• Porady
 • Żużel – zakłady bukmacherskie

Żużel – zakłady bukmacherskie

Żużel to drugi po piłce nożnej najczęściej obstawiany sport w okresie od kwietnia do października każdego roku. Dlatego stworzyliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego o obstawianiu żużla u legalnych polskich bukmacherów.

Zakłady bukmacherskie żużel – gdzie obstawiać?

Zaczynamy od najważniejszej kwestii naszego poradnika, a więc od wyboru bukmacherów z najlepszą ofertą na żużel. Przeanalizowaliśmy dogłębnie oferty na żużel i wybraliśmy TOP 3 bukmacherów, którzy dysponują:

 • Najszerszą ofertą rynkową
 • Dużą liczbą zakładów specjalnych
 • Promocjami
 • Najlepszymi zakładami live

Naszym zdaniem zdecydowanie najlepsi bukmacherzy do obstawiania żużla to eWinner, STS, forBET. Dysponują oni rozbudowaną ofertą, świetnymi zakładami live oraz bardzo dużą liczbą rozgrywek.

eWinner żużel

eWinner to zdecydowanie najlepszy bukmacher do obstawiania żużla. Daje swoim graczom kompleksową ofertę. W ofercie znajdą zakłady długoterminowe, podstawowe rynki zdarzeń, zakłady specjalistyczne typu H2H oraz zakłady live. Ponadto imponująco prezentuje się oferta zakładów długoterminowych.

Wszystkie te elementy wyróżniają eWinner na tle konkurencji i sprawiają, że w tematyce żużla jest właściwie na ten moment  nieosiągalny dla reszty bukmacherów. Z uwagi na duże zaangażowanie bukmachera w żużel użytkownicy rynki otrzymują szybko i co ważne są one odpowiednio dopasowywane do meczów. Pod względem kursów eWinner również nie ustępuje konkurencji, więc gracze nie muszą obawiać się o ten aspekt. Dostępne są także kursy na liczne rozgrywki i turnieje indywidualne. Speedway to nie tylko liga polska i Speedway Grand Prix, ale także ligi zagraniczne oraz inne liczne turnieje indywidualne.

To jednak nie wszystko. eWinner przygotował dla graczy obstawiających żużel specjalną promocję o nazwie „Postaw na żużel”. Promocja prawdopodobnie będzie pojawiała się co tydzień i będzie bardzo atrakcyjnym dodatkiem dla miłośników typowania żużla. Zaangażowanie firmy w dyscyplinę dowodzi także sponsoring Ekstraligi i 1 ligi oraz Apatora Toruń

Pozytywny wpływ na obstawianie żużla w eWinner ma także bardzo dobra aplikacja oraz możliwość tworzenia własnych zakładów. Więcej informacji na temat zalet tej firmy przeczytasz w naszym artykule – eWinner opinie.

 • Bardzo szeroki zakres rozgrywek 
 • Rozbudowana oferta przedmeczowa
 • Świetne zakłady live
 • Szybko pojawiające się rynki
 • Promocje specjalne
 • Wysokie kursy
 • Możliwość tworzenia własnych zakładów

STS żużel

STS to naszym zdaniem drugi najlepszy bukmacher do obstawiania żużla. Poza standardową ofertą na mecze żużlowe z rynkami H2H, under/over czy też handicapami, oferuje świetne zakłady specjalne, których próżno szukać w ofertach większości innych firm. Obstawiać możemy np. liczbę podwójnych zwycięstw w meczu, czy też liczbę punktów zawodnika w danym fragmencie meczu. Rynków jest naprawdę dużo i pod tym względem STS wygląda świetnie.

Bukmacher bardzo dobrze wygląda także w kontekście zakładów live. Naszym zdaniem STS daje graczom kapitalne możliwości typowania na żywo. Gracze z wyścigu na wyścig mogą typować zwycięzcę indywidualnego, czy drużynowego w przypadku meczów ligowych. Zawieranie zakładów przebiega bardzo sprawnie i jest również możliwe w jednej z lepiej funkcjonujących aplikacji na rynku. Bukmacher śledzi zawody i odpowiednio reaguje na wydarzenie torowe, co czyni obstawianie żużla na żywo w STS bardzo atrakcyjne.

Liczba rozgrywek możliwych do obstawiania w STS także jest zadowalająca. Poza najważniejszymi turniejami i ligami polskimi, można obstawiać mecze lig zagranicznych, turnieje indywidualne, a nawet turnieje młodzieżowe, co nie jest regułą wśród innych firm.

