Skoki Narciarskie – zakłady bukmacherskie

Skoki narciarskie to zdecydowanie najpopularniejsza zimowa dyscyplina sportowa w Polsce. Według badań firmy Nielsen, w sezonie 2018/2019 skoki narciarskie przyciągnęły widzów przed telewizory aż 1,13 mld razy. Mowa tu nie tylko o samych konkursach, ale o wywiadach, relacjach, czy programach związanych ze skokami. Sam turniej w Zakopanem obejrzało wtedy blisko 47,5 miliona widzów. Średnia oglądalność była również na podobnym poziomie w minionym, skróconym sezonie. Skoki to oczywiście nie tylko transmisję w telewizji. Podczas konkursów w Zakopanem trybuny pękają w szwach, a ponad 20-tysięczna grupa kibiców głośno dopinguje skoczków. Skoki narciarskie to również bardzo interesujący sport dla typerów. W naszym poradniku przyjrzymy się skokom pod kątem bukmacherskim. Dowiesz się, jakie są zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie i gdzie najlepiej je obstawiać. Otrzymasz też kilka porad, jak najlepiej typować skoki. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Jakie są najciekawsze rynki na skoki narciarskie
 2. Gdzie obstawiać skoki
 3. Jak obstawiać skoki narciarskie – porady
 4. Jakie zasady obowiązują w skokach
 5. Najważniejsze imprezy w skokach narciarskich

Skoki Narciarskie – najciekawsze rynki

Skoki narciarskie są w Polsce bardzo popularnym sportem i bukmacherzy oferują na niego szeroką gamę zakładów krótkoterminowych i długoterminowych. Skoki są zdecydowanym, bukmacherskim dominatorem w sportach zimowych. Według danych udostępnionych przez bukmachera STS, aż 80% obstawianych zakładów na sporty zimowe, to właśnie zakłady na skoki narciarskie. Drugi w tej klasyfikacji jest biathlon (8%), a trzecie są biegi narciarskie (6%).  Trzeba jednak pamiętać, że pełna oferta zakładów jest dostępna dopiero po przeprowadzeniu kwalifikacji przed konkursem głównym, więc najczęściej jeden dzień przed zawodami. Teraz przyjrzymy się najciekawszym rynkom na skoki narciarskie, oferowanym przez legalnych polskich bukmacherów online

Skoki - najczęściej obstawiane zakłady

Zakłady przedkonkursowe (krótkoterminowe)

W zakładach na skoki narciarskie wyróżniamy dwie kategorie zakładów. Krótkoterminowe i długoterminowe. Krótkoterminowe polegają na tym, że  dostępne są bezpośrednio przed danym konkursem i dotyczą tego jednego, konkretnego turnieju. Zakłady długoterminowe, to takie, które obejmują dłuższy przedział czasowy np. cały sezon bądź, jakiś turniej, który składa się z kilku konkursów np. Turniej Czterech skoczni. Obie kategorie zawierają w sobie szereg ciekawych rynków, które zostaną opisane poniżej. Najpierw przyjrzymy się tym klasycznym – krótkoterminowym. 

Zakład na zwycięstwo skoczka w konkursie

Najpopularniejszy, choć bardzo trudny rynek. Zdecydowanie nie ma tutaj nic szczególnego do tłumaczenia. Obstawiający musi po prostu poprawnie wytypować, spośród zakwalifikowanych zawodników zwycięzcę danych zawodów. Do większości konkursów kwalifikuje się 50 zawodników, więc wytypowanie zwycięzcy konkursu bez dużej wiedzy o tym sporcie jest bardzo trudne. W minionym sezonie odbyło się 27 turniejów Pucharu Świata, w których triumfowało aż 11 zawodników. Najwięcej zwycięstw miał Stefan Kraft – 5. Te statystyki pokazują, że grono potencjalnych zwycięzców jest szerokie i nie łatwo wytypować jednego, murowanego kandydata. Ponadto dochodzi kwestia specyfiki danego konkursu. Jak wiadomo, w skokach narciarskich ogromne znaczenie ma aspekt pogodowy i on także często ma wpływ na końcowy wynik konkursu. Dlatego, aby poprawnie wskazać zwycięzcę, oprócz ogromnej wiedzy o tym sporcie, trzeba mieć także sporo szczęścia. 

Zakład na miejsce skoczka w konkursie

Jedna z ciekawszych opcji obstawiania skoków i na pewno prostsza do wytypowania niż zwycięzcę konkursu. Zadaniem gracza jest wytypowanie odpowiedniego przedziału pozycji, na której uplasuje się skoczek. Proponowane przez bukmacherów przedziały to np. V, 1-3, 1-6, 1-10 itd. W zależności od formy oraz przedziału miejsc ustalane są kursy. Weźmy pod lupę zakład na miejsce końcowe w konkursie w Niżnym Tagile  Markusa Eisenbichlera.

Skoki - przedział pozycji w STS

Niemiec od początku sezonu 2020/2021 jest w bardzo dobrej formie i w większości konkursów plasuje się na najwyższych miejscach. Stąd właśnie niskie kursy na jego miejsca w czołówce. Nawet kurs 2.5 na zwycięstwo, jak na ryzyko zakładu jest dosyć niski. Oczywiscie kursy ustalane są dla zawodników indywidualnie. Dla niektórych możemy typować miejsca wysokie tak jak w przypadku Eisenbichlera, a dla innych miejsca w przedziale np. 20-25. 

