• typy
  • 2. liga polska w piłce nożnej 2020/2021 – kursy bukmacherskie

2. liga polska w piłce nożnej 2020/2021 – kursy bukmacherskie

Wśród wielu graczy istnieje błędne przekonanie, że II liga polska w piłce nożnej to rozgrywki, które cieszą się zainteresowaniem wąskiego grona osób. Jeśli jednak spojrzymy na to jakie kluby tam występują, szybko dojdziemy do wniosku, że mają one wierne i liczne grono fanów, którzy rzecz jasna rzadziej lub częściej obstawiają też zakłady bukmacherskie. Kluby z Lublina, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Katowic, a nawet dwa zespoły z Grodu Kraka – czy wobec takiego potencjału marketingowego, obojętnie mogli przejść polscy bukmacherzy? Pytanie zdaje się być retoryczne.

Co ciekawe, doświadczeni typerzy są zgodni, że nieco mniej popularne rynki zakładów, a za taki mimo wszystko można uznać II ligę, regularnie okazują się być najbardziej dochodowe dla graczy. Zachęcamy w takim razie do lektury niniejszego artykułu, który pozwoli Ci szerzej spojrzeć na rozgrywki II ligi i podejmować korzystne decyzje przy jej typowaniu. Poznajcie szanse drużyn na awans i kursy bukmacherskie.

Spis treści

2 liga polska 2020/2021 – kursy bukmacherskie i szanse na awans

W drugiej lidze o awans walczy 19 drużyn. Sprawdziliśmy jakie szanse na awans mają poszczególne z nich według legalnych bukmacherów online. Przyjrzeliśmy się także, jak wyglądają na 2. ligę polską kursy bukmacherskie.

Górnik Polkowice

Górnik Polkowice

Liderem tabeli na trzecim poziomie rozgrywkowym w Polsce jest Górnik Polkowice. Piłkarze z Dolnego Śląska zgromadzili jesienią tyle samo punktów co GKS Katowice, ale warto pamiętać o tym, że rozegrali o jeden mecz mniej. W 16-stu spotkaniach sezonu 2020/2021 wygrali aż 12 razy, 2-krotnie dzielili się punktami, a porażki notowali tylko ze Skrą Częstochowa i GKS-em Katowice.

Po świetnej postawie w pierwszej części sezonu, tylko jeden ważny gracz opuścił ekipę Janusza Niedźwiedzia. Szczebel wyżej, do Miedzi Legnica powędrował bowiem pomocnik – Piotr Azikiewicz. „Zielono-czarni” wzmocnili za to defensywę. Przyjście ogranego na poziomie I ligi Jarosława Ratajczaka z Chrobrego Głogów i mającego pewne miejsce w składzie rezerw Śląska Wrocław Pawła Kucharczyka należy rozpatrywać jako wzmocnienia.

Murowany kandydat do awansu rozegrał w zimie 6 sparingów. 3 z nich wygrał, 3 przegrał. Skutecznością w meczach kontrolnych błysnął doświadczony Mateusz Piątkowski – strzelec 6-ciu bramek, który wespół z Erykiem Sobkowem powinien być wiosną postrachem II-ligowych bramkarzy.

Wszyscy czołowi polscy bukmacherzy są zgodni i dają polkowiczanom 33,33% szans na wygranie ligi. Kurs 3.00 na takie zdarzenie oferuje Superbet, eWinner, Fortuna, STS i LV BET. Według operatorów zakładów wzajemnych, dokładnie takie samo prawdopodobieństwo i kurs dotyczą zdobycia korony króla strzelców II ligi przez napastnika Górnika – Eryka Sobkowa.

GKS Katowice

GKS Katowice

Faworytem bukmacherów do wygrania II ligi i awansu na zaplecze Ekstraklasy są piłkarze z Bukowej. Zespół Rafała Góraka po 17-stu rozegranych kolejkach, ma tyle samo punktów co liderujący Górnik Polkowice, zaś o 5 oczek wyprzedza Chojniczankę Chojnice i Wigry Suwałki. 12 zwycięstw, 2 remisy i 3 porażki to bilans z pewnością dający wszelkie nadzieje, że pobyt katowiczan w II lidze zakończy się na drugim sezonie.

GKS pożegnał w zimie piłkarzy, którzy odgrywali jesienią drugoplanowe role (Stefanowicz, Dejmek, Frankowski), zaś dokonał jednego, bardzo ciekawie wyglądającego na papierze wzmocnienia. Rafał Figiel pojawiał się w pierwszym składzie ekstraklasowego Podbeskidzia, a teraz będzie stanowił o sile środka pola katowiczan. Do klubu trafił również bramkarz, Patryk Królczyk z Piasta Gliwice i jego 16-letni kolega po fachu – Patryk Kukulski z Concordii Piotrków Trybunalski.

Mecze kontrolne powinny napawać optymizmem kibiców „Gieksy”. 4 wygrane, 2 remisy i dwie porażki z występującymi ligę wyżej Korona Kielce i Odrą Opole to bilans zupełnie przyzwoity. Warto wspomnieć, że w sparingu GKS-owi udało się ograć m.in. Cracovię (2:1).

