• Recenzje
 • Fortuna czy STS? – porównujemy największych bukmacherów

Fortuna czy STS? – porównujemy największych bukmacherów

Zakłady bukmacherskie STS oraz FORTUNA to najczęstszy wybór naszych użytkowników. Jeśli zastanawiacie się czym się różnią i u którego operatora opłaca się założyć konto to wykonaliśmy szczegółową analizę i w tym artykule prezentujemy Wam wyniki tej konfrontacji. Sprawdziliśmy najważniejsze elementy dla każdego typera – czyli bonusy powitalne, kursy, rynki, aplikację mobilną, zakłady live, transmisje i obsługę klienta.

Lepsza Fortuna czy STS? Porównanie – styczeń 2022

Porównanie bukmacherów
Fortuna
6 : 5
STS
Bonusy powitalne
Choć Fortuna i STS przyznają nowym graczom takie same rodzaje bonusów powitalnych to pakiet na start Fortuny jest w naszej ocenie lepszy. Głównie ze względu na wyższy cashback i bonus od wpłaty oraz za lepsze warunki obrotu bonusem bez depozytu.
4,8 %
Marże
6,0 %
Porównując marże obu bukmacherów na najpopularniejsze ligi zdecydowanym faworytem jest Fortuna, co daje nam ogólny poziom marży tego bukmachera zdecydowanie niższy niż w STS.
Zakłady live
Obaj bukmacherzy mają transmisje, które ułatwiają typowanie zakładów live. Udostępniają statystyki, kalendarze wydarzeń, wizualizacje, opcje cash out i dynamicznie zmieniają kursy.
Aplikacja mobilna
Aplikacja STS wyróżnia się nowoczesnym wyglądem. Możemy w niej korzystać z natychmiastowych wpłat i wypłat, typować zakłady live, prematch, sporty wirtualne i gry karciane.
Transmisje na żywo
Obaj bukmacherzy posiadają bogatą ofertę transmisji live, na którą składa się od 8 do 11 dyscyplin. Ich jakość jest bardzo dobra i można je śledzić również w aplikacji.
16 h
Czat na żywo
24 h
Czat na żywo STS jest dużo lepszy niż ten oferowany przez Fortunę. Działa on całodobowo, zatem gracze mogą zwrócić się o pomoc w każdym momencie.
Szybkie wypłaty
Fortuna nie posiada opcji szybkiej wypłaty. Z kolei w STS zlecając wypłatę środków, znajdą się one na naszym koncie już po kilku minutach.
Łączenie zakładów
Zdecydowanym faworytem jest Fortuna. Umożliwia łączenie na jednym kuponie zakładów przedmeczowych i live oraz zakładów w ramach jednego meczu.
Program lojalnościowy
Znacznie lepszy program lojalnościowy znajdziemy w Fortunie. Z Fortuna Klub Plus mogą korzystać wszyscy gracze, nie tylko ci, którzy dokonują największego obrotu (jak w przypadku programu STS).

Z naszego porównania wynika, że ogólnie lepszą ofertę prezentuje Fortuna. Jednak nie we wszystkich elementach była najlepsza. Poniżej opiszemy szczegółowo i uzasadnimy nasze oceny.

Fortuna czy STS – porównanie bonusów

Obaj bukmacherzy posiadają w ofercie powitalnej: bonus od wpłaty, zakład bez ryzyka oraz bonus bez depozytu. Porównajmy zatem między sobą poszczególne promocje.