Zakłady na pierwszą serię

Typując skoki, gracz nie musi zawsze skupiać się wyłącznie na końcowym wyniku konkursu. Jeśli chce może typować wyniki tylko w jednej serii. Np. czy Kamil Stoch będzie po 1. serii w top 10 lub Kamil Stoch wygra pierwszą serię. Opcji jest sporo i jest to dodatkowa alternatywa w obstawianiu skoków narciarskich. 

Zakłady H2H 

Bardzo ekspercka forma zakładów bukmacherskich na skoki narciarskie, wzbudzająca również największe emocje. Polega na wytypowaniu, który z zawodników będzie wyżej od drugiego na koniec/konkursu, kwalifikacji lub 1.serii. Gracz musi dobrze znać formę zawodników, a także ich preferencje odnośnie skoczni. Bukmacherzy oferują bardzo szeroką gamę różnych “pojedynków” pomiędzy skoczkami, a zawodnicy, którzy ze sobą rywalizują w danym zakładzie, mogą być zestawieni w różnych konfiguracjach. Dla przykładu w ofercie H2H Kamil Stoch może być zestawiony w “pojedynkach” z kilkoma zawodnikami. Dzięki temu gracz sam decyduje, jakie ryzyko chce podjąć. Jeśli chce mieć pewniejszy zakład z niższym kursem, może wybrać opcję Stoch vs Kot, jeśli zaś bardziej ryzykowną z wyższym kursem to Stoch vs Kraft. Konfiguracji jest mnóstwo, a do tego na kuponie można mieć kilka zakładów typu H2H. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli decydujemy się obstawić zakład np. Stoch – Żyła, to nie możemy już wybrać innego zakładu H2H z tymi zawodnikami. Tego rodzaju zakłady nie mają nic wspólnego z systemem KO, który znany jest z Turnieju Czterech Skoczni. Tam pary układane są na podstawie kwalifikacji, natomiast pary rywalizujące ze sobą w zakładach H2H układają sami bukmacherzy. Oto przykład kilku par H2H oferowanych przez bukmachera Totolotek na konkurs w Niżnym Tagile.

Totolotek-zakłady H2H na skoki

Zakłady na konkursy drużynowe

W skokach narciarskich, co jakiś czas rozgrywane są konkursy drużynowe. W sezonie 2020/2021 zaplanowane zostało siedem konkursów drużynowych. Obstawianie ich jest bardzo podobne jak w przypadku konkursów indywidualnych. Możemy grać zarówno H2H, jak i np. kto wyżej? – Polska czy Norwegia. Możemy także typować, jaka drużyna znajdzie się na podium lub który z zawodników będzie miał najlepszą notę indywidualną. W ofercie znajdziemy także zakłady typu over/under np. Czy łączna nota Polaków będzie wynosiła ponad 1000? Konkursy drużynowe są jednak rzadziej obstawiane przez graczy. Tak przedstawiają się dane udostępnione przez bukmachera STS.

Skoki - częstotliwość obstawiania konkursów

Inne zakłady krótkoterminowe

Oprócz opisanych powyżej klasycznych zakładów krótkoterminowych na skoki narciarskie bukmacherzy ofertą także inne, bardziej niekonwencjonalne rynki. Są to z reguły zakłady TAK/NIE lub ILE/ILU. Są to bardzo ciekawe opcje, zwłaszcza dla graczy, którzy na bieżąco śledzą konkursy i potrafią wyciągnąć odpowiednie wnioski. Oto kilka przykładowych zakładów, które znajdziemy w ofertach bukmacherów: 

 • Czy awansuje do konkursu? –  Z reguły z kwalifikacji do konkursu awans uzyskuje 50 skoczków z najlepszym wynikiem. Z uwagi na to, że kwalifikacjach udział bierze z reguły około 65 skoczków, można powiedzieć, że to sito nie jest zbyt gęste. Są jednak zawodnicy, którzy nie gwarantują awansu i to właśnie na nich skupia się ten zakład. Im skoczek częściej uzyskiwał przepustkę do poprzednich konkursów, tym kurs jest oczywiście niższy. Zadaniem obstawiającego jest wytypowanie, czy dany zawodnik uzyska w kwalifikacjach miejsce premiowane awansem do konkursu. 
 • Czy awansuje do drugiej serii? – Oczywiście gracz musi tu wytypować czy dany skoczek awansuje do drugiej serii. Takie zakłady dotyczą głównie zawodników, którzy plasują się najczęściej w konkursach na miejscach 20 – 35. Bukmacherzy ustalają kursy m.in. na podstawie częstotliwości awansów danego skoczka do drugiej serii, czy też formy w ostatnich konkursach. Zakład interesujący dla smakoszy skoków narciarskich, którzy potrafią ocenić dyspozycję zawodników nawet z trzeciej lub czwartej dziesiątki. 
 • Czy pobije rekord skoczni? – W tym zakładzie na opcję “Tak” z reguły są bardzo wysokie kursy, ponieważ rekordy skoczni nie są pobijane często. Jednakże, jeśli gracz dostrzega bardzo wysoką formę danego skoczka i wie, że dana skocznia odpowiada jego stylowi, to warto zaryzykować i pokusić na obstawienie na tę opcję. 
 • Czy zwycięzca 1 serii wygra cały konkurs? – Bardzo prosty zakład. Zadaniem gracza jest wytypowanie, czy skoczek będący liderem po pierwszej serii utrzyma swoje miejsce na koniec konkursu. 
 • Ilu Polaków znajdzie się w pierwszej dziesiątce? – Możliwości ułożenia zakładów typu “Ilu” jest bardzo dużo. Oprócz przykładu “Ilu Polaków znajdzie się w pierwszej dziesiątce”, bukmacherzy oferują również takie rynki, jak “Ilu polaków stanie na podium”, “Ilu polaków awansuje do drugiej serii”? Możliwości jest bardzo dużo i w zależności od formy, konkursu  czy skoczni formy tego rodzaju zakładów ulegają zmianie.

