• Porady
 • LoL zakłady bukmacherskie

LoL zakłady bukmacherskie

League of Legends (LoL) jest drużynową grą strategiczną typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Rozgrywka toczy się pomiędzy graczami z całego świata. Gra została wyprodukowana przez studio Riot Games w 2009 roku. Pierwowzorem była modyfikacja do gry Warcraft III: The frozen Throne, o nazwie Defense of the Ancients (DotA). Warto wspomnieć, iż 15 lipca 2013 roku w USA, League of Legends zyskało miano pełnoprawnego sportu.

Spis treści

LoL zasady gry

Naprzeciw siebie stają dwie drużyny składające się z 5 graczy. Przed każdą rozgrywką gracze wybierają bohatera, przy pomocy którego zamierzają stoczyć potyczkę. Łączna pula bohaterów wynosi 148 postaci i cały czas się zwiększa. Każdy z zawodników zajmuje wybraną przez siebie linię, na której będzie toczył potyczki z przeciwnikiem. Istnieją trzy linie (górna (ang. top lane), środkowa (ang. mid lane), dolna (ang. bottom lane) oraz dżungla (ang. jungle).

 1. Górna linia

  na tej linii gra się postaciami o walorach defensywnych. Zadaniem postaci z górnej linii jest ochrona członków swojego zespołu oraz koncentracja na najsilniejszych przeciwnikach.

 2. Środkowa linia

  na tę linię przeznaczeni są bohaterowie, którzy zadają duże obrażenia oraz są w stanie poradzić sobie indywidualnie.

 3. Dolna linia

  jest to linia jedyna w swoim rodzaju, gdyż gra na niej nie jeden, lecz dwóch bohaterów. Jednym z nich jest strzelec, który zważywszy na jego istotną rolę w późniejszym etapie rozgrywki, potrzebuje wsparcia w celu zdobycia złota oraz doświadczenia. Tego wsparcia udziela mu tak zwany suport, który ma za zadanie wspierać drużynę w jej działaniach poprzez, chociażby leczenie czy utrzymywanie wizji na mapie.

 4. Dżungla

  do dżungli wchodzi tak zwany dżungler (przez niektórych nazywany także leśnikiem). Jego zadaniem jest likwidacja neutralnych stworów znajdujących się na jej terenie oraz wspomaganie wszystkich trzech linii poprzez ataki z ukrycia.

LoL - zasady gry

Źródło: Opracowanie własne

Każda z drużyn ma za zadanie oczyścić przynajmniej jedną linię, by dostać się do wrogiej bazy w celu jej zniszczenia. Na każdej linii umieszczone zostały 3 wieże oraz 1 inhibitor. Wieże atakują wrogie stwory oraz bohaterów, którzy się do nich zbliżą. Zniszczenie inhibitora, który znajduje się przy ostatniej wieży, na kilka minut aktywuje generowanie tak zwanych „super stworów”. Ułatwiają one dojście do bazy przeciwnika. W dżungli mieszczą się neutralne stwory, których zabicie dostarcza różnych bonusów. Najistotniejszymi stworzeniami dżungli są: smoki oraz Baron Nashor. Występuje 5 rodzajów smoków, a zabicie każdego z nich dostarcza innego bonusu całej drużynie. Nashor jest najsilniejszym stworem w dżungli, drużyna, która dokona jego unicestwienia, zyska m.in. bonusy do zadawanych obrażeń. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza zniszczy bazę przeciwnika (tzw. Nexus).

Czytaj także:
Dota 2 - zakłady bukmacherskie
Dota zakłady – jak obstawiać
Czytam więcej

Najłatwiej jednak będzie zrozumieć zasady rozgrywki poprzez wejście do świata gry. Zarejestrować do League of Legends możesz się pod tym adresem: https://eune.leagueoflegends.com/pl-pl/. Gra oraz rejestracja są darmowe.

Na co zwracać uwagę przy obstawianiu meczów LoL

Zanim wytypujemy zwycięzcę danego spotkania, warto zapoznać się ze statystykami obu stających naprzeciw siebie drużyn. Oto kilka z tych, na które warto zwrócić uwagę w celu poprawnego obstawienia meczu.

Strona rozgrywki

Istotnym elementem wpływającym na końcowy wynik rozgrywki jest strona, po której rozpoczyna mecz dana drużyna. Okazuje się, że zależnie od niej zespół może osiągać zupełnie różnie rezultaty. Jak pokazują statystyki, strona czerwona jest tą trudniejszą dla zdecydowanej większości drużyn.

