W tym artykule skupimy się na czynnikach wpływających na wybór bukmachera. Bazujemy na wynikach badań prezentowanych na platformie OpenBet zajmującej się rynkiem hazardowym. Na poniższym wykresie prezentujemy wyniki badań konsumentów z Wielkiej Brytanii, którzy zostali zapytani o najważniejsze czynniki wpływające na wybór bukmachera. W wynikach uwzględniono procent osób, które uznały dany element za kluczowy przyznając ocenę 9 lub 10.

Raczej nie mieliśmy problemów ze wskazaniem najlepszych stron internetowych legalnych bukmacherów. Na rynku pod względem witryn internetowych na plus wyróżniają się serwisy FORTUNY, LVBET, TOTOLOTKA i FORBET, które funkcjonalnością zbliżone są do tego co oferują największe firmy w branży bukmacherskiej.

Czego zazwyczaj gracze szukają na stronie i jakie elementy wpływają na lepsze serwisu bukmacherskiego online? Badania wskazują, że użytkownicy cenią sobie szybki dostęp do interesujących ich rynków oraz najbadziej popularnych wydarzeń. Dlatego u wielu bukmacherów online najważniejsze zakłady wyróżnione są na stronie startowej serwisu. Na finalną ocenę wpływ ma również wygląd szaty graficznej. Im lepiej bukmacher reaguje na trendy graficzne tym więcej użytkowników zostaje na stronie. Wyzwanie przed którym stoją pracownicy odpowiedzialni za strony bukmacherów internetowych to przede wszystkim połączenie bogatej zazwyczaj oferty z przejrzystością. Często popełnianym błędem jest próba wyeksponowania wszystkich zalet serwisu na stronie głównej co przekłada się na przesycenie treścią i w konsekwencji na odstraszeniu potencjalnych graczy. Co ciekawe w dalszym ciągu ponad połowę użytkowników stanowią osoby grające z zakładach z poziomu laptopa oraz komputera stacjonarnego. Wiele osób rezygnuje ze stawiania kuponów na smartfonach tłumacząc to małym rozmiarem ekranów oraz niską wygodą stawiania kuponów z poziomu aplikacji lub strony mobilnej.

 1. Fortuna

1. Fortuna

 2. forBET

2. forBET

 3. LV Bet

3. LV Bet

Jak wybrać bukmachera? Depozyty

Na drugim miejscu pod względem liczby wskazań najważniejszych czynników wpływających na wybór bukmachera internetowego znalazła się łatwość dokonywania depozytu. Dla wielu osób może być to zaskoczenie, ponieważ zdawałoby się, że ważniejsze dla użytkowników powinny być promocje i bonusy bukmacherskie. My natomiast nie jesteśmy zaskoczeni i przy okazji każdej recenzji podkreślaliśmy, że w tym temacie musi nastąpić istotna zmiana na polskim rynku. W połowie roku 2017 doszło pod tym względem do małej rewolucji na rynku, ponieważ płatności w nielegalnych serwisach bukmacherskich zostały zablokowane i taka sytuacja spowodowała, że użytkownicy zaczęli przenosić swoje konta do legalnych podmiotów. Głównym zadaniem zespołów bukmacherskich było więc dostosowanie serwisów do obsługi e-portfeli, które w świecie hazardowym się jednym z najbardziej popularnych sposobów płatności.

Oferta bonusowa i promocyjna

W tym akapicie nie będziemy się rozpisywać, ponieważ o bonusach i promocjach piszemy w osobnych artykułach. Najświeższe informacje o ofertach promocyjnych znajdziesz klikając w ten link. Dużo informacji o ofertach oraz kodach promocyjnych u legalnych bukmacherów znajdziesz w rankingu oraz podłączonych do nich recenzjach legalnych zakładów wzajemnych online. 

Czas potrzebny na wypłatę

W brytyjskim badaniu rozdzielono pytanie o metody płatności na wpłaty i wypłaty. Niestety u większości bukmacherów o wiele łatwiej wpłacić środki niż je wypłacić. Oczywiście mamy tu na myśli szybkość pojawiania się środków z jednej strony na koncie gracza, a z drugiej na naszym koncie na platformie płatniczej. Wielu bukmacherów wydłuża okres przelania nam pieniędzy z wygranych do 24 godzin. Ma to na calu zachęcić graczy do obracania kwotą jaką dysponują na swoim koncie w serwisie bukmacherskim i jak najrzadszemu korzystaniu ze zgromadzonych tam środków. Jednak zazwyczaj nie ma żądnych problemów, żeby po upływie 24 godzin pełna kwota pojawiła się na naszym koncie bankowym. Niemniej jak widać wiele osób narzeka na tego typu proceder i łatwość wypłaty wskazuje jako jeden z decydujących czynników wpływających na wybór bukmachera.