Bonus bez depozytu

Fortuna:

 1. wysokość bonusu 20 zł (przyznawane w punktach FKP)
 2. przyznawany po pełnej rejestracji
 3. bonus należy przeznaczyć na dowolne zakłady (poza sportami wirtualnymi i grami karcianymi)
 4. wygraną z zakładu postawionego za bonus można wypłacić

STS:

 1. wysokość bonusu 25 zł
 2. przyznawany na koncie tymczasowym
 3. bonusem należy obrócić 3 razy na kuponach z kursem min. 1.91
 4. brak limitu czasowego na obrót

Każdy z bonusów ma swoje plusy i minusy. Freebet STS jest wyższy i przyznawany na koncie tymczasowym. Ale ma wysoki wymagany obrót. Z kolei bonus Fortuny jest ciut niższy i należy założyć konto stałe, aby go otrzymać. Co jednak istotne, Fortuna wymaga tylko jednego obrotu. Dlatego lepszy jest bonus bez depozytu jest Fortuna.

Zakład bez ryzyka

Fortuna:

 1. wysokość bonusu 600 zł
 2. zwrot za pierwszy zakład postawiony po rejestracji za środki własne (jeśli będzie przegrany)
 3. zwrot obejmuje stawkę + podatek
 4. cashback należy przeznaczyć na dowolny zakład
 5. brak limitu czasowego

STS:

 1. wysokość bonusu 239 zł
 2. przyznawany na koncie tymczasowym
 3. zwrot za pierwszy zakład postawiony po rejestracji za środki własne za stawkę min. 10 zł (jeśli będzie przegrany)
 4. zwrot obejmuje stawkę po odjęciu podatku
 5. cashback można wypłacić lub przeznaczyć na dalszą grę

Zakład bez ryzyka w Fortunie jest dużo wyższy niż ten w STS. Jednak ten drugi buk przyznaje go na koncie tymczasowym, a cashback można od razu wypłacić. Dajemy zatem remis przy tym bonusie.

Bonus od depozytu

Fortuna:

 1. wysokość bonusu 100 % do 2150 zł od drugiej wpłaty
 2. po pierwszej wpłacie należy aktywować “bonus od drugiego depozytu” w zakładce “bonusy”
 3. wpłacić drugi depozyt, bonus zostanie przyznany
 4. obrócić kwotą stanowiącą 20 % drugiej wpłaty (uwalnia to 20 % bonusu)
 5. potem obrócić kwotą równą 4-krotności drugiego depozytu (uwalnia to 80 % bonusu)
 6. kurs min. kuponu zaliczana do obrotu to 1.80

STS:

 1. wysokość bonusu 100 % do 1200 zł
 2. przyznawany na koncie tymczasowym
 3. po pierwszej wpłacie na konto bonusowe trafia bonus o wartości 100 % wpłaty
 4. bonusem należy obrócić 3 razy na kuponach z kursem min. 1.91
 5. pierwszy depozytem należy obrócić jeden raz na kuponie z kursem min. 1.85

W przypadku bonusu od wpłaty wskazanie faworyta nie jest proste. Bonus Fortuny jest wyższy o niemal 1000 zł, ale warunki jego obrotu nie są lepsze. Z kolei w STS wymagany obrót bonusem jest niższy, ale konieczny jest też obrót depozytem. Zatem ostatecznie uznajemy, że Fortuna ma trochę lepszy bonus od wpłaty.

Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne promocje na start u bukmacherów Fortuna i STS oraz ich warunki, niewielką przewagę w naszej opinii ma Fortuna. Mimo dodatkowych promocji na gry karciane i sporty wirtualne w STS to Fortuna ma zdecydowanie wyższy bonus i całkiem dobre warunki.
Fortuna
Fortuna
Bonus powitalny Fortuny jest lepszy

Kursy bukmacherskie: Fortuna vs STS

Przeanalizowaliśmy kursy na kilkadziesiąt wydarzeń sportowych z różnych dyscyplin. Na tej podstawie ustaliliśmy średnie marże jakie pobierają bukmacherzy Fortuna i STS. Wyniki naszej analizy w poniższej tabeli.