Zakłady długoterminowe

W skokach narciarskich zakłady długoterminowe występują nie tylko na sezon Pucharu Świata. Mam też z nimi do czynienia w przypadku Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air, czy też turniejów najwyższej rangi, jak Mistrzostwa Świata lub Igrzyska Olimpijskie. Oto zakłady długoterminowe, które oferowane są przy okazji takich wydarzeń. 

Zakłady na miejsce w klasyfikacji końcowej danego turnieju

Gracz musi wytypować miejsce, jakie zajmie dany skoczek, czy to w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, czy też np. Turnieju Czterech Skoczni. W takiej ofercie znajdziemy zakłady typu:

 • Miejsce skoczka w Pucharze Świata– Czyli czy np. Kamil Stoch na koniec sezonu w klasyfikacji generalnej będzie zajmował pierwsze miejsce. Gracz typuje z opcji tak/nie. Kursy na ten zakład zawsze są wysokie, ponieważ trwa on bardzo długo, bo aż cały sezon. Oprócz typowania zwycięzcy jest również możliwość obstawiania, że skoczek na koniec w klasyfikacji generalnej będzie na podium, bądź w pierwszej dziesiątce. 
 • Miejsce skoczka w danym turnieju– Zasada jest dokładnie taka sama jak powyżej. Oprócz zwycięzcy możemy także typować podium czy pierwszą dziesiątkę. Tutaj kursy będą nieco mniejsze, ponieważ turniej trwa o wiele krócej niż cały sezon. Sytuacja ma się identycznie w przypadku innych turniejów, takich jak np. Raw Air czy Puchar Świata w lotach. 

Zakłady H2H (Długoterminowe)

Funkcjonują w dokładnie ten sam sposób, co krótkoterminowe zakłady H2H, z tą różnicą, że chodzi, tu o to, który z zawodników będzie wyżej w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu lub danego turnieju, a nie w pojedynczym konkursie. Gracz może obstawiać, czy dany skoczek będzie wyżej od drugiej na koniec Pucharu Świata, Turnieju Czterech skoczni i innych tego rodzaju wydarzeń. Tak samo sytuacja ma się, jeśli chodzi o rywalizację w drużynach. Gracz może typować, która reprezentacja będzie wyżej w klasyfikacji drużynowej na koniec sezonu Pucharu Świata.

Inne długoterminowe zakłady bukmacherskie w skokach narciarskich

 • Który skoczek najwięcej razy stanie na podium pucharu świata? 
 • Reprezentant, jakiego kraju zdobędzie kryształową kulę? 
 • Ile punktów zdobędzie zwycięzca pucharu świata – Typowy zakład over/under. Gracz typuje czy triumfator pucharu świata przebije zaproponowany przez bukmachera próg punktowy, czy też nie. Zwycięzca ostatniego pełnego sezonu Pucharu Świata 2018/2019 – Stefan Kraft zdobył dla przykładu 1659 “oczek”. 

Zakłady live w skokach narciarskich

Ci z bukmacherów, którzy mają najszerszą ofertę na skoki narciarskie, oferują również możliwość obstawiania skoków na żywo. Najczęściej chodzi tu o zakładu typu under/over. Bukmacherzy na bieżąco oferują zakłady np. „Czy Piotr Żyła skoczy 130 metrów”. W takim przypadku rzecz jasna gracz musi wytypować, czy jego zdaniem w tym przypadku należy obstawić over czy under. W zakładach live można obstawiać H2H, które są na bieżąco aktualizowane, głównie po pierwszej serii. Bukmacherzy z zawodników, którzy awansowali do drugiej serii, tworzą ofertę H2H do zakładów live. 

Skoki Narciarskie – gdzie obstawiać

Właściwie każdy legalny polski bukmacher ma w swojej ofercie bardzo podobną ofertę na skoki narciarskie. Jednak na szczególne wyróżnienie zasługują, w tym wypadku ci najwięksi, czyli STS oraz Fortuna, które zajmują również dwa najwyższe miejsca w rankingu legalnych polskich bukmacherów. 

