• Porady
 • Co to jest handicap? Przykłady i rodzaje

Co to jest handicap? Przykłady i rodzaje

Handicap to jeden z głównych rynków bukmacherskich. Zanim przejdziemy do definicji handicapu i wytłumaczmy ją na konkretnych przykładach, sprawdźmy, który bukmacher ma najszerszą ofertę na handicapy.

Handicap u bukmacherów

U wszystkich legalnie działających w naszym kraju bukmacherów możesz zawierać zakłady na handicap, jednak nie wszędzie oferty są takie same. W przypadku piłki nożnej zakłady bukmacherskie oferują przeważnie handicapy dwudrogowe i trzydrogowe dotyczące całego meczu, ale u trzech bukmacherów znajdziemy w tym segmencie coś ekstra. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym ofertom i wybrać najlepszych naszym zdaniem bukmacherów oferujących handicapy na piłkę nożną.

Handicap STS

Co to jest handicap STS? U tego bukmachera możemy obstawić nie tylko handicap na mecz, pierwszą i drugą połowę, ale nawet liczbę rzutów rożnych w całym meczu i w pierwszej jego części. To jeden z niewielu bukmacherów dopuszczający typowanie handicapu innego niż bramki.

Ocena STS
5/5
Typuj handicap w STS
 • Handicap na mecz
  TAK
 • Handicap na połowy
  TAK
 • Handicap na rzuty rożne
  TAK
 • Jakie handicapy na piłkę nożną proponuje STS?

  Handicap na pierwszą i drugą połowę, handicap na cały mecz (wygrana jednej lub drugiej drużyny) oraz handicapy na rzuty rożne w całym meczu i w pierwszej połowie. To najlepsza oferta na handicapy na polskim rynku.

 • Czy mogę obstawiać handicapy za bonus?

  Oczywiście. Na przykład w STS otrzymasz na start m.in. zakład bez ryzyka do 100 złotych, za który trzeba obstawić zakład z kursem minimalnym 1.85. Wystarczy, że postawisz handicap z takim kursem, a zakład zaliczy się do promocji.

Handicap Superbet

Równie szeroką ofertę na rynku handicapów znajdziemy w Superbecie. Ten bukmacher nie ogranicza się do handicapów na mecz. Superbet proponuje nam handicapy na każdą z połów, a także na rzuty rożne w całym meczu i pierwszej połowie.

Ocena Superbet
5/5
Typuj handicap w Superbet
 • Handicap na mecz
  TAK
 • Handicap na połowy
  TAK
 • Handicap na rzuty rożne
  TAK
 • Co mogę typować z handicapem w Superbet?

  Podobnie jak w przypadku STS, w Superbet nie musisz ograniczać się do handicapów na mecz. Z powodzeniem postawisz handicapy na 1. i 2. część meczu oraz na rzuty rożne w pierwszej połowie i całym spotkaniu.

 • Czy obstawię handicapy za bonus?

  Jak najbardziej. Zarówno freebet od depozytu czy bonus od 1. depozytu nie zabraniają graczowi obstawiać handicapów. To bardzo ciekawa opcja na skorzystanie z dodatkowych środków od bukmachera.

Handicap Fortuna

Trzecim bukmacherem z ciekawą ofertą handicapową jest Fortuna. Możemy typować nie tylko handicap w całym meczu, ale również z podziałem na połowy. W Fortunie możemy obstawiać zwycięstwo jeden drużyny z handicapem aż -4,5 gola.

Handicap w Fortunie
Ocena Fortuna
4.8/5
Typuj handicap w Fortunie
 • Handicap na mecz
  TAK
 • Handicap na połowy
  TAK
 • Handicap na rzuty rożne
  NIE
 • Czy oferta handicapów w Fortunie jest godna polecenia?

  Uważamy, że tak. Co prawda w Fortunie nie obstawimy handicapu na rzuty rożne, ale jeśli chodzi o podstawowy rynek, to możemy postawić na wygraną jednego lub drugiego zespołu z handicapem aż z -4,5 gola. U większości operatorów maksymalnie możemy typować ten handicap do -3,5 bramki.

