Hokej – zakłady bukmacherskie

Hokej na lodzie uważany jest za najszybszy z klasycznych sportów zespołowych. Co oczywiste, największą popularnością cieszy się w krajach północnych, takich jak kraje skandynawskie, Kanada, USA oraz kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Faktem jest, że w Polsce hokej od lat jest marginalizowany, mimo to sporo fanów typowania obstawia ten sport na swoich kuponach u bukmachera. W naszym kolejnym poradniku przybliżymy Wam nieco bliżej tę efektowną dyscyplinę pod kątem typerskim i dowiemy się jak i co obstawiać, by czerpać z niej solidne zyski.

Hokej na lodzie – najciekawsze rynki

Na początek naszego tekstu przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych rynków na hokej na lodzie, które znaleźć możecie w ofertach legalnych polskich bukmacherów online.

1X2

Podstawowy, trzydrogowy rynek na rezultat spotkania. Gracz ma za zadanie poprawnie wytypować wynik spotkania po trzech tercjach, a do wyboru ma wygraną gospodarzy, remis i wygraną gości. Kursy na ten rynek są z reguły wyższe niż w przypadku piłki nożnej, z powodu nieco większej nieprzewidywalności tej dyscypliny.

Zwycięzca spotkania (remis=zwrot)

Ciekawy rodzaj zakładu, w którym dostępne są tylko dwie opcje: wygrana zespołu gospodarzy i wygrana zespołu gości. W przypadku remisu po 60 minutach regulaminowego czasu gry, zakład zostanie rozliczony jako zwrot.

Zwycięzca spotkania z dogrywką i karnymi

W hokeju na lodzie zawsze wyłaniany jest zwycięzca. W przypadku remisu w regulaminowym czasie gry, tradycyjnie zarządzana jest dogrywka, a jeśli ona nie przyniesie skutku, rzuty karne. Tym dwudrogowym zakładem, gracz może zwiększyć swoje szanse na wygraną, jeśli po 60 minutach nie będzie rozstrzygnięcia.

Zakłady na wynik tercji

W ofercie bukmacherów dostępne są również zakłady na rezultat wybranej tercji spotkania. Tradycyjnie, spotkanie hokejowe składa się z trzech części trwających po 20 minut. Z reguły zakłady na tercje rozliczane są po całkiem niezłych kursach.

Zakłady na bramki poniżej/powyżej

Nieprzypadkowo w piłce nożnej funkcjonuje termin „wynik hokejowy”. Wziął się on ze sporej liczby bramek, które padają w tym popularnym sporcie zimowym. Podobnie jak w przypadku piłki nożnej, jest to z pewnością rynek godny uwagi z racji tego, że w zależności od potencjału ofensywnego i defensywnego poszczególnych ekip, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć liczbę goli w meczu.

Handicapy

Kolejny zakład, który z pewnością nie jest obcy fanom futbolu. W przypadku hokeja rynek ten może okazać się bardzo opłacalny, jednak również nieco bardziej wymagający. W tej dyscyplinie istotną rolę gra bowiem aktualna dyspozycja zespołu. Jeśli dany zespół jest jednak akurat na fali, to na pewno warto rozważyć obstawienie ich wygranej w handicapie.

Dokładny wynik

Z racji tego, że w hokeju pada sporo bramek, nie jest to z pewnością rynek łatwy do przewidzenia. Jak nietrudno się domyślić, nie cieszy się sporą popularnością wśród typerów, jednak kursy na niego są z reguły bardzo wysokie.

Strzelec bramki

W meczach topowych lig hokejowych, takich jak NHL i KHL, nie brakuje wyśmienitych zawodników, którzy są w stanie seryjnie strzelać bramki. Zakłady na strzelców bramek mogą więc okazać się bardzo opłacalne, szczególnie jeśli jesteśmy na bieżąco z informacjami na temat formy poszczególnych hokeistów.