Fortuna

Bukmacher Fortuna jest partnerem PZN i oficjalnym sponsorem Reprezentacji Polski w skokach narciarskich, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że w ofercie Fortuny przy obstawianiu skoków narciarskich gracz znajdzie wszystko, co mu jest mu potrzebne. Znajdziemy tam liczne zakłady długoterminowe, które są dostępne również sporo przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Oczywiście w Fortunie możemy obstawiać wszystkie najważniejsze imprezy w skokach. Oferta wzbogacona jest także o zakładu live. W samej ofercie pozakonkursowej gracz ma do dyspozycji całą paletę zakładów opisanych powyżej od zakładów H2H, na pozycję, czy zwycięstwo do zakładów typu “Czy padnie rekord skoczni” bądź “Który Polak będzie najwyżej w konkursie”. Fortuna oferuje również bardzo ciekawe promocje na start oraz “Happy Hours”. Więcej o ofertach promocyjnych tego bukmachera przeczytasz tutaj. To, jak ważne są skoki narciarskie dla Fortuny i jak wielu graczy zaufało właśnie temu bukmacherowi przy obstawianiu skoków, najlepiej podkreśla wypowiedź prezesa Fortuny Online Zakładów Bukmacherskich – Konrad Komarczuka, który na łamach oficjalnej strony PZN powiedział: 

 –Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów dwuletniej współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w każdym jej wymiarze. Decyzja o kontynuacji sponsoringu była więc dla nas oczywista. Nasi skoczkowie narciarscy od lat zaliczają się do ścisłej światowej czołówki i cały czas dostarczają polskim kibicom mnóstwa powodów do radości. Jesteśmy dumni, że możemy świętować te sukcesy razem i dalej będziemy wspierać Reprezentację Polski w walce o kolejne wygrane. Naszą branżę i skoki narciarskie wiele łączy – jesteśmy tam, gdzie pojawiają się emocje, chcemy ich dostarczać i im towarzyszyć. Wśród klientów Fortuny zakłady na wynik rywalizacji skoczków narciarskich stały się w ostatnich dwóch latach bardzo popularne, a w sezonie zimowym to nawet drugi najchętniej wybierany przez naszych klientów sport.

Słowa prezesa pokazują, że Fortuna traktuje skoki bardzo poważnie, a gracze mogą liczyć na równie szeroką ofertę, jak na inne najpopularniejsze dyscypliny sportowe.

STS

STS podobnie, jak Fortuna ma w swojej ofercie niezwykle szeroką gamę zakładów na skoki narciarskie. Bukmacher ten wyróżnia się także interesującymi możliwościami obstawiania kwalifikacji. Dostępne są liczne zakłady H2H na kwalifikacje, co nie jest regułą u innych bukmacherów. STS oferuje również zakłady długoterminowe oraz te klasyczne przedkonkursowe. W tradycyjnej przedkonkursowej ofercie STS znajdziemy następujące zakłady: 

 • zwycięzca konkursu 
 • zakłady H2H na cały konkurs
 • zwycięzca 1 serii
 • zakłady H2H na 1 serię 
 • handicap punktowy na 1 serię 
 • handicap punktowy na cały konkurs
 • awans do top 30 
 • miejsce w zawodach zawodnika 
 • liczne zakłady specjalne (typu: ile Polaków awansuje do 2 serii)
 • zakłady live

Jak widać, jest w czym wybierać. STS oferuje bardzo dużo różnorodnych konfiguracji par w zakładach H2H, jest także również wiele ciekawych zakładów specjalnych, oferta live jest dynamicznie aktualizowana, a kursy są korzystne. Z tych powodów STS obok Fortuny jest najlepszym bukmacherem do obstawiania skoków narciarskich.

Jak obstawiać skoki narciarskie – 5 porad

Gracz, który zna już zasady skoków narciarskich i odpowiednio zapoznał się także z ofertą bukmacherską na tę dyscyplinę sportu, musi także wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby jego typy były skuteczne. Skoki narciarskie, jak każdy sport ma swoją specyfikę i gracz musi wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę przy obstawianiu danego zakładu. Oto praktycznych porad, które przydadzą ci się, podczas obstawiania skoków. 

 1. Regularnie oglądaj zawody 

Brzmi banalnie, ale w skokach naprawdę nie można sugerować się wyłącznie kursami, ponieważ są one często niemiarodajne. Aby wygrywać zakłady na skoki trzeba mieć dużą wiedzę bieżącą. Gracz musi znać dyspozycję zawodników zwłaszcza w ostatnich konkursach. W skokach często bywa tak, że forma danego zawodnika jest niestabilna i po wygraniu kilku  konkursów z rzędu skacze on zdecydowanie gorzej. Choć kursy i klasyfikacja generalna wskazują coś innego, to tak naprawdę czasem granie tych najpewniejszych opcji może być złudne. Ponadto, oglądając regularnie konkursy gracz poznaje zawodników. W skokach niezwykle istotna jest sfera mentalna. Zdarza się tak, że zawodnik, który prowadzi po pierwszej serii nie wytrzymuje napięcia i kompletnie psuje swoją drugą próbę. Gracz, który pilnuje takich szczegółów może dodatkowo zarobić np. stawiając zakłady na żywo.

