Jak wybrać bukmachera?

Jak wybrać bukmachera

W tym artykule skupimy się na czynnikach wpływających na wybór bukmachera. Bazujemy na wynikach badań prezentowanych na platformie OpenBet zajmującej się rynkiem hazardowym. Na poniższym wykresie prezentujemy wyniki badań konsumentów z Wielkiej Brytanii, którzy zostali zapytani o najważniejsze czynniki wpływające na wybór bukmachera. W wynikach uwzględniono procent osób, które uznały dany element za kluczowy przyznając ocenę 9 lub 10.

Jak wybrać bukmachera - wykres

Najlepsze legalne strony bukmacherskie

Raczej nie mieliśmy problemów ze wskazaniem najlepszych stron internetowych legalnych bukmacherów. Na rynku pod względem witryn internetowych na plus wyróżniają się serwisy Fortuny, LV BET, STS, TOTALbet czy forBET, które funkcjonalnością zbliżone są do tego, co oferują największe firmy w branży bukmacherskiej.

Fortuna zakłady online
LV BET zaklady online"
Forbet zakłady bukmacherskie

Czego zazwyczaj gracze szukają na stronie i jakie elementy wpływają na lepszy odbiór serwisu bukmacherskiego online? Badania wskazują, że użytkownicy cenią sobie szybki dostęp do interesujących ich rynków oraz najbadziej popularnych wydarzeń. Dlatego u wielu bukmacherów online najważniejsze zakłady wyróżnione są na stronie startowej serwisu. Na finalną ocenę wpływ ma również wygląd szaty graficznej. Im lepiej bukmacher reaguje na trendy graficzne, tym więcej użytkowników zostaje na stronie. Wyzwanie przed którym stoją pracownicy odpowiedzialni za strony bukmacherów internetowych to przede wszystkim połączenie bogatej zazwyczaj oferty z przejrzystością. Często popełnianym błędem jest próba wyeksponowania wszystkich zalet serwisu na stronie głównej, co przekłada się na przesycenie treścią i w konsekwencji na odstraszeniu potencjalnych graczy. Co ciekawe w dalszym ciągu ponad połowę użytkowników stanowią osoby grające w zakładach z poziomu laptopa oraz komputera stacjonarnego. Wiele osób rezygnuje ze stawiania kuponów na smartfonach tłumacząc to małym rozmiarem ekranów oraz niską wygodą stawiania kuponów z poziomu aplikacji lub strony mobilnej.

Łatwość dokonywania depozytu

Metody płatności u bukmacherów

Na drugim miejscu pod względem liczby wskazań najważniejszych czynników wpływających na wybór bukmachera internetowego znalazła się łatwość dokonywania depozytu. Dla wielu osób może być to zaskoczenie, ponieważ zdawałoby się, że ważniejsze dla użytkowników powinny być promocje i bonusy bukmacherskie. My natomiast nie jesteśmy zaskoczeni i przy okazji każdej recenzji podkreślaliśmy, że w tym temacie musi nastąpić istotna zmiana na polskim rynku. Co prawda większość buków oferuje już e-portfele, które na rynku hazardowym są jednym z najbardziej popularnych sposobów płatności, jednak wciąż odstajemy od światowych standardów. Mimo to warto polecić Fortunę, Totolotka, LV BET, STS, PZBuk czy TOTALbet. Dokonamy tam wpłaty za pomocą portfeli elektronicznych, systemów PayU czy DotPay, szybkich płatności elektronicznych (Paysafecard), a także kartą, BLIKiem czy przelewem.

Oferta bonusowa i promocyjna

W tym akapicie nie będziemy się rozpisywać, ponieważ o bonusach i promocjach piszemy w osobnych artykułach. Najświeższe informacje o ofertach promocyjnych znajdziesz klikając w ten link. Dużo informacji o ofertach oraz kodach promocyjnych u legalnych bukmacherów znajdziesz w rankingu oraz podłączonych do nich recenzjach legalnych zakładów wzajemnych online.

Warto jednak podkreślić, że najlepsze bonusy powitalne posiadają Ci bukmacherzy, którzy oferują nie tylko tradycyjny bonus od wpłaty, ale i freebety bez depozytu czy zakłady bez ryzyka. Tutaj należy wskazać Fortunę i STS, którzy to posiadają wszystkie te rodzaje promocji na start. Świetnie prezentuje się też oferta powitalna Totolotka czy forBET.

