Jak wybrać bukmachera?

W tym artykule skupimy się na czynnikach wpływających na wybór bukmachera. Bazujemy na wynikach badań prezentowanych na platformie OpenBet zajmującej się rynkiem hazardowym. Na poniższym wykresie prezentujemy wyniki badań konsumentów z Wielkiej Brytanii, którzy zostali zapytani o najważniejsze czynniki wpływające na wybór bukmachera. W wynikach uwzględniono procent osób, które uznały dany element za kluczowy przyznając ocenę 9 lub 10.

jak wybrać bukmachera

Najlepsze legalne strony bukmacherskie

Raczej nie mieliśmy problemów ze wskazaniem najlepszych stron internetowych legalnych bukmacherów. Na rynku pod względem witryn internetowych na plus wyróżniają się serwisy Fortuny, LV BET, STS, TOTALbet czy forBET, które funkcjonalnością zbliżone są do tego, co oferują największe firmy w branży bukmacherskiej.

Fortuna zakłady online
LV BET zaklady online"
Forbet zakłady bukmacherskie

Czego zazwyczaj gracze szukają na stronie i jakie elementy wpływają na lepszy odbiór serwisu bukmacherskiego online? Badania wskazują, że użytkownicy cenią sobie szybki dostęp do interesujących ich rynków oraz najbadziej popularnych wydarzeń. Dlatego u wielu bukmacherów online najważniejsze zakłady wyróżnione są na stronie startowej serwisu. Na finalną ocenę wpływ ma również wygląd szaty graficznej. Im lepiej bukmacher reaguje na trendy graficzne, tym więcej użytkowników zostaje na stronie. Wyzwanie przed którym stoją pracownicy odpowiedzialni za strony bukmacherów internetowych to przede wszystkim połączenie bogatej zazwyczaj oferty z przejrzystością. Często popełnianym błędem jest próba wyeksponowania wszystkich zalet serwisu na stronie głównej, co przekłada się na przesycenie treścią i w konsekwencji na odstraszeniu potencjalnych graczy. Co ciekawe w dalszym ciągu ponad połowę użytkowników stanowią osoby grające w zakładach z poziomu laptopa oraz komputera stacjonarnego. Wiele osób rezygnuje ze stawiania kuponów na smartfonach tłumacząc to małym rozmiarem ekranów oraz niską wygodą stawiania kuponów z poziomu aplikacji lub strony mobilnej.

Łatwość dokonywania depozytu

Metody płatności u bukmacherów

Na drugim miejscu pod względem liczby wskazań najważniejszych czynników wpływających na wybór bukmachera internetowego znalazła się łatwość dokonywania depozytu. Dla wielu osób może być to zaskoczenie, ponieważ zdawałoby się, że ważniejsze dla użytkowników powinny być promocje i bonusy bukmacherskie. My natomiast nie jesteśmy zaskoczeni i przy okazji każdej recenzji podkreślaliśmy, że w tym temacie musi nastąpić istotna zmiana na polskim rynku. Co prawda większość buków oferuje już e-portfele, które na rynku hazardowym są jednym z najbardziej popularnych sposobów płatności, jednak wciąż odstajemy od światowych standardów. Mimo to warto polecić Fortunę, Totolotka, LV BET, STS, PZBuk czy TOTALbet. Dokonamy tam wpłaty za pomocą portfeli elektronicznych, systemów PayU czy DotPay, szybkich płatności elektronicznych (Paysafecard), a także kartą, BLIKiem czy przelewem.

Oferta bonusowa i promocyjna

W tym akapicie nie będziemy się rozpisywać, ponieważ o bonusach i promocjach piszemy w osobnych artykułach. Najświeższe informacje o ofertach promocyjnych znajdziesz w naszym artykule. Dużo informacji o ofertach oraz kodach promocyjnych u legalnych bukmacherów znajdziesz w rankingu oraz podłączonych do nich recenzjach legalnych zakładów wzajemnych online.

