. Piłkarze Łukasza Kowalskiego wykazują się jednak ponadprzeciętną determinacją podczas przygotowań i spotkań kontrolnych co daje nadzieję na realizację założonych celów. Kurs w Superbet na awans GKS-u Przodkowo do II ligi wynosi 20.00 (5% szans), dokładnie odzwierciedlający skalę sensacji jaka miałaby miejsce, gdyby taki scenariusz się ziścił. Może warto zaryzykować?

KP Starogard Gdański

KP Starogard Gdański

Bilans po rundzie jesiennej: 9Z-2R-6P

Wyniki sparingów: 5:1 vs Polonia Lidzbark Warmiński, 1:1 vs Gedania Gdańsk, 2:0 vs Gryf Wejherowo, 0:1 vs Znicz Pruszków (przerwany), 0:0 vs Jaguar Gdańsk, 1:2 vs Bytovia Bytów, 4:2 vs Kaszubia Kościerzyna

Przyszli: Grzegorz Piesio, Robert Wesołowski, Oskar Bohm, Mateusz Polakowski

Odeszli: Robert Hirsz (Warta Gorzów Wielkopolski), Guladi Kokoladze (szuka klubu)

Zespół objęty we wrześniu przez Krzysztofa Sobieraja ma szansę na najlepszy wynik w historii klubu. Dotychczas jest to 8. miejsce z sezonu 2019/2020, natomiast w bieżących rozgrywkach drużyna ze Starogardu Gdańskiego plasuje się na wysokiej, 5. pozycji. Wobec silnej personalnie defensywy, w skład której wchodzą m.in. mający ekstraklasową przeszłość Kamil Sylwestrzak i Marcin Warcholak, szanse na pobicie tego wyniku są naprawdę duże. Co więcej, analitycy Superbet wystawili nawet kurs na wygraną całej ligi, który wynosi 20.00 (5% szans).

Bałtyk Gdynia

Bałtyk Gdynia

Bilans po rundzie jesiennej: 8Z-5R-4P

Wyniki sparingów: 1:3 vs Sokół Ostróda, 1:0 vs Olimpia Elbląg, 5:2 vs Bytovia, 0:1 vs Concordia Elbląg, 0:0 vs Olimpia Grudziądz, 2:3 vs GKS Wikielec

Przyszli: Gracjan Szpucha (UKS SMS Łódź)

Odeszli: Adrian Włoch, Hubert Szczypek (szukają klubów)

Najważniejszą zimową informacją z punktu widzenia sympatyków Bałtyku było przedłużenie kontraktu z klubem doświadczonego trenera Jastrzębowskiego. Celem minimum jaki na wiosnę stawiają sobie gdynianie jest utrzymanie miejsca w grupie mistrzowskiej, a trzeba przyznać, że Bałtyk ma ku temu silne argumenty bowiem tacy piłkarze jak Liberacki, Biedrzycki, Garbacik czy Bartlewski mają już określoną renomę na szczeblu centralnym. Analitycy Superbet Bałtykowi dają 5% szans na zaskakujące zwycięstwo w rozgrywkach (kurs 20.00).

Czego możemy się spodziewać w rundzie wiosennej II grupy III ligi?

Sposób w jaki przebiegają rozgrywki II grupy pokazuje, jak zróżnicowana pod względem poziomu organizacyjnego i sportowego jest III liga. Tabela może szokować tych, którzy rzadko sprawdzają co dzieje się na tym poziomie rozgrywek. Jest wielce prawdopodobne, że zespołem, który awansuje do II ligi będzie któryś z trójki: Radunia Stężyca, Polonia Środa Wielkopolska, Świt Skolwin. Wspomniane ekipy mają dużą przewagę nad resztą stawki i jest praktycznie pewne, że to między nimi rozegra się bezpośrednia walka o awans. Za ich plecami będzie się toczyć zacięty bój o udział w grupie mistrzowskiej. Jak bardzo zacięty? Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że między 4. w tabeli GKS-em Przodkowo, a 17. Gryfem Wejherowo, różnica wynosi 12 punktów.

Nie ma żadnych wątpliwości, że na utrzymaniu miejsca w czołowej „ósemce” będzie bardzo zależeć rezerwom Pogoni Szczecin. Ewentualny ich brak w górnej części tabeli, skazałby młodziutki zespół „Portowców” na stresującą walkę o utrzymanie. Chrapkę na wejście do grupy mistrzowskiej mają choćby Elana Toruń, Kotwica Kołobrzeg, Jarota Jarocin czy Sokół Kleczew. Popularna „Kotwa” w zimie zmieniła trenera i schedę po Petrze Nemcu przejął Piotr Zajączkowski. Na podobny ruch zdecydowano się w Kleczewie, gdzie Mariusz Bekas nieco niespodziewanie zastąpił Łukasza Cichosa. To chyba dobrze pokazuje jakie są aspiracje obu ekip.

