Ekstraklasa – zakłady bukmacherskie

Nasza rodzima Ekstraklasa, mimo iż wielu kibiców narzeka na jej poziom sportowy, od lat niezmiennie należy do ulubionych lig wśród typerów w Polsce. Faktem jest, że rozgrywki te mają opinię nieobliczalnych. No bo w której lidze mistrz kraju (Piast Gliwice w 2019 roku), dwa lata później boryka się z problemami w strefie spadkowej? Jednak bez wątpienia nie brakuje graczy, którzy potrafią na niej zarobić. Jeśli i Ty chcesz czerpać zyski z obstawiania najwyższej ligi piłkarskiej w naszym kraju, to polecamy zapoznać się z naszym artykułem. Dzięki nam poznasz najciekawsze statystyki i będziesz mógł skorzystać z porad od czołowych polskich typerów.

Ekstraklasa – co warto obstawiać?

Nie jest tajemnicą, że polscy legalni bukmacherzy darzą Ekstraklasę szczególną sympatią. Na mecze polskiej najwyżej klasy rozgrywkowej najwięksi operatorzy w kraju oferują kilkadziesiąt rynków, nie wliczając w to zakładów na żywo i tych długoterminowych. Mówiąc krótko: jest w czym wybierać. Zaczynamy od analizy najpopularniejszych rynków pod kątem statystycznym. Dzięki temu dowiemy się, które rynki mogą okazać się najbardziej dochodowe przy obstawianiu polskiej Ekstraklasy, a których lepiej jest unikać.

1X2

Rynek ten może okazać się dla sprawnych typerów Ekstraklasy dochodowy. Jedną z głównych zasad, której powinniśmy się trzymać przy obstawianiu polskich rozgrywek, jest obstawianie wygranych gospodarzy, którzy wygrywają 50% ligowych meczów. Goście wygrywają 27% starć, a remisy padają w zaledwie 23% spotkań, co również jest cechą charakterystyczną Ekstraklasy. W ostatnich latach do najpewniejszych do obstawiania ekip należą niezmiennie Legia Warszawa i Lech Poznań oraz od pewnego czasu Cracovia Kraków i Piast Gliwice.

Handicapy

Typ zakładu, który na pewno warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy obstawiać zdecydowanych faworytów danego spotkania. Podobnie jak w przypadku zakładu 1X2, polecamy obstawiać handicapy na gospodarzy, w szczególności na zespoły z czołówki, takie jak wspomniani wcześniej Legia Warszawa, Lech Poznań czy Cracovia Kraków. Co oczywiste, handicapy również warto obstawiać, jeśli gospodarze grają przeciwko drużynom ze słabszą linią defensywną, które na ogół okupują miejsca w drugiej części tabeli, w tym zespoły, które w danym sezonie pełnią rolę beniaminka.

Liczba bramek (under/over)

Zakłady na liczbę bramek w Ekstraklasie niekoniecznie muszą okazać się dochodowe. Pod tym względem nasze rozgrywki są dość nieobliczalne, o czym świadczy średnia bramek w obecnym sezonie, która wynosi 2,52, a więc jest niemal idealnie na granicy, jeśli chcemy typować under/over 2,5 gola. Co więcej, over 2,5 gola pada w 49% meczów, a więc niemal idealnie w połowie spotkań, Ponad 1,5 gola pada w 72% a ponad 3,5 – w 24%. Najwięcej bramek strzelanych jest oczywiście w drugiej połowie – 58%, z czego statystycznie najwięcej w końcowych minutach spotkania oraz w okolicach 60 minuty meczu. Najwyższy wskaźnik over 2,5 miały w sezonie 2019/2020 zespoły Rakowa Częstochowa, Legii Warszawa, Lecha Poznań i Zagłębia Lubin.