LoL statystyki

Źródło: www.ggesports.com, 09.05.2020

Ilość wygranych spotkań

Podstawowym parametrem, jaki należy sprawdzić przed wytypowaniem meczu, jest stosunek wygranych do rozegranych potyczek zespołu. Wskaźnik ten może pomóc nam ocenić, która drużyna wygrywa większość spotkań, a co za tym idzie gra stabilniej. Ze zrównoważoną grą zespołu wiąże się większe prawdopodobieństwo prawidłowego wytypowania zwycięzcy.

Przeciętna różnica w ilości złota

LoL złoto
Źródło: www.ggesports.com

Złoto w League of Legends jest walutą, za którą bohater może nabyć różne przedmioty w trakcie trwania rozgrywki. Przedmioty te istotnie przyczyniają się do mocy bohatera. Zatem drużyna, która zdobywa więcej złota, jest w istocie lepiej wyposażona a co za tym idzie dysponuje większą siłą. Przed obstawieniem meczu warto sprawdzić wskaźnik przeciętnej różnicy w złocie w 25 minucie. Jeśli wartość tego wskaźnika wynosi 5,94K, oznacza to, że przeciętnie w 25 minucie spotkania drużyna posiada o prawie 6 tysięcy złota więcej niż jej przeciwnik.

Pierwsza krew

Rozgrywka LoL bazuje na zdobywaniu złota oraz doświadczenia. Dobrym źródłem jednego i drugiego są zdobywane zabójstwa. Zatem kluczowym w początkowej fazie spotkania jest tak zwana pierwsza krew (ang. First Blood). Drużyna, która zdobędzie pierwszą eliminację na przeciwniku, poza wcześniej wspomnianym czynnikiem ekonomicznym, zyska również zwiększone morale drużyny. Na szczeblu kompetytywnym może to istotnie przełożyć się na dalszy przebieg spotkania.

Przeciętna różnica w ilości wież

LoL wieże
Źródło: www.ggesports.com

Aby wygrać spotkanie w League of Legends, należy zniszczyć bazę przeciwnika (tzw. Nexos). Nie da się tego zrobić bez niszczenia wcześniej napotkanych wież (ang. Turret). Zatem wskaźnik średniej różnicy ilości zniszczonych wież do 20 minuty spotkania może dostarczyć nam istotnych informacji odnośnie do efektywnej gry zespołu. Jeśli wskaźnik ten dla drużyny X wynosi 2,16, natomiast dla drużyny Y 0,80, może to oznaczać, że drużyna X efektywniej niszczy wieże rywala oraz nie pozwala na destrukcje swoich.

Przeciętna ilość zdobytych smoków

LoL smoki
Źródło: www.ggesports.com

Smoki dostarczają bonusów zależnie od ich typu. Istnieje 5 typów smoków. Ich eliminacja może znacząco wpłynąć na przebieg spotkania. Zatem drużyna, która zabija je regularnie, a przy tym nie pozwala na ich eliminacje przeciwnikowi, ma większe szanse na wygranie potyczki. Aby dowiedzieć się, która drużyna cechuje się wyższą efektywnością w eliminowaniu smoków, należy spojrzeć na statystykę przeciętnej ilości zdobytych smoków do 20 minuty spotkania. Drużyna, której wartość tego wskaźnika osiąga wyższe wartości, jest tą, która lepiej radzi sobie w ich eliminowaniu.

Baron Nashor

Baron Nashor
Źródło: www.ggesports.com

Baron Nashor najważniejszy stwór na Summoner’s Rift. Dostarcza tak dużych bonusów, że jego eliminacja praktycznie równa się zwycięstwu. Warto więc zaznajomić się, która drużyna częściej zdobywa jego eliminację. Jeśli drużyna X jako pierwsza zabija Barona Nashora w 91% spotkań, natomiast drużyna Y w 60%, to wysoce prawdopodobne jest, iż drużyna X zakończy spotkanie wynikiem na swoją korzyść.

Indywidualna forma zawodników

Mimo że LoL jest grą zespołową, to w początkowej fazie gry stawia na indywidualne pojedynki. Dlatego ważnym czynnikiem jest indywidualna forma zawodników. Okazuje się, że słaba dyspozycja jednego zawodnika może przyczynić się do przegranej spotkania. Jeśli zawodnik grający na górnej linii będzie znacząco gorszy od swojego przeciwnika, a co za tym idzie, pozwoli mu zdobyć więcej złota oraz doświadczenia, może znacząco ułatwić drużynie przeciwnej rozgrywkę. Warto więc przed każdym meczem sprawdzić indywidualne statystyki poszczególnych graczy. Najlepiej jest porównywać statystyki zawodników grających na tych samych pozycjach po przeciwnych stronach.