 1. Sprawdź prognozę pogody na konkurs

W skokach pogoda odgrywa znacznie większą rolę niż przy okazji innych sportów. Zdarza się, że konkursy są nawet odwoływane przez złe warunki lub odbywa się tylko jedna seria. Bardzo często mówi się o “loteryjnych” konkursach, czyli takich, gdzie pogoda wypacza wynik. Właśnie po, to wprowadzony został współczynnik rekompensaty punktowej za wiatr, ale nadal nie odzwierciedla on w pełni strat bądź korzyści, jakie zawodnicy otrzymują w związku z warunkami atmosferycznymi. W przypadku, gdy prognozy pogody na dany konkurs są niekorzystne, lepiej jest nie obstawiać. Silny wiatr czy opady mogą sprawić, że każdy z zawodników może zaliczyć słabszy skok i nawet te najbezpieczniejsze typy okażą się nietrafne. 

 1. Zwróć uwagę na jakiej skoczni odbywają się zawody

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli gracz ma odpowiednią wiedzę, jest w stanie typować po wyższych kursach. W skokach część zawodników ma konkretne preferencje odnośnie rozmiarów skoczni. Oczywiście ci najlepsi, jak Kamil Stoch czy Stefan Kraft są faworytami bez względu na to, na jakim obiekcie odbywa się konkurs.Są jednak skoczkowie, którzy na większym bądź mniejszym obiekcie mają znacznie większe szanse na dobry wynik. Bardzo dobrym przykładem jest Piotr Żyła. Polak kapitalnie czuje się na skoczniach mamucich, a najlepszym na to dowodem jest fakt, że 33-latek w ostatnich sezonach dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach. Na innych skoczniach Żyła nie odnosił, tak znaczących sukcesów i jak do tej pory nie ma na swoim koncie medalu zdobytego w Pucharze Świata. Żyła jest jednak skoczkiem, który świetnie lata, ale również solidnie radzi sobie na innych skoczniach. W historii skoków nie brakowało również zawodników, którzy nastawieni byli wyłącznie na konkretne obiekty. Słoweniec Robert Kranjec w swojej całej karierze wygrał siedem konkursów, z czego sześć na konkursach mamucich. Oprócz samych rozmiarów skoczni, warto zwrócić uwagę również na wyniki danego skoczka na danym obiekcie w poprzednich latach. Bywa i tak, że zawodnik ma kilka swoich ulubionych obiektów i zawsze dobrze się na nich spisuje.

 1. Unikaj zbyt niskich kursów

W skokach zdecydowanie lepiej nie grać niczego na tzw “podbicie”. Głównie ze względu na czynnik losowy, jakim jest pogoda. Jeśli gracz gra kupon AKO, to rozsądniej jest odpuścić sobie kursy niższe niż 1,40, ponieważ zwyczaje czasem nawet największy pewniak może trafić na fatalne warunki i nie poradzić sobie ze skokiem. Dla przykładu w konkursie w Niżnym Tagile, liderujący po 1 serii Markus Eisenbichler skakał w bardzo trudnych warunkach i spadł z pierwszego miejsca na 28. Granie więc kursów 1,10 czy 1,20 jest zwyczajnie bezsensownym ryzykiem. 

 1. Skorzystaj z porad doświadczonych typerów

Jeśli szukasz inspiracji i solidnych typów, to warto zajrzeć na strony i grupy typerskie. Tam przed każdym konkursem znajdziesz ciekawe typy z dobrymi kursami, które pomogą ci skutecznie obstawiać skoki narciarskie.

Skoki Narciarskie – co trzeba wiedzieć

Zanim przejdziemy do analizy rynków, porad czy też ofert bukmacherów na skoki narciarskie warto wspomnieć parę słów o zasadach w tym sporcie oraz o najważniejszych kwestiach, które muszą być znane graczowi, zanim ten zabierze się za obstawianie skoków.

Czynniki, które tworzą notę końcową

 • punkty za odległość – za osiągnięcie punktu konstrukcyjnego (każda skocznia ma punkt konstrukcyjny położony w innym miejscu, w zależności od rozmiaru skoczni) zawodnik otrzymuje 60 pkt (120 pkt na skoczniach mamucich), za każdy metr więcej dodaje się, a za każdy metr mniej odejmuje punkty, zależnie od rozmiaru skoczni (na K-90 po 2 pkt za metr, na K-120 po 1,8 pkt za metr, a na skoczniach mamucich po 1,2 pkt za każdy metr). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem z dokładnością do 0,5 metra.
 • noty za styl – przyznawane są przez pięciu sędziów, przy czym najwyższej i najniższej z pięciu not nie bierze się pod uwagę, pozostałe są sumowane. Nota od jednego sędziego wynosi od 0 do 20 punktów. Sędziowie, którzy oceniają skok, biorą pod uwagę jego długość, sylwetkę zawodnika w powietrzu oraz lądowanie.
 • bonus – punkty dodatnie lub ujemne, przeliczane ze względu na wiatr lub zmianę platformy startowej. Dzięki bonusowi czynnik pogodowy ma nieco mniejszy wpływ na wynik skoczka, ale oczywiście nie jest w stanie w 100 procentach pokryć różnicy. Jednakże dzięki wprowadzeniu specjalnego przelicznika skoki stały się bardziej wyrównane.  