Obie drużyny strzelą (BTTS)

BTTS również nie wydaje się łatwym do typowania zakładem w przypadku Ekstraklasy. Na dotychczasowym etapie sezonu 2019/2020, wskaźnik ten wynosi równe 50%. Niemniej, w lidze znaleźć można zespoły, u których wskaźnik ten jest wyjątkowo wysoki lub niski, co sprawia, że warto się nimi zainteresować, jeśli koniecznie chcemy obstawić ten rynek. Najczęściej BTTS pada w spotkaniach zespołów preferujących otwartą grę, takich jak Lech Poznań (65%), Górnik Zabrze (62%) oraz Wisła Płock (62%). Najrzadziej – w meczach Korony Kielce (23%), Piasta Gliwice (38%) oraz Wisły Kraków (38%).

Dokładny wynik

Jako, że średnia bramek w meczach naszej rodzimej ligi nie zachwyca, nie powinno też dziwić, że wyniki najczęściej również nie należą do wysokich. Najwięcej spotkań, bo aż 12%, kończy się rezultatem 1-0. 11,1% meczów końcu się rezultatem 1-1. Wyniki 2-1 i 2-0 padają w 9,6% spotkań, a 1-2 w 9,1%. Wreszcie wynikiem 0-1 kończy się 8,7% meczów. Zdecydowanie najczęściej występującym wynikiem do przerwy jest z kolei 0-0, który pada w 33,7% pojedynków. 20,7% pierwszych połów kończy się wynikiem 1-0, a 0-1 – 17,8%.

Zakłady na kartki

Typerom w odniesieniu do Ekstraklasy zdarza się żartować, że dużo łatwiej w polskiej piłce obstawić jest liczbę kartek niż goli, a to ze względu na taki, a nie inny poziom rozgrywek. W naszym zestawieniu nie mogło więc zabraknąć zakładów na kartki, tym bardziej, że typerzy coraz chętniej sięgają po ten rynek. W Ekstraklasie pada średnio 4,38 kartki na mecz – 2,10 dla zespołu gospodarzy i 2,28 dla gości. Co najmniej jeden kartonik pokazywany był do tej pory w 98% spotkań, a minimum 2 – w 95%. Więcej niż 2,5 kartki pada w 79% meczów, a ponad 3,5 – w 62%. W co drugim spotkaniu notowanych jest więcej niż 4,5 kartki. Najwięcej kartek zbierają średnio piłkarze Lechii Gdańsk (3,0 kartki na mecz), Korony Kielce (2,77) oraz ŁKS-u Łódź (2,62). Najrzadziej karani są z kolei piłkarze Zagłębia Lubin (1,62), Piasta Gliwice (1,69) oraz Pogoni Szczecin (1,77).

Zakłady na rzuty rożne

Kolejny bardzo ciekawy rynek, który ma rzeszę wiernych fanów. W lidze polskiej pada spora liczba rzutów rożnych, bo średnio 10,38 na mecz, przy czym 5,79 kornera notują gospodarze, a 4,59 goście. Ponad 7,5 rzutu rożnego pada w 78% spotkań, ponad 8,5 w 70%, ponad 9,5 w 57%, a ponad 10,5 – w 47% meczów. Nie powinno dziwić, że w statystyce tej przodują zespoły usposobione ofensywnie, takie jak Lech Poznań (7,31 kornera na mecz), Jagiellonia Białystok (6,15), Cracovia Kraków (5,62) oraz Legia Warszawa (5,58). Najmniej rzutów rożnych notują Arka Gdynia (4,0), Wisła Kraków (4,50) oraz Pogoń Szczecin (4,62).

Zakłady na strzelców bramek

Na chwilę obecną w polskich rozgrywkach raczej trudno jest znaleźć zawodników, których można nazwać super-snajperami, jednak nie brakuje u nas solidnych napastników, którzy często strzelają gole. Na półmetku sezonu 2020/2021 liderem klasyfikacji strzelców pozostaje Tomáš Pekhart – czeski napastnik Legii Warszawa (13 goli). O to zaszczytne miano walczą jeszcze Jesús Imaz z Jagielloni Białystok czy Jesús Jiménez z Górnika Zabrze. Polak z największą liczbą trafień (6) znajduje się na 7. miejscu w tej klasyfikacji, a jest nim Jakub Świerczok z Piasta Gliwice.

