• Porady
 • CS:GO obstawienie meczów

CS:GO obstawienie meczów

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) jest wieloosobową grą typu first person shooter (FPS), której rozgrywka toczy się online pomiędzy graczami z całego świata. Twórcą tytułu jest Valve Corporation, natomiast wydawcą: Hidden Path Entertainment. Seria gier Counter-Strike może pochwalić się 20-letnią historią, której CS:GO jest czwartą odsłoną.

Spis treści

Zasady rozgrywki CS:GO

W grze CS:GO rozgrywka składa się maksymalnie z 30 rund, które podzielone są na dwie połowy. Jedna połowa zawiera 15 rund, a każda runda trwa maksymalnie 1 minutę i 56 sekund. Mecz rozstrzyga się pomiędzy dwiema drużynami – atakującą oraz broniącą. Każda z drużyn składa się z 5 zawodników. Zespół atakujący ma na celu podłożenie ładunku wybuchowego oraz doprowadzenie do jego eksplozji. Ładunek wybuchowy podkładany jest w specjalnie wyznaczonej strefie detonacji. Na mapie znajdują się dwie takie strefy (oznaczone literami „A” oraz „B”). Zadaniem drużyny broniącej jest ochrona stref detonacji i niedopuszczenie do wybuchu bomby. Drużyny zamieniają się miejscami po rozegraniu 15 rund. Na początku każdej połowy rozgrywana jest tak zwana „runda pistoletowa”, w której zawodnicy mają do dyspozycji $800 i podstawowe pistolety. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza wygra 16 rund.

Rundę można wygrać w następujący sposób:

 • eliminując wszystkich oponentów (obie strony),
 • poprzez eksplozję wcześniej podłożonego ładunku wybuchowego (strona atakująca),
 • poprzez rozbrojenie podłożonego ładunku wybuchowego (strona broniąca),
 • gdy minie wyznaczony czas na rozegranie rundy (strona broniąca).

W przypadku gdy dojdzie do remisu (wynik 15:15), będzie miała miejsce dogrywka. Dogrywka składa się z 6 rund oraz dwóch połów (po 3 rundy każda). Podobnie jak w regulaminowym czasie gry, zespoły zmieniają się stronami po każdej połowie. Dogrywka trwa tak długo, aż jedna ze stron zwycięży w 4 rundach.

Na co zwracać uwagę przy obstawianiu meczów CS:GO

Wielu typujących zastanawia się jak trafnie obstawiać zwycięzców w potyczkach CS:GO. Nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż na wynik rozgrywanych potyczek wpływa wiele czynników. Podobnie jak przy typowaniu wyników innych dyscyplin sportowych, aby możliwie zmaksymalizować szansę na wygraną, należy dokonać analiz na podstawie dostępnych statystyk. W przypadku rozgrywek CS:GO przydatną przy obstawianiu jest strona hltv.org. Na niej znaleźć można wszelkie niezbędne informacje, które mogą pomóc nam w prawidłowym wytypowaniu zwycięzcy spotkania. Ponadto niektórzy bukmacherzy dają możliwość podglądu wybranych statystyk. Przykładem takiego bukmachera jest PZBUK (pzbuk.pl).

Przy obstawianiu meczów CS:GO należy skupić się na kilku ważnych elementach.

Head to Head

Pierwszym istotnym elementem, który warto sprawdzić przed wytypowaniem zwycięzcy danego spotkania, jest historia rozegranych meczów danej formacji, przeciwko tej, na którą ma zagrać nadchodzące spotkanie (tzw. head to head). Jeśli drużyna X wygrała 3 ostatnie spotkania przeciwko drużynie Y, to z dużym prawdopodobieństwem odniesie zwycięstwo także w kolejnym spotkaniu. Żeby nadać pełniejszy obraz tym statystykom, warto również sprawdzić konkretne wyniki tych spotkań (tj. z jak dużą przewagą punktową drużyna X odniosła zwycięstwo).

Head to head

Źródło: www.hltv.org, 30.04.2020

Mapa, na której rozgrywana jest potyczka

Kolejnym elementem, który warto wziąć pod uwagę w analizie, jest mapa (bądź mapy), na której rozgrywana jest potyczka. Każda drużyna ma swoje ulubione mapy, na których czuje się świetnie, a tym samym wygrywa większą liczbę spotkań. Dla przykładu szwedzka formacja fnatic najwyższym współczynnikiem wygranych do rozegranych spotkań może pochwalić się na mapie de_train (75%), natomiast formacja mousesports najwięcej potyczek wygrywa na mapie de_dust2 (85,7%).