Te trzy aspekty tworzą notę za skok zawodnika. 30 skoczków z najwyższą notą w pierwszej serii każdego konkursu, uzyskuje awans do drugiej serii, gdzie oddaje kolejny skok. Następnie sumowane są ze sobą noty za oba oddane skoki i tworzy się nota końcowa według, której ustalana jest kolejność w klasyfikacji konkursu.

Rodzaje skoczni

Podczas sezonu konkursy odbywają się na skoczniach różnych rozmiarów. Jest to bardzo ważna kwestia w obstawianiu skoków narciarskich, którą szerzej opiszemy w poradach. Chodzi jednak o to, że w skokach narciarskich różni skoczkowie preferują różne skocznie. Jedni wolą te największe – mamuty, a inni lepiej czują się na normalnych obiektach. Są to detale, które wpływają na wynik końcowy i pozwalają poprawnie wytypować zakład nawet po wyższym kursie. Oto rodzaje skoczni, na których odbywają się oficjalne turnieje

 • Skocznia normalna – Najmniejsza ze skoczni, na których rozgrywane są konkursy m.in. Pucharu Świata. Rozmiar normalnej skoczni wynosi między 85-109 metrów, natomiast punkt konstrukcyjny położony jest między 75, a 99 metrów, w zależności od rozmiaru skoczni. Na tego rodzaju skoczniach odbywają się konkursy, podczas Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata oraz pojedyncze w sezonie Pucharu Świata. W ubiegłym roku było to na skoczniach w Rasnov (Rumunia) oraz w Predazzo (Włochy). 
 • Skocznia duża – Na tego rodzaju obiektach najczęściej rozgrywane są konkursy Pucharu Świata. Rozmiar dużej skoczni może wynosić od 110 do 184 metrów, a punkt konstrukcyjny w zależności od rozmiaru położony jest pomiędzy 100, a 169 metrem. Zawody na tego rodzaju obiektach odbywają się przy okazji rozgrywania wszystkich najważniejszych imprez w skokach narciarskich (oprócz tych związanych wyłącznie z lotami). 
 • Skocznia mamucia – Największa ze wszystkich skoczni narciarskich. Zawody rozgrywane na “Mamutach” są zdecydowanie najefektowniejsze, a odległości osiągane przez zawodników zapierają dech w piersiach. Na ten moment rekordzistą świata jest Stefan Kraft, który w norweskim Vikersund skoczył 253,5 metra! Każdy “Mamut” musi mieć minimum 180 metrów. Punkt K położony musi być natomiast powyżej 170 metra. Na skoczniach mamucich rozgrywane są m.in. Mistrzostwa Świata w Lotach oraz konkursy Pucharu Świata.

Konkursy indywidualne

Najczęściej rozgrywana forma konkursów w skokach. W każdym konkursie indywidualnym zakwalifikowani skoczkowie oddają po jednym skoku w pierwszej serii. Czołowa trzydziestka uzyskuje promocję do rundy finałowej, gdzie każdy ze skoczków oddaje po jeszcze jednym skoku. Łączna nota z obu oddanych prób decyduje o uzyskanym miejscu w klasyfikacji na koniec konkursu. W zależności od rodzaju imprezy punktacja za miejsce w konkursie przyznawana jest inaczej, lecz o tym więcej przy okazji opisania imprez w skokach. 

Konkursy drużynowe

Oprócz konkursów indywidualnych, gdzie każdy skoczek pracuje na swój wynik, w skokach narciarskich odbywają się również konkursy drużynowe. Mają one miejsce kilkukrotnie, podczas sezonu Pucharu Świata, a także podczas największych imprez, takich jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, czy Mistrzostwa Świata w lotach. Oto kilka podstawowych zasad, które trzeba wiedzieć o konkursach drużynowych w skokach narciarskich: 

 • Drużyny składają się z czterech zawodników. 
 • W konkursie odbywają się dwie serie, po cztery skoki. 
 • W każdej rundzie każdy z członków drużyny oddaje jeden skok.
 • Kolejność startu zawodników ustalana jest przed zawodami przez trenera i nie może ulec zmianie, podczas rozgrywania konkursu. 
 • Do drugiej serii konkursu kwalifikuje się 8 najlepszych drużyn z serii pierwszej, chyba że na ósmym miejscu znajduje się ex aequo dwie lub więcej drużyn – wtedy kwalifikuje się więcej drużyn. 
 • Zwycięzcą zawodów zostaje drużyna, która uzyska najwyższą łączną notę punktową za skoki wszystkich jej członków we wszystkich oddanych skokach (dodaje się do siebie łączne noty indywidualne wszystkich skoczków w drużynie).

Skoki – najważniejsze imprezy

W skokach narciarskich odbywa się wiele, różnego rodzaju zawodów. Wszystkie z nich mają swoją specyfikę, częstotliwość rozegrania oraz prestiż. Odpowiednia wiedza o zawodach w skokach narciarskich jest niezbędna do typowania, ponieważ gracz musi mieć odpowiednie rozeznanie w temacie imprez, na które obstawia. Teraz zajmiemy opisem najważniejszych turniejów w skokach narciarskich.