Superbet, eWinner, LV BET i Forbet oferują kurs 2.50 na ostateczny tryumf w całych rozgrywkach piłkarzy ze Śląska. Niewiele więcej bo 2.55 daje Fortuna, co odpowiada 39% prawdopodobieństwa, że tak właśnie się stanie. Jednym z najmocniejszych kandydatów do sięgnięcia po koronę króla strzelców jest oczywiście Marcin Urynowicz, który 11-krotnie trafił do siatki jesienią. Superbet wystawił kurs 2.50, że na trzecim poziomie rozgrywkowym, napastnik ekipy Góraka w końcowym rozrachunku nie będzie miał sobie równych.

Chojniczanka Chojnice

Chojniczanka Chojnice

II liga polska to w tym sezonie rozgrywki, którym ton nadają głównie 4 kluby. Wśród nich jest oczywiście Chojniczanka Chojnice, która czai się za plecami GKS-u Katowice i Górnika Polkowice. Chluba Grodu Tura ma na swoim koncie 33 punkty, na co złożyło się 10 zwycięstw, 3 podziały punktów i 4 porażki.

Sensacyjny ćwierćfinalista Pucharu Polski był w zimie aktywny na rynku transferowym. Do Wisły Kraków odszedł szalenie utalentowany lewy obrońca – Krystian Wachowiak, a inne kluby znaleźli odgrywający marginalne role w zespole Trojanowski, Tomaszewski, Szołtys i Cegiełka. Drużyna Adama Noconia została poważnie wzmocniona głównie w przednich formacjach, bowiem nazwiska Olafa Nowaka i Adama Ryczkowskiego znane są nawet śledzącym Ekstraklasę. Do Polski zdecydował się też wrócić Oskar Nowak, który w ostatnim czasie grał w młodzieżowych zespołach Getafe.

Wyniki gier kontrolnych układały się w kratkę. Chojniczance udało się ograć Nielbę Wągrowiec i Sokół Ostróda, ale zdarzyła się także dotkliwa porażka z Arką Gdynia (0:4). Kursy na wygranie przez piłkarzy z Chojnic II ligi są wysokie.

Zarówno Fortuna, eWinner, Superbet jak i LV BET oferują kurs 7.50 (prawdopodobieństwo 13,33%), natomiast Forbet nawet 8.00. Nieźle zarobić można też obstawiając awans Chojniczanki (kurs od 3.50 do 4.00, 25,00 – 28,57% szans).

Wigry Suwałki

Wigry Suwałki

Nieco większe szanse na włączenie się do walki o bezpośredni awans do I ligi  daje się Wigrom Suwałki. Piłkarze z polskiego bieguna zimna, jesienią 10-krotnie sięgali po komplet punktów, 3-krotnie remisowali i 3 razy schodzili z boiska pokonani.

Zespół Dawida Szulczka opuścił doświadczony Josip Soljić, który przeniósł się do I-ligowej Resovii, zaś do klubu trafiło kilku młodych zawodników – Orzechowski, Sowiński czy Kamiński. Największe nadzieje można wiązać z 22-letnim obrońcą, Patrykiem Mularczykiem, który regularnie pojawiał się na boiskach I ligi w barwach Zagłębia Sosnowiec, natomiast zagadką jest Holender Elso Brito, który jesienią pozostawał bez klubu.

Biorąc pod uwagę wyniki sparingów, kibice w Suwałkach mogą być optymistami. W ostatnich czterech meczach towarzyskich, ich pupile strzelili aż 15 bramek co dało im 4 zwycięstwa, choć należy też wspomnieć, że na początku przygotowań przydarzyły się porażki z Wisłą Płock i drugim zespołem Jagielloni.

Bukmacherzy upatrują w zawodnikach z Suwalszczyzny tych, którzy mogą pokrzyżować szyki GKS-owi Katowice i Górnikowi Polkowice. Analitycy Superbet oceniają szanse na wygranie II ligi przez Wigry na 25%, a ich śladem idzie Fortuna, Forbet, LV BET i eWinner, które proponują kurs 4.00 na to zdarzenie. Prawdopodobieństwo awansu ocenia się na około 57% (kursy 1.75 w Superbet, eWinner i Forbet oraz 1,65 w Fortunie).

Skra Częstochowa

Skra Częstochowa

Postawa Skry Częstochowa z pewnością jest jedną z największych niespodzianek II ligi. Piłkarze Marka Gołębiewskiego przyzwyczaili śledzących zmagania na trzecim froncie do tego, że walczą o utrzymanie na szczeblu centralnym. W obecnych rozgrywkach sytuacja ta zmieniła się i „Skrzacy” zajmują wysokie – 5. miejsce w tabeli. Na 28 punktów zdobytych jesienią złożyło się 9 wygranych, 1 remis i 7 porażek.

Częstochowianie nie poczynili w zimie spektakularnych transferów. Sięgnęli po dwóch młodych piłkarzy będących w kadrach zespołów Ekstraklasy: Milasiusa (Wisła Płock) oraz Smykowskiego (Warta Poznań). Wydaje się, że największym wzmocnieniem powinien być ograny na poziomie II ligi Hubert Sadowski, który ostatnio nie miał pewnego miejsca w składzie I-ligowego Stomilu. Zespół nie poniósł większych strat kadrowych – odeszli Pasiuk i Zieliński.

 Rewelacja II ligi nie przegrała żadnego ze spotkań sparingowych, a za najcenniejszy rezultat należy uznać remis 2:2 z występującym ligę wyżej – GKS-em Bełchatów. Wydaje się, że wielkim sukcesem Skry byłoby utrzymanie miejsca w TOP 6.

