MMA zakłady bukmacherskie

Mieszane sztuki walki to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportowych. Mimo wysokiego poziomu brutalności, MMA zyskuje coraz większą popularność na całym świecie, a największe federacje zrzeszające topowych zawodników stały się markami powszechnie rozpoznawalnymi. W Polsce dyscyplina ta zaistniała w świadomości naszych rodaków za sprawą gal KSW. Z kolei na świecie prym wiodą takie organizacje jak UFC oraz Bellator, a ich najlepsi fighterzy zyskują status ikon popkultury i zarabiają bajeczne pieniądze. MMA cieszy się również ogromną popularnością wśród fanów typowania. Z myślą o graczach chcących spróbować swoich sił w obstawianiu tej efektownej dyscypliny, stworzyliśmy ten poradnik.

MMA – rodzaje zakładów bukmacherskich

Chociaż niemal w każdym kraju, w których nie obowiązuje prawny zakaz organizowania walk MMA (bo bywa i tak), znajdziemy mniejsze i większe federacje zrzeszające zawodowych i amatorskich fighterów, z reguły pojedynki organizowane są na bardzo zbliżonych zasadach. To samo tyczy się dostępnych rynków bukmacherskich, które w przypadku gali poszczególnych organizacji obstawiać mogą typerzy. Warto poznać najpopularniejsze z nich.

Dwudrogowy zakład na wynik pojedynku

W przypadku tego zakładu mogą być tylko dwie opcje – wygrana jednego lub drugiego zawodnika. W MMA co prawda zdarzają się od czasu do czasu remisy, jednak w takich okolicznościach z reguły zarządzana jest dodatkowa runda mająca wyłonić zwycięzcę. Mimo to, w wielu wypadkach remis jest rozliczany przez bukmacherów jako zwrot i odliczany od kuponu.

Trzydrogowy zakład na wynik walki (1×2)

Zakład na podobnych zasadach co opisany powyżej, z tą różnicą, że jest trzydrogowy, a więc poza wygraną danego zawodnika możemy również obstawić remis, który zazwyczaj wyceniany jest przez bukmacherów bardzo wysoko. Warto odnotować, że kursy na wygrane poszczególnych zawodników są w przypadku tego rynku również wyceniane nieco wyżej niż w przypadku zakładu dwudrogowego.

Sposób zakończenia walki

Rozwinięcie dwóch wcześniej opisanych rynków. W przypadku tego zakładu, poza wskazaniem rezultatu pojedynku, gracz ma również za zadanie wytypować sposób w jaki walka zostanie zakończona. Wśród dostępnych opcji są wygrana danego zawodnika na punkty, przez KO/TKO oraz przez poddanie.

Ile rund potrwa walka (Under/Over)

Czyli klasyczny zakład under/over, w którym gracz ma za zadanie prawidłowo wytypować liczbę rund, określając czy walka potrwa mniej czy więcej niż ich liczba określona w zakładzie. Warto przy tym pamiętać, że walki w formule MMA trwają najczęściej 3 rundy, za wyjątkiem walk o pas mistrzowski, które z reguły ustalane są na 5 rund.

Kiedy zakończy się walka (która runda)

Rynek dla graczy na poziomie “ekspert”. Jako, że MMA jest dyscypliną w dużej mierze nieprzewidywalną, wskazanie rundy, w której zakończy się dany pojedynek jest z reguły niezwykle trudne i wymaga nie tylko ogromnej wiedzy na temat mieszanych sztuk walki, ale i często sporej dawki szczęścia. Niemniej, kursy na tego typu zakłady wyceniane są na ogół wysoko, dlatego też warto się nim zainteresować.

Obstawianie MMA – którego bukmachera wybrać?