Rynki na zakłady live

Zakłady na na hokej na lodzie obejmują również rynki specyficzne wyłącznie dla zakładów na żywo. Są to m. in. zakłady na to, która drużyna strzeli kolejną bramkę, czy która drużyna wygra pozostałą część meczu. Istnieją również liczne warianty zakładów na poszczególne tercje oraz liczbę bramek, często po bardzo atrakcyjnych kursach.

Którego bukmachera wybrać do obstawiania hokeja na lodzie?

Jak już wspomniałem w poprzednim akapicie, jednym z kluczowych warunków, które musimy spełnić, jeśli chcemy osiągać sukcesy w obstawianiu hokeja na lodzie, jest dostęp do usług możliwie najwyższej klasy bukmachera. Poniżej znajdziesz opis trzech, naszym zdaniem najlepszych, operatorów.

 • Fortuna

Topowy gracz na polskim rynku wyróżnia się bardzo bogatą ofertą dostępnych zakładów na hokej na lodzie. Znajdziemy u niego nie tylko długą listę lig, ale i rynków bukmacherskich, szczególnie w przypadku zakładów na żywo. Nie powinno to dziwić – Fortuna wywodzi się z kraju o bogatych hokejowych tradycjach. W jego ofercie znajdziemy również promocje, takie jak Happy Hours, dzięki którym możemy obstawiać zakłady bez podatku oraz transmisje ze spotkań najmocniejszych lig, dostępne w wersji desktopowej serwisu oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Klienci Fortuny mogą liczyć na wysoki bonus powitalny. Ponadto, bukmacher ten pozwala korzystać z kodów bonusowych, dzięki czemu będziesz miał możliwość zdobycia jeszcze większych środków na darmowe zakłady.

 • STS

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć miejsca dla największego bukmachera na polskim rynku. W ofercie STS znajdziemy nie tylko wszystkie liczące się ligi hokejowe w Europie i na świecie, ale również mniej medialne rozgrywki. Mecze hokeja na lodzie w STS można obstawiać zarówno w formie przedmeczowej, jak i na żywo. Fani live’ów będą z pewnością zadowoleni z dużej liczby transmisji z najmocniejszych lig hokejowych, takich jak amerykańsko-kanadyjska NHL, rosyjska KHL, czy szwedzka SHL.

 • LVBET

Ostatnim bukmacherem, który załapał się na listę naszych rekomendowanych operatorów na hokej na lodzie jest LVBET. Jego główną zaletą jest bardzo duża liczba rynków, w szczególności na rynki przedmeczowe – w przypadku topowych rozgrywek, liczba podgier na poszczególne spotkania sięga 100. Znakomicie prezentują się przede wszystkim liczne warianty rynków na zdobycze indywidualne zawodników. LVBET ma w swojej ofercie również szeroki wybór rozgrywek klubowych i międzypaństwowych oraz transmisje meczów na żywo. 

 • PZBUK

Bukmacher ten przez dłuższy czas wspierał polski hokej poprzez współpracę z Polskim Związkiem Hokeja na Lodzie. Jego oferta na tę dyscyplinę, jak nietrudno się domyślić, również należy do najlepszych w Polsce i to zarówno, jeśli chodzi o listę dostępnych lig i zakładów, jak i promocji. Obejmują one między innymi zakłady kombinacyjne oraz grę bez podatku w ramach Happy Hours, które dotyczą również zakładów na hokej na lodzie. Podobnie jak inni bukmacherzy, PZBUK przygotował również ofertę na start dla nowych użytkowników oraz dedykowane promocje na hokej.

Jak obstawiać hokej na lodzie – poradnik typera

Przejdźmy do sedna sprawy i poznajmy kilka porad autorstwa topowych typerów, które zwiększą nasze szanse na maksymalizację zysków z zakładów bukmacherskich na hokej na lodzie.