Utrzymanie Mieszka Gniezno, Górnika Konin lub Chemika Police należy już rozpatrywać w kategorii cudu. Nawet gdyby wspomniane drużyny zsumowały swój dorobek punktowy… nadal byłyby w tabeli 7 punktów za 19. Gryfem Wejherowo, dla którego okupowanie tak niskiej lokaty jest pewnego rodzaju rozczarowaniem. Grzegorz Niciński i jego piłkarze będą starali się uniknąć spadku do IV ligi, w której ostatni raz widziano ich w sezonie 2008/2009.

Niezwykle ciekawie zapowiada się rywalizacja o koronę króla strzelców II grupy III ligi. Prawdziwym ewenementem jest to, że wśród faworytów do wygrania tej klasyfikacji jest tylko jeden zawodnik z sześciu najwyżej sklasyfikowanych zespołów w tabeli! Dawid Retlewski z Radunii Steżyca ma 12 goli na koncie, ale póki co daje mu to tylko 3. miejsce w rankingu najskuteczniejszych snajperów. Superbet największe szanse na końcowy tryumf daje Krzysztofowi Bartoszakowi z Jaroty Jarocin (kurs 1.70, 58,82% szans). Doświadczony napastnik, jesienią aż 18-krotnie pokonywał bramkarzy rywali. 3 trafienia mniej ma z kolei 23-letni Bartłomiej Putno z Bałtyku Koszalin (kurs 2,70, 37,04% szans), a tyle samo goli co wspomniany Retlewski, ma kolejny gracz z Koszalina – Gruchała-Węsierski (kurs 7.00, 14% szans). Stawkę kandydatów do walki o tytuł uzupełnia Łukasz Zagdański z Sokoła Kleczew (kurs 10.00, 10% szans).

3. liga – grupa III

Ruch Chorzów

Bilans po rundzie jesiennej: 14Z-2R-2P

Wyniki sparingów: 5:0 vs Śląsk II Wrocław, 3:1 vs Znicz Kłobuck, 1:2 vs GKS Tychy, 0:2 vs Zagłębie Sosnowiec, 3:1 vs MKS Myszków, 3:0 vs Warta Zawiercie, 1:2 vs Ruch Radzionków, 2:1 vs Garbarnia Kraków,

Przyszli: Piotr Wyroba (Rekord Bielsko-Biała), Michał Biskup (GKS Tychy), Tomasz Mamis (Polonia Nysa), Jakub Grzywaczewski (wypożyczenie z Cracovii)

Odeszli: Mateusz Winciersz (Piast Gliwice)

Najpoważniejszym kandydatem do wywalczenia awansu z III grupy III ligi jest Ruch Chorzów. Drużyna Łukasza Berety została poddana w zimie wymuszonym korektom personalnym. Karierę w Piaście Gliwice zdecydował się bowiem kontynuować podstawowy zawodnik „Niebieskich” – Mateusz Winciersz, a fatalnej kontuzji zerwania więzadeł krzyżowych doznał Patryk Sikora i czeka go długa przerwa w grze. Szkoleniowiec Ruchu przyznaje jednak, że podstawowa jedenastka praktycznie już się wyklarowała, a ostatni wygrany sparing z Jagiellonią prawdopodobnie potwierdził słuszność jego wyborów. Bukmacher Superbet oszacował szanse na awans chorzowian na 55,56% (kurs 1.80), zaś szanse Mariusza Idzika na wygraną klasyfikację strzelców na 50% (kurs 2.00).  

Polonia Bytom

Polonia Bytom

Bilans po rundzie jesiennej: 13Z-3R-2P

Wyniki sparingów: 2:3 vs Odra Opole, 2:3 Wieczysta Kraków, 1:3 vs GKS Katowice, 0:1 vs Skra Częstochowa, 5:2 vs Górnik Polkowice, 0:1 vs Hutnik Kraków

Przyszli: Kordian Górka (Elana Toruń), Sebastian Pączko (Gwarek Tarnowskie Góry), Michał Płonka (Stal Stalowa Wola)

Odeszli: Adam Żak (Odra Opole), Robert Chwastek, Kacper Czajkowski, Tomasz Pośpiech (wypożyczenia do Gwarka Tarnowskie Góry), Dawid Gargasz (wypożyczenie do Szczakowianki Jaworzno)

