Tenis stołowy – jak obstawiać

Chyba każdy z nas miał okazję co najmniej kilka razy w swoim życiu zagrać partyjkę w tenisa stołowego lub, jak kto woli, w ping-ponga. Choć prym w tej dyscyplinie wiodą Chińczycy, to możemy pochwalić się posiadaniem w naszej kadrze tak wybitnej sportsmenki jak Natalia Partyka. Polka należy w końcu do wąskiego grona, które rywalizuje zarówno na paraolimpiadach, nota bene z ogromnymi sukcesami, jak i na igrzyskach dla pełnosprawnych sportowców.

Promocje na tenis stołowy u bukmacherów

Legalni polscy bukmacherzy online prześcigając się w ofertach coraz bardziej oryginalnych promocji. Coś specjalnego dla graczy, którzy, obecnie lub stale, interesują się tenisem stołowym, przygotował bukmacher Milenium. W ofercie tego klasycznego polskiego buka znalazła się oferta Happy Hours na zakłady na żywo na mecze popularnego „ping-ponga”. W ramach tej oferty, Milenium zwraca wartość podatku za każdy zakład live na tenis stołowy postawiony w godzinach 13:00 – 15:00. Jeśli jeszcze nie posiadasz konta w Milenium, pamiętaj, że jako nowy gracz możesz skorzystać na atrakcyjnym bonusie powitalnym. To jednak nie koniec możliwych korzyści jakie możesz zyskać – przy rejestracji podaj nasz specjalny kod promocyjny, by móc cieszyć się z maksymalnego bonusu.

Tenis stołowy – najpopularniejsze rynki

Na początek, sprawdźmy jakiego typu zakłady na tę dyscyplinę można znaleźć w ofercie legalnych polskich bukmacherów online.

Zakład na zwycięzcę spotkania

Najbardziej klasyczny zakład na tenis stołowy jaki sobie można wyobrazić. Z racji tego, że mecze tenisa wg zasad ITTF nie mogą zakończyć się remisem, jest to zakład dwudrogowy. W przypadku tego zakładu obstawiamy gracza, który wygra spotkanie rozgrywane do 3 lub 4 wygranych setów.

Zakłady na zwycięzcę seta

W większości ofert legalnych bukmacherów znajdziemy również zakłady na zwycięzcę poszczególnych setów. W przypadku zakładów typu pre-match, najczęściej dostępny jest zakład na zwycięzcę 1. seta, jednak nie jest to reguła. Zakłady na zwycięzcę seta mają na ogół wyższe kursy niż zakłady na zwycięzcę całego spotkania.

Liczba punktów w meczu/w secie (poniżej/powyżej)

Klasyczny typ zakładu na łączną liczbę zdobytych przez graczy punktów w znanej z innych dyscyplin formie under/over. Możliwe jest obstawianie sumy punktów danego seta lub całego spotkania. Na ogół bukmacherzy dają w ofercie liczbę punktów, których szanse na wystąpienie w przypadku obstawiania poniżej i powyżej wynoszą 50-50.

Handicapy

Kolejny klasyczny typ zakładów, który doskonale sprawdza się w przypadku zakładów na tenis stołowy. Podobnie jak w przypadku powyższych zakładów istnieje możliwość obstawiania handicapów na punkty w poszczególnych setach oraz na same sety. Tego typu zakłady są szczególnie opłacalne w przypadku spotkań, w których udział biorą zawodnicy różniący się klasą.

Suma setów (poniżej powyżej)

Kolejny zakład typu under/over. W tym wypadku gracz ma za zadanie wytypowanie czy dane spotkanie potrwa mniej czy więcej niż określona liczba setów. Należy przy tym wziąć pod uwagę czy spotkanie rozgrywane jest w formie pięcio- czy siedmiosetowej.

Parzysta/nieparzysta suma punktów

Jest to zakład w przypadku tenisa stołowego wyjątkowo ciekawy. W wielu dyscyplinach szansa na wystąpienie parzystej lub nieparzystej liczby bramek lub punktów wynosi na ogół pół na pół. W tenisie stołowym jest nieco inaczej, ponieważ z racji tego, że set trzeba wygrać różnicą co najmniej dwóch punktów, szanse na zakończenie każdego z nich sumą parzystą są oczywiście większe.