Czas potrzebny na wypłatę

W brytyjskim badaniu rozdzielono pytanie o metody płatności na wpłaty i wypłaty. Niestety u większości bukmacherów o wiele łatwiej wpłacić środki niż je wypłacić. Oczywiście mamy tu na myśli szybkość pojawiania się środków na koncie gracza i na naszym koncie na platformie płatniczej. Wielu bukmacherów wydłuża okres przesłania nam pieniędzy z wygranych do 24 godzin. Ma to na calu zachęcić graczy do obracania kwotą jaką dysponują na swoim koncie w serwisie bukmacherskim i jak najrzadszemu korzystaniu ze zgromadzonych tam środków. Jak widać wiele osób narzeka na tego typu proceder i łatwość wypłaty wskazuje jako jeden z decydujących czynników wpływających na wybór bukmachera.

Dlatego też polskich graczy powinny zadowolić – coraz częściej oferowane przez bukmacherów – szybkie wypłaty. Do serwisów, które wypłacają środki nawet w ciągu 10 minut należy STS, TOTALbet, PZBuk, LV BET i Fortuna.

Łatwość rejestracji

Formularz rejestracyjny jest jedną z tych barier, które powodują, że legalni bukmacherzy mają niewielki udział w rynku hazardowym w Polsce. Brytyjskich użytkowników zapytano czy kiedykolwiek wchodząc na stronę hazardową nie dokończyli rejestracji i aż 41% odpowiedziało twierdząco. Najczęściej podawaną przyczyną rezygnacji z procesu rejestracji nowego konta były: zbyt szczegółowe wymagania (41%), zbyt skomplikowany formularz (32%) oraz regulamin strony (26%). W Polsce każdy legalny bukmacher wymaga przesłania skanu lub zdjęcia awersu oraz rewersu dokumentu tożsamości i dla wielu potencjalnych graczy jest to przeszkoda, która powoduje, że rezygnują z założenia konta. Kolejnym polem w formularzu, które zniechęca użytkowników jest wymóg podania numeru konta bankowego. Jak widzicie nie są to przeszkody nie do przejścia, ale każdy z nas proces rejestracji chce skrócić do niezbędnego minimum i konieczność odnalezienia dowodu, zrobienia skanu, wejścia na konto bankowe, żeby sprawdzić numer powoduje, że wiele osób odkłada w czasie założenie konta, a często rezygnuje z gry u legalnych bukmacherów online.

Naprzeciw oczekiwaniom graczy wychodzi jednak coraz więcej buków. Już ponad połowa oferuje tzw. szybką rejestrację. W takim formularzu nie trzeba podawać ani numeru konta, ani przesyłać zdjęcia dowodu. Po pozytywnej weryfikacji można odebrać bonus od wpłaty i obstawiać zakłady. Są jednak minusy posiadania konta tymczasowego. Po pierwsze zazwyczaj nie przysługują Ci freebety bez depozytu po rejestracji, po drugie masz ograniczoną stawkę na zakłady, a po trzecie nie możesz wypłacić wpłaconych i wygranych pieniędzy. Dopiero gdy dokończysz proces pełnej rejestracji otrzymasz i oferowany przez bukmachera na start bonus bez depozytu i postawisz zakłady za wyższą stawkę i dokonasz wypłaty środków, zgromadzonych na koncie gracza.

Bukmacherzy, którzy posiadają szybką rejestrację to Totolotek, STS, Fortuna TOTALbet, LV BET, PZBuk, Betcic, eWinner, Noblebet i Superbet.

Rejestracja lvbet
Szybka rejestracja w LVbet

Obsługa klienta

Pod tym względem największe polskie serwisy nie odstają znacznie od tego, co za granicą oferują największe portale bukmacherskie. Postanowiliśmy więc oceniać ofertę poszczególnych bukmacherów i w poniższym zestawieniu skupiliśmy się na czterech podstawowych metodach kontaktu dostępnych na stronach bukmacherskich.

Dział Pomocy u legalnych bukmacherów

BukmacherCzat onlineFormularz kontaktowyInfoliniaFAQ
Fortuna8-20TakNieTak
STS24hTakNieTak
Totolotek8-23podany jest e-mailTakTak
LV BET24hTakNieTak
forBET8-24TakNieTak
TOTALbet9-23TakTakTak
PZBuk10-20TakNieTak
Etoto9-22TakNieTak
BetclicNiepodany jest e-mailNieTak
Betfan9-23TakNieTak
eWinner8-23TakNieTak
Noblebet8-22TakNieTak
Superbet24 hTakNieTak