Jak już wspomniałem wcześniej, wybór odpowiedniego bukmachera jest jednym z kluczy do wysokich wygranych. Bez dwóch zdań kwestią najważniejszą są kursy, które u poszczególnych operatorów mogą się znacznie różnić pod względem wysokości. Żeby sprawdzić ich wartość, obliczyliśmy jak kształtują się marże, a więc prowizje jakie poszczególni operatorzy pobierają za obstawianie zakładów na tę dyscyplinę, dostępne u topowych legalnych bukmacherów online.

BukmacherMarże na MMA
STS5,21%
Fortuna5,34%
Betclic5,49%
LVBET6,56%
TOTALbet6,77%
forBET6,94%
eWinner7,95%
Totolotek8,06%
PZBuk8,41%

Należy jednocześnie pamiętać, że nawet najwyższe kursy nie zawsze przekładają się na pozytywne doznania z korzystania z usług danego buka online. Wzięliśmy to pod uwagę i opisaliśmy poniżej najmocniejsze strony czterech naszym zdaniem najlepszych operatorów do obstawiania MMA.

 • STS

Krajowy potentat, który może pochwalić się jednymi z najwyższych kursów na MMA w Polsce. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego buka w przypadku tej popularnej dyscypliny. W ofercie STS znajdziemy zakłady na wszystkie walki gal UFC, KSW, FEN, M-1 i Bellator, a także na pojedynki znacznie prestiżowych federacji, takich jak m. in. rosyjskie Fight Nights Global czy nasze rodzime Babilon MMA. Wadą tego operatora jest mała liczba rynków, które z reguły są ograniczone do zwycięzcy pojedynku.

 • Fortuna

Drugi największy bukmacher w Polsce aktywnie angażuje się w rozwój mieszanych sztuk walki w Polsce, o czym świadczy m. in współpraca z organizacją KSW. Podobnie jak STS, Fortuna oferuje kursy na wszystkie walki topowych organizacji. Znajdziemy u niego również nieco mniej medialne gale, w tym czeski Oktagon czy niemieckie Superior FC. Na większość pojedynków oferuje kursy na 12 i 1X2. Wadą oferty na mieszane sztuki walki w Fortunie są dość przeciętne kursy. Nowym graczom polecamy skorzystać ze specjalnego bonusu na start i postawić zakład na hokej bez ryzyka.

 • Betclic

Ostatni bukmacher w naszym zestawieniu w ostatnim czasie mocno poprawił swoją ofertę na mieszane sztuki walki i wystawia na tę dyscyplinę obecnie najlepsze kursy na polskim rynku. Poza tym jako jedyny bukmacher w Polsce ma wyłączność na oferowanie kursów na gale organizacji Fame MMA, której Betclic jest oficjalnym partnerem. Niestety, nie ma on niestety najbogatszej oferty – poza Fame MMA, UFC i KSW rzadko pojawiają się kursy na inne gale.

Jak obstawiać MMA – porady ekspertów

Co prawda mieszane sztuki walki nie są najbardziej przewidywalną dyscypliną, jednak istnieją porady, które są w stanie zmaksymalizować nasze szanse przy obstawianiu. Oto one:

 • Wybierz dobrego (i legalnego) bukmachera

Wybór odpowiedniego operatora jest kwestią kluczową, jeśli chcemy mieć dostęp do usług świadczonych na wysokim poziomie. Wysokiej klasy bukmacher zagwarantuje nam atrakcyjne kursy, liczne promocje (w tym bonus powitalny dla nowych użytkowników), a także inne udogodnienia w postaci m. in. aplikacji mobilnej czy transmisji meczowych. Nie mniej ważna dla graczy z Polski powinna być legalność operatora. Licencja wydana przez polskie Ministerstwo Finansów gwarantuje, że nie łamiemy prawa, co uchroni nas przed płaceniem bardzo wysokich kar finansowych.

