Czynniki, które wpływają na przebieg rozgrywki CS:GO

Trofea i pieniądze bez wątpienia mobilizują sportowców do jeszcze cięższej pracy. Tak też jest w środowisku e-sportowym. W przypadku spotkań LAN, na których rozgrywane są finały poszczególnych lig, spotkania rangi minor czy major – pula nagród może wynosić nawet milion dolarów. Zatem w grę wchodzą spore pieniądze oraz prestiż. Drużyny skrupulatnie przygotowują się przed tego typu spotkaniami. Mówi się więc, że na takich kompetycjach nie ma drużyn słabych. Faworyt zmagań może nie wyjść z grupy, natomiast underdog może okazać się czarnym koniem turnieju. W końcu, w spotkaniach na najwyższym poziomie – a takimi bez wątpienia są te o dużą stawkę – o wygranej decydują niuanse.

Spis treści

Zakłady Bukmacherskie na e-sporty

Tam gdzie są sportowe emocje nie może zabraknąć zakładów bukmacherskich. Szybko rozwijająca się branża e-sportowa sprawiła, że wśród bukmacherów powstał nowy gatunek zakładów. Z początku wielu wątpiło, czy użytkownicy będą chcieli stawiać swoje pieniądze na zawodników grających w gry komputerowe. Szybko jednak się okazało, że był to strzał w dziesiątkę. Niemal każdy bukmacher ma w swojej ofercie zakłady na sporty elektroniczne, a u niektórych obstawimy wydarzenia związane z rozgrywkami kilkunastu różnych gier. W gronie najpopularniejszych znajdują się: Counter Strike, League of Legends, Dota 2, King of Glory czy Rainbow Six.

Czynniki, wpływające na przebieg CS:GO

Wiemy już, że Counter Strike jest najpopularniejszą grą, na którą najczęściej stawia się zakłady. Na jakiej podstawie bukmacherzy ustalają kursy takich zdarzeń? Oczywiście analizowane są statystyki drużyn z ostatniego czasu. Jednak na przebieg gry wpływa również kilka ważnych czynników.

CS:GO co wpływa na grę

Ekonomia

Ekonomia jest niewątpliwie najważniejszym elementem w rozgrywkach CS:GO. Buduje się ją poprzez eliminacje przeciwników, wygrywanie rund, podłożenie bądź rozbrojenie bomby. Uzyskane środki pozwalają zakupić lepsze wyposażenie w postaci broni, kamizelki kuloodpornej (z lub bez hełmu) czy zestawu granatów. Te ostatnie na najwyższym poziomie są niezbędne do zdobywania bądź odbijania strategicznych stref na mapach. Okazuje się zatem, że z gry czysto „strzeleckiej” tworzy się poniekąd gra o charakterze analitycznym. Zadaniem lidera zespołu jest przewidzenie funduszy przeciwnika i dobór odpowiedniej taktyki pod jego ekonomie. W momencie, kiedy zawodnik przeżyje w danej rundzie, jego cały ekwipunek przechodzi do kolejnej rundy. Zatem istotnym czynnikiem w budowaniu finansów zespołu jest jak najczęstsze pozostawanie przy życiu. Nierzadko więc na profesjonalnej scenie widuje się zjawisko tak zwanego zachowania broni – gdy zawodnik zda sobie sprawę, że siły przeciwnika są zbyt duże, bądź próba ataku na pewno zakończy się fiaskiem, decyduje się na zachowanie broni na następną rundę z pobudek czysto ekonomicznych.

W przypadku gdy ekonomia nie pozwala nam na zagranie rundy z pełnym wyposażeniem(full buy), zespoły mają do wyboru dwa warianty – granie rundy „eco”, bądź „force”.

Eco jest skrótem od  economic round, zatem – jak sama nazwa wskazuje – w celu zaoszczędzenia funduszy na kolejną rundę nie kupuje się żadnego wyposażenia. Innymi słowy poświęcamy jeden punkt w meczu żeby móc zakupić lepszy ekwipunek w kolejnych rundach a tym samym zwiększyć szanse na uzyskanie kolejnych punktów.

Runda force polega na zakupieniu gorszego wyposażenia za środki, którymi dysponujemy (z reguły są to pistolety maszynowe, bronie typu shotgun i kilka granatów). Force jest jednak rundą podwyższonego ryzyka, gdyż może pozwolić nam zaskoczyć przeciwnika (gdy ten spodziewa się rundy eco, my mamy trochę lepsze wyposażenie) i dzięki temu umożliwić nam wygranie rundy. Może też okazać się błędną inwestycją, a wtedy ekonomia naszej drużyny mocno podupada. W wyniku czego często zmuszeni jesteśmy do grania jednej czy nawet dwóch rund ekonomicznych, a co za tym idzie, tracimy cenne punkty. Na granie rund force często decydują się zespoły, które mają podejrzenia, że ekonomia przeciwnika również posiada pewne braki.