Warto jednak podkreślić, że najlepsze bonusy powitalne posiadają Ci bukmacherzy, którzy oferują nie tylko tradycyjny bonus od wpłaty, ale i freebety bez depozytu czy zakłady bez ryzyka. Tutaj należy wskazać Fortunę i STS, którzy to posiadają wszystkie te rodzaje promocji na start. Świetnie prezentuje się też oferta powitalna Totolotka czy forBET.

Czas potrzebny na wypłatę

W brytyjskim badaniu rozdzielono pytanie o metody płatności na wpłaty i wypłaty. Niestety u większości bukmacherów o wiele łatwiej wpłacić środki niż je wypłacić. Oczywiście mamy tu na myśli szybkość pojawiania się środków na koncie gracza i na naszym koncie na platformie płatniczej. Wielu bukmacherów wydłuża okres przesłania nam pieniędzy z wygranych do 24 godzin. Ma to na calu zachęcić graczy do obracania kwotą jaką dysponują na swoim koncie w serwisie bukmacherskim i jak najrzadszemu korzystaniu ze zgromadzonych tam środków. Jak widać wiele osób narzeka na tego typu proceder i łatwość wypłaty wskazuje jako jeden z decydujących czynników wpływających na wybór bukmachera.

Dlatego też polskich graczy powinny zadowolić – coraz częściej oferowane przez bukmacherów – szybkie wypłaty. Do serwisów, które wypłacają środki nawet w ciągu 10 minut należy STS, TOTALbet, PZBuk, LV BET i Fortuna.

Łatwość rejestracji

Formularz rejestracyjny jest jedną z tych barier, które powodują, że legalni bukmacherzy mają niewielki udział w rynku hazardowym w Polsce. Brytyjskich użytkowników zapytano czy kiedykolwiek wchodząc na stronę hazardową nie dokończyli rejestracji i aż 41% odpowiedziało twierdząco. Najczęściej podawaną przyczyną rezygnacji z procesu rejestracji nowego konta były: zbyt szczegółowe wymagania (41%), zbyt skomplikowany formularz (32%) oraz regulamin strony (26%). W Polsce każdy legalny bukmacher wymaga przesłania skanu lub zdjęcia awersu oraz rewersu dokumentu tożsamości i dla wielu potencjalnych graczy jest to przeszkoda, która powoduje, że rezygnują z założenia konta. Kolejnym polem w formularzu, które zniechęca użytkowników jest wymóg podania numeru konta bankowego. Jak widzicie nie są to przeszkody nie do przejścia, ale każdy z nas proces rejestracji chce skrócić do niezbędnego minimum i konieczność odnalezienia dowodu, zrobienia skanu, wejścia na konto bankowe, żeby sprawdzić numer powoduje, że wiele osób odkłada w czasie założenie konta, a często rezygnuje z gry u legalnych bukmacherów online.

Naprzeciw oczekiwaniom graczy wychodzi jednak coraz więcej buków. Już ponad połowa oferuje tzw. szybką rejestrację. W takim formularzu nie trzeba podawać ani numeru konta, ani przesyłać zdjęcia dowodu. Po pozytywnej weryfikacji można odebrać bonus od wpłaty i obstawiać zakłady. Są jednak minusy posiadania konta tymczasowego. Po pierwsze zazwyczaj nie przysługują Ci freebety bez depozytu po rejestracji, po drugie masz ograniczoną stawkę na zakłady, a po trzecie nie możesz wypłacić wpłaconych i wygranych pieniędzy. Dopiero gdy dokończysz proces pełnej rejestracji otrzymasz i oferowany przez bukmachera na start bonus bez depozytu i postawisz zakłady za wyższą stawkę i dokonasz wypłaty środków, zgromadzonych na koncie gracza.

Bukmacherzy, którzy posiadają szybką rejestrację to Totolotek, STS, Fortuna TOTALbet, LV BET, PZBuk, Betcic, eWinner, Noblebet i Superbet.