 • Uważnie śledź ceremonie ważenia zawodników 

Ceremonie ważenia zawodników w mieszanych sztukach walki odbywają się w topowych organizacjach z reguły na dzień przed galą i mają na celu sprawdzenie czy wszyscy zawodnicy spełnili wymagania dotyczące limitu wagowego. OK, ale czemu tak ważne jest je uważnie oglądać? Chodzi o zbijanie wagi na niedługo przed ważeniem. Chociaż profesjonalni fighterzy przyzwyczajeni są do zbijania wagi, zdarza się, że coś w trakcie przygotowań pójdzie nie tak jak powinno i dany zawodnik będzie zmuszony na ostatnią chwilę dosłownie „wypacać” nadmiar kilogramów. Może prowadzić to do odwodnienia i innych niepożądanych reakcji fizjologicznych, które osłabiają zawodnika i prowadzą do jego słabszej dyspozycji podczas pojedynku. Z reguły komentatorzy sportowi udzielają informacji na temat ewentualnego zbijania wagi na ostatnią chwilę, ale możemy to również odczytać z twarzy zawodnika – jeśli ma szarawy odcień skóry i podkrążone oczy, to najpewniej ma za sobą bardzo intensywne ostatnie godziny przed ważeniem. Dlatego też wielu zawodników często decyduje się na założenie na tę okazję okularów przeciwsłonecznych, co również można uznać za wskazówkę odnośnie jego dyspozycji.

 • Zwróć uwagę na rozmiar ringu/klatki

Zdecydowana większość organizacji mieszanych sztuk walki w obecnych czasach preferuje klatki. Niemniej, w niektórych krajach, w tym m. in. w Japonii, w dalszym ciągu popularne są ringi. Czy może to mieć jakiś wpływ na przebieg walki? Jak najbardziej! Wyposażone w elastyczne liny i 90-stopniowe kąty ringi dają spory handicap dla zawodników specjalizujących się w walce w stójce. Puncherzy i kickbokserzy mogą znacznie łatwiej zapędzić swoich rywali w róg i punktować ich, a brak ścian utrudnia powalenia. Z tego samego powodu zawodnicy specjalizujący się w walce na macie zyskują przewagę podczas pojedynków w wielokątnych i okrągłych klatkach. Mowa tu przede wszystkich o zapaśnikach i grapplerach. Równie duży wpływ na przebieg walki może mieć rozmiar klatki/ringu. Mniejsze obiekty oznaczają mniej miejsca na poruszanie się po nich, co prowokuje zawodników do większej liczby wymian i zwarć, a co za tym idzie zwiększa prawdopodobieństwo wcześniejszego zakończenia pojedynku. Większe, to z kolei spory handicap dla zawodników wyróżniających się dużą wydolnością.

 • Weź pod uwagę wiek i warunki fizyczne zawodników

Wiek jest jednym z czynników, które mogą być decydujące, jeśli chcemy przewidzieć przebieg walki. Kolejne stoczone pojedynki mają wyniszczający wpływ na organizmy zawodników, a jednym z pierwszych symptomów świadczących o starzeniu się danego fightera jest coraz słabsza szczęka. W efekcie starsi zawodnicy bywają częściej nokautowani. Dlatego też, jeśli w ringu zobaczymy dwóch zaawansowanych wiekowo sportowców, szczególnie w cięższych dywizjach, dobrym pomysłem może okazać się obstawienie, że pojedynek ten zakończy się przed czasem. Nie mniej ważna jest pozycja, w jakiej walczy danym zawodnik, czyli to czy jest prawo czy leworęczny. Z jasnych przyczyn, leworęczność jest pewnym handicapem, z racji tego, że mańkutów jest znacznie mniej, przez co bywają bardzo niewygodni dla wielu swoich rywali. Innym ważnym elementem układanki MMA jest wzrost i zasięg ramion. Podręcznikowym przykładem zawodnika potrafiącego wykorzystać swoje warunki fizyczne do dominacji nad rywalami jest Jon Jones. Legenda MMA o zasięgu ramion wynoszącym 215 na ogół najzwyczajniej nie pozwala swoim rywalom skrócić do niego dystansu, neutralizując ich ataki zanim zdążą się zbliżyć. Wszystkie wyżej wymienione dane na temat zawodników można znaleźć w bazach danych specjalizujących się w tej dyscyplinie, takich jak Tapology czy Sherdog.