Zakłady terminowe

Osobną kategorię zakładów bukmacherskich stanowią zakłady terminowe, w których gracze mają za zadanie wytypować rozstrzygnięcia na koniec sezonu. Zaletą tego typu zakładów są wysokie kursy, a wadą jest to, że na ogół trzeba czekać na ich rozliczenie do momentu zakończenia rozgrywek. Największy z polskich bukmacherów, STS, proponuje kilka takich zakładów terminowych. Możemy wytypować oczywiście zwycięzcę Ekstraklasy, pierwszą trójkę na koniec sezonu, spadkowiczów i oczywiście króla strzelców. STS proponuje również ciekawe zakłady H2H, czyli zakład polegający na wytypowaniu, kto zajmie lepsze miejsce na koniec rozgrywek – np. Lechia czy Jagiellonia, Raków Częstochowa czy Pogoń Szczecin.

Kto zostanie królem strzelców?

Nie zaskoczę chyba specjalnie nikogo, jeśli powiem, że do faworytów w wyścigu o tytuł najlepszego strzelca w Ekstraklasie liczą się głównie piłkarze z zagranicy, tacy jak wspomniany wcześniej Pekhart oraz piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego, tacy jak Imaz, Jiménez czy zawsze groźny pod bramką przeciwnika Flavio Paixao. Niemniej, od czasu do czasu pojawi się ciekawy polski zawodnik, który może w tej klasyfikacji sporo namieszać.

Kto spadnie z ligi?

Nie będę również specjalnie odkrywczy, jeśli wśród faworytów do spadku wskaże zespoły ligowych beniaminków, z których niemal co rok spada co najmniej jeden. Poza tym, kwestia utrzymania często zależy od kondycji finansowej drużyny, więc kluby zalegające swoim zawodnikom z pensjami na ogół szorują po dnie ligowej tabeli.

Mistrz Polski – typy bukmacherskie

Ubiegły sezon to mistrzostwo dla Legii Warszawa i to ona jest wymieniana jako faworyt do obrony tytułu. Przed sezonem wysoko stały akcje Lecha Poznań i Piasta Gliwice, ale te dwa zespoły mają w tym roku swoje problemy. Na półmetku rozgrywek nieoczekiwanie do grona faworytów dołączyły inne dwie drużyny – Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin.

Zobaczmy, kogo bukmacherzy typują na mistrza Polski w sezonie 2020/2021. Przed wyborem bukmachera, u którego będziemy typować Ekstraklasę warto porównać sobie kursy, jakie ci proponują w zakładach na polską ligę. Zobaczmy na przykładzie zakładu długoterminowego, jak prezentują się różnice w kursach u czterech wybranych operatorów.

BukmacherMistrz Polski 2020/2021Kurs
STSLegia Warszawa
Raków Częstochowa
Pogoń Szczecin
1.35
5.00
10.00
BetclicLegia Warszawa
Raków Częstochowa
Pogoń Szczecin
1.35
5.00
10.00
eWinnerLegia Warszawa
Raków Częstochowa
Pogoń Szczecin
1.37
5.50
8.50
forBETLegia Warszawa
Raków Częstochowa
Pogoń Szczecin
1.35
5.00
10.00
Stan na 14.01.2021

Jak widać, różnice są niewielkie, lecz trzeba w tym miejscu koniecznie zaznaczyć, że tworzyliśmy to zestawienie przed rundą rewanżową. Przed meczem inauguracyjnym sezonu 2020/2021 kursy te byłyby zupełnie inne, bo chyba mało kto spodziewał się tak dobrych występów Rakowa czy Pogoni. Jeśli te zespoły utrzymają swoją wysoką dyspozycję, to być może bukmacherzy będą musieli w kilku przypadkach wypłacić graczom naprawdę spore kwoty.