Zarówno eWinner jak i Superbet wystawiły na sto zdarzenie kurs 3.00 co odpowiada 33% szans. Bogatsze kluby z pewnością będą przyglądać się Kamilowi Wojtyrze, który jest faworytem bukmacherów do sięgnięcia po koronę króla strzelców (2.10 w Superbet).

KKS 1925 Kalisz

KKS Kalisz

Miejsce zajmowane po rundzie jesiennej przez KKS Kalisz dokładnie oddaje jak wyrównana i pełna niespodzianek jest II liga. Tabela od 5tego do 13-tego miejsca jest mocno spłaszczona, ale na wymarzonym, 6. miejscu znajduje się obecnie drużyna Ryszarda Wieczorka (bilans: 27 punktów, 9Z-0R-8P).

Ekipa z Wielkopolski doznała jednego poważnego osłabienia, bowiem Fabian Hiszpański zdecydował się kontynuować swoją karierę w Arce Gdynia. Nie brakowało jednak ruchów w przeciwnym kierunku. Prócz Kamila Koczego – 18-latka, który jesienią zdobył 8 goli w 14-stu spotkaniach Odry Centrum Wodzisław Śląski i Michała Molendy z Arki Gdynia, klub pozyskał trzech innych, ciekawych piłkarzy. Filip Kendzia był dotychczas ważnym ogniwem Piasta Żmigród, dlatego Ryszard Wieczorek szczególnie liczy na niego w kontekście poprawy gry w defensywie. Do zespołu dołączył również Łotysz, Mickevics mający w CV mistrzostwo z Riga FC oraz 31-letni Hiszpan Nestor Gordillo z przeszłością w rezerwach Atletico Madryt (ostatnio grał w Indiach).

Sparingi muszą napawać szkoleniowca KKS-u optymizmem. Jego team przegrał tylko jeden mecz kontrolny (0:1 z Miedzią), a zanotował kilka ciekawych rezultatów (remisy 1:1 z I-ligowym Chrobrym oraz Odrą Opole).

Większe szanse na udział w barażach o awans do I ligi daje kaliszanom Superbet, który proponuje kurs 3.00 za miejsce 1-6 (33% szans). W mniej kolorowych barwach widzi to eWinner, który zdarzenie to wycenił na 4.00.

Śląsk II Wrocław

Śląsk Wrocław II

Drugi zespół Śląska Wrocław spełnia pokładane w nim nadzieje i zajmuje wysokie, 7. miejsce w tabeli (bilans 8Z-3R-6P). II liga polska w piłce nożnej ma w taki sposób skonstruowany regulamin rozgrywek, że rezerwy Ekstraklasowicza nie mogą występować wyżej niż właśnie na tym poziomie. Przy braku możliwości awansu do I ligi, taka lokata może w pełni satysfakcjonować włodarzy z Dolnego Śląska. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że wrocławska młodzież będzie mogła się harmonijnie rozwijać na szczeblu centralnym również w kolejnym sezonie.

Druga drużyna Śląska nie była obiektem transferowych zawirowań. Odszedł jedynie Paweł Kucharczyk (Górnik Polkowice), zaś z drugiego zespołu Zagłębia Lubin pozyskano 17-letniego Adriana Bukowskiego.

W meczach kontrolnych, wrocławskie rezerwy zazwyczaj wygrywały (wyjątkiem dotkliwe 0:5 z Ruchem Chorzów), ale bramki strzelali przeważnie Ci, którzy trenują z pierwszym zespołem – Scalet, Bargiel, czy Bergier. To jak będzie punktować Śląsk II na wiosnę, w dużej mierze zależy od tego, jak wielu zawodników z pierwszej drużyny będzie łapać rytm meczowy poprzez grę w II lidze. Na pierwszy plan wysuwa się osoba Sebastiana Bergiera, strzelca 9-ciu goli jesienią.

Superbet upatruje w nim jednego z tych, który przy odrobinie szczęścia może zostać najskuteczniejszym snajperem II ligi (kurs 15.00). Zajęcie przez drugą drużynę Śląska miejsca w TOP 6, ten sam bukmacher wycenił na 4.00 (identyczny kurs w eWinner).

Sokół Ostróda

Sokół Ostróda

Kolejny z beniaminków, który swoja postawą kompletnie zaskoczył ekspertów. Absolutny debiutant w II lidze jest nie tylko bliski utrzymania, ale i walki o lokaty dające baraże o I ligę. Ekipa Piotra Jacka legitymuje się po rundzie jesiennej bilansem: 8Z-2R-7P.

W zimie, zespół opuściło kilku graczy, których nierzadko widywaliśmy w pierwszym składzie Sokoła, wśród nich Maciej Dampc i Konrad Andrzejczak. Lukę po nich będą starali się wypełnić głównie Szymon Mroczko z Podbeskidzia i Łukasz Mozler z Piasta Żmigród.

Sympatyzujący z Sokołem mają po meczach kontrolnych raczej mieszane uczucia. O ile porażka z Lechią Gdańsk 0:3 jest w pełni uzasadniona, o tyle przegrana w tych samych rozmiarach z Chojniczanką i 6 straconych goli z Wigrami, mogą napawać niepokojem.Znów wiele zależeć będzie od Dawida Wolnego, który po fantastycznej jesieni ma na koncie 11 goli. Każdy kto chciałby obstawić, że korona króla strzelców II ligi powędruje do niego, może liczyć na kurs 3.50 w Superbet. Co ciekawe, bukmacherzy uważają, że beniaminek nie powiedział ostatniego słowa w walce o TOP 6! Wspomniany Superbet oferuje kurs 3.00 (33% szans) na Sokoła w czołowej „szóstce”, zaś eWinner 4.00 (prawdopodobieństwo 25%).