 • Uwzględnij style walki zawodników

To właśnie konfrontacja różnych stylów walki czyni mieszane sztuki walki tak ekscytującą dyscypliną. To właśnie dzięki tej różnorodności każdy pojedynek MMA wygląda inaczej. Grapplerzy, wywodzący się z BJJ, zapasów i judo, tradycyjnie próbują dominować swoich rywali na macie, szukając odpowiedniego momentu, by zakończyć pojedynek przez poddanie. Specjaliści od boksu, kickboxingu i muay-thai mają w zwyczaju szukać decydującego ciosu (waga ciężka) lub niemiłosiernie punktować swoich rywali w stójce (niższe dywizje wagowe). Z kolei karatecy i przedstawiciele innych dalekowschodnich sztuk walki, stosują techniki kontrujące i nie mają w zwyczaju wywierania presji na swoich rywalach. Z reguły wygrywają ci zawodnicy, którzy są w stanie narzucić swój styl walki i toczyć bój w preferowanej przez siebie płaszczyźnie. Jeśli zaś spotkają się ze sobą zawodnicy reprezentujący podobne style walki, decydujący może okazać się pewien stopień uniwersalności i umiejętność wykorzystania słabych punktów rywala w innych płaszczyznach.

 • Nie bądź sentymentalny przy obstawianiu

Mimo iż MMA to w dalszym ciągu stosunkowo młoda dyscyplina sportu, to już zdążyła się dorobić się fighterów o statusie legend, którzy w dodatku często  w dalszym ciągu toczą pojedynki w tej formule. Niemniej, historia w zdecydowanej większości przypadków pokazywała, że nic nie trwa wiecznie i każda ikona prędzej czy później musi zacząć poważniej myśleć o emeryturze. Jednym fighterów, o którym długo mówiono, że odejdzie będąc na szczycie był Fiodor Jemelianenko. Legendarny mistrz organizacji PRIDE niszczył kolejnych rywali w pierwszej dekadzie XXI wieku. Po 10 latach dominacji zmierzył się Fabrizio Werdumem i sensacyjnie przegrał przez duszenie trójkątne. Później przyszły dwie kolejne porażki z Antonio Silvą i Danem Hendersonem. Ostatecznie, chociaż „Ostatni Car”, wygrał jeszcze wiele pojedynków i dalej jest aktywny, przestał być zawodnikiem nie do pokonania i jest obecnie “jedynie” solidnym rzemieślnikiem. Innym przykładem jest znany z naszego rodzimego podwórka Mamed Chalidow, który przez lata był w KSW nie do pokonania, aż do dwóch kolejnych porażek z Tomaszem Narkunem. Przykłady możnaby mnożyć. Dlatego też, nie polecam stawiać na zawodników wyłącznie w oparciu o wielkość ich nazwiska, szczególnie gdy są już w dość zaawansowanym jak na sportowca wieku, tym bardziej, że często kursy na ich wygraną najzwyczajniej nie są tego warte.

GROMDA – walki na gołe pięści

Po KSW i Fame MMA sporty walki w Polsce wzbogaciły się o kolejną organizację. Choć dla wielu osób nie jest to już sport, a zwykła bijatyka, to walki na gołe pięści budzą coraz większe zainteresowanie. Organizacją, która przeprowadza takie wydarzenia jest GROMDA, założona przez dziennikarza i komentatora sportowego Mateusza Borka oraz promotora Mariusza Grabowskiego. Walki na gołe pięści są od lat bardzo popularne w Wielkiej Brytanii i USA i właśnie stamtąd organizatorzy zebrali wzorce do organizacji tego typu eventów w Polsce. Zawodnicy walczą na zmodyfikowanym ringu bokserskim o wymiarach 4×4 m przez co są niejako zmuszeni do podejmowania walki. Rywalizacja odbywa się bez podziału na kategorie wagowe, a do turnieju może zgłosić się tak naprawdę każdy. Spośród zgłoszeń organizatorzy wybierają kilka osób, które zmierzą się na ringu. Każda walka składa się z czterech rund po dwie minuty każda. Zwycięzca turnieju zgarnia 100 tys. zł. Betclic został oficjalnym sponsorem walk na gołe pięści i tylko u niego można znaleźć zakłady i kursy na GROMDĘ.