Rynki bukmacherskie

W obecnych czasach poszerzanie oferty o kolejne poziomy rozgrywkowe i egzotyczne ligi nie wystarczy, żeby zdobyć uznanie kibiców. Ważne jest dokładne badanie poszczególnych rynków oraz śledzenie trendów na rynku hazardowym online. Przykładowo w Polsce w okresie zimowym sporą popularnością cieszą się zakłady na skoki narciarskie, w Hiszpanii popularną rozrywką jest bingo, we Włoszech zakłady na wyścigi konne, a w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (ze względu na zakaz zakładów bukmacherskich) 60 mln osób gra w Daily Fantasy Sports (rynek DFS w USA ocenia się na 4 mld dolarów). Przy wyborze bukmachera należy przejrzeć jakie oferuje dyscypliny i jakie posiada rynki zdarzeń na wybrane wydarzenia. Przykładowo STS ma najbardziej rozbudowaną ofertę na KSW, forBET na żużel, a LV BET jako jedyny posiada zakłady na popularną galę Fame MMA. Nowi gracze często kierują swoje zainteresowanie w rozgrywki e-sportów i mówi się, że ten rynek jest przyszłością zakładów bukmacherskich. Obecnie zakłady na sporty elektroniczne posiadają wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce.

Programy lojalnościowe

Fortuna Klub Plus

Powyższe badania jasno wskazują, że programy lojalnościowe powinny być uzupełnieniem oferty a nie jej osią. Więcej osób wybiera bukmachera online na podstawie bonusów i promocji (40%) niż na podstawie programów dla stałych klientów (24%). Internetowi gracze charakteryzują się wysoką mobilnością i nie przywiązują się do jednego bukmachera. Sami twierdzimy, że lepiej założyć kilka kont bukmacherskich i korzystać z atrakcyjnych ofert bonusowych niż obstawiać w jednych zakładach. Oczywiście największe firmy na polskim rynku robią wszystko, żeby przyciągnąć jak najwięcej stałych użytkowników i programy, w których możesz wymieniać punkty na nagrody stanowią ważną część oferty. Trzy – naszym zdaniem – najlepsze zamieszczamy poniżej. Klub Plus, który co roku prezentuje FORTUNA to jeden z najbardziej rozbudowanych pod kątem bukmacherskim programów lojalnościowym. Do zdobycia są bonusy od depozytu, promocje kursowe, zakłady bez ryzyka oraz darmowe zakłady. Kolejnym bukmacherem ze świetnym programem lojalnościowym jest PZBuk. Za rejestrację, logowanie, postawienie zakładu itp. czynności gracza otrzymujesz punkty. Możesz je następnie wymienić na darmowe bonusy. Zupełnie w inną stronę poszedł Totolotek ze swoim Bet Clubem, w którym oprócz prezentów bukmacherskich w postaci darmowych zakładów możesz wygrać m.in. wycieczkę na Bali lub zamieniać punkty na nagrody rzeczowe.

Bukmacherskie aplikacje mobilne

Aplikacja mobilna Fortuna

Bukmacherzy bez aplikacji mobilnej to rzadkość. Obecnie każdy buk online posiada apki na telefony i tablety. Plusem oferty mobilnej legalnych zakładów bukmacherskich jest to, że aplikację ściągniemy zarówno będąc posiadaczami systemu iOS jak i Android. Najlepsze apki posiadają też specjalne udogodnienia dla graczy, jak powiadomienia push, match tracker czy touch ID. Oczywiście dostępna jest pełna oferta bukmachera, więc postawimy tu dowolny zakład, sprawdzimy kupon, dokonamy rejestracji itp. Do najlepszych aplikacji bukmacherskich z pewnością należy ta od Fortuny i STS.

Legalne punkty bukmacherskie

Jak się okazuje posiadanie oferty stacjonarnej wpływa nie tylko na zwiększenie rozpoznawalności bukmacherów, ale również zwiększa zaufanie do marki. Nie wszystkie firmy działające w internecie starały się o licencję na prowadzenie działalności w punktach naziemnych. Spośród legalnych bukmacherów w Polsce takiego ruchu nie wykonał jedynie PZBuk który postanowił skupić się na działalności internetowej. Jak widzimy w badaniu brytyjskich konsumentów może to okazać się ryzykowne, bowiem 13% respondentów przyznało, że oferta stacjonarna może być ważnym uzupełnieniem oferty internetowej. Co zrozumiałe większość graczy ufa marce jeśli pojawia się ona zarówno online jak i offline. W internecie działa wiele podejrzanych stron bukmacherskich, więc gracze widząc, że firma prowadzi punkt stacjonarny uznają ją za wiarygodną. W przypadku legalnych bukmacherów mamy dodatkowe zabezpieczenie ustawowe w postaci wymogu kapitału zakładowego w wysokości 2 mln złotych, więc możesz być w 100% pewny, że zgromadzone przez Ciebie środki na koncie u legalnego bukmachera są bezpieczne.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close