Rejestracja lvbet
Szybka rejestracja w LVbet

Obsługa klienta

Pod tym względem największe polskie serwisy nie odstają znacznie od tego, co za granicą oferują największe portale bukmacherskie. Postanowiliśmy więc oceniać ofertę poszczególnych bukmacherów i w poniższym zestawieniu skupiliśmy się na czterech podstawowych metodach kontaktu dostępnych na stronach bukmacherskich.

BukmacherCzat onlineFormularz kontaktowyInfoliniaFAQ
Fortuna8-20TakNieTak
STS24hTakNieTak
Totolotek8-23podany jest e-mailTakTak
LV BET24hTakNieTak
forBET8-24TakNieTak
TOTALbet9-23TakTakTak
PZBuk10-20TakNieTak
Etoto9-22TakNieTak
BetclicNiepodany jest e-mailNieTak
Betfan9-23TakNieTak
eWinner8-23TakNieTak
Noblebet8-22TakNieTak
Superbet24 hTakNieTak

Rynki bukmacherskie

W obecnych czasach poszerzanie oferty o kolejne poziomy rozgrywkowe i egzotyczne ligi nie wystarczy, żeby zdobyć uznanie kibiców. Ważne jest dokładne badanie poszczególnych rynków oraz śledzenie trendów na rynku hazardowym online. Przykładowo w Polsce w okresie zimowym sporą popularnością cieszą się zakłady na skoki narciarskie, w Hiszpanii popularną rozrywką jest bingo, we Włoszech zakłady na wyścigi konne, a w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (ze względu na zakaz zakładów bukmacherskich) 60 mln osób gra w Daily Fantasy Sports (rynek DFS w USA ocenia się na 4 mld dolarów). Przy wyborze bukmachera należy przejrzeć jakie oferuje dyscypliny i jakie posiada rynki zdarzeń na wybrane wydarzenia. Przykładowo STS ma najbardziej rozbudowaną ofertę na KSW, forBET na żużel, a LV BET jako jedyny posiada zakłady na popularną galę Fame MMA. Nowi gracze często kierują swoje zainteresowanie w rozgrywki e-sportów i mówi się, że ten rynek jest przyszłością zakładów bukmacherskich. Obecnie zakłady na sporty elektroniczne posiadają wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce.

Zakłady na żywo

Niezwykle ważnym elementem przy wyborze bukmachera jest oferta zakładów na żywo. To one były jedną z głównych przyczyn dla których bet365 cieszyło się tak duża popularnością w Polsce. Zakłady live dostarczają graczom mnóstwa emocji, dlatego tak bardzo lubią z nich korzystać. To też dobra metoda dla niecierpliwych, którzy nie lubią długo czekać na rozstrzygnięcie kuponu. Dodatkową ważną opcją jest możliwość oglądania transmisji w postaci streamingu, wtedy gracz kompleksowo uczestniczy w interesującym go wydarzeniu. Prześledziliśmy ofertę zakładów na żywo legalnych bukmacherów i w rezultacie wytypowaliśmy trzech najlepszych: STS, Fortunę i forBET.

STS to jakość sama w sobie, także w kategorii live. Bukmacher oddaje swoim graczom do dyspozycji transmisje z dyscyplin, takich jak piłka nożna, tenis, koszykówka, siatkówka, hokej, tenis stołowy, badminton, piłka ręczna, baseball, e-sport (i inne). Wydarzenia łatwo znaleźć poprzez kalendarz wydarzeń, dzięki czemu nic nie umknie naszej uwadze. Najważniejsze zmienne dostępne są poprzez rozbudowane statystyki meczów, więc gracz ma możliwość dokonania rzetelnej analizy przy obstawianiu zakładu, jeśli brakuje mu takiej wiedzy. To bardzo przydatna opcja. Cieszy także liczba wydarzeń – ponad 200. W przypadku braku opcji streamingu, klienci STS mogą śledzić rozgrywki w postaci wizualizacji, które prezentują bardzo przyzwoity poziom. Dla tych, którzy chcieliby zrezygnować z części postawionych zakładów dostępna jest także opcja cashout, co daje poczucie kontroli nad tą dość dynamiczną sytuacją, jaką jest live betting. Dla nas jest to oferta jak najbardziej atrakcyjna.