Tenis stołowy – zasady gry

Zakłady na tenis stołowy

Podstawowe zasady gry w tenisa stołowego są znane chyba każdemu z nas: głównym celem graczy jest odbicie rakietką piłeczki na stronę przeciwnika tak, by ta odbiła się od jego połowy, a rywal nie zdołał jej przebić na naszą stronę. Jest to jednak bardzo ogólne podejście do przepisów. W rzeczywistości zasady gry w stołową odmianę tenisa cały czas ewoluują, a Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) bardzo często wprowadza w nich zmiany mające na celu uatrakcyjnienie samej rozgrywki.

Dokładne przepisy tej gry dotyczą m. in. wymiarów stołu, na którym rozgrywane są mecze. Przepisowo ma on mieć długość 2,74 m i szerokość 1,525 m. Powinien być usytuowany na wysokości wynoszącej dokładnie 76 cm licząc od podłogi. Górna krawędź siatki rozdzielającej dwie połowy powinna być usytuowana na wysokości 15,25 cm. Mecze rozgrywane są przy pomocy piłeczki o średnicy 40 mm i masie 2,7 g oraz rakietek, w przypadku których przepisy pozwalają na dostosowanie ich do potrzeb zawodnika.

Tenis stołowy oficjalnie istnieje w dwóch formach – singlu i deblu. W meczu zwycięża zawodnik lub drużyna, która wygra więcej setów, a tych maksymalnie może być siedem. Każdy z setów rozgrywany jest co najmniej do 11 punktów, z zastrzeżeniem, że dany zawodnik musi wygrać pojedynek różnicą co najmniej dwóch punktów.

Warto odnotować, że gracze na pozycji serwisowej zmieniają się co pięć piłek. Wyjątkiem jest sytuacja, w którym stan gry przekroczy 10:10 (zmiana co 2 serwisy) lub gdy czas rozgrywania seta przekroczy 10 minut przy łącznej zdobyczy zawodników wynoszącej mniej niż 18 punktów (zmiana co 1 serwis). Zawodnicy lub dwuosobowe drużyny zmieniają strony przy stole co jeden set. Mecze mogą być rozgrywane do czterech lub trzech wygranych setów. W tenisie stołowym obowiązują również terminy znane z tenisa ziemnego, takie jak net, stan czy aut i mają one takie same zastosowanie.

Tenis stołowy – najważniejsze turnieje

Warto teraz przyjrzeć się najważniejszym zawodom w kalendarzu tenisa stołowego. Interesują nas oczywiście turnieje, na których możemy zobaczyć najlepszych zawodników ze wszystkich kontynentów.

Igrzyska Olimpijskie

Przez wielu uważane za najbardziej prestiżową imprezę w świecie tenisa stołowego z racji tego, że rozgrywane są raz na cztery lata. Jak już wcześniej wspomniałem, dyscyplina ta zadebiutowała na olimpiadzie podczas IO w Seulu w 1988 roku. Wówczas najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Yoo Nam Kyu. Wcześniej temat włączenia tej dyscypliny do igrzysk podnoszony był od lat 30. XX wieku, jednak przyszło czekać ponad pół wieku na jej debiut na tej imprezie. W obecnych czasach, na IO rozgrywane jest 5 turniejów tenisa stołowego: singiel i debel mężczyzn, singiel i debel kobiet oraz mikst. Najbardziej utytułowanym krajem w tej dyscyplinie na IO są oczywiście Chiny – podczas 8 olimpiad zdobyli 28 złotych, 17 srebrnych i 8 brązowych medali. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Korea Południowa – 3 złote, 3 srebrne i 12 brązowych medali. Trzecie miejsce w tabeli medalowej zajmują Szwedzi z 1 złotym, 1 srebrnym i 1 brązowym medalem, a Jan Ove Waldner jest jedynym triumfatorem IO w tenisie stołowym spoza Azji.