Kamil Rakoczy i jego podopieczni nastawiają się na ciężki bój o awans z Ruchem Chorzów. Szkoleniowiec bytomskiej Polonii przede wszystkim będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem zastąpienia w ataku Adama Żaka, który w zimie przeniósł się do I-ligowej Odry Opole, a jesienią był piekielnie skuteczny i wpisał się na listę strzelców 19-krotnie. Z dużym zadowoleniem mógł natomiast przyjąć fakt przedłużenia kontraktów z kluczowymi zawodnikami swojego zespołu: Dominikiem Budzikiem, Jackiem Wuwerem, Filipem Żaglem i Michałem Bedronką. Istotnym elementem jego układanki będzie z całą pewnością Michał Płonka, którego przyjście ze Stali Stalowa Wola jest jak na warunki III-ligowe transferem hitowym. 2.20 (prawdopodobieństwo 45,45% ) to kurs jaki Superbet zdecydował się wystawić na awans „Królowej Śląska” do II ligi i trzeba sobie jasno powiedzieć, że to zakład, który ma wszelkie szanse powodzenia.

Ślęza Wrocław

Ślęza Wrocław

Bilans po rundzie jesiennej: 11Z-5R-2P

Wyniki sparingów: 4:4 vs Miedź Legnica, 5:2 vs Lechia Dzierżoniów, 1:3 vs Bielawianka Bielawa, 3:2 vs Piast Żmigród, 1:1 vs KKS Kalisz, 2:1 vs Odra Opole, 4:0 vs Lech II Poznań, 3:2 vs Foto-Higiena Gać

Przyszli: Wiktor Gasztyk (wypożyczenie z Ruchu Chorzów)

Odeszli: –

Jednym z niewielu zespołów, które są w stanie wmieszać się w walkę Ruchu Chorzów z Polonią Bytom o awans do II ligi jest Ślęza Wrocław. Ekipa Grzegorza Kowalskiego, który pracuje z „Żółto-czerwonymi” już ponad 5 lat, traci do liderujących „Niebieskich” 6 punktów. Wrocławianie nie byli zimą aktywni na rynku transferowym, postawiono na pracę z grupą piłkarzy, która wywalczyła 3. miejsce w tabeli po rundzie jesiennej. Wyniki spotkań sparingowych mogą napawać optymizmem sympatyków Ślęzy, gdyż ich ulubieńcy pokonywali grające w wyższych klasach rozgrywkowych rezerwy Lecha Poznań czy I-ligową Odrę Opolę. Nie może mieć dziwić, że bukmacher Superbet, uznał scenariusz, wedle którego promocję do II ligi wywalczy Ślęza, za dość prawdopodobny. 16,67% szans dawanych przez analityków przełożyło się na kurs równy 6.00.

Pniówek Pawłowice

Pniówek Pawłowice

Bilans po rundzie jesiennej: 10Z-3R-5P

Wyniki sparingów: 1:4 vs GKS Jastrzębie Zdrój, 1:0 vs BTS Rekord Bielsko-Biała, 4:1 vs Czarni Gorzyce, 1:1 vs Górnik II Zabrze, 1:2 vs Stal Stalowa Wola, 3:0 vs ROW Rybnik, 6:0 vs Unia Książenice, 3:3 vs GKS Tychy, 1:2 vs Raków II Częstochowa

Przyszli:  Kamil Turoń (Kuźnia Ustroń), Kamil Spratek (ROW Rybnik), Wojciech Łaski (GKS Jastrzębie Zdrój), Bartosz Żyła (Zagłębie Lubin CLJ), Bartłomiej Siciński (rezerwy)

Odeszli: Przemysław Pastuszak, Krzysztof Bodziony, Rafała Baron, Bartosz Semeniuk, Damian Zajączkowski (szukają klubów), Rafał Adamek (Pogoń Siedlce)Pniówek Pawłowice jest na najlepszej drodze, aby uzyskać najlepszy wynik w swojej historii. Dotychczas, najlepszym osiągnięciem tego klubu było 6. miejsce w sezonie 2009/2010. W trwających rozgrywkach, zespół Grzegorza Łukasika plasuje się na 4. miejscu i choć strata do liderującego Ruchu Chorzów jest już dość znaczna, Superbet zdecydował się zaoferować kurs na wygraną przez Pniówek III grupy III ligi. Wynosi on 17.00 (5,88% szans na taki scenariusz).