Stal Rzeszów

Stal Rzeszow

Prezes Rafał Kalisz jeszcze w listopadzie podkreślał, że celem Stali Rzeszów jest w tym sezonie awans do I ligi. Trzeba przyznać, że piłkarze są w tym momencie dalecy od realizacji tego celu poprzez bezpośredni awans. Zdaniem bukmacherów, dość prawdopodobne jest jednak zajęcie miejsca w TOP 6 (kurs 2.50 w Superbet i eWinner, co odpowiada 40% szans).

Bilans 7Z-3R-6P jest daleki od oczekiwań kibiców „Żurawi”, ale trzeba zauważyć, że strata trzech punktów do miejsca gwarantującego baraże, może zostać szybko zniwelowana (rzeszowianie rozegrali jeden mecz mniej).

Stal w przerwie zimowej pozyskała tylko jednego gracza – Jakuba Szczypka z Wólczanki Wólka Pełkińska.

Ekipa Daniela Myśliwca, który pod koniec zeszłego roku objął zespół po duecie trenerskim Wołowiec-Łętocha, w sparingach mierzyła się z kilkoma wyżej klasyfikowanymi drużynami. Z Górnikiem Łęczna udało się wygrać, natomiast w meczach z Sandecją i Radomiakiem, Stal musiała uznać wyższość rywala. Mimo rozczarowującej jesieni i zawirowań na stanowisku trenera, wydaje się że Stal jest jednym z faworytów do czołowych miejsc w II lidze.

Garbarnia Kraków

Grabarnia Kraków

Chłopcy z Ludwinowa w ubiegłym sezonie do końca liczyli się w walce o miejsce dające baraże o I ligę. Wygląda na to, że w tym sezonie może być podobnie, bo strata do 6. miejsca nie jest duża i wynosi tylko 4 punkty. Ekipa Łukasza Surmy uzbierała jesienią 23 oczka na co złożyło się 6 zwycięstw, 5 remisów i 6 porażek.

Kibice na Rydlówce nie zobaczą już w koszulce Garbarni zdyskwalifikowanego za doping Artura Balickiego, Jakuba Bąka, który przeszedł do Wieczystej Kraków i Patryka Serafina, który wylądował w Podhalu Nowy Targ. Pozyskano młodego Jakuba Górskiego z rezerw Korony Kielce, Jakuba Janika z KS Wiązownica, ale największe nadzieje związane są z przyjściem Michała Rutkowskiego z GKS-u Jastrzębie i bramkostrzelnego Michała Fidziukiewicza, który jesienią strzelił w III lidze dla Stali Stalowa Wola aż 18 goli.

W meczach sparingowych, na 5 starć „Brązowi” wygrali tylko raz – z Rekordem Bielsko-Biała (4:0), a przegrali m.in. z niżej notowaną Siarką Tarnobrzeg (1:3).

Analitycy Superbet i eWinner są zgodni i dają 25% szans piłkarzom z Krakowa na pierwszą „szóstkę” (kursy 4.00).

Motor Lublin

Motor Lublin

Mający ambitne plany Motor Lublin w grudniu zmienił trenera. Mirosława Hajdo zastąpił Marek Saganowski. Nowy szkoleniowiec po objęciu posady zapowiedział walkę o awans do strefy barażowej. Czy to możliwe? Po 17. kolejkach Motor traci 5 punktów do KKS-u Kalisz (bilans lublinian to obecnie 5Z-7R-5P), ale wzmocnienia jakich dokonał powinny przełożyć się na wiosnę na sportowy wynik.

Środek pola ma pracować zdecydowanie lepiej z wypożyczonym z Zagłębia Lubin Dawidem Pakulskim, zaś obrona zyskać na przyjściu Arkadiusza Najemskiego z GKS-u Bełchatów. Odszedł Piotr Darmochwał i Adam Nowak, ale jesienią rzadko pojawiali się na murawie.

Podczas okresu przygotowawczego, podopieczni „Sagana” błyszczą. Ograli rezerwy Legii, Resovię, rozgromili Wólczankę Wólka Pełkińska i KSZO Ostrowiec, zremisowali z Radomiakiem i minimalnie przegrali z ekstraklasową Wisłą Płock.

Nic więc dziwnego, że Superbet wycenił miejsce zespołu z Lubelszczyzny w TOP 6 na 3.00 (w eWinner 4.00, prawdopodobieństwo 25%), co odpowiada 33,33% szans na taki scenariusz.

Pogoń Siedlce

Pogoń Siedlce

Druga liga polska w piłce nożnej to rozgrywki, w których znajdziemy wielu piłkarzy, mających za sobą ciekawą ekstraklasową przeszłość. W drużynie Bartosza Tarachulskiego występuje bowiem choćby Marcin Burkhardt, mający na koncie występy w Legii i reprezentacji Polski, czy mogący się pochwalić  prawie setką występów w elicie Miłosz Przybecki i Krzysztof Danielewicz. Doświadczeni gracze są siłą Pogoni, która prezentuje się w sezonie 2020/2021 nieco słabiej niż w ubiegłej kampanii (bilans 7Z-3R-7P). Trzeba jednak pamiętać, że gdyby nie kara za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników i odjęte trzy punkty, siedlczanie byliby w tabeli kilka miejsc wyżej.