Kolejno wyróżniamy Fortunę, która dostarcza graczom równie wiele transmisji na żywo, jak STS. Dostępne rynki zdarzeń są solidnie rozbudowane, a sama ich ilość zostawia konkurencję daleko w tyle. Miesięcznie jest to ponad 10 000 spotkań! Ciekawa jest także opcja Miltiview – możliwość śledzenia kursów dla kilku spotkań równocześnie. Jeśli ktoś ma podzielną uwagę, będzie zachwycony! Fortuna przygotowała również kalendarz wydarzeń, za pomocą którego można śledzić co kolejno możemy obstawiać, a także kiedy rozpocznie się wydarzenie, którym jesteśmy szczególnie zainteresowani. W przypadku braku opcji live streamingu, gracze mogą korzystać z porządnych wizualizacji. Jedną ze szczególnych cech, jakie należy wymienić to bardzo atrakcyjne kursy na zakłady na żywo i opcję cashout. Miło jest grać w profesjonalnym otoczeniu wizualnym, ale najmilej jest wygrywać duże kwoty i to właśnie oferuje Fortuna w swojej opcji live.

W kategorii zakładów na żywo chcemy także zaznaczyć obecność forBET. Znajdziemy tu wiele transmisji (między innymi z dyscyplin, takich jak piłka nożna, tenis, koszykówka, siatkówka, hokej, piłka ręczna, tenis stołowy, e-sport i inne), a dla sportów, których rozgrywek nie ma w opcji live streamingu bukmacher pokrywa możliwością śledzenia wizualizacji. Do tego gracze mogą śledzić wydarzenia poprzez kalendarz i sprawdzić najważniejsze dane w aktualnych statystykach. Wciąż jak najbardziej jest to oferta godna polecenia.

Programy lojalnościowe

Fortuna Klub Plus

Powyższe badania jasno wskazują, że programy lojalnościowe powinny być uzupełnieniem oferty a nie jej osią. Więcej osób wybiera bukmachera online na podstawie bonusów i promocji (40%) niż na podstawie programów dla stałych klientów (24%). Internetowi gracze charakteryzują się wysoką mobilnością i nie przywiązują się do jednego bukmachera. Sami twierdzimy, że lepiej założyć kilka kont bukmacherskich i korzystać z atrakcyjnych ofert bonusowych niż obstawiać w jednych zakładach. Oczywiście największe firmy na polskim rynku robią wszystko, żeby przyciągnąć jak najwięcej stałych użytkowników i programy, w których możesz wymieniać punkty na nagrody stanowią ważną część oferty. Trzy – naszym zdaniem – najlepsze zamieszczamy poniżej. Klub Plus, który co roku prezentuje FORTUNA to jeden z najbardziej rozbudowanych pod kątem bukmacherskim programów lojalnościowym. Do zdobycia są bonusy od depozytu, promocje kursowe, zakłady bez ryzyka oraz darmowe zakłady. Kolejnym bukmacherem ze świetnym programem lojalnościowym jest PZBuk. Za rejestrację, logowanie, postawienie zakładu itp. czynności gracza otrzymujesz punkty. Możesz je następnie wymienić na darmowe bonusy. Zupełnie w inną stronę poszedł Totolotek ze swoim Bet Clubem, w którym oprócz prezentów bukmacherskich w postaci darmowych zakładów możesz wygrać m.in. wycieczkę na Bali lub zamieniać punkty na nagrody rzeczowe.

Bukmacherskie aplikacje mobilne

Aplikacja mobilna Fortuna

Bukmacherzy bez aplikacji mobilnej to rzadkość. Obecnie każdy buk online posiada apki na telefony i tablety. Plusem oferty mobilnej legalnych zakładów bukmacherskich jest to, że aplikację ściągniemy zarówno będąc posiadaczami systemu iOS jak i Android. Najlepsze apki posiadają też specjalne udogodnienia dla graczy, jak powiadomienia push, match tracker czy touch ID. Oczywiście dostępna jest pełna oferta bukmachera, więc postawimy tu dowolny zakład, sprawdzimy kupon, dokonamy rejestracji itp. Do najlepszych aplikacji bukmacherskich z pewnością należy ta od Fortuny i STS.