Łatwość rejestracji

W tej kwestii polscy gracze niestety nie mogą liczyć na poprawę obecnej sytuacji. Formularz rejestracyjny jest jedną z tych barier, które powodują, że legalni bukmacherzy mają niewielki udział w rynku hazardowym w Polsce. Brytyjskich użytkowników zapytano czy kiedykolwiek wchodząc na stronę hazardową nie dokończyli rejestracji i aż 41% odpowiedziało twierdząco. Najczęściej podawaną przyczyną rezygnacji z procesu rejestracji nowego konta były: zbyt szczegółowe wymagania (41%), zbyt skomplikowany formularz (32%) oraz regulamin strony (26%). W Polsce każdy legalny bukmacher wymaga przesłania skanu lub zdjęcia awersu oraz rewersu dokumentu tożsamości i dla wielu potencjalnych graczy jest to przeszkoda, która powoduje, że rezygnują z założenia konta. Kolejnym polem w formularzu, które zniechęca użytkowników jest wymóg podania numeru konta bankowego. Jak widzicie nie są to przeszkody nie do przejścia, ale każdy z nas proces rejestracji chce skrócić do niezbędnego minimum i konieczność odnalezienia dowodu, zrobienia skanu, wejścia na konto bankowe, żeby sprawdzić numer powoduje że wiele osób odkłada w czasie założenie konta, a często rezygnuje z gry u legalnych bukmacherów online.

 Pole z wymaganymi dokumentami u legalnego bukmachera

Pole z wymaganymi dokumentami u legalnego bukmachera

Obsługa klienta

Pod tym względem największe polskie serwisy nie odstają znacznie od tego co za granicą oferują największe portale bukmacherskie. Postanowiliśmy nie oceniać oferty poszczególnych bukmacherów i w poniższym zestawieniu skupiliśmy się na obecności legalnych bukmacherów w social media oraz na czterech podstawowych metodach kontaktu dostępnych na stronach bukmacherskich. Podane liczby dość czytelnie obrazują strukturą polskiego rynku hazardowego. STS pod względem liczby użytkowników jest zdecydowanym liderem, a największą konkurencją Star-Typ-Sport jest główny sponsor Legii Warszawa FORTUNA.

Bukmacher Fortuna

Facebook – 54.000 polubień
Twitter – 4.400 obserwujących
 Instagram – 850 obserwujących
 Czat na żywo: ✓
 Formularz kontaktowy: ✓
 Infolinia: brak
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher Totolotek

Facebook – 5.900 polubień
 Twitter – 2.700 obserwujących
Instagram – 750 obserwujących
Czat na żywo: ✓
Formularz kontaktowy: ✓
Infolinia: ✓
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher LV BET

Facebook – 5.000 polubień
Twitter – 850 obserwujących
Instagram – 500
Czat na żywo: ✓
Formularz kontaktowy: ✓
 Infolinia: brak
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher Milenium

Facebook – 4.300 polubień
Twitter – 80 obserwujących
Instagram – 50 obserwujących
 Czat na żywo: ✓
 Formularz kontaktowy: ✓
 Infolinia: brak
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher forBET

Facebook – 1.800 polubień
Twitter – 650 obserwujących
Instagram – brak
Czat na żywo: ✓
Formularz kontaktowy: ✓
Infolinia: ✓
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher Etoto

Facebook – 1.300 polubień
Twitter – 250 obserwujących
 Instagram – 11 obserwujących
Czat na żywo: brak
Formularz kontaktowy: ✓
 Infolinia: ✓
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher STS

Facebook – 153.000 polubień
Twitter – 8.800 obserwujących
Instagram -2.700 obserwujących
 Czat na żywo: ✓
 Formularz kontaktowy: ✓
 Infolinia: brak
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher Totalbet

Facebook – 25 polubień
Twitter – 340 obserwujących
Instagram – 70 obserwujących
Czat na żywo: ✓
Formularz kontaktowy: ✓
Infolinia: ✓
 FAQ: ✓

Sprawdź
Bukmacher Superbet

Facebook – brak
Twitter – brak
 Instagram – brak
Czat na żywo: brak
Formularz kontaktowy: ✓
 Infolinia: brak
 FAQ: ✓