LigaMarża w FortunieMarża w STS
Premier League2,775,19
Bundesliga2,955,20
La Liga3,265,22
Liga Mistrzów3,385,28
Ekstraklasa5,385,13
NBA6,508,70
CS:GO5,275,25
Fortuna i STS marże bukmacherskie styczeń 2022

Ocena marży:

Tych kilka przykładów marż pobieranych przez obu bukmacherów wskazują jednoznacznego faworyta w kategorii kursów. Jest nim Fortuna. W niemal wszystkich kategoriach pobiera niższe marże na zakłady, a co za tym idzie, ma wyższe kursy.
Fortuna
Fortuna
Marże lepsze w Fortunie

Oferta zakładów STS i Fortuny

Teraz skupimy się na ofercie zakładów dostępnych u obu bukmacherów. Pozornie wydają się takie same, ale diabeł tkwi w szczegółach.

U obu bukmacherów można typować prematch około 30 różnych dyscyplin, mimo iż większość z nich się pokrywa to można znaleźć pewne różnice. Zacznijmy od rynków zdarzeń.

LigaFortunaSTS
Premier League78-11195-275
Bundesliga66-9596-272
La Liga85-12080-256
Liga Mistrzów83-8797-100
Ekstraklasa109-117155-190
ATP Wiedeń (tenis)32-407-30
NBA22-2554-105
Plus Liga (siatkówka)15-2018-28

Jak widać w kategorii rynków zdarzeń prym wiedzie STS i dotyczy to niemal wszystkich najpopularniejszych dyscyplin i lig piłkarskich. W przypadku Premier League, La Ligi czy Bundesligi liczba zakładów w STS jest naprawdę imponująca.

Sprawdziliśmy również jakie ligi piłkarskie można typować w Fortunie i STS. Czy tylko te najwyższe, czy również I, II czy III ligę.

KrajLigi w FortunieLigi w STS
PolskaEkstraklasa, Puchar Polski, I liga, II liga, III liga, IV liga (Grupa Podkarpacka)Ekstraklasa, Puchar Polski, I liga, II liga, Ekstraliga kobiet, III liga, IV liga (21 grup)
HiszpaniaLa Liga, 1. liga kobiet, II liga, III liga, IV ligaLa Liga, II liga, III liga, IV liga, 1. liga kobiet, Puchar Hiszpanii
AngliaPremier League, II liga, III liga, IV liga, V liga, VI liga, FA Cup, Premier League 2Premier League, Puchar Anglii, II liga, III liga, IV liga, V liga

W Fortunie i STS obstawimy również niższe ligi piłkarskie, zarówno w Polsce, jak i innych europejskich krajach. Oferty obu bukmacherów są podobne. STS ma szerszą ofertę na IV ligę polską, ale za to Fortuna ma zakłady na rozgrywki Premier League 2. Ogólnie plus dla obu bukmacherów.

Zakłady na żywo i transmisje w Fortunie i STS

Obaj operatorzy mają ofertę zakładów na żywo i nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że ta funkcjonalność jest u nich często lepsza niż u zagranicznych bukmacherów. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w obu przypadkach otrzymujemy szeroki dostęp do transmisji live, więc nie ma większego problemu, aby przebieg spotkania śledzić na ekranie komputera. 

Nie ma sensu rozpisywać się szczegółowo na temat tego jakie dyscypliny można typować czy wypisywać rynki zdarzeń. W ramach porównania sprawdzimy największe plusy i minusy obu ofert na żywo.

STS live

Plusy:

 • spora liczba dyscyplin do typowania (około 12)
 • dynamicznie zmieniające się kursy
 • dobra aplikacja umożliwiająca sprawne typowanie na żywo
 • ponad 200 wydarzeń do typowania każdego dnia
 • świetna oferta na tenisa
 • zakłady na żywo na żużel
 • jedne z najlepszych jakościowo transmisji live wśród bukmacherów
 • możliwość oglądania na żywo meczów w 11 dyscyplinach

Minusy:

 • brak opcji łączenia na kuponie zakładów przedmeczowych i live
 • brak trybu pełnoekranowego transmisji live