 • Znajdź wysokiej klasy bukmachera

Jeśli planujesz na poważnie zająć się obstawianiem hokeja, powinieneś wybrać usługi wysokiej klasy bukmachera. Najlepiej, żeby oferował on możliwie jak najwyższe kursy, co najmniej dobrą aplikację mobilną, dostęp do podstawowych statystyk oraz możliwość oglądania transmisji meczowych online z topowych lig hokejowych, w tym przede wszystkim z NHL. Przy wyborze bukmachera polecamy również wziąć pod uwagę wartość bonusu powitalnego, dzięki któremu zyskasz dodatkowe środki na zakłady.

 • Szukaj najwyższych kursów

Jednocześnie nie polecam ograniczania się do jednego bukmachera. Jasne jest, że jeśli będziesz miał dostęp do większej liczby ofert, zyskasz możliwość wybierania najwyższych kursów, a co za tym idzie zmaksymalizowania wartości swoich ewentualnych wygranych. Dlatego też zawsze warto wybrać kursy chociażby minimalnie wyższe, szczególnie jeśli grywasz za większe stawki.

 • Naucz się wyliczać value

Value to wartość zakładu. Jeśli kurs na obstawiane przez Ciebie wydarzenie ma wysokie value, wówczas zakład ten jest godny uwagi. Zrozumienie tej zasady, to nieco wyższy poziom zaawansowania typerskiego – zakłady o dobrym value kursu to te najbardziej godne uwagi, niezależnie od tego czy stawiamy na faworyta czy outsidera.

 • Znajdź dobre źródło statystyk

Statystyki są niezwykle ważnym elementem w przypadku obstawiania nie tylko hokeja na lodzie, ale sportu w ogóle. Dlatego też warto uzbroić się w dostęp do wysokiej jakości statystyk, dzięki czemu nasze szanse w pojedynku z bukmacherem znacznie wzrosną. Dobre statystyki powinny obejmować nie tylko miejsca w tabeli i wykaz meczów, ale i skuteczność w poszczególnych tercjach, liczbę kar i dane dotyczące gry w przewadze/osłabieniu oraz najlepszych strzelców.

 • Sprawdzaj składy drużyn przed meczem

Kolejny ważny element typerskiej układanki. Jako że hokej to dość kontuzjogenny sport, powinieneś cały czas trzymać rękę na pulsie i sprawdzać czy zawodnicy z podstawowego składu akurat nie narzekają na uraz, który mógłby wykluczyć z gry. To samo tyczy się ewentualnych wzmocnień składu.

 • Nie ograniczaj się do zakładów na 1X2

Chociaż w przypadku hokeja na lodzie, gracze mają na ogół dostęp do znacznie mniejszej liczby rynków niż w przypadku piłki nożnej, to z pewnością warto się z nimi zapoznać. Ciekawymi opcjami mogą okazać się zakłady na tercję, liczbę bramek, handicapy i zakłady łączone, takie jak wynik meczu/liczba bramek. Sprawdzenie podgier jest w przypadku obstawiania hokeja bardzo ważne, tym bardziej, że w dyscyplinie tej znacznie częściej niż we wspomnianej piłce nożnej zdarzają się niespodzianki, a rynek 1X2 często nie jest najlepszą opcją.

 • Spróbuj gry na progresję

Hokej wydaje się wręcz dyscypliną stworzoną do gry na „progresję”, ze względu na wysokie kursy na remisy i stosunkowo częste ich występowanie. Sama progresja jest systemem bukmacherskim, który polega na obstawianiu tej samej opcji po rosnącej stawce, która w teorii powinna zagwarantować nam zysk. Należy jednak pamiętać, że do tego typu gry musimy posiadać odpowiednio wysoki budżet. 