W przerwie zimowej „Biało-niebiescy” pozyskali przede wszystkim wspomnianego Danielewicza z Miedzi Legnica, ale i stracili Piotra Marcińca, który karierę będzie kontynuował w Polonii Warszawa.

Im dłużej trwają przygotowania przed startem rundy wiosennej, tym lepiej sprawuje się Pogoń w meczach kontrolnych. Po porażkach z Górnikiem Łęczna (0:3) i Polonią Warszawa (1:3) nadeszły wygrane z Chełmianką Chełm, Ursusem Warszawa i Motorem Lublin. Jak bukmacherzy widzą szanse na walkę o miejsce barażowe?

Superbet i eWinner proponują kurs równy 6.00 na pierwszą „szóstkę” dla podopiecznych Tarachulskiego (szanse procentowe wynoszą 16,67%).

Bytovia Bytów

Bytowia Bytów

W ubiegłym sezonie Bytovia stanęła przed sporą szansą szybkiego powrotu na zaplecze Ekstraklasy. „Czarne wilki” nie sprostały jednak w barażach Resovii, dlatego w sezonie 2020/2021 nadal rywalizują na poziomie II ligi. Zespół z Kaszub spisywał się jednak dużo słabiej niż w poprzednich rozgrywkach i po rundzie jesiennej zajmuje rozczarowujące 13. miejsce (20 punktów, bilans 5Z-5R-7P). Po blisko czterech latach za pracę podziękowano Adrianowi Stawskiemu, a jego miejsce zajął Kamil Socha. Nowy szkoleniowiec podkreśla, że głównym celem Bytovii na ten sezon jest zapewnienie sobie utrzymania.

W zimie doszło w klubie do małej rewolucji kadrowej. Zespół opuściło przede wszystkim kilku obrońców, których często wybiegali na plac gry w podstawowej jedenastce. Deleu przygodę z piłką będzie kończyć w Jaguarze Gdańsk, Haris Memić przeniósł się do Arki Gdynia, zaś Adrian Bielawski do Warty Gorzów Wielkopolski. Wśród transferów do klubu próżno szukać znanych nazwisk, ale włodarze klubowi z pewnością liczą na to, że któryś ze sprowadzonych młodych zawodników okaże się strzałem w dziesiątkę. Największe nadzieje można mieć wobec Eryka Morysona, który jesienią był ważnym ogniwem Piasta Żmigród.

W sparingach, Bytovia poniosła tylko jedną porażkę – z Bałtykiem Gdynia, a zanotowała kilka dobrych rezultatów – wygrała m.in. z Arką Gdynia i walczącą o awans Chojniczanką.Obstawiając w Superbet lub eWinner, że ekipa Kamila Sochy znajdzie się w TOP6 można nieźle zarobić. Obaj bukmacherzy wystawili na takie rozwiązanie kurs równy 10.00 (10% prawdopodobieństwa). Dodatkowo, po tym samym kursie można zawrzeć zakład, że najlepszym strzelcem II ligi zostanie Piotr Giel (10 goli jesienią).

Błękitni Stargard

Błękit Stargard

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, Błękitni dzielnie walczą w tym sezonie o uniknięcie spadku z II ligi. Choć w kadrze nie ma zawodników mających ekstraklasową przeszłość, piłkarzom ze Stargardu jesienią udało się wywalczyć 17 punktów (5Z-2R-10P). Przewaga nad strefą spadkową to tylko 3 punkty, dlatego Adam Topolski i jego zawodnicy muszą się przygotować na twardy bój o utrzymanie na szczeblu centralnym.

„Wojownicy Pomorza” poczynili w zimie kilka transferów, spośród których najciekawszymi są Bartosz Boniecki z Arki Gdynia (w przeszłości bardzo dobrze prezentujący się w Elanie Toruń) oraz Tobiasz Weinzettel, który ostatnio przegrywał rywalizację o miejsce w bramce Odry Opole, choć wcześniej znajdował się nawet w szerokiej kadrze Wisły Kraków. Przy Ceglanej pożegnano za to m.in. doświadczonego Mariusza Rzepeckiego oraz Wojciecha Mosakowskiego, który wrócił do Stomilu Olsztyn.

Włodarze klubu z pewnością mają nadzieję, że wyniki gier kontrolnych nie przełożą się na postawę w lidze. 2 zwycięstwa i 5 porażek nie napawają optymizmem, ale doświadczenie Adama Topolskiego może być głównym czynnikiem, który zadecyduje o tym, że Błękitni zapewnią sobie utrzymanie.

Miejsce w czołowej szóstce byłoby sensacją, czego wyrazem są kursy bukmacherskie w Superbet i eWinner25.00 (4% szans).

Olimpia Elbląg

Olimpia Elbląg

Słaba końcówka ubiegłego sezonu zadecydowała o tym, że Olimpia nie znalazła się wśród drużyn wałczących w barażach o awans na zaplecze elity. „Olimpijczycy” są przykładem na to jak specyficzna jest II liga polska. Po zespole walczącym o czołowe lokaty w minionej kampanii nie ma już śladu, a wiosną zapowiada się ciężka walka o uniknięcie degradacji. Zaledwie 4 zwycięstwa, 4 remisy i 9 porażek dają po 17-stu kolejkach 15. miejsce w tabeli i tylko 2 punkty przewagi nad będącym w strefie spadkowej Lechem II Poznań. 