LKS Goczałkowice Zdrój

Goczałkowice Zdrój

Bilans po rundzie jesiennej: 10Z-2R-6P

Wyniki sparingów: 1:4 vs GKS Katowice, 3:1 vs Cyklon Rogoźnik, 4:1 vs Szombierki Bytom, 2:0 vs MFK Frydek , 1:1 vs Podhale Nowy Targ

Przyszli: –

Odeszli: –

Dla LKS-u, który przez przeciętnego kibica kojarzy jest głównie z tego, że wychowankiem tegoż klubu jest Łukasz Piszczek, sam udział w rozgrywkach III ligi jest dużym sukcesem. W składzie zespołu z Goczałkowic znajdziemy jednak kilku zawodników, którzy powinni być dobrze znani śledzącym Ekstraklasę. Mowa oczywiście o Piotrze Ćwielongu i Łukaszu Hanzelu. Po sezonie ma do nich dołączyć wspomniany „Piszczu”! Świetna gra jesienią zaowocowała 5. miejscem w tabeli. Wobec tgo faktu nie mógł przejść obojętnie Superbet, który wystawił z tej okazji kurs 20.00 (5% szans) na zwycięstwo goczałkowiczan w III grupie III ligi.

Czego możemy się spodziewać w rundzie wiosennej III grupy III ligi?

Sytuacja Polonii Nysa i Polonii-Stal Świdnica jest nie do pozazdroszczenia. Strata do bezpiecznego miejsca wynosi odpowiednio 8 i 9 punktów, dlatego szanse na utrzymanie w III lidze nie są w ich przypadku zbyt duże. W strefie spadkowej jest jeszcze Foto-Higiena Gać i Warta Gorzów Wielkopolski. Niewielką przewagę nad nimi ma ROW Rybnik, jeszcze w sezonie 2013/2014 rywalizujący na poziomie I ligi, a punkt więcej ma Piast Żmigród, który w zimie poniósł poważne straty kadrowe. Niewykluczone, że w walkę o utrzymanie będą również zaangażowane rezerwy Miedzi Legnica i Górnika Zabrze.

W wyścigu o koronę króla strzelców liczy się w zasadzie… dwóch piłkarzy. Prowadzący w tabeli strzelców Adam Żak nie powiększy już swojego dorobku (przeszedł do Odry Opole), dlatego na pierwszy plan wysuwa  się kandydatura Mariusza Idzika z Ruchu Chorzów (kurs 2.00). Plany pokrzyżować mógłby mu jeszcze 22-letni Szymon Kobusiński z Lechii Zielona Góra, ale III-ligowca zamienił w zimie na Puszczę Niepołomice. 16 goli na swoim koncie ma Marcin Przybylski z Foto-Higieny Gać i to on jest głównym zagrożeniem dla Idzika (kurs 7.00). Pozostali zawodnicy mają 7 lub więcej goli straty do snajpera Ruchu Chorzów.

3. liga – grupa IV

Wisła Puławy

Wisła Puławy

Bilans po rundzie jesiennej: 15Z-3R-2P

Wyniki sparingów: 6:0 vs Wisła Sandomierz, 6:0 vs Lublinianka, 4:2 vs Stomil Olsztyn, 2:0 vs Legionovia, 3:1 vs Mazur Karczew, 7:0 vs Gryf Policzna, 3:2 vs Avia Świdnik

Przyszli: Kacper Kondracki (wypożyczenie z Wisły Płock),  Ednilson (Kotwica Kołobrzeg)

Odeszli: -Mariusz Pawlak, szkoleniowiec lidera IV grupy III ligi – Wisły Puławy, chyba sam nie spodziewał się, że jego zawodnicy osiągną w meczach kontrolnych tak znakomite wyniki. „Duma Powiśla” wygrała komplet siedmiu sparingów, przy czym należy zaznaczyć, że większość z nich bardzo wysoko (bilans bramkowy 31:5). Wydatnym wzmocnieniem siły ofensywnej powinien być Portugalczyk Ednilson, który jesienią strzelił 7 goli dla Kotwicy Kołobrzeg. Brak jakichkolwiek ubytków kadrowych stawia Wisłę Puławy w uprzywilejowanej sytuacji w kwestii awansu do II ligi, bowiem jedynym rywalem, który trzyma jeszcze kontakt z puławianami jest Sokół Sieniawa (5 punktów straty). Trzecia w tabeli Stal Stalowa Wola ma już 10 oczek mniej, a dodatkowo pozbyła się swojego najlepszego napastnika – Michała Fidziukiewicza. Zważając na te okoliczności, Superbet proponuje kurs 1.65 (60,61% szans) na promocję Wisły Puławy do II ligi. Nieco więcej można zarobić obstawiając zakład na koronę króla strzelców dla Adriana Paluchowskiego (1.90), którego najgroźniejszy rywal w walce o to miano ma 4 trafienia mniej.