Puchar Świata 

Absolutnie podstawowy cykl w skokach narciarskich. Jest rozgrywany corocznie i wyłania najlepszego skoczka na świecie w danym sezonie. Puchar Świata odbywa się od sezonu 1979/1980. Najbardziej utytułowanymi skoczkami w Pucharze Świata są Adam Małysz oraz Fin – Matti Nykanen, którzy mają na swoim koncie cztery triumfy w tym prestiżowym cyklu. Cykl, w zależności od sezonu składa się z około 30 – 35 turniejów. W Polsce konkursy rozgrywane są w Wiśle i w Zakopanem. Zawody odbywają się na skoczniach normalnych, dużych oraz mamucich.  Konkursy Pucharu Świata dzielą się na dwie kategorie:

 • Konkursy indywidualne – W konkursie indywidualnym w Pucharze Świata udział bierze z reguły 50 skoczków. Przed każdym z konkursów rozgrywane są kwalifikacje, z których wyłania się uczestników konkursu. W turnieju rozgrywane są klasycznie dwie serie. Do serii finałowej przechodzi 30 skoczków z najlepszą notą po pierwszym skoku. Na notę skoczka składają się takie elementy, jak odległość, noty za styl oraz współczynnik wiatru, które szerzej opisywane były powyżej Zawodnicy, którzy znajdą się w czołowej 30 konkursu, otrzymają punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Za zwycięstwo skoczek otrzymuje 100 punktów, za drugie miejsce 80, a za trzecie 60. Najniżej punktowana jest 30 lokata, za którą zawodnik dostaje jedno “oczko”. 
 • Konkursy drużynowe – W pełnym sezonie Pucharu Świata odbywa się z reguły około ośmiu “Drużynówek”. Najbardziej utytułowaną reprezentacją są Austriacy, którzy triumfowali w Pucharze Narodów aż siedemnastokrotnie. Polacy tytuł ten wywalczyli, do tej pory dwukrotnie – w sezonie 2016/2017  oraz 2018/2019.  Aby konkurs drużynowy mógł się odbyć, musi wziąć w nim udział przynajmniej osiem reprezentacji. Każda z drużyn klasycznie wystawić musi po czterech zawodników, którzy oddają po jednym skoku. Najlepsze osiem drużyn uzyskuje awans do drugiej serii, gdzie również każdy ze skoczków oddaje po skoku. Zwycięzcą zawodów zostaje drużyna, która uzyska najwyższą łączną notę punktową za skoki wszystkich jej członków, we wszystkich zakończonych rundach. Podobnie, jak w konkursach indywidualnych za awans do drugiej serii reprezentacje otrzymują punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów. Punkty przyznawane są w następujący sposób: 
 • miejsce 1: 400 punktów 
 • miejsce 2: 350 
 • miejsce 3: 300
 • miejsce 4: 250 
 • miejsce 5: 200 
 • miejsce 6: 150
 • miejsce 7: 100
 • miejsce 8: 50 

W ramach pucharu świata rozgrywane są także dodatkowe imprezy, takie jak: 

 • Turniej Czterech Skoczni –  Bardzo prestiżowy turniej, rozgrywany na przełomie grudnia i stycznia. Obejmuje cztery konkursy skoków (na skoczniach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen). Najwięcej zwycięstw w historii Turnieju Czterech Skoczni ma Fin – Janne Ahonen. Co ciekawe w historii rozgrywania Turnieju, czyli od 1953 roku, tylko trzech zawodników wygrało wszystkie cztery konkursy. Jednym z nich jest Kamil Stoch, który dokonał tego w sezonie 2017/2018. W tych prestiżowych zawodach triumfowali również Adam Małysz oraz Dawid Kubacki. Zwyczajowo w turniejach rozgrywanych w ramach TCS pierwsza seria każdego konkursu przeprowadzana jest w formacie KO. W każdym konkursie startuje 50 zawodników, którzy przeszli kwalifikacje. Ci skoczkowie dobierani są w pary – pierwszy z pięćdziesiątym, drugi z czterdziestym dziewiątym itd. Wyłonione w ten sposób pary rywalizują w pierwszej serii zawodów. Do drugiej serii awans uzyskuje każdy zwycięzca z danej pary oraz pięciu tzw. „szczęśliwych przegranych” czyli pięciu najlepszych zawodników spośród wszystkich przegranych. Druga seria zawodów rozgrywana jest według tradycyjnych zasad Pucharu Świata. Punkty zgromadzone przez zawodników w Turnieju Czterech Skoczni liczą się również do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.  
 • Puchar Świata w lotach narciarskich –  Triumfatorem tego turnieju jest skoczek, który łącznie uzbiera najwięcej punktów na skoczniach mamucich. Najbardziej utytułowanymi “lotnikami” są Gregor Schlierenzauer oraz Peter Prevc.
 • Raw Air –  Zawody odbywają się w drugiej dekadzie marca na skoczniach w Norwegii (Oslo, Lillehammer, Trondheim, Vikersund). Zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach indywidualnych, w kwalifikacjach (zwanych „prologami”) oraz w dwóch zawodach drużynowych. Według założeń do klasyfikacji Raw Air powinno liczyć się 16 skoków. Prawdziwym królem Raw Air jest Kamil Stoch, który ma na swoim koncie najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej, najwięcej razy stawał na podium, odniósł najwięcej zwycięstw w konkursach i prologach, a także zdobył Najwięcej punktów jednej edycji.
 • Willingen Six (do 2020 roku Willingen Five) – Mniej prestiżowy turniej od Raw Air. Zawody odbywają się na skoczni Mühlenkopfschanze w Willingen. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej zostaje zawodnik, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich sześciu (do 2021 pięciu) punktowanych seriach, na które składają się sumy wyników uzyskane z dwóch kwalifikacji (w pierwszych trzech edycjach przeprowadzano tylko jedne kwalifikacje), oraz rezultaty z dwóch konkursów indywidualnych.
 • Planica 7 – Konkursy odbywają się na mamuciej skoczni Letalnica w Planicy. Do klasyfikacji generalnej tego cyklu zaliczają się wyniki, zdobyte przez skoczków, podczas kwalifikacji, dwóch konkursów indywidualnych oraz drużynówek. Zwycięzcą cyklu Planica 7 zostaje zawodnik, który zdobył największą indywidualną notę łączną za te skoki. 
 • Titisee-Neustadt Five – Turniej odbywa się na skoczni Hochfirstschanze w Titisee-Neustadt. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej zostaje skoczek, który uzbiera największą liczbę punktów we wszystkich pięciu punktowanych seriach, na które składają się sumy wyników uzyskane z kwalifikacji, oraz rezultaty z dwóch konkursów indywidualnych. Również jest to pomniejszy turniej, podczas trwania sezonu. 