Fortuna Live

Plusy:

 • niezła liczba dyscyplin do typowania (około 11)
 • wysokie kursy na zakłady live
 • unikalne zakłady, na przykład na ilość błędów w meczu
 • możliwość oglądania na pełnym ekranie
 • możliwość oglądania na żywo meczów w 8 dyscyplinach

Minusy:

 • nie najlepsza jakość transmisji
Naszym zdaniem oferty live w Fortunie i STS stoją na podobnym, bardzo wysokim poziomie. Obaj bukmacherzy mają transmisje na żywo, sporo dyscyplin do typowania i rynków zdarzeń. Przyznajemy zatem punkt obu bukmacherom.
STS Fortuna
Fortuna i STS
Dobra oferta live i transmisje w STS i Fortunie

Aplikacja mobilna – lepsza w STS

Obydwaj operatorzy opracowali aplikacje, które pozwolą Ci postawić kupon w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia i nocy. Ich apki są bezpłatne i dostępne na najpopularniejszych systemach operacyjnych: iOS oraz Android. Aplikację możesz pobrać ze sklepu AppStore (iOS) lub bezpośrednio ze strony bukmachera (Android).

Teraz sprawdźmy, jak prezentują się aplikacje Fortuny i STS. Co je wyróżnia?

Fortuna

 • transmisje z meczów na pełnym ekranie
 • skaner kuponów
 • rozbudowane statystyki
 • szybkie zakłady 3D Touch
 • powiadomienia push
 • early cash out

STS

 • bardzo dobrze działające transmisje live
 • opcja cash out
 • wygodne typowanie zakładów przedmeczowych i live
 • okazjonalne promocje i bonusy w aplikacji
 • rozbudowane statystyki
 • dostęp do czatu na żywo
 • szybkie wpłaty i wypłaty
 • szybkie zakłady 3D Touch

Bukmacherzy mają też kilka indywidualnych opcji. Fortuna np. ma powiadomienia o starcie meczu i Strefę Typera, czyli forum dyskusyjne graczy. Z kolei w STS można postawić bezpieczny zakład, zagrać w symulacje gier karcianych BetGames i dokonać wypłaty za pomocą e-portfeli.

Niestety minusem aplikacji Fortuna jest częste zawieszanie się i sporadyczne problemy z dostępem. To spora niedogodność. Nie ma też opcji szybkiej wypłaty.

Nasza ocena w tej kategorii jest jednoznaczna – wygrywa STS. Aplikacja tego buka jest nowocześniejsza i nie występują z nią problemy techniczne. Fortuna co prawda pracuje nad lepszym działaniem apki, ale wciąż jest trochę za STS.
STS
STS
Lepsza aplikacja mobilna STS

Metody płatności – wygrana STS

Kolejnym elementem, jaki porównaliśmy są metody płatności. Szybkie wpłaty i wypłaty to coś co szczególnie interesuje graczy. Jak wygląda ten element w Fortunie i STS?

Fortuna

 • szybkie wpłaty
 • metody wpłaty: karty Visa i MasterCard, PayU, Tpay, Skrill, BLIK
 • brak szybkich wypłat
 • metody wypłaty: przelew (1-2 dni robocze)

STS

 • szybkie wpłaty
 • metody wpłaty: karty Visa i MasterCard, PayU, DotPay, PayPal, Tpay, Payfacecard, Skrill, Neteller, BLIK
 • szybkie wypłaty
 • metody wypłaty: system STSPay do 11 banków (15 minut), tradycyjny przelew (1-2 dni robocze)

STS ma całą zakładkę skupioną na płatnościach. Znajdziemy tam więc szczegółową tabelę z metodami wpłaty, jak i wypłaty, dane dotyczące prowizji, limitu czy czasu realizacji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bukmacher nie pobiera prowizji, minimalna wpłata to 1 zł (w przypadku e-walltetów jest to 20 i 30 zł). Pod tym względem podobnie prezentują się możliwości Fortuny, w której minimalna kwota wpłaty to 1 zł (tylko w przypadku Skrilla jest to aż 200 zł, ale jest to wpłata natychmiastowa). Warto odnotować, że wpłaty u obydwu bukmacherów są w zdecydowanej większości błyskawiczne, przy czym wszystkie są bezprowizyjne. 