Sokół Sieniawa

Sokół Sieniawa

Bilans po rundzie jesiennej: 12Z-7R-1P

Wyniki sparingów: 2:3 vs Stal Rzeszów, 0:2 vs Sandecja Nowy Sącz, 1:1 vs Korona Rzeszów, 1:0 vs Stal Sanok, 3:2 vs Izolator Boguchwała, 1:5 vs Resovia Rzeszów, 4:2 vs Bruk-Bet Termalica II Nieciecza

Przyszli: Adrian Wójcik (Hutnik Kraków)

Odeszli: Dawid Burka (Wisła II Płock), Michał Kitliński (Hutnik Kraków)

Niesamowity progres względem ostatniego sezonu zrobili piłkarze Sokoła Sieniawa. 12. zespół minionej kampanii jest w trwających rozgrywkach wiceliderem tabeli, podczas całej rundy jesiennej pokonanym tylko raz. Utrzymanie tego poziomu gry na wiosnę będzie trudne wobec odejścia Michała Kitlińskiego i Dawida Burki, ale sympatycy Sokoła mogą pokładać nadzieję w doświadczeniu Ryszarda Kuźmy. Ekipa z Sieniawy testowała w zimie kilku zawodników, ale jak dotychczas jedynym wzmocnieniem jest Adrian Wójcik pozyskany z Hutnika Kraków. Superbet szacuje szanse awansu Sokoła do II ligi na 33,33% co przekłada się na kurs 3.00.

Stal Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola

Bilans po rundzie jesiennej: 12Z-2R-6P

Wyniki sparingów: 0:1 vs Stal Kraśnik, 4:1 vs Wólczanka Wólka Pełkińska, 2:1 vs Wisła Sandomierz, 3:3 vs KS Wiązownica, 2:1 vs Pniówek Pawłowice, 0:3 vs Górnik Łęczna, 1:0 vs KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, 2:3 vs Sandecja Nowy Sącz, 1:2 vs Motor Lublin

Przyszli: Filip Moskal (rezerwy), Kacper Pietrzyk (Olimpia Grudziądz), Aboubacar Sidiki Conde (Miedź Legnica), David Haščák (LZS Starowice Dolne), Aleksander Drobot (Igloopol Dębica), Kacper Piechniak (Alit Ożarów)

Odeszli: Michał Fidziukiewicz (Garbarnia Kraków), Piotr Witasik (Olimpia Grudziądz), Michał Płonka (Polonia Bytom), Szymon Jarosz (Olimpia Grudziądz), Matthew Korziewicz (szuka klubu)Popularna „Stalówka” po rundzie jesiennej zajmuje 3. miejsce w ligowej tabeli, ale ma dość pokaźną stratę do liderującej Wisły Puławy. Jaromir Wieprzęć w przerwie zimowej ma pełne ręce roboty, ponieważ zespół przeszedł małą rewolucję kadrową. Z drużyną pożegnało się kilku podstawowych zawodników, z Michałem Fidziukiewiczem na czele. W jego buty ma wiosną wejść 22-letni Słowak – David Haščák, który strzelał wiele bramek na poziomie IV ligi. Analitycy bukmachera Superbet zdają sobie sprawę z rozmiarów straty do lidera, ale z uwagi na to, że do końca rozgrywek zostały aż 22. kolejki nie pozbawiają Stali szans na dogonienie Wisły Puławy. Oferowany kurs to 6.00 odpowiadający 16,67% prawdopodobieństwa wystąpienia takiego zdarzenia.

Wisła Sandomierz

Wisła Sandomierz

Bilans po rundzie jesiennej: 10Z-7R-3P, 1:2 vs Stal Stalowa Wola

Wyniki sparingów: 0:6 vs Wisła Puławy, 1:6 vs GKS Nowiny, 1:3 vs Wisłoka Dębica, 1:2 vs Broń Radom, 6:1 vs Sokół Nisko

Przyszli: Michał Jurewicz (Sparta Augustów), Kacper Serek (Ceramika Opoczno), Kacper Pieniążek (Stal Rzeszów), Mateusz Stańczyk (wypożyczenie z Igloopolu Dębica), Mateus Chmielowiec (wypożyczenie ze Stali II Mielec), Sebastian Taranek (Miedź II Legnica)

Odeszli: Jarosław Piątkowski, Fryderyk Stasiak (szukają klubów), Mirosław Kmiotek (KS Wiązownica), Kamil Bełczowski, Tomasz Wojcinowicz (Hutnik Kraków), Daniel Chorab (Alit Ożarów), Maciej Kołoczek (wypożyczony do Pogoni Siedlce), Stanisław Wierzgacz (Sokół Nisko?), Jakub Mażysz (Stal Kraśnik), Adam Polit Korona Rzeszów)