Mistrzostwa Świata

Chociaż impreza ta rozgrywana jest co roku, niektórzy uważają ją za najważniejszą imprezę w tym sporcie, jednocześnie bardziej prestiżową niż IO. Jak już wspomniałem, pierwszy tego typu turniej został rozegrany w 1926 roku. Przez wiele lat, podczas MŚ rozgrywano zarówno turnieje indywidualne jak i drużynowe, jednak w 1999 i 2000 roku po raz pierwszy zawody te odbyły się podczas osobnych imprez, a od 2003 roku rozgrywane są na przemian rok po roku. Najbardziej utytułowaną reprezentacją w historii tych zawodów są, co nie powinno dziwić, Chińczycy, którzy zdobyli łącznie 407 medali, w tym 145 złotych, 103 srebrne i 159 brązowych. Drugie miejsce w tabeli wszechczasów zajmują Węgry z 202 medalami, w tym 68 złotymi 58,5 srebrnymi i 75,5 brązowymi medalami. Na trzecim miejscu tej klasyfikacji znajduje się Japonia ze 157 medalami – 48 złotymi, 36 srebrnymi i 73 brązowymi medalami. 18. miejsce w historii MŚ zajmuje Polska z 11 medalami, w tym 3,5 srebrnymi i 7,5 brązowymi medalami.

ITTF Pro Tour

Organizowany od 1996 cykl zorganizowany przez ITTF. Występują w nim czołowi zawodnicy i zawodniczki w singlu, deblu i mikście z całego świata, a turnieje tego cyklu rozgrywane są w krajach na całym świecie. Pro Tour powstał na skutek spadku prestiżu turniejów z cyklu Open. Przyczyną takiego stanu rzeczy były zbyt niskie nagrody pieniężne dla topowych graczy, którzy woleli zarabiać lepsze pieniądze grając m. in. w wysoko opłacanej niemieckiej Bundeslidze. W ramach turniejów Pro Tour gracze zdobywają za każdy swój występ punkty, a ci którzy zgromadzą ich najwięcej wystąpią w świetnie opłacanym finale Grand Prix. Pula nagród w tym turnieju w 2019 roku wyniosła 1,001 miliona USD, z czego zwycięzca turnieju singlowego mężczyzn mógł liczyć na 100 000 USD

Puchar Świata

Turniej ten po raz pierwszy rozegrano w 1980 roku w Hong Kongu. Pierwsze zawody były swego rodzaju eksperymentem, jednak okazały się sporym sukcesem i od tamtej pory rozgrywane są co roku. Obecnie, rozgrywane są dwie imprezy tej rangi – męska i damska, przy czym ta druga rozgrywana jest od 1996 roku. Według obecnych zasad w turniejach Pucharu Świata występuje po 20 zawodników i zawodniczek wyłonionych w większości z kontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych. Stawkę uzupełniają zwycięzcy turniejów z poprzedniego roku, 1 zawodnik/zawodniczka reprezentująca gospodarzy i 1 zawodnik/zawodniczka z „dziką kartą” wskazany/a przez ITTF. Podobnie jak w przypadku pozostałych turniejów, Puchar Świata wygrywają na ogół sportowcy z Państwa Środka.

Tenis stołowy – trochę historii

Dyscyplina ta, podobnie jak wiele innych sportów nowożytnych, wywodzi się z Anglii. Powstała w latach 80. XIX wieku. Stamtąd również wywodzi się jej potoczna nazwa, czyli ping-pong, od dźwięku wydawanego przez odbijaną piłeczkę. Początkowo, największą popularnością cieszyła się wśród zamożniejszych warstw angielskiego społeczeństwa. Z czasem sport ten zyskiwał popularność w innych krajach, w tym również w Stanach Zjednoczonych. W 1902 roku odbyły się pierwsze, chociaż nieoficjalne, mistrzostwa świata w tenisie stołowym. W 1926 powstała ITTF, czyli Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego, a w tym samym roku w Londynie odbyły się pod jej egidą pierwsze oficjalne mistrzostwa świata. Wygrał je Węgier Roland Jacobi, który w finale pokonał swojego rodaka Zoltana Mechlovitsa. Od 1988 roku, czyli od IO w Seulu, tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską. Znacznie wcześniej, bo w 1960 roku, stała się jednym ze sportów rozgrywanych na igrzyskach paralolimpijskich.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close