Mapa CS:GO


Źródło: www.hltv.org, 30.04.2020

Roszady w zespole

E-sportowa scena CS:GO charakteryzuje się dużą częstotliwością roszad zawodników pomiędzy poszczególnymi zespołami. Jako że CS:GO jest grą zespołową, to przy typowaniu zwycięzcy warto zwrócić uwagę na historię ostatnich transferów. Informacja ta może okazać się istotna, gdyż potrzeba czasu, aby zawodnicy zestroili się ze sobą i uzyskiwali wyniki adekwatne do swoich umiejętności. Zatem rozsądniej byłoby kierować się zasadą – im dłuższy staż składu w niezmienionej formie, tym stabilniejsza gra, wypracowane schematy oraz mniej popełnianych błędów. W skrócie wysoka częstotliwość roszad w zespole może negatywnie przekładać się na prawdopodobieństwo wygrania spotkania. Za przykład może posłużyć organizacja Natus Vincere, która w okolicach maja 2019 roku wymieniła zawodnika Ioanna „Edward” Sukharieva, na (grającego wówczas dla drużyny Winstrike) Kirilla „Boombl4” Mikhailova. W wyniku tego transferu ówczesna formacja Na’Vi w zaledwie miesiąc odnotowała spadek z 4. na 13. pozycję w rankingu hltv.

Zawodnicy CS:GO

Źródło: www.hltv.org, 30.04.2020

Ranga spotkania

Trofea oraz pieniądze są bez wątpienia istotnym czynnikiem mobilizującym sportowców do coraz to cięższej pracy. Nie inaczej jest w środowisku e-sportowym. Zatem drużyny światowej czołówki zwykle pokazują pełnie swoich umiejętności podczas spotkań wysokiej rangi, gdyż skrupulatnie się do nich przygotowują. Turniej rangi major, którego pula nagród w 2019 roku wynosiła 1 000 000$, zalicza się do takich spotkań. Na tego typu turniejach zwykle zwycięża faworyt danego spotkania, dlatego też są one mniej ryzykowne w typowaniu.

Forma zawodników

Jako że CS:GO jest grą o charakterze kompetytywnym, warto również sprawdzić, jak wygląda indywidualna forma poszczególnych zawodników zespołu w ostatnim okresie. 
W szczególności ma to znaczenie, gdy filarem drużyny jest jeden zawodnik, który robi istotną różnicę w spotkaniach. Gdy wystąpi u niego spadek formy, bardzo prawdopodobne jest, że spadnie również efektywność całej formacji.

Forma zawodników - statystyki

Źródło: www.hltv.org, 30.04.2020

Win streak

Istotnym okazuję się również czynnik psychologiczny – im więcej dana drużyna wygrywa spotkań, tym pewniej się czuję i osiąga lepsze wyniki. Dlatego przed wytypowaniem spotkania warto sprawdzić ilość wygranych spotkań z rzędu danej drużyny oraz ogólny stosunek wygranych do przegranych potyczek (ang. win rate).

Win steak


Źródło: www.hltv.org, 30.04.2020

Należy uważać przy obstawianiu spotkań, w których mierzą się drużyny ze światowej czołówki, z tymi znacznie niżej ulokowanymi w rankingu. W takich potyczkach ryzyko przegranej przez faworyta spotkania może wzrosnąć. Dzieje się tak, gdyż zagrywki topowych drużyn są z reguły powszechnie znane, zatem rywal może przygotować się pod grę przeciwnika.

Coś dla mniej doświadczonych

Jeśli nie posiadasz jeszcze doświadczenia w typowaniu wyników lub po prostu nie masz czasu na przeprowadzanie dogłębnych analiz. Dobrą opcją byłoby zaczerpnięcie porady od kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień. Istnieje wiele osób, które za pośrednictwem mediów społecznościowych udzielają porad odnośnie do obstawiania spotkań CS:GO oraz dzielą się swoimi typami.

Czytaj także:
League of Legends - zakłady bukmacherskie
LoL zakłady bukmacherskie
Czytam więcej

Oferty bukmacherskie CS:GO

Ze względu na fakt, iż e-sport jest stosunkowo nową kategorią w ofercie wielu bukmacherów, a Counter-Strike: Global Offensive jest z pewnością jedną z najbardziej popularnych gier w tej dziedzinie. Powstaje pytanie, gdzie oraz jak obstawiać mecze CS:GO?

Jak obstawiać CS:GO?

Bez wątpienia najpopularniejszą metodą obstawiania meczów CS:GO jest wytypowanie zwycięzcy. Jednakże nie jest to jedyny sposób, w jaki możemy obstawić nasze środki.