W Sandomierzu doszło w zimie do prawdziwej rewolucji kadrowej. Zespół opuściło wielu zawodników, m.in. wieloletni kapitan miejscowej Wisły – Jarosław Piątkowski. Do drużyny trafiło za to wielu nastoletnich, obiecujących piłkarzy i na razie trudno wyrokować jak wkomponują się w zespół Rafała Wójcika. Kurs w Superbet na dość zaskakujący scenariusz jakim byłby mimo wszystko awans do II ligi 4. drużyny rundy jesiennej wynosi 10.00 (10% szans).

Wólczanka Wólka Pełkińska

Wółka Pełkinska

Bilans po rundzie jesiennej: 11Z-3R-6P

Wyniki sparingów: 0:5 vs Skra Częstochowa, 0:4 vs Motor Lublin, 1:4 vs Stal Stalowa Wola, 1:2 vs Stal Rzeszów, 1:3 vs Wisłoka Dębica, 3:0 vs Karpaty Krosno, 5:0 vs Izolator Boguchwała

Przyszli: –

Odeszli: Jakub Szczypek (Stal Rzeszów)Największa zmiana jaka zaszła w zimie w Wólczance to rzecz jasna roszada na stanowisku szkoleniowca. Daniel Myśliwiec zdecydował się podjąć pracę w Stali Rzeszów, dlatego zespół objął Marcin Wołowiec. Po kiepskich wynikach pierwszych meczów kontrolnych, ostatnie rezultaty napawają sympatyków z Wólki Pełkińskiej optymizmem. Jeśli chodzi o ruchy kadrowe to 5. drużyna rundy jesiennej straciła tylko Jakuba Szczypka na rzecz Stali Rzeszów, ale obecnie testuje kilku zawodników, którzy wpisywali się nawet na listę strzelców podczas meczu towarzyskiego z Izolatorem Boguchwała. Awans Wólczanki do II ligi byłby niespodzianką, dlatego Superbet proponuje na takie rozwiązanie kurs równy 15.00 (6,67% prawdopodobieństwa). Nieco większe szanse daje się Krzysztofowi Pietluchowi na zdobycie korony króla strzelców. Obstawiając taki zakład możemy liczyć na kurs 15.00.

Avia Świdnik

Avia Świdnik

Bilans po rundzie jesiennej: 10Z-6R-4P

Wyniki sparingów: 7:2 vs Świdniczanka Świdnik, 3:0 vs Hetman Zamość, 0:1 vs Górnik Łęczna, 2:2 vs Chełmianka Chełm, 2:2 vs Stal Kraśnik

Przyszli: Mateusz Kompanicki (GKS II Katowice), Jakub Cielebąk (wypożyczenie z Górnika Łęczna), Cezary Zdunek (wypożyczony z Górnika Łęczna), Piotr Darmochwał (wypożyczony z Motoru Lublin)

Odeszli: Krystian Mroczkiem (Lechia Tomaszów Mazowiecki), Eryk Ceglarz (Jutrzenka Giebułtów)

Avia zaliczyła pod wodzą Łukasza Mierzejewskiego pewien progres. Po 19. kolejkach sezonu 2019/2020 miała na koncie 28 punktów, natomiast w trwających rozgrywkach ma ich już 36, mimo, że rozegrała tylko jeden mecz więcej. Szanse na promocję do II ligi nie są określane jako zbyt duże, niemniej jednak Superbet zdecydował się na wystawienie kursu na taką okoliczność (15.00 – 6,67% szans). Całkiem realne analitykom tego bukmachera wydaje się za to sięgnięcie po koronę króla strzelców przez Wojciecha Białka. Taki zakład został okraszony kursem 5.00.  

Czego możemy się spodziewać w rundzie wiosennej IV grupy III ligi?

Pewnie zmierzającego po tytuł najlepszego strzelca IV grupy III ligi Adriana Paluchowskiego może zatrzymać w realizacji tego celu tylko kilku zawodników. Prócz wspomnianych już wcześniej Białka z Avii Świdnik i Pietlucha z Wólczanki Wólka Pełkińska, Superbet ma jeszcze dwóch kandydatów, którzy mogą w tej kwestii namieszać. Kapitalną rundę ma za sobą pomocnik walczącego o utrzymanie Podlasia Biała Podlaska – Kamil Kocoł. 15 bramek 26-letniego pomocnika nie mogło pozostać niezauważone, dlatego kurs 5.00 odpowiada jego niemałym szansom na sprawienie psikusa Adrianowi Paluchowskiemu. Relatywnie mniejsze prawdopodobieństwo zostania najlepszym strzelcem w lidze ma Damian Lepiarz. Wychowanek Wisły Kraków 11 razy trafiał jesienią do siatki dla Podhala Nowy Targ, ale jego szanse na sukces dość sugestywnie opisuje kurs 15.00. 