Czytaj także:
LOL - zakłady bukmacherskie
LoL zakłady bukmacherskie
Czytam więcej

Runda pistoletowa

Runda pistoletowa jest rozgrywana w pierwszej rundzie każdej połowy. Zatem w regulaminowym czasie gry przychodzi nam oglądać dwie takie rundy. W „pistolce” gracze mają do dyspozycji 800$ oraz podstawowe pistolety. Po stronie atakującej gracze wyposażeni są w pistolet Glock-18, natomiast po stronie atakującej mają wybór pomiędzy p2000 lub USP-S Wygranie rundy pistoletowej daje zdobywcom punktu przewagę ekonomiczną nad zdominowanym rywalem, co pozwala na zakup lepszego wyposażenia w kolejnej rundzie.

Obecnie na profesjonalnej scenie po przegraniu rundy pistoletowej gra się tak zwaną rundę eco. Ukazuje to świetnie, że po wygraniu pistolki, druga runda powinna być zdobyta łatwo, ze względu na przewagę wyposażenia. Zakładając więc, że wygramy dwie rundy pistoletowe w meczu i wszystko pójdzie po naszej myśli w rundach ekonomicznych przeciwnika – to cztery punkty powinny znaleźć się na naszym koncie bez większego problemu.

Po pierwszej połowie runda pistoletowa wpływa znacząco na przebieg spotkania – pozwala uciec z wynikiem tej drużynie, która wypracowała sobie przewagę, lub być świetnym początkiem tak zwanego comebacku drużyny, która traci do rywala kilka punktów.

Umiejętność powrotu do spotkania

Aspekt psychologiczny w CS:GO jest równie istotny co umiejętności strzeleckie oraz strategiczne. Jeśli rywal dobrze rozpocznie spotkanie i ucieknie znacząco z wynikiem nie trudno o swoistą barierę w działaniu, którą ciężko przeskoczyć. Co więcej, w takich sytuacjach może pojawić się poczucie bycia zdominowanym jeszcze w trakcie trwania spotkania. Gonienie wyniku przeciwnika jest ciężkie, gdyż nie rzadko towarzyszy mu presja związana z niemożnością popełnienia większej ilości błędów, bo te mogą doprowadzić do końcowej porażki. Dlatego najlepsze drużyny świata cechuje umiejętność zachowania spokoju i grania każdej rundy jakoby była osobną historią. Taka cecha jest niezbędna do zajścia zjawiska, które w branży nazywa się „comeback” (powrót). Mianem comebacku określamy sytuację, w której drużyna X traci sporą ilość punktów do rywala, a mimo to udaje jej się odrobić stratę i wygrać spotkanie.

In Game Leader

In game Leader (IGL), czyli osoba w drużynie, która odpowiedzialna jest za kierowanie zespołem na podstawie bieżącej analizy gry przeciwnika. To IGL wnioskuje jaką wyćwiczoną wcześniej zagrywkę należy użyć w danym momencie spotkania. Jest więc swego rodzaju dowódcą zespołu, który istotnie przyczynia się do wygrywania spotkań. Jeśli więc drużyna składa się z pięciu naprawdę dobrych zawodników, ale nie posiada przywódcy, który odpowiednio ich poprowadzi – to nie należy wróżyć im świetnych wyników na najwyższym poziomie. Dlatego też organizacje poszukują zawodników nie tylko mocnych strzelecko, ale również z odpowiednio rozwiniętym zmysłem strategicznym. Przykładem zespołu, w którym zmiana IGL wpłynęła znacząco na wyniki jest Astralis. Duński zespół, który od ponad roku zachowuje pierwszą lokatę rankingu hltv.org swoje wyniki niewątpliwie zawdzięcza Lukasowi „gla1ve” Rossanderowi. Zawodnik ten wstąpił niegdyś do drużyny w miejsce Finna „Karrigan” Andersena i wprowadził świeże spojrzenie na prowadzenie taktyczne zespołu – na tyle skuteczne, że znakomita większość drużyn, która zajmuje niższe lokaty w rankingu, przyznaje się do kopiowania zagrywek tej formacji. Pamiętać należy jednak, że sam IGL nie zdziała nic, jeśli nie ma odpowiednich narzędzi w postaci kolegów z drużyny, którzy pełnią inne, równie istotne role.