Załóżmy jednak, że do typowania mistrza Polski chcemy włączyć się w tym momencie, w połowie sezonu. Różnice kursowe na trzech głównych faworytów nie różnią się zbytnio, więc co może pomóc nam w wyborze bukmachera?

Ekstraklasa – którego bukmachera wybrać?

Jednym z najważniejszych punktów jakie powinniśmy spełnić, jeśli chcemy osiągać sukcesy w obstawianiu, jest wybranie klasowego bukmachera. Powinniśmy kierować się przy tym m. in. wysokością kursów. Poniżej znajdziesz zestawienie marży pobieranych za mecze Ekstraklasy u topowych polskich buków.

BukmacherMarże na Ekstraklasę
Fortuna3,14%
forBET3,97%
Betclic3,97%
TOTALbet4,74%
Totolotek4,97%
STS5,28%
PZBUK5,63%
LVBET5,76%
eWinner6,06%

Chociaż kursy są bez wątpienia niezwykle istotne, nie są jedyną ważną rzeczą braną pod uwagę przy wyborze buka. Sprawdziliśmy ofertę każdego z nich i wybraliśmy bukmacherów z najlepszą ofertą na Ekstraklasę.

STS

W STS Ekstraklasa jest traktowana jak na największego polskiego bukmachera przystało. Oprócz kilkudziesięciu rynków na każde spotkanie, w STS możemy również liczyć na kilka ciekawych zakładów długoterminowych. Możemy wytypować zwycięzcę Ekstraklasy, TOP3, H2H (kto zakończy rozgrywki na wyższym miejscu, np. Lech czy Cracovia), z łatwością obstawimy spadek z Ekstraklasy, króla strzelców, a nawet zwycięzcę Pucharu Polski, choć nie jest to bezpośrednio powiązane z rozgrywkami ligowymi. To co wyróżnia tego bukmachera oprócz ciekawych rynków to nowość w postaci tzw. BetBoostera, czyli kilka krótkich informacji statystycznych na temat mierzących się ze sobą zespołów

Betclic

Ciekawym miejscem do stawiania pieniędzy na mecze polskiej Ekstraklasy może być Betclic. Bukmacher ten oferuje ponad 140 rynków na każdy mecz. Możesz obstawić chociażby dokładny wynik w połowie meczu i na jego końcu lub podwójną szansę połączyć ze strzeleniem gola przez oba zespoły. Jeśli chcielibyście postawić na to, kto będzie wygrywał do przerwy i na końcu dodając do tego liczbę bramek, to też macie taką możliwość. Opcji jest multum, a to wszystko przy całkiem ciekawych kursach. 

Fortuna

Fortuna również ma szereg propozycji dla graczy obstawiających najwyższą polską ligę. Prawie setka rynków na każdy mecz daje szeroki wachlarz możliwości, wysokie kursy (i najniższa marża) składają się na ciekawą opcję do gry. Sponsor Legii Warszawa oferuje również swoim klientom rozbudowane statystyki, które na pewno pomogą w podjęciu decyzji o danym zakładzie. Obecne są także zakłady długoterminowe – klasyfikacja końcowa, H2H i król strzelców. 

Zakłady bukmacherskie na Ekstraklasę – porady typerskie

Statystyki to jednak nie wszystko co jest niezbędne, jeśli chcemy osiągać sukcesy w obstawianiu Ekstraklasy. Poniżej znajdziecie kilka porad, które pozwolą Wam stać się lepszymi, a co najważniejsze skuteczniejszymi typerami.