Ekipa Jacka Trzeciaka, który w listopadzie objął stery w Olimpii, nie poczyniła w zimie większych wzmocnień. Jedynym transferem, który może być określany tym mianem jest przyjście Andrzeja Witana – golkipera, który ma uznaną markę na szczeblu centralnym, a za sobą występy m.in. w ekstraklasowym wówczas Zawiszy Bydgoszcz. To co może cieszyć fanów z Elbląga, to z pewnością to, że drużyny nie opuścił żaden z kluczowych graczy.

Dotychczas, Olimpia rozegrała w ramach przygotowań do rundy wiosennej 5 sparingów, spośród których wygrała tylko jeden – 2:0 z Huraganem Morąg, a zaniepokoić mogła z pewnością wysoka porażka z Arką Gdynia (0:4).

Tym co sprawia, że można mieć uzasadnioną wiarę w utrzymanie, jest dobra forma Janusza Surdykowskiego. Strzelec 9 goli jesienią jest wśród tych, których bukmacherzy widzą w walce o koronę króla strzelców na trzecim froncie. Superbet proponuje zakład z kursem 15.00 na takie zdarzenie. Kurs 25.00 odpowiadający 4% szans to zaś propozycja wspomnianego Superbetu i eWinner na miejsce „Żółto-biało-niebieskich” w czołowej „szóstce”.

Znicz Pruszków

Znicz Pruszków

O ligowy byt muszą też drżeć w podwarszawskim Pruszkowie. Świetna końcówka zeszłego sezonu sprawiła, że zespół otarł się o strefę barażową, ale w obecnych rozgrywkach musi się mierzyć z perspektywą spadku. Od nowego roku Znicz prowadzi Piotr Kobierecki i z pewnością będzie dążył do tego, aby wypracować lepszy bilans niż jego poprzednicy. 4 zwycięstwa, 4 remisy i 9 porażek to bilans znacznie odbiegający od oczekiwań włodarzy i fanów z Pruszkowa.

W przerwie między rundami, z drużyną pożegnali się dwaj doświadczeni zawodnicy. Paweł Tarnowski wybrał grę dla Ursusa Warszawa, zaś zawodzący w minionej rundzie Dariusz Zjawiński przeniósł się do Legionovii Legionowo. Tego pierwszego postara się zastąpić Mateusz Grudziński, który regularnie pojawiał się w tym sezonie w pierwszym składzie pierwszoligowego Zagłębia Sosnowiec. 

Choć pruszkowianie nie mierzyli się podczas zimowych przygotowań z wysoko notowanymi rywalami, to wyniki sparingów można uznać za dobry omen. Wygrane 2:0 z Błonianką Błonie i Drukarzem Warszawa, oraz zwycięstwa w stosunku 1:0 z Radunią Stężyca i KP Starogard Gdański napawają optymizmem.

Bukmacherzy nie mają jednak złudzeń, że utrzymanie jest wszystkim na co może być stać podopiecznych Kobiereckiego. Kurs 50.00 (prawdopodobieństwo równe 2%) na TOP6 dla Znicza w Superbet i eWinner ewidentnie pokazuje, że jesienne wyniki były zbyt słabe, aby w tym sezonie walczyć o coś więcej. 

Lech II Poznań

Lech II Poznań

Podobnie jak pierwsza drużyna w Ekstraklasie, tak i rezerwy Lecha Poznań zawodzą sympatyków z Wielkopolski. Bilans 4Z-2R-11P po 17. kolejkach sprawia, że 14 punktów lokuje drugą drużynę „Kolejorza” w strefie spadkowej z II ligi.

W Poznaniu zdano sobie sprawę, że nawet najzdolniejsza młodzież może nie być w stanie udźwignąć ciężaru walki o utrzymanie i poczyniono pewne wzmocnienia. Były one konieczne do tego, aby zdolni Lechici mogli w kolejnym sezonie również rywalizować na poziomie centralnym. Najgłośniejszym transferem w całej II lidze był powrót do Poznania Siergieja Kriwca. Doświadczony Białorusin zdobywał już przy Bułgarskiej mistrzostwo Polski, a ostatnio sięgał po tytuły w ojczyźnie z Dinamem Brześć. Prócz niego, stabilizację w defensywie powinien dać Adrian Laskowski, któremu jesienią udało się nawet zagrać 9-krotnie w Ekstraklasie dla Warty Poznań. Istotnym wzmocnieniem ma być również Wojciech Onsorge, jesienią będący ważnym punktem w Polonii Środa Wielkopolska. Warto odnotować, że kontrakt obowiązujący od lipca, podpisał z Wisłą Kraków Hubert Sobol – 20-letni napastnik, który jesienią okazał się najskuteczniejszym strzelcem drugiej drużyny „Kolejorza” (8 goli). Wyniki spotkań towarzyskich pokazują, że runda wiosenna może być dla rezerw Lecha zdecydowanie lepsza niż jesienna.

Zespół objęty przez Artura Węskę (ostatnio Znicz) w sparingach odniósł komplet zwycięstw, a największe wrażenie mogły zrobić rozmiary zwycięstwa z Nielbą Wągrowiec (6:0).

Analitycy legalnych polskich bukmacherów doskonale zdaja sobie sprawę z aktualnego położenia ekipy 31-letniego szkoleniowca i nie dają większych szans na jedną z pierwszych 6-ciu lokat, a kursy 150.00 w Superbet i eWinner wyraźnie to oddają (zaledwie 0,67% szans). Wydaje się jednak, że dzięki zimowym wzmocnieniom, utrzymanie jest jak najbardziej realnym celem dla poznaniaków.