Ponadto STS dysponuje bardzo atrakcyjną ofertą powitalną. W jej skład wchodzą zakład bez ryzyka, bonus bez depozytu oraz bonus od wpłaty. Bonusy można oczywiście wykorzystać również na żużel.

 • Bardzo rozbudowana oferta przedmeczowa
 • Świetnie funkcjonujące zakłady na żywo
 • Szeroki zakres rozgrywek
 • Wysokie kursy

forBET żużel

forBET to w naszej opinii także bardzo mocna opcja, jeśli chodzi o żużel. U tego bukmachera widnieją bardzo rozbudowane zakłady na najważniejsze żużlowe wydarzenia, takie jak mecze PGE Ekstraligi, turnieje z cyklu Speedway Grand Prix, czy Speedway of Nations.

Rynki pojawiają się szybko i zdecydowanie nie ograniczają się tylko do podstawowych. Gracze mogą korzystać m.in. z zakładów specjalnych, H2H, łączonych oraz z bardzo dobrej oferty live. W ofercie zakładów forBET znajdziemy także te teoretycznie mniej popularne żużlowe wydarzenia. Mowa tu przede wszystkim o ligach zagranicznych czy turniejach indywidualnych.

 • Rozwinięta oferta przedmeczowa
 • Wysokie kursy
 • Szybko pojawiająca się oferta
 • Bardzo duża liczba rozgrywek możliwych do typowania

Jeśli zarejestrujesz się w forBET z naszym specjalnym kodem promocyjnym, otrzymasz ekskluzywny pakiet startowy – zakład bez ryzyka do 1200 zł i ekstra bonus 100 zł od wpłaty.

Żużel – rodzaje zakładów

W żużlu kibice mogą cieszyć się zarówno zawodami drużynowymi, jak i indywidualnymi. Oczywiście każde z nich ma swoją specyfikę i rynki zdarzeń nieco się różnią. Jeśli chodzi o zawody drużynowe, to w grę wchodzi typowanie meczów PGE Ekstraligi, eWinner 1 LŻ, 2 2LŻ czy też lig zagranicznych. Z kolei zawody indywidualne to np. Grand Prix czy SEC.  Odpowiednia znajomość rynków jest niezwykle istotna przy poprawnym obstawianiu każdej dyscypliny sportowej, dlatego teraz zajmiemy się przedstawieniem i opisaniem rynków, które gracze znajdą w ofercie na żużel u legalnych polskich bukmacherów. Prezentujemy również grafikę z najczęściej obstawianymi rynkami na żużel u bukmachera eWinner.

Najczęściej obstawiane rynki w żużlu

1×2

Zakład na zwycięzcę meczu. Faworytami spotkań żużlowych są z reguły gospodarze, ponieważ możliwość przygotowania toru i jazdy przed własną, żywiołowo dopingującą publicznością, daje żużlowcom sporą przewagę, nie tylko psychologiczną. Należy to wziąć pod uwagę szczególnie, jeśli mierzą się ze sobą dwie wyrównane drużyny, tym bardziej, że możemy wówczas liczyć na całkiem ciekawe kursy. Z kolei kursy na topowe zespoły rozgrywające dany mecz u siebie są z reguły bardzo niskie.

Handicap

Na szczęście, nie trzeba daleko szukać możliwości poprawienia wartości zakładu na wygraną faworyzowanej ekipy. Legalni bukmacherzy dają swoim klientom możliwość obstawiania zakładów na handicapy, znanych również z innych dyscyplin. W przypadku tego rynku, gracz ma za zadanie wytypować czy dany zespół zwycięży większą liczbą punktów niż określona przez bukmachera.

Liczba punktów powyżej/poniżej

Rynek, który występuje zarówno w indywidualnych zdobyczach zawodnika, jak i całej drużyny. Jest to klasyczny zakład w formie under/over, w przypadku którego mamy za zadanie określić czy dany zawodnik lub zespół zdobędzie mniej czy więcej punktów niż liczba określona przez bukmachera. Niektórzy bukmacherzy oferują również możliwość dokładnego określenia danej liczby punktów. Z reguły opcja ta jest wyceniana bardzo wysoko.

Pojedynek H2H

Zakład, w którym mamy za zadanie wytypować, który z pary podanych przez bukmachera zawodników zdobędzie w spotkaniu większą liczbę punktów. W przypadku tego rynku, poszczególni bukmacherzy oferują możliwość obstawienia remisu lub zwrot, jeśli obydwaj zawodnicy zdobędą tę samą liczbę punktów. Jest to bez wątpienia jedna z najciekawszych form obstawiania speedwaya. Najbardziej stawiający na żużel bukmacherzy dają graczom szeroką paletę pojedynków H2H, dzięki czemu istnieje możliwość wyboru pomiędzy pewniejszymi i bardziej ryzykownymi zakładami. Zakład H2H dostępny jest zarówno w meczach ligowych, jak i indywidualnych turniejach żużlowych np. Grand Prix. 