 • Weź pod uwagę statystyki nie tylko drużyn, ale i poszczególnych zawodników

Jako że podczas meczu hokeja w składzie każdej z drużyn przez większość czasu na lodowisku znajduje się po 6 zawodników, indywidualna forma każdego z nich może mieć znacznie większy wpływ na przebieg spotkania niż np. w piłce nożnej. Dlatego też, zawsze warto jest sprawdzić indywidualną formę poszczególnych zawodników, w szczególności gwiazd zespołu. Jeżeli topowi zawodnicy w ostatnim czasie regularnie zdobywali bramki i asystowali, to można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że zrobią to ponownie. Wówczas warto zainteresować się nie tylko zakładami na osiągnięcia indywidualne poszczególnych zawodników, ale i na korzystny wynik dla jego drużyny, tym bardziej, że liderzy na lodowisku potrafią poprowadzić cały zespół.

 • Sprawdź formę zespołów u siebie i na wyjazdach

Kolejny czynnik, który jest niezwykle ważny w przypadku hokeja, szczególnie jeśli mowa o NHL. Kluby tej amerykańsko-kanadyjskiej ligi często rozgrywają mecze setki, a nawet tysiące kilometrów od domu, co może przełożyć się na ich dyspozycję, szczególnie po dłuższym czasie w podróży. Atut własnego lodowiska może mieć często decydujące znaczenie dla wyników zespołu. Z kolei inne zespoły nie najlepiej radzą sobie z presją własnego obiektu i w meczach wyjazdowych wypadają znacznie lepiej. Dobra forma u siebie lub na wyjazdach może trwać przez cały sezon, podobnie zresztą jak niedyspozycja w dowolnej z tych sytuacji. Warto zawsze sprawdzić te statystyki przed obstawieniem danego wydarzenia, tym bardziej, że są one z reguły ogólnodostępne w Internecie.

 • Obstawiaj na żywo

Jak już wspomniałem, hokej z pewnością nie należy do najbardziej przewidywalnych sportów zespołowych. Od momentu rozpoczęcia spotkania, możemy jednak często dość szybko ocenić, która z drużyn jest dzisiaj w optymalnej formie. Jeśli więc zauważysz, że bramkarz jednej z drużyn broni tego dnia niepewnie, albo kontuzji dozna jedna z gwiazd któregoś z zespołów, to jest to sygnał, że mecz może ułożyć się w określony sposób. Pomocne okażą się oczywiście transmisje meczowe z topowych lig, takich jak NHL czy KHL, które znajdziemy u niektórych legalnych bukmacherów, w tym m. in. w Fortunie i STS.

 • Korzystaj z forów społecznościowych

Czasami własna wiedza i doświadczenie w obstawianiu to za mało, szczególnie w przypadku obstawiania tak nieprzewidywalnej dyscypliny jak hokej na lodzie. Polecam więc korzystanie z forów oraz grup w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Znajdziesz na nich porady dotyczące obstawiania, typy na hokej (w tym przede wszystkim typy na NHL) oraz wiele innych danych, które mogą okazać się przydatne przy wynajdywaniu selekcji.

Hokej na lodzie – najważniejsze rozgrywki i turnieje

W hokeju ważne jest nie tylko to jakie rynki obstawiasz, ale również jakie rozgrywki. Wszystkie czołowe światowe ligi różnią się między sobą specyfiką gry oraz poziomem. Poniżej opisaliśmy pięć naszym zdaniem najmocniejszych rozgrywek w świecie hokeja na lodzie.

National Hockey League (NHL)

NHL to hokejowa ziemia obiecana. Najmocniejsze i najbogatsze rozgrywki hokejowe, które zrzeszają zespoły z USA i Kanady. Gra w NHL jest złotym Graalem każdego młodego adepta tej dyscypliny, który marzy o wielkiej sławie i ogromnych pieniądzach. Nie powinno więc dziwić, że trafiają tam nie tylko czołowi zawodnicy klubów uniwersyteckich w Ameryce Północnej, ale również największe talenty z topowych lig europejskich. Najbardziej utytułowanymi klubami w historii tych rozgrywek są Montreal Canadiens (23 tytuły), Toronto Maple Leafs (13) oraz Detroit Red Wings (11).