Bezpieczeństwo

W kwestii wiarygodności marek raczej nie ma powodów do żadnych niepokojów. Wszyscy legalni bukmacherzy muszą spełniać wymogi co do kapitału zakładowego, serwerów, adresu domeny, poufności danych itp. Dodatkowo część bukmacherów internetowych zarejestrowanych w Polsce zdecydowało się na sponsoring klubów Ekstraklasy i innych drużyn sportowych co dodatkowo zwiększa ich wiarygodność.

Polski bukmacher a podatek

Niestety dla gracza, każdy zakład złożony u polskiego bukmachera obłożony jest podatkiem w wysokości 12%. Odprowadzany jest on przez serwis świadczący usługi, jednak należy liczyć się z tym że wygrana zostanie pomniejszona o 12% wysokości wkładu. W Polsce nie ma możliwości, aby któryś z bukmacherów nie musiał odprowadzać tego podatku. Ci jednak decydują się na różnego rodzaju promocje, aby to nie zawsze gracz musiał ponosić te koszty. Bukmacherzy znajdują na to różne sposoby.

Totolotek oferuje promocję „King Size”. Gracz musi postawić minimum 20 zł na zakłady, które będą miały co najmniej 5 zdarzeń z kursem co najmniej 1.20. Większa ilość zdarzeń daje większy bonus od wygranej – 5 zakładów jest to 5%, 10 – 30%, 15-29 – 52% i nawet do 66% za 30 zdarzeń na kuponie.

W ofercie Betclic znajdziemy promocję Multi+, gdzie kupony z powyżej 5 zdarzeniami o minimalnym kursie 1.20 honorowane są dodatkowym bonusem. 5 zdarzeń na kuponie dodaje 7%, sześć – 14%, dziesięć – 35%, a za 13 lub więcej – 50%. Należy mieć na uwadze, że promocyjne zakłady muszą posiadać oznaczenie promocji Multi+.

forBET ma dla swoich graczy promocję, która obowiązuje w dni meczowe Ligi Mistrzów lub Ligi Europy od godz. 18 do 21. Jeśli postawisz kupon składający się z przynajmniej 4 zdarzeniami o kursie minimalnym 1.30, zakłady te nie będą objęte podatkiem 12%.

Ważne zdarzenia sportowe (nie tylko z piłki nożnej) specjalnie honoruje Fortuna. W ramach promocji Happy Hours gracze mają szansę na zdobycie pełnej refundacji kwoty podatku. Na godzinę przed planowanym spotkaniem gracze mają szanse na zawarcie zakładów z bonusem kursowym 1.14. Oferta ta dotyczy wszystkich zakładów – stacjonarnych, mobilnych, a nawet kuponów AKO i MAXIKOMBI. Co ważne, Fortuna nie nakłada wymogu stawki minimalnej, a do wzięcia udziału w promocji wystarczą tylko 3 zdarzenia! Jak na taką promocję, wymagania są naprawdę niskie.

Także TOTALbet wprowadził u siebie Grę Bez Podatku. Gracz może skorzystać z dodatkowych 14% naliczonych do wygranych kuponów, jeśli postawi zakład z minimalnym kursem 1.2 dla każdego zdarzenia. Co ważne, w tym przypadku liczą się kupony zarówno z oferty przedmeczowej, jak i zakładów obstawianych w opcji na żywo.

Na koniec warto także wspomnieć o ofercie, jaką przygotował LV BET. Promocja Multikozak polega na obstawieniu co najmniej 5 zdarzeń na kuponie kombi, w zamian za co gracz otrzyma dodatkowe 10% wygranej. Jeśli postawi zakład na minimum 8 zdarzeń, może zdobyć nawet dodatkowe 25%.