Zakłady terminowe

W przypadku Ekstraligi, podobnie jak i wielu innych rozgrywek żużlowych, gracze mają możliwość obstawiania zakładów terminowych. Głównym z nich jest oczywiście zakład, w którym typujemy zespół, który naszym zdaniem zdobędzie w danym roku mistrzostwo Polski. Niektórzy bukmacherzy dają przy tym możliwość obstawiania zakładu na miejsca na koniec sezonu, w formie m. in. 1-2 czy 1-3. W zakładach terminowych typować można również zwycięzcę cyklu Grand Prix, indywidualnego Mistrza Europy lub triumfatorów niższych lig w Polsce. Niekiedy istnieje również możliwość obstawienia zespołu, który po sezonie spadnie do 1. ligi.

Zakłady w turniejach indywidualnych

W przypadku turniejów indywidualnych występują dodatkowe rynki, z których mogą korzystać gracze. Im ważniejszy jest to turniej, tym więcej pojawia się zakładów i dostępne są one szybciej. Rynki bukmacherskie dostępne w turniejach indywidualnych to: 

 • Miejsce zawodnika na koniec turnieju – Gracz może typować, czy dany zawodnik wygra turniej, stanie na podium lub zakwalifikuje się do półfinału/barażu.
 • Under/over punktowy zawodnika w turnieju – Gracz obstawia ile punktów w pojedynczym turnieju zgromadzi na swoim koncie żużlowiec
 • Zakłady specjalne – Np. gracz typuje ilu Polaków znajdzie się w półfinale lub finale. 

Zakłady live 

Obstawianie żużla w zakładach live to gwarancja niepowtarzalnych emocji i bardzo popularna forma typowania tej dyscypliny. Bukmacherzy również to dostrzegają i niemal każdy, który decyduje się na dołączenie żużla do swojej oferty, daje możliwość obstawiania na żywo.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ w żużlu każdy wyścig to inna historia. Wiele zależy od pola startowego oraz charakterystyki zawodników, którzy ścigają się w danym wyścigu. Ponadto dochodzą kwestie psychologiczne, które mają niebagatelne znacznie przed najważniejszymi wyścigami. Typerzy, którzy znają się na żużlu i potrafią analitycznie obserwować wydarzenia torowe, dzięki zakładom live mogą reagować i poprawnie typować. Do tego dochodzi kwestia emocji, ponieważ gracz typować może każdy wyścig oddzielnie, co sprawia, że każda pojedyncza gonitwa ma olbrzymie znaczenie.

Przy typowaniu na żywo bardzo istotną kwestię odgrywają możliwości techniczne poszczególnych bukmacherów. Przerwy pomiędzy wyścigami w żużlu trwają krótko, dlatego bukmacherzy muszą szybko wystawiać kursy, aby gracze mogli obstawiać każdy kolejny wyścig. Najlepszymi bukmacherami do typowania żużla na żywo są STS i forBET, które bardzo szybko reagują na to, co dzieje się na torze i przede wszystkim mają kapitalne aplikacje. Wielu kibiców obstawiających na żywo robi to bezpośrednio ze stadionu i nie ma dostępu do desktopowej strony bukmachera. Dlatego właśnie potrzebna jest szybko i sprawnie działająca aplikacja. Takimi bezdyskusyjnie dysponują STS oraz forBET i to właśnie u tych bukmacherów obstawianie żużla na żywo jest najlepsze. 

Gracze obstawiający żużel na żywo znajdą w ofercie następujące zakłady: 

 • Zakład na zwycięstwo danej drużyny 
 • Under/over punktowy danej drużyny 
 • Handicapy 
 • Zakłady H2H 
 • Zakłady kto pierwszy – gracz typuje, która z drużyn, jako pierwsza zdobędzie np. 25 punktów. Bardzo ciekawy rodzaj zakładów live na żużel.
 • Zakłady na wynik wyścigu – Zdecydowanie najciekawszy rynek w zakładach na żywo. Gracz może typować zwycięzcę pojedynczego wyścigu. Może być to zwycięzca indywidualny lub w przypadku zawodów drużynowych – drużyna. W meczach ligowych można także typować dokładny wynik biegu.  