Zdecydowanie lepiej w kwestii metod płatności wypada STS. Ma więcej opcji szybkich wpłat, również w aplikacji. Umożliwia też szybkie wypłaty, czego niestety nie znajdziemy w Fortunie. Dziwi nas to, że Fortuna nie wprowadziła żadnej metody szybkiej wypłaty, gdyż mają ją niemal wszyscy bukmacherzy.
STS
STS
Wpłaty i wypłaty lepsze w STS

Łączenie zakładów w STS i Fortunie

Ta kategoria zdecydowanie należy do Fortuny. Bukmacher umożliwia łączenie na jednym kuponie zakładów prematch i live. Takie możliwości nie daje STS.

Ponadto Fortuna może pochwalić się narzędziem Betbuilder, które jest czymś w rodzaju konstruktora zakładów bukmacherskich. Pozwala tworzyć własne spersonalizowane zakłady w ramach jednego meczu. Gdy dodasz na kupon kilka zakładów z jednego wydarzenia sportowego bukmacher automatycznie przeliczy kurs całkowity. Należy jednak pamiętać, że poszczególne zakłady nie mogą się wykluczać. STS nie posiada takiego narzędzia.

Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że zwycięzcą w tej kategorii jest Fortuna. Umożliwia typowanie na jednym kuponie zakładów przedmeczowych i na żywo oraz różnych zakładów w ramach jednego meczu. STS nie ma takich opcji.
Fortuna
Fortuna
Łączenie zakładów dostępne w Fortunie

Obsługa klienta u bukmacherów – wygrana STS

Obsługa klienta nie należy może do najistotniejszych elementów, ale w niektórych sytuacjach może mieć duże znaczenie. Jeśli mamy pytanie co do zakładu chcemy, aby szybko ktoś na nie szybko odpowiedział. Jeśli szukamy jakiejś informacji, zwłaszcza w godzinach wieczornych, ważny jest FAQ, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz czat. Jak obsługa klienta wygląda u bukmacherów STS i Fortuna?

Fortuna

 • czat na żywo (od 8:00 do 24:00)
 • formularz kontaktowy
 • rozbudowany FAQ
 • czat niedostępny w aplikacji

STS

 • czat na żywo (całą dobę)
 • formularz kontaktowy
 • rozbudowany FAQ

STS dysponuje czatem na żywo czynnym od poniedziałku do niedzieli przez 24 godziny na dobę i formularzem kontaktowym. Tak samo jak Fortuna, jednak jej czat jest czynny tylko w godzinach 8-24. Obydwaj bukmacherzy posiadają również bardzo rozbudowany FAQ, w którym znajdziemy praktycznie wszystkie istotne zagadnienia dotyczące rejestracji, płatności, bonusów czy zawierania zakładów. Żaden z nich nie oferuje z kolei opcji kontaktu przez telefon.

Podczas testów działu obsługi klienta każdego z operatorów, nie spodobały nam się częste długie czasy oczekiwania na odpowiedź w STS. Bywało to niezwykle irytujące, szczególnie jeśli akurat pojawiały się pewne wątpliwości co do rozliczania niektórych zakładów. W Fortunie problem ten występował, jednak na znacznie mniejszą skalę.

Ostatecznie postanowiliśmy uznać obsługę klienta w STS za lepszą. Głównie z powodu całodobowego czatu.
STS
STS
Obsługa klienta lepsza w STS

Program lojalnościowy na korzyść Fortuny

Na koniec porównaliśmy programy lojalnościowe. Działają one na zupełnie innych zasadach.