Z III ligą pożegna się 6 drużyn z IV grupy. Od stawki wyraźnie odstaje Hetman Zamość, ale wytypowanie pozostałej piątki spadkowiczów jest zadaniem niezwykle trudnym. Stosunkowo największe obawy o utrzymanie mogą mieć w Giebułtowie, ponieważ miejscowa Jutrzenka zdołała jesienią wywalczyć 16 oczek. Strata do bezpiecznego miejsca nie jest jednak na tyle duża, aby już teraz mówić o pewnej degradacji. Z pewnością będą jej chciały uniknąć rezerwy Cracovii, które zostaną najprawdopodobniej stosownie wzmocnione zawodnikami z I drużyny w przypadku problemów z regularnym punktowaniem.

Gdzie najlepiej obstawiać III ligę?

Jeżeli podjęliśmy decyzję o tym, że chcielibyśmy zawrzeć zakład na spotkania III ligi, powinniśmy przejść do sprawdzenia czy bukmacher, którego oferta nas interesuje, na pewno znajduje się na liście podmiotów działających na podstawie licencji przyznanej przez Ministerstwo Finansów.

W przypadku kiedy uzyskaliśmy potwierdzenie, że bukmacher działa w naszym kraju legalnie, możemy przejść do analizy pozostałych czynników wpływających na to czy gra na danej platformie jest najlepszą możliwą dla nas opcją. Z punktu widzenia gracza, istotne znaczenie ma marża bukmacherska – im niższa jej wartość, tym lepiej dla typera. W październiku 2020 roku, marże na spotkania III ligi polskiej kształtowały się następująco:

BukmacherMarża
eToto8,80%
Forbet11,10%
Fortuna11,10%
LVBET10,60%
PZBUK15,00%
STS11,10%
Superbet8,80%
Totalbet12,50%
Betclic11,20%
eWinner10,00%
Noblebet8,70%
3. liga polska w piłce nożnej – marże bukmacherskie

III liga na żywo może być obstawiana u większości legalnych polskich bukmacherów. Jeszcze kilka lat temu, zakłady na niższe ligi nie cieszyły się w naszym kraju tak dużą popularnością, ale od pewnego czasu prawie każdy z operatorów czyni starania, aby i na tym polu zaspokoić nawet najbardziej wybrednych graczy. Czołówkę w tym względzie stanowią Noblebet i LV BET, które oferują nawet do 100 rynków zakładów przedmeczowych na dane spotkanie, a nieźle pod tym względem wygląda również Betclic i STS. Zdecydowana większość bukmacherów ma jednak ograniczony wybór zakładów prematch na III ligę. Zdarza się, że w Totolotku, Totalbet, a nawet Fortunie jest on zawężony do 1X2 i podwójnej szansy. Na tle wszystkich firm bukmacherskich pozytywnie wyróżnia się Forbet, który poza standardowymi działaniami związanymi z ofertą, angażuje się również w sponsoring w niższych ligach i takie inicjatywy jak #Regiobet czy #Bekstraklasa.

Zasady rozgrywek 3. ligi

Sezon 2019/2020 został przedwcześnie zakończony z powodu pandemii koronawirusa. W związku z tym, rozgrywki III ligi zyskały przejściowy, nowy kształt.  W kampanii 2020/2021, tak jak w ubiegłych, zespoły zostały podzielone na cztery grupy:

  • grupa I (województwa: łódzkie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie),
  • grupa II (województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie),
  • grupa III (województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, śląskie),
  • grupa IV (województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie).

Zwycięzcy każdej z nich uzyskają awans do II ligi.

Między poszczególnymi grupami występują natomiast różnice.

Grupy I i II liczące po 22 zespoły rozgrywają najpierw 21. kolejek. Następnie dochodzi do podziału na grupy: mistrzowską (lokaty 1-8) i spadkową (lokaty 9-22). Zespoły z grupy mistrzowskiej grają ze sobą mecz i rewanż, natomiast ekipy z grupy spadkowej grają ze sobą raz. Do IV ligi spada co najmniej siedem ostatnich zespołów. Liczba ta może się zmienić w wyniku zwiększenia liczby spadków z lig wyższych.