 • Handicapy z kodem bonusowym Fortuna

  Skorzystać z bonusu bez depozytu bądź cashbacku do 600 zł w Fortunie możesz za pomocą zakładów na handicapy. Fortuna przy zakładzie bez ryzyka nie wymaga minimalnego kursu, dlatego możesz śmiało spróbować szczęścia na tym rynku.

Handicap bez ryzyka

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, co to handicap, warto wspomnieć, że zakłady na handicapy można obstawiać u legalnych bukmacherów za środki bonusowe, takie jak zakłady bez ryzyka czy freebety. To bardzo ważny aspekt oferty, bo kursy na handicapy są często odpowiednio wyższe. Po rejestracji u bukmacherów z naszymi kodami promocyjnymi możesz liczyć na darmowe bonusy na start: zakłady bez ryzyka czy freebety.

Co to jest handicap

Co oznacza handicap? To jeden z najpopularniejszych zakładów wśród klientów bukmacherów. Jego nazwa w języku angielskim oznacza wyrównanie szans i właśnie w ten sposób należy ten zakład rozumieć. Wirtualne dodanie bramki lub kilku bramek jednej drużynie jednocześnie utrudnia możliwość uzyskania korzystnego wyniku drugiemu zespołowi. A to ma wpływ na naszą ewentualną wygraną.

Skoro wiemy już, co to handicap, to przejdźmy dalej. Jednym z najpopularniejszych handicapów jest handicap -1 oraz handicap -1.5. W związku z tym najprościej będzie pokazać definicję handicapu na tym przykładzie. Jeśli Polska gra z Niemcami i nie jest w tym meczu faworytem, to możemy postawić na zwycięstwo Niemiec, dodając do tego handicap -1.5 gola. Co to znaczy? Że dopiero wygrana Niemiec 2:0 z Polską sprawi, że typ okaże się trafiony. Dlaczego? Bo na początku daliśmy Polsce przewagę w postaci 1.5 gola.

 • Zakład trafiony: Niemcy – Polska 2:0
 • Zakład nietrafiony: Niemcy – Polska 1:0

Skoro Niemcy są faworytem meczu z Polską, to po co w ogóle obstawiać zwycięstwo Niemiec z handicapem? Bo kurs na to zdarzenie będzie wyższy niż zwykłe zwycięstwo w regulaminowym czasie. Handicapy są często dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy w meczach faworytów. 

Rodzaje handicapów

Co oznacza handicap europejski, a co azjatycki? Rodzajów handicapów jest sporo i dotyczą wielu dyscyplin sportowych. Niestety nie wszystkie firmy bukmacherskie posiadają rozbudowaną ofertę handicapów, dlatego tworząc nasze rozbudowane opinie o bukmacherach także sugerowaliśmy się tym aspektem oferty sportowej. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o handicapach.

Handicap europejski (trzydrogowy) – EH

Gdybyśmy chcieli odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy handicap, to na początku przybliżylibyśmy handicap trzydrogowy europejski. Jest on najprostszym typem zakładów na handicapy. To rynek trzydrogowy, w przypadku którego gracze mają możliwość obstawienia trzech opcji – wygranej 1. zespołu, remisu lub wygranej 2. zespołu. Wartość handicapu opisywana jest za pomocą wyniku, np. 0:1, 0:2, 0:3 lub 1:0, 2:0 czy 3:0. Europejski typ tego zakładu wyróżnia się przede wszystkim możliwością obstawienia remisu.

Zadaniem handicapu trzydrogowego jest wyrównanie szans obydwu ekip poprzez odjęcie określonej liczby punktów lub bramek jednej z drużyn, przy jednoczesnym dodaniu ich drugiemu zespołowi. Co ważne, punkty lub bramki dodawane i odejmowane drużynom z góry, przed rozpoczęciem meczu i rozliczane po końcowym gwizdku. Kolejny przykład, który najlepiej zobrazuje ten handicap.

W forBET przed finałem Mistrzostw Świata 2022 można było postawić zwycięstwo Argentyny z handicapem -2. To oznacza, że przed meczem wirtualnie bukmacher dodał Francji dwie bramki. Żeby typ po kursie 16.00 okazał się trafiony Argentyna musiałaby wygrać 3:0.

