Robert Prevost nowym papieżem. Sprawdź jak typowali bukmacherzy

Kto następnym papieżem: kursy
fot. Vatican Media/Associated Press/East News

Robert Prevost został nowym, 267. papieżem, wybierając imię Leon XIV. W kontekście przewidywań bukmacherów, ponownie analitycy nie byli nawet blisko, gdyż Prevost, przed ostatecznym wyborem, nie znalazł się na liście największych faworytów. Sprawdź, jak typowali bukmacherzy.

Spis treści

Kto następnym papieżem? Tak widzieli to bukmacherzy

W tematach politycznych, społecznych, a nawet religijnych nie brakuje również analiz statystycznych. Kto zdaniem bukmacherów był w gronie tzw. papabile? Tak prezentowały się kursy na następnego papieża, które dostępne były u bukmachera Fortuna:

Kto następnym papieżem?
Kandydat Kurs
Pietro Parolin Pietro Parolin 2.00
Peter Turkson Peter Turkson 4.00
Pierbattista Pizzaballa Pierbattista Pizzaballa 4.50
Luis Antonio Tatle Luis Antonio Tagle 5.00
Robert Sarah Robert Sarah 9.00
Matteo Zuppi Matteo Zuppi 10.00
Mario Grech Mario Grech 15.00
Peter Erdo Peter Erdo 17.00
Jean-Marc Aveline Marc-Jean Aveline 20.00

Według analityków, największe szanse na przejęcie roli zwierzchnika kościoła miał Pietro Parolin z Włoch. Kurs na wybór tego kardynała wynosił tylko 2.00. Drugi w zestawieniu był Peter Turkson – kurs 4.00. Wysoko stały również notowania Pierbattisty Pizzaballi – kurs 4.50.

W ofercie Fortuny przed rozpoczęciem konklawe dostępny był także zakład na to, jakie imię przyjmie następny papież. Jak prezentowały się kursy?

ImięKurs
Franciszek2.50
Benedykt4.00
Jan Paweł6.00
Leo6.00
Urban10.00
Jan10.00
Mikołaj12.00
Adrian12.00
Aleksander15.00
Kursy z dnia 7.05

Zdaniem analityków, największe szanse mieliśmy na pojawienie się kolejnego Franciszka – kurs 2.50, Benedykta – 4.00 lub Jana Pawła kurs – 6.00. Wszystkie trzy imiona pojawiły się zatem w XXI wieku.

Jak widać wybór imienia Leon był całkiem realny, gdyż kurs wynosił 6.00.

Oferta na papieża była bardzo rozbudowana w Fortunie. Przed startem konklawe mogliśmy także wytypować, ile rund Konklawe będzie potrzebnych do wyboru nowego papieża.

Liczba rund Kurs
2 i mniej 10.00
3-4 3.30
5-6 2.90
7-8 4.00
9-10 6.50
11-14 11.00
15-19 15.00
20 i więcej 20.00

Najbardziej prawdopodobny scenariusz zdaniem analityków to 5-6 rund: kurs 2.90. Przy wyborze ostatniego papieża, czyli Franciszka, odbyły się cztery rundy głosowania. Taka sama liczba głosowań miała miejsce również przy wyborze Benedykta XVI.

Kto następnym papieżem – zakłady specjalne

W Betfan mogliśmy wytypować pochodzenie następnego papieża.

KontynentKurs
Europa1.60
Azja3.75
Afryka4.00
Ameryka Północna15.00
Ameryka Południowa25.00
Australia i Oceania100.00
Kursy z dn. 8.05

Jak widać analitycy nie spodziewali się, że nowy papież będzie pochodzić z Ameryki Północnej, gdyż kurs wynosił aż 15.00.

Następny papież – najważniejsze informacje

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wyboru nowego papieża.

8.05

Zgodnie z przewidywaniami, pierwszy dzień konklawe nie wyłonił nowego papieża. W środowy wieczór z komina wyłonił się czarny dym. Czwartek może jednak wyglądać zupełnie inaczej, gdyż łącznie przeprowadzonych zostanie do 4 głosowań. Pierwsze dwa w godzinach przedpołudniowych/popołudniowych, a dwa w godzinach popołudniowych/wieczornych.