Gracze z pewnością wybiorą ofertę, która najbardziej pasuje do ich preferencji typerskich, a jest z czego wybierać. Biorąc pod uwagę wachlarz opcji, jakie są do wyboru, a także warunki uzyskania takiego bonusu, na pewno warto wyróżnić Fortunę, która spełnia oba te aspekty na bardzo zadowalającym poziomie. Jest to także optymalna opcja dla największej grupy odbiorców.

Limity na grę

To jeden z najważniejszych elementów przy wyborze bukmachera, jednak polskie strony bukmacherskie nie mają świetnej oferty pod tym względem. Mamy nadzieję, że z czasem limity się będą poprawiać. Póki co limity nakładane na graczy wciąż wywołują wiele negatywnych emocji i pretensji. Bukmacher może limitować zarówno samego gracza (wtedy możliwość wygrania większych sum są niemal niemożliwe ze względu na wysokie ograniczenia stawek), a także na określone zdarzenia.

Jeśli zatem gracz z sukcesem wygrywa kolejne kupony lub stosuje techniki mające na celu umożliwienie zdobycia większych pieniędzy, bukmacher szybko się nim zainteresuje i ograniczy te możliwości. Aby do tego nie doszło, jedynym co można zrobić jest skuteczne pozostawanie poza czujnym radarem buka.

Limity na stawki wprowadzane są indywidualnie w zależności od polityki zakładów bukmacherskich. Jedynie Betclic nie posiada górnych limitów stawek. forBET, LVBET i Superbet opierają swoje działania limitowe w zależności od kursów i górnej granicy wygranych. W przypadku zaś zakładów STS, Fortuny, TOTALbet i Noblebet limity ustalane są w oparciu o cechy szczególne danego gracza (a zwłaszcza jego historię typerską), a stawki na poszczególne zakłady ustalane są indywidualnie. Jest to chyba najlepsze podejście, ponieważ limitowanie jest tu bardziej kompleksowe i traktowane jednostkowo, co z zasady powinno skutkować nakładaniem ograniczeń w uzasadnionych przypadkach.

W kwestii limitów na górne granice wygranych bukmacherzy Noblebet i PZBUK nie nakładają w tej kwestii żadnych ograniczeń. W Betclicu maksymalna możliwa wygrana została ustalona na 800 000 zł, a limit w Fortunie opiewa na kwotę 601 000 zł. Pół miliona złotych to natomiast limit nakładany przez bukmacherów STS, Totolotek, BETFAN, eWinner, Superbet oraz ETOTO. Różnice w tych ograniczeniach są znaczne i należy mieć je na uwadze w razie, gdyby miałoby nam dopisać szczęście.

Legalne punkty bukmacherskie

Jak się okazuje posiadanie oferty stacjonarnej wpływa nie tylko na zwiększenie rozpoznawalności bukmacherów, ale również zwiększa zaufanie do marki. Nie wszystkie firmy działające w internecie starały się o licencję na prowadzenie działalności w punktach naziemnych. Spośród legalnych bukmacherów w Polsce takiego ruchu nie wykonał jedynie PZBuk który postanowił skupić się na działalności internetowej. Jak widzimy w badaniu brytyjskich konsumentów może to okazać się ryzykowne, bowiem 13% respondentów przyznało, że oferta stacjonarna może być ważnym uzupełnieniem oferty internetowej. Co zrozumiałe większość graczy ufa marce jeśli pojawia się ona zarówno online jak i offline. W internecie działa wiele podejrzanych stron bukmacherskich, więc gracze widząc, że firma prowadzi punkt stacjonarny uznają ją za wiarygodną. W przypadku legalnych bukmacherów mamy dodatkowe zabezpieczenie ustawowe w postaci wymogu kapitału zakładowego w wysokości 2 mln złotych, więc możesz być w 100% pewny, że zgromadzone przez Ciebie środki na koncie u legalnego bukmachera są bezpieczne.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close