Żużel zakłady bukmacherskie – najpopularniejsze rynki

Obstawianie żużla to bardzo złożona kwestia na którą wpływa wiele czynników. Porady dotyczące typowania żużla szerzej opiszemy w akapicie poniżej. Graczom, którzy nie poświęcają zbyt wiele czasu na oglądaniu i analizowaniu “Czarnego Sportu” zalecamy korzystanie z podstawowych rynków 1X2 lub handicapów. Wymaga to znacznie mniejszej wiedzy o drużynach i samych zawodnikach, jednak zamyka wiele ciekawych możliwości oraz wysokich kursów. 

Naszym zdaniem najciekawszym i najbardziej dochodowym rynkiem są zakłady typu H2H. Tak jak pisaliśmy powyżej, polegają one na wytypowaniu, który zawodnik ze sworzonej przez bukmacherów pary, skończy mecz/turniej z większą liczbą punktów. Możliwości jest wiele, więc gracz sam decyduje jak duże ryzyko chce podjąć i jaką parę chce typować. Do odpowiedniego typowania H2H potrzebna jest dogłębna wiedza o zawodnikach, która nie opiera się tylko na ostatnich kilku występach. Gracz musi wiedzieć jak żużlowiec radził sobie na danym torze w poprzednich latach, czy preferuje tory przyczepne czy twarde. Musi także sprawdzić czy żużlowiec dzień wcześniej nie startował w innych zawodach lub dzień później nie jedzie jakiegoś arcyważnego meczu. Ponadto dochodzi tzw. ludzka wiedza o zawodnikach, czyli to jak radzą sobie z presją, czy są zawodnikami bardziej indywidualnymi czy jeżdżącymi drużynowo. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie i jeśli gracz posiada tę wiedzę, to obstawianie pojedynków H2H, może przynieść mu duże korzyści oraz wielkie emocje. 

Innym interesującym rynkiem jest typowanie poniżej/poniżej punktów zawodnika. Wtedy gracz skupia się na analizie wyłącznie jednego żużlowca i typuje jego zdobycz punktową. Tutaj również bukmacherzy dają szerokie pole do popisu i gracze sami określają jakie ryzyko chcą podjąć. Kursy na tego rodzaju zdarzenie mogą być bardzo wysokie, ale w do skutecznego typowania tego zakładu również potrzebna jest dogłębna analiza i duża wiedza. 

Poprzez dane od bukmachera sprawdziliśmy, jaki rynek generuje najwyższą skuteczność wygranych kuponów wśród graczy obstawiających żużel w eWinner.

Najczęściej obstawianie rozgrywki w żużlu

Jak obstawiać żużel – porady 

Tak jak pisaliśmy powyżej żużel to dyscyplina bardzo złożona, w której występuje wiele aspektów, mających wpływ na ostateczny wynik końcowy. Korzystanie z poniższych porad sprawi, że każdy z czytelników, który zdecyduje się obstawiać żużel ograniczy ryzyko i zdecydowanie podniesie swoją szansę na końcowy sukces. 