Grupy III i IV liczą odpowiednio 19 i 21 zespołów. Drużyny rywalizują ze sobą w systemie mecz i rewanż. Z grupy III spadają 4 zespoły, zaś z grupy IV 6 zespołów. Liczba spadkowiczów, podobnie jak w grupach I i II może się zwiększyć na skutek zmiany liczby degradacji z wyższych lig.

Jak obstawiać III ligę? Porady

  1. Dokładnie sprawdzaj doniesienia klubowe. Rynek zakładów w III lidze bywa specyficzny. Dlaczego? Dotarcie do szczegółowych informacji, które mogą mieć wpływ na decyzję dotyczącą typów na dane spotkanie nie zawsze bywa proste. Nie każdy klub na poziomie III ligi sumiennie prowadzi swoją stronę internetową. Bardzo często bywa tak, że portal internetowy jest aktualizowany o wiele rzadziej niż… profil w mediach społecznościowych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, aby dotrzeć do maksymalnej liczby informacji które mogą wpłynąć na Twój osąd, koniecznie zajrzyj w stosowne miejsca na Facebooku czy Twitterze.
  2. UWAGA! Pro Junior System! Na poziomie III ligi również funkcjonuje Pro Junior System. Jaki może mieć to wpływ na typy? W końcowej fazie sezonu, kiedy wynik z boiska niewiele zmienia w ligowej tabeli, niektóre kluby stawiają na młodzież dużo bardziej odważnie, aby w końcowym rozrachunku zająć wysoką pozycję w klasyfikacji Pro Junior System. Drużyny pozbawione doświadczonych graczy czasami wyraźnie odstają od swoich rywali, mimo że przed meczem, kursy na nie były zbliżone. Zdecydowanie warto wziąć takie okoliczności pod uwagę.
  3. Nie lekceważ drużyn z małych miejscowości. Jesienna wygrana skazywanej na pożarcie Jutrzenki Giebułtów ze Stalą Stalowa Wola to tylko jeden z przykładów, gdzie nieznajomość realiów III ligi mogła sporo kosztować niejednego gracza. Pamiętaj o tym, że futbol rozwija się nie tylko w dużych ośrodkach. Można mnożyć przykłady klubów z małych miejscowości, w których lokalni biznesmeni za punkt honoru wzięli sobie zbudowanie przyzwoitego klubu piłkarskiego. Różnica w poziomie sportowym bardzo szybko się wtedy zaciera.
  4. Jeżeli masz możliwość – obstawiaj na żywo. W przypadku spotkań III ligi, dość często ma miejsce sytuacja, że wybór konkretnego zdarzenia w ramach danego spotkania nie jest zbyt szeroki. Zakłady prematch ograniczają się wtedy do 1X2, ale po pierwszym gwizdku nasz wybór może być zdecydowanie większy i bardziej dostosowany do naszych typerskich upodobań.
  5. Jeżeli obstawiasz spotkanie klubowych rezerw – sprawdź kadrę! Możliwość ogrywania się w klubowych rezerwach jest często wykorzystywana przez piłkarzy, którzy nie chcą wypaść z rytmu meczowego bądź chcą do niego wrócić po wyleczeniu urazu. Układ sił na boisku może się wtedy znacząco zmienić, gdyż np. piłkarze z Ekstraklasy zdecydowanie przewyższają umiejętnościami zawodników na poziomie III ligi.

Czy warto obstawiać III ligę?

III liga polska nie stanowi tak medialnych rozgrywek jak choćby II liga, która jest ostatnim szczeblem centralnym, bez podziału na grupy. Poziom sportowy i organizacyjny jest niezwykle zróżnicowany, co paradoksalnie jest dobrą informacją dla typerów. Rzecz jasna i w III lidze możemy się spotkać z niespodziankami, ale nieco łatwiej jest w niej znaleźć duże dysproporcje w poziomie sportowym, jak również większe szanse na powodzenie mają poszukiwania valuebetów. Wejście w posiadanie informacji, które mogą mieć kluczowy wpływ na wynik spotkania, które chcemy obstawić, jest relatywnie łatwiejsze na poziomie regionalnym niż centralnym.

Nie należy deprecjonować zakładów na niższe ligi, a z uwagą śledzić klubowe social media, komunikaty o kadrach zespołów i innych mających znaczenie dla wyniku zdarzeniach. 

Nie raz i nie dwa słyszałeś pewnie o tym, że aby zarabiać na zakładach bukmacherskich najlepiej jest typować mniej medialne wydarzenia, niższe ligi i spotkania mniej znanych zespołów. Czy to prawda? Najlepiej przekonać się o tym samemu.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close