Sprawdź

Rynki bukmacherskie

W obecnych czasach poszerzanie oferty o kolejne poziomy rozgrywkowe i egzotyczne ligi nie wystarczy, żeby zdobyć uznanie kibiców. Ważne jest dokładne badanie poszczególnych rynków oraz śledzenie trendów na rynku hazardowym online. Przykładowo w Polsce w okresie zimowym sporą popularnością cieszą się zakłady na skoki narciarskie, w Hiszpanii popularną rozrywką jest bingo, we Włoszech zakłady na wyścigi konne, a w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie (ze względu na zakaz zakładów bukmacherskich) 60 mln osób gra w Daily Fantasy Sports (rynek DFS w USA ocenia się na 4 mld dolarów). Nowi gracze często kierują swoje zainteresowanie w rozgrywki e-sportów i mówi się, że ten rynek jest przyszłością zakładów bukmacherskich. W 2014 roku STSy zdecydowały się utworzyć specjalną zakładkę poświęconą zakładom na Counter Strike, DOTA 2, League of Legends, Hearthstone, StarCraft 2 i ta decyzja spotkała się z wielkim zainteresowaniem co pokazuje jak dużą rolę przywiązuje się do dopasowania oferty do oczekiwań graczy.

Programy lojanościowe

Powyższe badanie jasno wskazują, że programy lojalnościowe powinny być uzupełnieniem oferty a nie jej osią. Więcej osób wybiera bukmachera online na podstawie bonusów i promocji (40%) niż na podstawie programów dla stałych klientów (24%). Internetowi gracza charakteryzują się wysoką mobilnością i nie przywiązują się do jednego bukmachera. Sami twierdzimy, że lepiej założyć kilka kont bukmacherskich i korzystać z atrakcyjnych ofert bonusowych niż obstawiać w jednych zakładach. Oczywiście największe firmy na polskim rynku robią wszystko, żeby przyciągnąć jak najwięcej stałych użytkowników i programy, w których możesz wymieniać punkty na nagrody stanowią ważną część oferty. Dwa – naszym zdaniem – najlepsze zamieszczamy poniżej. Klub Plus, który co roku prezentuje FORTUNA to jeden z najbardziej rozbudowanych pod kątem bukmacherskim programów lojalnościowym. Do zdobycia bonusy od depozytu, promocje kursowe, zakłady bez ryzyka oraz darmowe zakłady. Zupełnie w inną stronę poszedł Totolotek ze swoim betclubem, w którym oprócz prezentów bukmacherskich w postaci darmowych zakładów możesz wygrać m.in. wycieczkę do Las Vegas lub zamieniać punkty na nagrody rzeczowe.

Bukmacherskie aplikacje mobilne

Udział rynku zakładów bukmacherskich online w Polsce w 2017 roku wciąż był niewielki, więc nie dziwiła niezbyt szeroka oferta aplikacji mobilnych. Polskiego gracza wciąż trzeba było przekonywać do obstawiania wydarzeń w internecie. Jako pierwsze zdecydowały się udostępnić użytkownikom możliwość gry z poziomu smartfonu trzy największe firmy. Następnie dołączyły koleje. Tylko bukmacher Etoto, Superbet i PZBuk. Plusem oferty mobilnej legalnych zakładów bukmacherskich jest to, że aplikację ściągniemy zarówno będąc posiadaczami systemu iOS jak i Android. Funkcjonalnością i jakością rodzime aplikacje nie odstają od zagranicznej oferty. Niemniej badanie wskazują, że większość osób wciąż nie jest przekonania do wysyłania kuponów bukmacherskich w ten sposób.

Legalne punkty bukmacherskie

Jak się okazuje posiadanie oferty stacjonarnej wpływa nie tylko na zwiększenie rozpoznawalności bukmacherów, ale również zwiększa zaufanie do marki. Nie wszystkie firmy działające w internecie starały się o licencję na prowadzenie działalności w punktach naziemnych. Z ośmiu naziemnych legalnych bukmacherów takiego ruchu nie wykonał jedynie forBET, który postanowił skupić się na działalności internetowej. Jak widzimy w badaniu brytyjskich konsumentów taki ruch może okazać się ryzykowny, bo 13 % respondentów przyznało przy tym punkcie 9 lub 10 punktów co oznacza, że oferta stacjonarna może być ważnym uzupełnieniem oferty internetowej. Co zrozumiałe większość graczy ufa marce jeśli pojawia się ona zarówno online jak i offline. W internecie działa wiele podejrzanych stron bukmacherskich, więc gracze widząc, że firma prowadzi punkt stacjonarny uznają ją za wiarygodną. W przypadku legalnych bukmacherów mamy dodatkowe zabezpieczenie ustawowe w postaci wymogu kapitału zakładowego w wysokości 2 mln złotych, więc możesz być niemal w 100% pewny, że zgromadzone przez Ciebie środki na koncie u legalnego bukmachera są bezpieczne.

Jak wybrać bukmachera?
4.4 (88%) 25 votes

Leave a Reply