 • Wybierz odpowiedni rynek – Skuteczne typowanie żużla nie może ograniczać się wyłącznie do obstawiania wyniku meczu lub zwycięzcy turnieju, ponieważ bardzo trudno byłoby na tym zarobić. Powyżej opisywaliśmy najpopularniejsze i najciekawsze rynki na żużel i zawsze warto jest w pełni zapoznać się z ofertą. Specjalistyczne zakłady często mają wysokie kursy i obeznany w żużlu gracz będzie miał szansę na wysoką skuteczność. 
 • Sprawdź czy drużyna nie przystępuje do meczu osłabiona – Żużel to bardzo kontuzjogenny sport, w którym niestety nie brakuje bolesnych upadków i długich kontuzji. Zanim zdecydujesz się na wytypowanie danego zespołu lub zawodnika, zwróć uwagę czy w ostatnich dniach, któremuś z zawodników nie przytrafiła się kontuzja. 
 • Ważny jest tor – Wszyscy zawodnicy, ale też i sympatycy czarnego sportu, zgodnie przyznają, że nie ma dwóch jednakowych torów, a każda nawierzchnia różni się od siebie. Na jednym obiekcie dany zawodnik lubi rywalizować i dobrze się na nim czuje, na innym już nie i zwykle przywozi małą liczbę punktów. Mało tego, część zawodników, i to wcale nie mała, uchodzi za królów własnego toru. To też wymaga analizy i prześledzenia historii, może niezbyt odległej, ale jednak.
 • Bierz pod uwagę pola startowe –  Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy obstawiamy wydarzenie live. Pola startowa często dają zawodnikom pewien handicap i łatwiej jest z nich wygrywać wyścigi.
 • Ranga zawodów – Choć wszyscy żużlowcy starają się podchodzić profesjonalnie do każdego spotkania, a przynajmniej tak oficjalnie deklarują, to jednak wiadomo, że bardziej zmobilizowani są wtedy, kiedy ranga zawodów jest wysoka. Zwłaszcza, że niektórzy zawodnicy mają naprawdę napięty kalendarz i trudno jest wymagać od nich pełnego zaangażowania i 100% ryzyka. Warto zatem zwrócić uwagę na to, o co toczy się walka na torze.
 • Śledź warunki pogodowe – Nawet największy faworyt, który powinien swojego przeciwnika gładko odprawić z kwitkiem, może mieć duże problemy, jeśli psikusa sprawi mu aura. Oczywiście, kiedy nad torem przechodzi ulewa, zawody są odwoływane, ale mżawka już niekoniecznie jest argumentem do tego, by przenosić rywalizację na inny termin. A nawet niewielki deszcz jest w stanie pokrzyżować plany żużlowcom. Jest to bardzo widoczne szczególnie w meczach ligowych. Zawodnicy trenują i przygotowują sprzęt pod daną nawierzchnię. Deszcz sprawia, że warunki zmieniają się, przez co gospodarze mogą mieć kłopot z ponownym dopasowaniem się do warunków torowych. Na szczęście, od czego są dziś aplikacje i serwisy pogodowe. Ten aspekt żużlowego ryzyka akurat dość łatwo przewidzieć.
 • Zwróć uwagę na przemęczenie zawodników –  Ekstraligowe mecze często rozgrywane dzień przed lub dzień po zawodach Grand Prix. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że czołowi zawodnicy jeżdżą w tygodniu również w innych ligach, takich jak szwedzka, duńska czy angielska, to niewykluczone, że dzień po zawodach SGP, mogą nie mieć sił na dalszą jazdę, a przez to zaprezentują się znacznie gorzej w meczu ligi polskiej. Ponadto na przestrzeni tygodnia mogą zaliczyć upadki, a te nawet jeśli nie doprowadzają do kontuzji, zawsze odciskają swoje piętno. Przez nie zawodnik może mieć kłopoty z zaprezentowaniem w zawodach swojej pełni formy. 
 • Opieraj się na statystykach – Statystyki w żużlu są bardzo ważne. Dzięki nim gracz może dowiedzieć się właściwie wszystkiego. Średniej zawodnika w poszczególnych ligach, statystyki z poprzednich sezonów, preferencje pól startowych, skuteczności na dystansie, czy liczby zajmowanych miejsc, na których żużlowiec kończył wyścigi. Wszystkie te dane i wiele innych dostępne są na stronie ww.gurustats.pl
 • Wybierz najlepszego bukmachera – Jest to bardzo ważny punkt, jeśli chcesz osiągać sukcesy w obstawianiu „czarnego sportu”. Dobry bukmacher zapewni ci dostęp do bogatej oferty zakładów przedmeczowych i live oraz wysokie kursy. Naszym zdaniem, świetną opcją może okazać się bukmacher STS, który spełnia wszystkie w/w warunki. Szczególnie godne polecenia są jego zakłady na żywo na Ekstraligę, które gwarantują niesamowite emocje nie tylko zapalonym fanom żużla, ale i typerom chcących spróbować czegoś nowego.

Gdzie oglądać żużel?

Transmisje żużlowe w zależności od rozgrywek transmitowane są przez różne stacje i platformy. Oto pełna lista na sezon 2022.

 • Grand Prix – Player.pl (pełen cykl), TTV – otwarta stacja tv (polskie turnieje)
 • PGE Ekstraliga – Canal Plus Sport 5, Eleven Sports
 • eWinner 1LŻ, 2 liga żużlowa – Canal Plus Sport 5
 • SEC – TVP Sport
 • Liga szwedzka – Eleven Sports

Podstawowe zakłady na żużel dostępne są u wszystkich czołowych legalnych polskich bukmacherów. Obstawianie żużla najkorzystniejsze jest w eWinner. Firma dysponuje szerokimi rynkami, świetnie działającymi zakładami live oraz promocjami specjalnymi.

Najwięcej żużla zobaczymy w nSport+ (PGE Ekstraliga, eWinner 1 LŻ i 2 LŻ). Ponadto transmisje z Ekstraligi przeprowadza Eleven Sports. Cykl Grand Prix pokazuje z kolej Player+ oraz TTV.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close