Stand-In w zespole

Formacje światowej czołówki charakteryzują się posiadaniem wysokiej klasy zawodników. Poświęcili oni wiele godzin, zarówno na rozwój umiejętności indywidualnych, jak i zespołowych, które są niezbędne do osiągania sukcesów na scenie międzynarodowej. Jednakże są to tylko ludzie, którzy są narażeni na kontuzje, choroby, czy inne czynniki losowe, które mogą uniemożliwić im grę w poszczególnych spotkaniach (ot choćby brak wizy na turniej rozgrywany w Stanach Zjednoczonych). W takich sytuacjach organizacje często decydują się na powołanie do składu tak zwanego stand-in. Słowo to z angielskiego oznacza zastąpienie aktora – w tym przypadku nieobecnego z różnych powodów zawodnika. Na zastępstwo często wchodzą trenerzy zespołów bądź opłaceni – specjalnie do tego celu – zawodnicy rezerwowi. Trener, który wchodzi w miejsce zawodnika, mimo iż doskonale zna zamysł taktyczny drużyny, to z całą pewnością będzie grał gorzej niż osoba, którą zastępuje. Przyczyną może być fakt, że trenerzy raczej nie grają codziennie, więc strzelecko nie będą tak poprawni, wątpliwym jest też, by byli przyzwyczajeni do grania pod presją. Jako że CS:GO jest grą zespołową nagła wymiana jednego zawodnika w składzie, może rzutować niekorzystnie na wyniki zespołu.

Gra błędów

Gdy przychodzi grać przed większą publiką, na bardziej prestiżowych zawodach, o większą stawkę – dochodzi element stresu.  Co za tym idzie, pojawiają się błędy. Potknięcia mogą być spowodowane niepoprawną komunikacją, niezdobyciem prostej eliminacji, złym rzuceniem granatu, przypadkowym zabójstwem kolegi z drużyny czy nawet samobójstwem. Wpadek na profesjonalnej scenie widzieliśmy już wiele, jako jedną z tych szczególnie charakterystycznych można przytoczyć samospalenie Jaryda „summit” Lazara podczas zawodów DreamHack Austin 2016. Amerykaninowi w rundzie meczowej pozostało jedynie rozbrojenie bomby, by zakończyć spotkanie na swoją korzyść wynikiem 16:11. Jednakże wcześniej rzucił granat zapalający, w który niefortunnie wszedł – w wyniku czego zginął. Dzięki temu zdarzeniu oponent nabrał wiatru w żagle i doprowadził do dogrywki. Drużyna Splyce – bo był zawodnikiem tego zespołu – ostatecznie musiała uznać wyższość rywala i pożegnać się z turniejem. Można więc powiedzieć, że CS:GO jest grą błędów – ta drużyna, która popełni ich mniej, wygrywa spotkanie.

One man army / Bohater drużyny

W przypadku gdy runda pójdzie nie po naszej myśli i popełnimy więcej błędów niż rywal na ratunek przychodzi tak zwany clutcher. Clutch jest to sytuacja, w której zostaje ostatni zawodnik drużyny X na dwóch lub więcej zawodników drużyny Y. Zatem clutcher dźwiga na swoich barkach ciężar rundy. W takich sytuacjach musi wykazać się sprytem, inteligencją, zimną głową oraz umiejętnościami strzeleckimi. Wygranie clutcha niewątpliwie wpływa pozytywnie na pewność siebie zawodnika, któremu udało się tego dokonać, tym samym rośnie morale jego zespołu. Pomaga również zwiększyć poczucie presji, która ciąży na przeciwniku i wprowadzić nerwowość w jego grze. Jak wiadomo, nerwy nie sprzyjają zdrowemu rozsądkowi, a co za tym idzie, łatwiej o popełnienie kolejnych błędów.

Gracze stawiają na Counter Strike Global Offensive

Najpopularniejsze zdarzenia obstawiane przez fanów zakładów to te dotyczące rozgrywek Counter Strike: Global Offensive. Od momentu wydania, gra ta jest jedną z najpopularniejszych strzelanek pierwszoosobowych rozgrywanych w ramach sportu elektronicznego. Najważniejszymi zawodami dla graczy są tzw. “majory”. Są one sponsorowane przez wydawcę gry – Valve. Pula nagród na takich rozgrywkach wynosi milion dolarów. Transmisje odbywają się głównie na platformie Twitch, jednak coraz częściej można je również oglądać na antenach stacji telewizyjnych. Również w Polsce odbywa się jedna z największych serii międzynarodowych turniejów e-sportowych na świecie – Intel Extreme Masters, w czasie którego odbywają się zawody CS:GO. Nie dziwi zatem fakt, że zakłady na tę grę są tak popularne.

Kilku bukmacherów, widząc regularnie rosnące zainteresowanie e-sportami a zwłaszcza CS:GO, zdecydowali się zaangażować w sponsoring tej dyscypliny. Największy polski bukmacher STS jest sponsorem polskiej organizacji e-sportowej Devils.one, której współzałożycielem jest legenda sceny Counter-Strike’a Wiktor „Taz” Wojtas. Te same zakłady bukmacherskie mają również umowę sponsorską z AGO Esports, inną profesjonalną organizacją e-sportową.