 • Zakład trafiony: Argentyna – Francja 3:0
 • Zakład nietrafiony: Argentyna – Francja 3:1

Mimo zdobycia przez Argentynę trzech goli w finale, jedna bramka Francuzów przy tym wyniku przekreśliłaby nasz typ z handicapem -2, bo dwie bramki Francji wirtualnie i jedna w rzeczywistości dają remis 3:3. Handicap trzydrogowy daje możliwość typowania remisu, dlatego też stawiając na remis z handicapem -2 dla Argentyny nasz typ okaże się trafiony gdy Argentyna wygra dokładnie dwoma golami.

Handicap azjatycki (handicap dwudrogowy) – AH

Handicapy azjatyckie to temat nieco bardziej złożony niż handicapy europejskie – wariantów tego typu zakładów jest znacznie więcej. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami handicapów jest to, że w przypadku handicapów dwudrogowych zakład opisywany jest za pomocą połówek lub ćwiartek, więc nie możemy obstawiać remisu. Opcji handicapów azjatyckich jest jednocześnie znacznie więcej. Poznajmy wszystkie z nich.

Dla początkujących typerów takie oznaczenia mogą okazać się niezrozumiałe, ale nie kryje się pod nimi żadna skomplikowana procedura. Najważniejszą informacją przy handicapie azjatyckim jest ta, że w niektórych przypadkach możemy liczyć na zwrot stawki zakładu. Dlaczego? 

PRZYKŁAD: Typujemy w finale Mistrzostw Świata 2022 w Katarze zwycięstwo Argentyny z Francją z handicapem azjatyckim -1 gol.

 • Zakład trafiony: Argentyna wygra co najmniej 2 golami
 • Zwrot stawki: Argentyna wygra jednym golem
 • Zakład nietrafiony: Argentyna zremisuje lub przegra z Francją
Fortuna - handicap

Tutaj, w odróżnieniu od handicapu europejskiego, nie można typować remisu, ale za to jest zwrot stawki w przypadku wybranego scenariusza. 

Handicap azjatycki połówkowy (0,5, 1,5, 2,5)

Prawdopodobnie najpopularniejszy typ handicapów azjatyckich. Nie ma tu możliwości obstawienia remisu, więc jest to handicap dwudrogowy. Zakłady na połówki w ofertach bukmacherów prezentują się następująco:

 1. Obstawiając Francję z handicapem -1,5 zakładamy się, że zespół ten wygra co najmniej 2 bramkami, ponieważ Argentyna zaczyna z wirtualną przewagą 1,5 gola.
 2. Z kolei obstawiając Argentynę liczymy na to, że mecz zakończy się wygraną Francji maksymalnie jedną bramką, remisem lub dowolną wygraną Argentyny.
 3. Kursy na wygraną zespołu z odjętymi bramkami jest tradycyjnie wyższy niż w przypadku standardowego 1X2 bez przewagi, a na wygraną zespołu z dodanymi bramkami – niższy.

Handicap azjatycki ćwiartkowy (0,25, 0,75, 1,25, 1,75)

Najbardziej zaawansowany typ zakładu na handicapy azjatyckie, to tak zwane zakłady na ćwiartki, a więc na handicapy na 0,25, 0,75, 1,25, 1,75, itd. Zakłady tego typu niestety rzadko są dostępne u legalnych polskich bukmacherów, jednak znajdziemy je w LVBET. 

 1. W przypadku zakładu na -0,25 zostanie on rozliczony na naszą korzyść, jeśli obstawiony zespół wygra to spotkanie dowolną liczbą goli.

  Wygrana drużyny przyjezdnej zakończy się naszą całkowitą przegraną. Wynik remisowy zakończy się naszą połowiczną przegraną, a strata zostanie wyliczona na podstawie równania 0,5 x stawka.

 2. Z kolei zakład na +0,25 zostanie rozliczony na naszą korzyść, jeśli obstawiony przez nas zespół wygra.

  Remis zapewni nam wygraną połowy stawki, a wynik korzystny dla drugiej drużyny zakończy się naszą porażką.

 3. Zakład na handicap -0,75 zakończy się naszą całościową wygraną, jeśli typowana przez nas drużyna wygra różnicą 2 lub więcej bramek.