Statystyki wygranych NHL (2018-2021)

 • Wygrane gospodarzy – 42,8%
 • Remisy – 22,2%
 • Wygrane gości – 35% 

Statystyki bramkowe NHL (2016-2020)

 • Średnia bramek na mecz – 5,58
 • Średnia bramek gospodarzy na mecz – 2,92
 • Średnia bramek gości na mecz – 2,66

Kontynentalna Hokejowa Liga (KHL)

Wedle powszechnej opinii, druga najmocniejsza liga hokejowa na świecie. Zrzesza zespoły z Rosji, a także niektóre kluby z Białorusi, Łotwy, Kazachstanu, Finlandii i Chin. KHL istnieje od 2008 roku. Podobnie jak w przypadku NHL, zespoły zostały podzielone na dwie konferencje (Wschód i Zachód), a także na cztery dywizje. Poza zawodnikami z krajów zrzeszonych, do KHL trafiają hokeiści z Europy, a także z NHL. W tym drugim wypadku są to często zawodnicy będący na ostatniej prostej swojej profesjonalnej kariery. Najbardziej utytułowanym klubem w historii KHL jest Ak Bars Kazań – zdobywcy 3 tytułów mistrzowskich.

Statystyki wygranych KHL (2018-2021)

 • Wygrane gospodarzy – 43,2%
 • Remisy – 24,3%
 • Wygrane gości – 32,5%

Statystyki bramkowe KHL (2016-2020)

 • Średnia bramek na mecz – 4,76
 • Średnia bramek gospodarzy na mecz – 2,53
 • Średnia bramek gości na mecz – 2,23

Svenska hockeyligan (SHL)

Najwyższy poziom rozgrywek hokejowych w Szwecji. Jest to liga znacznie skromniejsza niż dwie wymienione powyżej – bierze w niej udział 14 zespołów. Rozgrywki te istnieją od 1975 roku i wcześniej nosiły nazwę Eliteserien (do 2013 roku). Z racji tego, że Szwecja jest prawdziwą fabryką talentów, wielu świetnie zapowiadających się zawodników z SHL ostatecznie zasila składy zawodowych klubów w Ameryce Północnej. Najbardziej utytułowanymi szwedzkimi klubami są Djurgardens IF (16 tytułów mistrzowskich) oraz Farjestads (9). W ostatnich latach największe triumfy w tych rozgrywkach święci jednak Frolunda HC.

Statystyki wygranych SHL (2018-2021)

 • Wygrane gospodarzy – 52,6%
 • Remisy – 19%
 • Wygrane gości – 28,4% 


Statystyki bramkowe SHL (2016-2020)

 • Średnia bramek na mecz – 5,06
 • Średnia bramek gospodarzy na mecz – 2,78
 • Średnia bramek gości na mecz – 2,28

Liiga

Najwyższy stopień rozgrywek hokejowych w Finlandii. Zostały oficjalnie powołane do życia w 1975 roku, wówczas jeszcze jako SM-liiga i była to pierwsza profesjonalna liga hokejowa w tym kraju. Na chwilę obecną występuje w niej 14 klubów, które rywalizują ze sobą w sezonie zasadniczym, a następnie w play-offach. Podobnie jak w przypadku ligi szwedzkiej, najlepsi hokeiści grający w Finlandii często trafiają do NHL. Najbardziej utytułowany klubami w tym kraju są TPS Turku oraz Tappara, które mają na koncie po 10 mistrzostw.