MMA – największe organizacje

Żeby lepiej poznać całą otoczkę wokół tego sportu, na początek warto przyjrzeć się największym polskim i światowym federacjom, które zajmują się organizacją gal MMA.

 • Ultimate Fighting Championship (UFC)

Największa i najsłynniejsza organizacja MMA na świecie, prowadzona przez charyzmatycznego Danę White’a. Jej początki sięgają 1993 roku. Wtedy to odbyło się UFC 1 odbyło się tego samego roku, a zwycięzcą turnieju został słynny Royce Gracie. Od tamtej pory organizacja ta, podobnie jak cała dyscyplina, poczyniła ogromny postęp. Dotyczy to zarówno formuły w jakiej rozgrywane są pojedynki, jak i kwestii stricte organizacyjnych. Do największych gwiazd UFC należą obecnie Jon Jones, Conor McGregor, Chabib Nurmagomiedow oraz Stiope Miocic. W organizacji tej nie brakuje polskich akcentów – w latach 2015-2017 mistrzynią w wadze słomkowej była Joanna Jędrzejczyk, a topowym zawodnikiem wagi półciężkiej jest obecnie Jan Błachowicz.

 • Bellator

Wielki konkurent UFC, który podobnie jak jego rywal cały czas czyni progres w podnoszeniu poziomu swoich imprez. Bellator powstał w 2008 roku z inicjatywy Bjorna Rebneya, który piastował funkcję prezesa tej organizacji do 2014 roku. Od 2011 roku większość udziałów posiada w nim słynny koncern medialny Viacom. Od 2016 roku, Bellator organizuje również gale kickbokserskie. Do największych gwiazd tej organizacji należą obecnie mistrz kategorii półciężkiej i ciężkiej Ryan Badder, a także m. in. Douglas Lima, Gerard Mousasi oraz Lyoto Machida.

 • Konfrontacja Sztuk Walki (KSW)

Największa organizacja MMA w Europie, będąca jednocześnie synonimem tej dyscypliny w Polsce. Jej założycielami i właścicielami są wspomniani we wstępie Martin Lewandowski i Maciej Kawulski. Pierwszy turniej zorganizowany w ramach KSW odbył się na początku 2004 w warszawskim hotelu Marriot. Potem wszystko potoczyło się szybko, w dużej mierze za sprawą współpracy ze stacją Polsat. Boom na KSW rozpoczął się jednak dopiero w grudniu 2009, dzięki gali KSW 12, podczas której doszło do głośnego pojedynku Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmanem. Obecnie, gale KSW organizowane są nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach europejskich, do tej pory m. in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Chorwacji. Największymi gwiazdami KSW są na chwilę obecną Tomasz Narkun, Scott Askham, Mariusz Pudzianowski oraz legendarny Mamed Chalidow.

 • M-1 Global

Powstała w 1998 roku organizacja wywodząca się z Rosji. Współwłaścicielem M-1 Global jest legendarny Fiodor Jemeljanienko, przez wielu uważany za najlepszego zawodnika wszechczasów w kategorii ciężkiej. M-1 Global działa na skalę międzynarodową, a jej gale odbywają się również poza granicami Rosji – do tej pory organizowano je m. in. w Japonii, USA, Hiszpanii czy w Niemczech. Wielu zawodników, którzy osiągają sukces na tamtejszych galach ostatecznie trafia do UFC. W M-1 Global nie brakuje zawodników z Polski, a Damian Grabowski, Rafał Moks i Marcin Tybura byli swego czasu posiadaczami pasów mistrzowskich w swoich kategoriach wagowych. Ostatnich z nich triumfował również w turnieju Grand Prix.