Olimpia Grudziądz

Olimpia Grudziądz

Postawa spadkowicza z I ligi jest przestrogą dla tych, którzy twierdzą, że poziom II ligi w znaczny sposób odbiega od tego prezentowanego na zapleczu Ekstraklasy. Liczni piłkarze z zagranicy nie zdołali stworzyć jesienią zespołu na tyle silnego, aby przeciwstawić się większości ligowych rywali. Tylko 3 zwycięstwa, 4 remisy i aż 10 porażek powoduje, że Olimpia okupuje przedostatnie miejsce w tabeli. 32 stracone bramki w 17. kolejkach mają swoją wymowę, ale i 15 trafień całej ekipy jest wynikiem dalekim od tego jakiego oczekiwano. Klocki te postara się poskładać Zbigniew Smółka, który w zimie podjął się misji ratowania II ligi w Grudziądzu.

Szeregi „Biało–zielonych” wzmocniło w przerwie między rundami aż ośmiu zawodników. Największe nadzieje można wiązać z powracającym z Niemiec Robertem Obstem. Osoby odpowiadające za kształt kadry zwróciły uwagę na to, że wzmocnień potrzebuje przede wszystkim defensywa, dlatego ze Stalowej Woli ściągnięto też Jarosza i Witasika.

Kibice Olimpii z pewnością mają nadzieję, że gra defensywna będzie zdecydowanie lepsza niż w pierwszych zimowych sparingach. Przegrywać 1:9 z Lechią Gdańsk nie przystoi bowiem nawet w meczu kontrolnym.

Jeżeli w kimś tkwi żyłka hazardzisty, może obstawić, że po genialnej rundzie jesiennej, Olimpia znajdzie się choćby w strefie barażowej. Superbet i eWinner przygotowały na taką okoliczność kursy 75.00 (prawdopodobieństwo 1,33%).

Hutnik Kraków

Hutnik Kraków

Awans długo grającego na czwartym, a nawet piątym poziomie rozgrywkowym Hutnika, przyjęto w Krakowie z dużym zadowoleniem. Po 17. kolejkach należy sobie jednak jasno powiedzieć: zawodnikom z Suchych Stawów ucieka II liga. Tabela nie kłamie – wynika z niej jasno, że do bezpiecznego miejsca Hutnik traci 3 punkty i będzie musiał rozegrać rundę wiosenną dużo lepiej niż jesienną, jeżeli marzy o dalszej grze na tym szczeblu. Krakowianie wygrali w pierwszej części sezonu zaledwie 4 mecze, jeden zremisowali i ponieśli aż 12 porażek.

W zmianie kursu na III ligę mają pomóc byli piłkarze Wisły Sandomierz – napastnik Kamil Bełczowski i obrońca Tomasz Wojcinowicz. W linii środkowej rywalizację ma zwiększyć Piotr Zmorzyński, jesienią grający regularnie w Stali Stalowa Wola. Szansę wyprowadzenia zespołu z kryzysu dostał Leszek Janiczak, który beniaminka II ligi prowadzi już od 2016 roku.

Póki co, niewiele wskazuje na to, aby postawa jego podopiecznych zmieniła się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W meczach kontrolnych Hutnikowi wiodło się ze zmiennym szczęściem, ale ostatnia wygrana z MFK Frydek-Mistek (3:1) wlała nadzieję w serca sympatyków z Krakowa, że jeszcze nie wszystko jest stracone.Zdaniem bukmacherów, ekstremalnie mało prawdopodobne jest, aby Hutnik włączył się do walki o czołowe lokaty. Jeśli chcemy obstawić takie zdarzenie, Superbet i eWinner oferują kurs 150.00 na Hutnik w TOP6 (0,67% szans).

Zasady rozgrywek

Reforma Ekstraklasy polegająca na jej poszerzeniu do 18-stu drużyn od sezonu 2021/2022, wymogła na działaczach PZPN zmiany również w niższych klasach rozgrywkowych. W wyniku tego, w sezonie 2020/2021, na trzecim froncie występuje 19 zespołów. Tym samym, każda ekipa II ligi rozegra 36 spotkań, a w każdej kolejce jedna z drużyn zmuszona będzie pauzować. Do I ligi awansują bezpośrednio dwie drużyny z miejsc 1-2, natomiast ekipy z lokat 3-6 rozegrają między sobą baraże według klucza 3-6, 4-5. Zespoły, które zajęły pozycje 3-4 będą gospodarzami meczów półfinałowych, a finał baraży rozegrany zostanie na terenie tej drużyny, która zajęła wyższą pozycję w tabeli. Na zaplecze Ekstraklasy awansuje tylko zwycięzca tej wewnętrznej rywalizacji. Spadek do III ligi zanotują kluby, które zajmą ostatnie trzy lokaty w tabeli. Ich miejsce zajmą zwycięzcy czterech grup III ligi.

Gdzie najlepiej obstawiać II ligę?

Wybierając bukmachera, u którego obstawimy zakład związany ze spotkaniami II ligi z pewnością musimy wziąć pod uwagę wyłącznie te, które działają w oparciu o licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów.