Statystyki wygranych Liiga (2018-2021)

 • Wygrane gospodarzy – 40,2%
 • Remisy – 22,1%
 • Wygrane gości – 37,7% 


Statystyki bramkowe Liiga (2016-2020)

 • Średnia bramek na mecz – 5,00
 • Średnia bramek gospodarzy na mecz – 2,65
 • Średnia bramek gości na mecz – 2,35

Extraliga (ELH)

Czyli najwyższa hokejowa klasa rozgrywkowa w Czechach, gdzie sport ten cieszy się ogromną popularnością. Liga ta została powołana do życia w 1993 roku, a więc niedługo po rozpadzie Czechosłowacji. Obecnie, w rozgrywkach tych udział bierze 14 zespołów, które rywalizują między sobą w fazie zasadniczej i playoffach. Jako że Czechy, podobnie jak Szwecja i Finlandia, zaliczane są do hokejowych potęg, nie powinno dziwić, że czołowi zawodnicy tej ligi zasilają ostatecznie składy drużyn z NHL i KHL. Najbardziej utytułowanym klubem w Czechach jest HC Vsetin – 6-krotni zwycięzcy Extraligi.

Statystyki wygranych ELH (2018-2021)

 • Wygrane gospodarzy – 39,7%
 • Remisy – 24,2%
 • Wygrane gości – 36,1%


Statystyki bramkowe ELH (2016-2020)

 • Średnia bramek na mecz – 5,18
 • Średnia bramek gospodarzy na mecz – 2,84
 • Średnia bramek gości na mecz – 2,34

Polska Hokej Liga (PHL)

Nasze rodzime rozgrywki w hokeja na lodzie noszą od sezonu 2013/2014 nazwę Polskiej Hokej Ligi (PHL). Udział w nich bierze co roku 10 zespołów, które najpierw rozgrywają rundę zasadniczą, a następnie 8 najlepszych rywalizuje ze sobą w fazie play-off. Najbardziej utytułowanym klubem od momentu powstania PHL jest zespół GKS-u Tychy, który triumfował w niej czterokrotnie, w tym w latach 2017-2020. Z kolei najwięcej tytułów mistrzów Polski ogółem zdobyła drużyna Podhala Nowy Targ – 19. 13-krotnie tytuł zdobywała Legia Warszawa, a Cracovia Kraków – 12. Chociaż rozgrywki PHL nie stoją na tym samym poziomie co najmocniejsze ligi w Europie, to amatorów obstawiania tych rozgrywek wśród polskich typerów nie brakuje.

Statystyki wygranych PHL (2018-2021)

 • Wygrane gospodarzy – 53,2%
 • Remisy – 13,7%
 • Wygrane gości – 33,1%


Statystyki bramkowe PHL (2016-2020)

 • Średnia bramek na mecz – 6,23
 • Średnia bramek gospodarzy na mecz – 3,43
 • Średnia bramek gości na mecz – 2,80

Turnieje międzynarodowe

Są jeszcze dwa duże turnieje międzynarodowe, które chyba najbardziej działają na wyobraźnię kibiców tej dyscypliny. Mowa tu o Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Pierwsze z nich rozgrywane są co roku i z reguły nie zobaczymy na nich największych gwiazd znanych z ligi NHL. Nieco inna sytuacja dotyczy IO – w tym wypadku władze amerykańsko-kanadyjskiej ligi z reguły wyrażają zgodę, by zawodnicy grających dla jej klubów mogli na nich wystąpić. Tradycyjnie, faworytami imprez tej rangi są reprezentacje Kanady, USA, Rosji, Szwecji, Finlandii i Czech.

Hokej na lodzie – czy warto go obstawiać?

Obstawianie zakładów bukmacherskich na hokej na lodzie na pewno nie jest sztuką łatwą, jednak z pewnością warto zainteresować się tą dyscypliną chociażby ze względu na bogatą ofertę dostępną u większości operatorów. Niemniej, żeby osiągać sukcesy wymagane jest duże zaangażowanie i śledzenie na bieżąco wyników oraz statystyk. Nie polecam jednocześnie obstawiania meczów hokejowych jako dodatkowych selekcji, typowanych „po kursie”, gdyż na ogół zdarzenia wybierane w ten sposób potrafią zawalić kupon. Jeśli jednak podejdziesz do sprawy z odpowiednią dozą powagi, to będziesz miał szansę na spore zyski.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close