Fortuna Klub Plus

Program Fortuny jest jednym z najlepszych jakie można znaleźć u bukmacherów online. Wystarczy zarejestrować konto u bukmachera, żeby stać się jego członkiem. Główne założenia FKP:

 • program dla każdego gracza
 • automatyczne przyznawanie punktów za określone czynności
 • 1 punkt za każde 2 zł przeznaczone na zakłady
 • w ciągu dnia można otrzymać maksymalnie 300 punktów (tygodniowo maksymalnie 2100)
 • punkty można wymienić na: bonusy kursowe, darmowe zakłady, bonusy z katalogu

STS VIP

Program STS działa na zupełnie innych zasadach, niż ten w Fortunie. Jest przeznaczony tylko dla wybranego grona graczy.

 • program przeznaczony dla ponadprzeciętnie aktywnych graczy
 • członkiem klubu zostaje się na specjalne zaproszenie STS
 • członkowie otrzymują dedykowanego konsultanta, zaproszenia na mecze, prezenty urodzinowe, wyższe limity

Program Fortuna Klub Plus dostępny jest dla wszystkich klientów operatora, którzy mogą liczyć na darmowe zakłady i inne bonusy. Z kolei w STS wyróżnianych jest zaledwie garstka graczy.

Fortuna zdecydowanie wygrała w kategorii programów lojalnościowym. Korzystanie z FKP przynosi korzyści każdemu graczowi.
Fortuna
Fortuna
Program lojalnościowy lepszy w Fortunie

Ogólne wrażenia

Nie bez powodu i Fortuna i STS uznawani są za najbardziej profesjonalne firmy bukmacherskie na rynku. Wiedzą, że oprócz rzeczy, które przykuwają uwagę na samym początku – bonusy, kursy, zakłady – bardzo istotny jest stosunek do samego gracza, a więc metody płatności czy obsługa klienta, ale też różnego rodzaju promocje i programy lojalnościowe czy udogodnienia w postaci łatwej rejestracji czy aplikacji mobilnej. Jakie są nasze ogólne wrażenia i co jeszcze wyróżnia Fortunę i STS na tle innych bukmacherów oraz jakie mają oni cechy indywidualne?

Nasze ogólne wrażenia dotyczące bukmacherów są bardzo pozytywne. Choć oferty Fortuny i STS różnią się od siebie, obu bukmacherów cechują doświadczenie i profesjonalizm. Nie ma więc wątpliwości, że mówimy tutaj o dwóch topowych bukmacherów w Polsce. Polecamy zapoznanie się również z naszym porównaniem bukmacherów forBET i STS, w którym udowadniamy, że forBET depcze po piętach najpopularniejszym bukom w Polsce.

STS czy Fortuna – rezultat porównania

Co lepsze Fortuna czy STS? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jak widzicie, różnice w podstawowych funkcjonalnościach między oboma bukmacherami nie są duże. Fortuna i STS są bardzo podobnymi legalnymi zakładami bukmacherskimi w zakresie bonusów, zakładów live czy transmisji na żywo. Nawet oferta na zakłady jest bardzo podobna. Fortuna największą przewagę nad STS wypracowała w zakresie kursów bukmacherskich, szczególnie w przypadku piłki nożnej, a o kilka procent mniejsza prowizja przekłada się wprost na wyższe wygrane dla graczy. Bonus powitalny wypadł lekko ze wskazaniem na Fortunę, a aplikacja mobilna z kolei na STS, chociaż różnice są raczej niewielkie.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie założyć konto, to naszym zdaniem Fortuna będzie jednak minimalnie lepszym wyborem, ze względu na atrakcyjne kursy, które są tak pożądane u wszystkich graczy. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak obaj bukmacherzy plasują się w całej stawce to zachęcamy do odwiedzenia rankingu bukmacherów. Tam znajdziesz porównanie wszystkich istotnych elementów oferty bukmacherów.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close