Każdego gracza interesuje rzecz jasna marża, czyli zysk jaki bukmacherzy wypracowują na dostarczeniu usługi – w tym przypadku zakładów wzajemnych. Jest ujmowana w ujęciu procentowym i im niższą ma wartość, tym korzystniejsze jest to dla gracza – w ten sposób maksymalizuje on swój zysk. Na podstawie spotkania Znicz Pruszków – Wigry Suwałki, przyjrzeliśmy się jakie wartości przyjmuje marża u poszczególnych polskich bukmacherów:

BukmacherMarża
Betfan8,73%
BetX9,25%
eToto5,22%
Forbet8,22%
Fortuna7,65%
LVBET8,22%
PZBUK11,94%
STS7,14%
Superbet7,14%
Totalbet10,46%
Betclic7,14%
eWinner10,01%
Noblebet8,42%
2 liga polska – marże bukmacherów

Z tego punktu widzenia najlepiej jest obstawić zakład w eTOTO, zaś najmniej opłacalne według tego kryterium jest obstawienie kuponu na ten mecz w PZBUK. Marża nie jest oczywiście jedynym czynnikiem jaki winniśmy wziąć pod uwagę. W takim razie co jeszcze?

Doświadczeni typerzy doceniają opcję obstawiania zakładów live, a jednym z najchętniej wybieranych rynków jest w tym przypadku II liga. Na żywo można ją obstawiać m.in. w STS, Fortunie i Forbecie, ale niemal wszyscy operatorzy w Polsce dążą do tego, aby taka usługa pojawiła się w ich ofercie.

Nie u wszystkich bukmacherów jesteśmy w stanie obstawić tego typu zakłady, które pojawiają się w przypadku meczów z wyższych klas rozgrywkowych. O ile bez problemu znajdziemy zakłady 1X2, under/over czy handicapy, o tyle z BTTS (Both Team To Score – obie drużyny strzelą), zakładami na liczbę kartek, rzutów rożnych czy strzelców bramek bywa problem. Na szczęście, czołowi polscy bukmacherzy idą jednak w stronę rozszerzenia oferty (lub już to uczynili) i można się spodziewać, że i w II lidze będziemy mogli stawiać dokładne wyniki czy zakłady HT/FT.

Jak obstawiać II ligę? Porady

  1. Nie obawiaj się wysokich kursów. Przykład zamożnego jak na II-ligowe warunki Widzewa Łódź pokazuje, że liga ta jest pełna niespodzianek i każdy może wygrać z każdym. Łodzianie, występując jeszcze na trzecim poziomie rozgrywkowym, mimo świetnej kadry i statusu faworyta w niemal każdym meczu, miewali ogromne problemy z udowodnieniem swojej wyższości. Nie było przypadku w tym, że na tym poziomie spędzili dwa sezony. GKS Katowice w bieżącej kampanii wyraźnie obrał kurs na I ligę, ale w minionych rozgrywkach również mocno rozczarował swoich kibiców, którzy liczyli na szybki powrót na zaplecze Ekstraklasy. Kieruj się więc rozsądkiem i miej z tyłu głowy, że w II lidze, zaangażowaniem można bardzo łatwo zniwelować różnicę umiejętności.
  2. Sprawdzaj w jakim składzie zagrają rezerwy klubów Ekstraklasy. Śląsk Wrocław i Lech Poznań jako jedyne dysponują rezerwami na poziomie centralnym. Bardzo często zdarza się, że zawodnicy nie mieszczący się w kadrze pierwszego zespołu lub wracający do rytmu meczowego po kontuzji, znajdują się w składzie rezerw. Układ sił w danym spotkaniu może się wtedy znacząco zmienić.
  3. Uważaj na mecze w końcowej fazie sezonu. Nie jest to oczywiście proceder, do którego jakikolwiek klub II ligi się przyzna, ale w momencie kiedy zespół zapewni sobie utrzymanie, a nie ma jednocześnie szans na udział w barażach, zaczyna się gra o fundusze z Pro Junior System. W myśl tego programu, dodatkowymi nagrodami pieniężnymi premiowane są te drużyny, w których młodzieżowcy spędzili najwięcej minut na boisku. Zdarzało się więc, że w niektórych meczach było ich znacznie więcej niż zazwyczaj. Ponieważ nie zawsze prezentowali odpowiedni poziom, wpływało to w zdecydowany sposób na wynik spotkania.
  4. Obstawiaj II ligę na żywo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak wiele możliwości w typowaniu daje II liga. Live można obstawiać nie tylko końcowe rozstrzygniecie, ale i liczbę bramek jaka padnie przed końcem meczu lub która z drużyn jako następna trafi do siatki.
  5. Nie lekceważ beniaminków. Trwający sezon dobitnie pokazuje, że zespoły które debiutują na tym poziomie są w stanie stawiać zaciekły opór nawet najzamożniejszym i najsilniejszym klubom na trzecim szczeblu (KKS Kalisz czy Sokół Ostróda).

Czy warto obstawiać II ligę?

Jeżeli uważnie przeczytałeś cały materiał jaki dla Ciebie przygotowaliśmy, nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości ani co do atrakcyjności II ligi, ani co do tego, że są to rozgrywki, którym warto się przyjrzeć pod kątem zawierania zakładów bukmacherskich. Pamiętaj o tym, że masz możliwość typowania nie tylko każdego ze spotkań na trzecim froncie, ale również zawierania zakładów na zdarzenia długoterminowe. Często okazuje się, że kursy na awans danej drużyny lub na jej lokatę na koniec sezonu są bardzo wysokie, a sam zakład dostarczy nam zabawy i emocji na długi czas.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close