  • Poluj na promocje i bonusy – nie mówię tutaj wyłącznie o bonusach powitalnych, które możemy uzyskać za rejestrację u dowolnego z legalnych bukmacherów online. Większość bukmacherów ma w swoich ofertach również różnego rodzaju konkursy rankingowe i promocje na akumulatory albo grę bez podatku. Dzięki nim będziesz mógł zdobyć dodatkowe środki na zakłady, co może również pomóc Ci wygrać jeszcze większe sumy pieniędzy.
  • Stawiaj na żywo – boiska Ekstraklasy są całkiem przyjaznym miejscem do typowania meczów na żywo. Wyniki bywają na tyle nieprzewidywalne, że otwarcie wyniku przez jedną drużynę nie musi oznaczać dowiezienia go do końca meczu. Jeśli faworyt szybko strzeli gola – nie zrażaj się, będzie miał mnóstwo czasu, aby też stracić, a kurs na takie zdarzenie może być całkiem wysoki. 
  • Graj single – mimo iż w teorii, największe wygrane są możliwe, gdy gramy zakłady akumulacyjne, to jednak prawdziwe pieniądze zarabiają typerzy obstawiający zakłady typu SOLO. Powód jest prosty – każde kolejne zdarzenie na kuponie zmniejsza Twoje szanse na wygraną. Dlatego też, polecam skupić się właśnie na pojedynczych kuponach za nieco większe stawki, niż na bardziej ryzykownych zakładach AKO.
  • Dokładny wynik? Daj spokój – Jeśli myślisz, że jesteś w stanie wytypować dokładny wynik w meczu Ekstraklasy, to musimy Cię zmartwić. Jest to wręcz nierealne. Kursy na te rynki są przeważnie wysokie, ale ma to przecież swój powód. Nie bez powodu nasza rodzima liga uznawana jest za jedną z najbardziej nieprzewidywalnych. Pokusa może być wielka, ale staraj się znaleźć w sobie powściągliwość i nie graj zbyt często na tych rynkach, bo to prosta droga do straty pieniędzy.
  • Obstawiaj value bety – szukaj zakładów, których kursy nie zostały wystarczająco oszacowane przez bukmacherów. To najskuteczniejszy sposób na zarobienie dużych pieniędzy na zakładach bukmacherskich. Więcej o value betach dowiesz się z naszego poradnika.
  • Faworyt mniej przekonujący – w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej do zajęcia pierwszego miejsca po 14 spotkaniach wystarczy 9 zwycięstw, 2 remisów i 3 porażek. Przyznacie, że nie jest to bilans dla faworyta jakoś szczególnie widowiskowy. Legia Warszawa strzeliła w 14 meczach 23 gole, ale straciła aż 15. Oznacza to, że w meczach faworytów do mistrzostwa możecie poszukać ciekawych zakładów i zaryzykować. W Polsce nie zawsze ten wyżej notowany zwycięża bezdyskusyjnie. 
  • Szukaj ciekawych rynków – dobry typer nie ogranicza się do podstawowych rynków, takich jak 1X2, bramki under/over czy BTTS. Dlatego też warto zawsze dokładnie przejrzeć ofertę rynkową na dane wydarzenie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że natrafisz na prawdziwe perełki, które pozwolą Ci zmaksymalizować swoje wygrana przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka.
  • A może remis? Na półmetku sezonu 2020/2021 w Ekstraklasie ponad 24% meczów zakończyło się wynikiem remisowym. Takie liczby mogą już pomóc w podjęciu decyzji o zagraniu X. Trzy pierwsze zespoły Ekstraklasy po 14 kolejkach uzbierały łącznie 10 remisów. Mało? Najwięcej razy punktami z przeciwnikiem dzieliły się drużyny Cracovii, Wisły Kraków i Piasta Gliwice. Miej to na uwadze.

Czy warto obstawiać Ekstraklasę?

Wbrew powszechnej opinii, chociaż Ekstraklasa nie należy do najmocniejszych piłkarskich lig w Europie, to jednak śmiało można nazwać ją atrakcyjną do obstawiania. Mimo iż wielu typerów narzeka na często występujące niespodzianki, jest jednak stosunkowo przewidywalna, jeśli obstawiamy zakłady na najpopularniejsze rynki. Przede wszystkim jest to jednak nasza rodzima liga, więc śledzenie poczynań poszczególnych klubów w tych rozgrywkach jest mocno ułatwione, a do tego bukmacherzy często prowadzą promocje na mecze tej ligi. Dlatego też mogę polecić obstawianie Ekstraklasy wszystkim amatorom i znawcom polskiej piłki.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close