Coraz większa ilość pośredników w swojej ofercie daje możliwość m.in. na:

 • wytypowanie dokładnego wyniku,
 • wytypowanie zwycięzcy konkretnej mapy,
 • wskazanie handicap.
 1. Wytypowanie dokładnego wyniku

  Gdy mecz będzie rozgrywany na jednej mapie (tzw. best of 1, BO1), będzie to typ ze wskazaniem na dokładną ilość wygranych rund przez obie drużyny (np. 16:13, 5:16, 16:0). Natomiast w przypadku rozgrywania większej ilości map (np. BO3, BO5), należy wytypować wynik jako ilość wygranych map przez obie drużyny (np. 2:1, 0:2, 3:2).

 2. Wytypowanie zwycięzcy konkretnej mapy

  Podczas gdy mecz będzie rozgrywany na więcej niż jednej mapie, zamiast typować zwycięzcę całego meczu, możemy wskazać na wygranego jednej mapy. Opcja ta może okazać się przydatna, gdy mamy pewność, że drużyna X świetnie radzi sobie na konkretnej mapie.

 3. Wskazanie handicap

  Handicap może okazać się naprawdę pomocny w przypadku gdy dwie stające naprzeciw siebie drużyny grają na bardzo podobnym poziomie i ciężko jest wskazać zwycięzcę. Czym jest handicap? Najłatwiej będzie to wyjaśnić na przykładzie.

Wyobraźmy sobie, że naprzeciw siebie stają dwie drużyny:

 • fnatic (-3,5) vs (+3,5) Natus Vincere

Wartości w nawiasach są tak zwanym handicapem, a co oznaczają?

 • (-3,5) = drużyna rozpoczyna grę z -3,5 rundami
 • (+3,5) = drużyna rozpoczyna grę z +3,5 rundami

Drużyna z handicap (-3,5) musi wygrać z przewagą 4 lub więcej rund, natomiast drużyna, której handicap wynosi (+3,5) może przegrać ze stratą 3 lub mniej rund, aby typ zaliczyć do zwycięskich.

Jeśli fnatic wygra spotkanie 16:13, to w realiach zakładów bukmacherskich (po uwzględnieniu handicapu) je przegra, gdyż przewaga punktowa wynosiła jedynie 3 rundy. Wygra natomiast drużyna Natus Vincere, gdyż miała jedynie 3 rundy straty. Z punktu matematycznego wygląda to następująco:

 • fnatic: 16 – 3,5 = 12,5
  Wynik po uwzględnieniu handicap: fnatic 12,5 : 13 Natus Vincere = Przegrana
 • Natus Vincere: 13 + 3,5 = 16,5
  Wynik po uwzględnieniu handicap: fnatic 16 : 16,5 Natus Vincere = Wygrana

Zatem handicap jest zakładem, w którym bukmacher dodaje (bądź odejmuje) do konkretnego spotkania dodatkowe wartości (np. ilość rund).

Należy wspomnieć, że coraz więcej pośredników oferuje zakłady live. Czym różnią się zakłady live od tych przedmeczowych? Jak sama nazwa wskazuje, zakłady przedmeczowe obstawiamy przed rozpoczęciem danego spotkania, natomiast zakłady live możemy postawić w każdej chwili trwania spotkania. W przypadku zakładów CSGO na żywo kurs zmienia się co każdą rozegraną rundę. Jeżeli drużyna X przegrywa z drużyną Y stosunkiem 7 rund, kurs na jej wygraną znacznie wzrasta. W tego typu zakładach warto na bieżąco śledzić przebieg rozgrywki. Dzięki temu będziemy mogli wysunąć istotne wnioski odnośnie do gry drużyn i na ich podstawie trafnie wytypować wynik spotkania jeszcze w trakcie jego trwania.

Gdzie obstawiać CS:GO?

Zakłady bukmacherskie na CS:GO możemy znaleźć w ofercie prawie każdego legalnego bukmachera, m. in. Fortuny, STS, LVBET, Betclic, eWinner, forBET, Totolotka, TOTAlbet czy PZBUK. Wszyscy oni posiadają zakłady przedmeczowe oraz live, które można śledzić za pomocą mecz trackera, a w przypadku kilku także transmisje na żywo (STS i Fortuna).

Najszerszą ofertę na CS:GO posiadają bukmacherzy eWinner i TOTALbet. Oferują oni zarówno zakłady na ligi jak i turnieje, np. IEM w Katowicach, mają też najwięcej turniejów w ramach rozgrywek na Counter Strike, które można obstawiać oraz najwięcej rynków zdarzeń. 

eWinner posiada również w stałej ofercie promocję na esporty, która umożliwia grę bez podatku siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Wystarczy wrzucić na kupon 3 zdarzenia esportowe, każde z kursem min. 1.20 i to wszystko.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close