Najczęściej wybierane postaci

Przed wytypowaniem zwycięzcy w meczu LoL warto zwrócić uwagę na najmocniejszych bohaterów danej formacji. Na tej podstawie będziemy mogli stwierdzić, którymi postaciami na poszczególnych liniach zawodnicy radzą sobie najlepiej oraz w jakim połączeniu bohaterów wygrywają najwięcej spotkań. Tego typu informacja może okazać się użyteczna przy obstawianiu meczów LIVE, gdyż w typowaniu przed meczowym nie mamy możliwości przewidzenia wyboru postaci.

LoL bohaterowie

Źródło: www.ggesports.com, 09.05.2020

Jak typować mecze LoL

League of Legends jest najpopularniejszym tytułem wśród sportów elektronicznych. Dostrzegło to wielu bukmacherów, którzy wyszli naprzeciw spragnionym wrażeń związanych z typowaniem spotkań e-sportowych. Pośrednicy poza standardowym zakładem na zwycięzcę spotkania,w swoich ofertach dają również możliwość na wytypowanie:

Dokładnego wyniku w mapach

Zwykle o końcowym w`~yniku spotkań League of Legends decyduje ilość wygranych spośród trzech rozgrywanych potyczek. Zdarza się jednak, że spotkania wyższej rangi toczą się na 5 mapach. Aby wytypować dokładny wynik w mapach, należy podać ilość wygranych map obu drużyn (np. 3:0, 2:3 lub 3:1).

Zwycięzcy konkretnej mapy

Jeśli nie chcemy typować zwycięzcy całego spotkania, możemy obstawić na wygraną danej drużyny na jednej spośród rozgrywanych map. Taka możliwość może okazać się pomocna, gdy mamy pewność, że dana drużyna będzie rozgrywała spotkanie po stronie niebieskiej (teoretycznie łatwiejszej).

Zniszczenia pierwszej wieży

Poza typowaniem zwycięzców, wielu bukmacherów daje możliwość typowania różnych zdarzeń występujących w meczu. Przykładem takiego jest obstawienie drużyny, która jako pierwsza zniszczy wieżę przeciwnika.

Gdzie obstawiać League of Legends

Zakłady bukmacherskie na LoL są oferowane m. in. przez STS, Fortunę, Betclic, forBET, LVBET, eWinner, TOTALbet oraz PZBUK. Wszyscy wymienieni oferują zarówno zakłady live, jak i przedmeczowe. Najbardziej rozbudowane zakłady posiada STS, który oprócz różnorodnych turniejów i ciekawych rynków zdarzeń przygotowuje także specjalne statystyki i artykuły ze świata e-sportu. Z kolei w TOTALbet znajdziemy najlepsze kursy i również interesującą ofertę. z popularnymi i niszowymi turniejami LoL.

Polscy gracze LoL w czołówce światowej

Na międzynarodowej e-sportowej scenie League of Legends nie brakuje polskich akcentów. Otóż Marcin „Jankos” Jankowski jest polskim zawodnikiem, który gra w zespole G2 Esports. Zajmowaną przez niego pozycją jest dżungla a jego zespół plasuje się na 4. pozycji w rankingu globalnym. Jest on jednym z czołowych zawodników LoLa. Jankos zdobył dwa mistrzostwa Europy, MVP of the split, mistrzostwo MSI oraz był finalistą mistrzostw świata w LoLu.

Kolejnym polskim zawodnikiem grającym na najwyższym poziomie jest Oskar „Selfmade” Boderek. Obecnie grający w zespole Fnatic na pozycji dżunglera. Jego zespół plasuje się na 6. pozycji w światowym rankingu. Selfmade zdobył aż siedem nagród „Player of the Game” w wiosennej lidze LEC 2019. Daje to niesamowity rezultat, biorąc pod uwagę, iż rozegrał w niej jedynie 9 spotkań. Ponadto zwyciężył m.in. w Iberian Cup, Gilette XL Invitational oraz zajął drugie miejsce w LEC 2020 Spring.

Jeśli więc chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z zakładami na League of Legends, wartymi uwagi mogą okazać się rozgrywki naszych rodaków.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close