  Jeśli gospodarze zwyciężą 1 bramką, to wygrywamy połowę stawki, która zostanie nam wyliczona w oparciu o równanie 0,5 x kurs AH x stawka – stawka.

 4. Jeśli zaś obstawimy zakład na +0.75 to zakład zakończy się naszą wygraną, jeśli obstawiony zespół wygra lub zremisuje.

  Porażka 1 bramką zakończy się stratą połowy stawki, a każda wyższa porażka całkowitą przegraną.

 5. Typując zakład na -1,25 pełną wygraną otrzymamy, jeśli obstawiona drużyna wygra różnicą 2 lub więcej bramek.

  Ewentualna wygrana 1 bramką skończy się dla gracza przegraną połowy obstawionej stawki, a remis lub wynik korzystny dla drugiej drużyny zakończy się dla nas całościową przegraną.

 6. Zakład na handicap +1,25 zostanie rozliczony na naszą korzyść, jeśli obstawiona przez nas drużyna wygra lub zremisuje.

  Porażka dokładnie 1 bramką zakończy się dla nas wygraną połowy stawki.

 7. Obstawiając handicap -1,75 kupon zakład zostanie całościowo rozliczony na naszą korzyść, jeśli „nasz” zespół wygra różnicą 3 lub więcej bramek.

  W przypadku wygranej 2 bramki, gracz otrzyma połowę stawki. Każdy inny wynik kończy się przegraną.

 8. Zakład na handicap +1,75 zakończy się naszą wygraną, jeśli wytypowany przez nas zespół wygra, zremisuje lub przegra dokładnie 1 golem.

  W przypadku porażki 2 golami, gracz przegra 50% obstawionej stawki.

Dla przykładu spójrzmy na handicap azjatycki zaproponowany przez LVBET na mecz Argentyna – Francja. Jeśli gracz zdecyduje się na opcję Argentyna (-1,25) po kursie 6.25, będzie to oznaczać, że aby nasz zakład okazał się w pełni trafiony, to Messi i spółka będą musieli wygrać przynajmniej dwoma bramkami. Natomiast jeśli wygrają jedną bramką, to nasz handicap azjatycki będzie w połowie trafny i zostanie nam zwrócone 50% włożonej sumy.

Handicap w koszykówce i tenisie

W naszych przykładach posłużyliśmy się handicapami na piłkę nożną, ale nie znaczy to, że nie występują one w innych dyscyplinach. Najczęściej oprócz piłki znajdziemy handicap w koszykówce i tenisie, ale możemy go spotkać również na żużlu czy hokeju.  

Jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie na koszykówkę, to możemy tu najczęściej typować handicapy punktowe dotyczące całego meczu, pierwszej i drugiej połowy, a także pierwszej kwarty. W przypadku typowania na przykład NBA, zakłady na handicap w koszykówce dotyczą całego meczu wraz z dogrywką, więc jeśli w regulaminowym czasie gry będzie remis, to nasz zakład zostanie zachowany. Bukmacherzy nie przewidują w handicapach na koszykówkę remisów.

Taka sama sytuacja ma miejsce, jeśli chcemy typować zakłady na tenisa ziemnego. Chociaż tutaj mamy nieco więcej opcji do wyboru – od handicapów na mecz, przez handicap na sety, po handicap gemowy. Jeśli chcemy typować na przykład wygraną Rafaela Nadala z handicapem -2,5 gema w starciu z Novakiem Djokoviciem, to wyraźnie dajemy do zrozumienia, że bardzo wierzymy w tego zawodnika i wydaje nam się, że wygra on następny mecz różnicą co najmniej 3 gemów.

Tak, kursy na rynku handicapów są często odpowiednio wyższe niż kursy na podstawowym rynku. To świetny sposób na zarobek w meczach faworytów.

Najczęściej handicapy można spotkać w zakładach na piłkę nożną, koszykówkę czy tenisa ziemnego, ale bukmacherzy oferują również handicapy w meczach żużlowych i hokejowych.

Argentyna gra z Francją. Typujemy wygraną Francji z handicapem -1,5 gola. Żeby zakład okazał się trafiony, Francja musi zdobyć minimum dwie bramki, a Argentyna żadnego. Jeśli Argentyna strzeli, to Francja będzie musiała strzelić co najmniej 3 gole.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close