Igrzyska Olimpijskie 

O prestiżu Igrzysk Olimpijskich nie trzeba nikomu zbyt wiele tłumaczyć. Skoki narciarskie są jedną z najważniejszych dyscyplin na rozgrywanych co cztery lata zimowych igrzyskach. Najbardziej utytułowaną reprezentacją jest Norwegia, która ma na swoim koncie łącznie 35 medali. Polscy skoczkowie zgromadzili dziewięć krążków, z czego cztery z najcenniejszego kruszcu. Najbardziej utytułowanym polskim skoczkiem w historii igrzysk jest Kamil Stoch. 33-latek ma na swoim koncie trzy złote medale (wszystkie w konkursach indywidualnych) oraz jeden brązowy z drużyną. Sam przebieg konkursu na igrzyskach nie różni się niczym, od tego z Pucharu Świata. Przed zawodami odbywają się kwalifikacje, potem z pierwszej serii 30 czołowych zawodników otrzymuje przepustkę do drugiej serii, gdzie wyłania się medalistów. Na olimpiadzie odbywają się dwa konkursy indywidualne (skocznia normalna i skocznia duża) oraz jeden drużynowy na skoczni dużej.  

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym

Skoki narciarskie są częścią odbywających się, co dwa lata Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Najwięcej złotych medali na mistrzostwach ma Adam Małysz (4). Małysz ma także na swoim koncie po jednym srebrnym i brązowym medalu, co czyni go najbardziej utytułowanym skoczkiem w historii Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Jeśli chodzi o dokonania drużynowe, to najwięcej medali mają Austriacy (16, z czego 9 złotych). Polacy w drużynówkach zdobyli łącznie trzy krążki. Na Mistrzostwach odbywają się trzy konkursy. Dwa indywidualne (normalna i duża skocznia) oraz jeden drużynowy na skoczni dużej. Zasady rozgrywania konkursów nie różnią się niczym od pozostałych. Ostatnie Mistrzostwa miały miejsce w 2019 roku. Wtedy na skoczni normalnej triumfował Dawid Kubacki, a tuż za nim uplasował się Kamil Stoch. 

Mistrzostwa Świata w lotach

Impreza, odbywająca się, co dwa lata na skoczni mamuciej. W ramach mistrzostw organizowany jest jeden konkurs indywidualny i jeden drużynowy. Konkursy mistrzostw świata w lotach narciarskich nie są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich i Pucharu Świata w lotach narciarskich. Najbliższe Mistrzostwa Świata w lotach rozpoczną się już 10 grudnia w Planicy. 

Letnie Grand Prix w skokach narciarskich

Skoczkowie narciarscy nie odpoczywają nawet latem, ponieważ wtedy odbywają się konkursy na tzw. igielicie, które są niejako, przygotowaniem do sezonu zimowego. Zasady rozgrywania konkursów są takie same jak w zimowym Pucharze Świata. Cykl najwięcej razy wygrywali Adam Małysz oraz Thomas Morgenstern (po 3 triumfy). Polska legenda skoków ma także na swoim koncie najwięcej zwycięstw w konkursach Letniego Grand Prix, najwięcej miejsc na podium w klasyfikacji generalnej, a także najwięcej w top 3 w pojedynczych konkursach.  Sezon letni  jest o wiele krótszy niż ten zimowy, ponieważ składa się z reguły z około 10-15 konkursów i jest traktowany zdecydowanie bardziej treningowo. 

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close