 • Fame MMA

Polska organizacja MMA zrzeszająca youtuberów, raperów i influencerów, a więc osobowości znane głównie ze swojej działalności w Internecie i mediach społecznościowych. Chociaż poziom sportowy niektórych walk może nie do końca zadowolić najbardziej konserwatywnych fanów tej dyscypliny, galom Fame MMA nie sposób odmówić świetnej organizacji, ogromnej popularności i bardzo wysokich przychodów z pay-per-view. Federacja powstała za sprawą inicjatywy Wojciecha Goli oraz Michała Barona, którzy we własnej osobie swoje mieli już okazję prezentować umiejętności w klatce. Wśród znanych osobistości, które brały udział w galach Fame MMA wymienić można m. in. Marcina Najmana, Anielę Bogusz czy Monikę Godlewską.

 • Fight Exclusive Night

Kolejna marka wywodząca się znad Wisły. Początki gali Fight Exclusive Night sięgają 2013 roku. Z czasem, właściciele tej organizacji nawiązali współpracę z telewizją Polsat, a obecnie o FEN można mówić jako o jednej z największych i najpopularniejszych organizacji MMA w Polsce. Największą gwiazdą tej organizacji jest na tę chwilę mistrz dywizji lekkiej, Mateusz „Chińczyk” Rębecki. Innymi znanymi nazwiskami w FEN są Oli Thompson (+93 kg), Marcin Wójcik (- 93 kg) oraz Daniel Rutkowski (- 66 kg). Każdy z nich zdobył pas mistrzowski w swojej dywizji wagowej.

MMA – kategorie wagowe i mistrzowie topowych organizacji

W zawodowym MMA, wzorem innych sportów walki, wprowadzono kategorie wagowe, które czynią rywalizację w tej dyscyplinie możliwie jak najbardziej wyrównaną. W przypadku mężczyzn, walki toczone są z reguły od kategorii muszej (57 kg), aż po ciężką (do 120 kg). Poniżej znajdziesz tabelę z mistrzami i mistrzyniami poszczególnych kategorii wagowych w trzech topowych organizacjach: UFC, Bellatorze oraz KSW.

Mężczyźni

Kategoria wagowaMistrz UFCMistrz BellatoraMistrz KSW
Ciężka (do 120 kg)Stiope MiocicRyan BadderPhil De Fries
Półciężka (do 93 kg)Jon JonesRyan BadderTomasz Narkun
Średnia (do 84 kg)Israel AdesanyawakatScott Askham
Półśrednia (do 77 kg)Kamaru UsmanDouglas LimaRoberto Soldić
Lekka (do 70 kg)Chabib NumagomiedowPatricio FreireNorman Parke
Piórkowa (do 66 kg)Alexander VulkanovskiPatricio FreireSalahdine Parnasse
Kogucia (do 61 kg)Henry CejudowakatAntun Recić
Waga musza (do 57 kg)Wakat

Kobiety

Kategoria wagowaMistrz UFCMistrz BellatoraMistrz KSW
Piórkowa (do 66 kg)Amanda NunesCris Cyborg
Waga kogucia (do 61 kg)Amanda Nunes
Waga musza (do 57 kg)Walentina SzewczenkoIlima-Lei MacFarlanewakat
Waga słomkowa (do 52 kg)Zhang Weili

Czy warto obstawiać MMA?

Jak wspomniałem na początku, MMA to jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin na świecie. Nie dziwi zatem fakt, że równie szybko zyskują na popularności zakłady bukmacherskie na ten sport. Rozsądny gracz jest w stanie sporo zarobić na typowaniu walk MMA, ale musi trzymać się podstawowych zasad, czyli zapoznać się ze szczegółowymi statystykami, poznać kondycję i stan fizyczny zawodników czy uwzględnić style walki.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close