07.05

Już dziś o godzinie 16:30 rozpocznie się konklawe. Pierwszy dym dotyczący wyboru nowego papieża pojawi się już dziś wieczorem. Biorąc jednak pod uwagę, że odbędzie się zaledwie jedno głosowanie, trudno wyobrazić sobie, by jeden kandydat uzyskał na start już 2/3 głosów. Przypomnijmy, że w przypadku wyboru papieża ujrzymy biały dym. Jeżeli nowy papież nie zostanie wybrany, zobaczymy czarny dym.

06.05

Do Watykanu dotarli już wszyscy kardynałowie, którzy wezmą udział w konklawe. O wyborze nowego papieża zadecyduje 133 kardynałów, a czterech z nich pochodzi z Polski. Samo konklawe rozpocznie się w środę o godzinie 16:30.

28.04

W poniedziałek 28 kwietnia poznaliśmy datę konklawe – rozpocznie się 7 maja. Trudno przewidzieć, jak długo potrwa wybór nowego papieża. Na przestrzeni ostatnich lat, konklawe nie trwało dłużej niż 5 dni.

25.04

Stolica Apostolska poinformowała, że złożenie do grobu trumny z ciałem papieża Franciszka będzie miało charakter prywatny. Z kolei od Niedzieli Miłosierdzia, czyli 27 kwietnia i godz. 7:00 świątynia w Bazylice Matki Bożej Większej będzie dostępna również dla wiernych.

23.04

Uroczystość pogrzebowa papieża Franciszka odbędzie się 26 kwietnia (sobota) o godzinie 10:00 naszego czasu na placu Świętego Piotra w Watykanie.

Prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią papieża Franciszka ogłosił najbliższą sobotę dniem żałoby narodowej. Ponadto zwierzchnik naszego kraju weźmie udział w uroczystości pogrzebowej razem z marszałkiem Sejmu – Szymonem Hołownią oraz marszałek Senatu – Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Kto następnym papieżem? Lista kandydatów w papabile

W Europie widoczny jest kryzys wiary katolickiej. Niektóre kościoły stoją praktycznie puste. W ankietach coraz więcej ludzi deklaruje, że choć uważa się za osoby wierzące, to nie są w gronie praktykujących.

Wydaje się, że wybór następnego papieża może mieć fundamentalny wpływ na losy wiary katolickiej na Starym Kontynencie. Kto obecnie jest brany pod uwagę w tzw. papabile, czyli grono uważanych za ewentualnych kandydatów?

Trudno na ten moment wytypować głównego kandydata do przejęcia roli zwierzchnika kościoła rzymskokatolickiej. Być może w końcu po latach przerwy papieżem zostanie Włoch. Tutaj pojawia się nazwisko – Pietro Paroliniego.

Niewykluczone, że kardynałowie zdecydują się powierzyć tę rolę osobie, która jak nikt inny wie przez jakie przeszkody i trudności muszą przechodzić wierni w Afryce. Jednym z kandydatów jest Fridolin Ambongo Besungu, duchowny z Demokratycznej Republiki Konga. Lista duchownych będących obecnie w papabile (stan na kwiecień 2025) wygląda następująco:

  • Luis Antonio Tagle
  • Pietro Parolin
  • Fridolin Ambongo Besungu
  • Peter Turkson
  • Wilem Eijk
  • Kevin Joseph Farrell
  • Odilo Scherer
  • Peter Erdo
  • Pierbattista Pizzaballa
  • Wilton Daniel Gregory
  • Raymond Burke
  • Matteo Zuppi
  • Angelo De Donatis
  • Lauro Tisi

Kto zostanie nowym papieżem? Opinie i typy duchownych

W gronie duchownych i osób związanych z kościołem pojawia się wiele różnych opinii i scenariuszy związanych z wyborem przyszłego papieża.

Większość z nich uważa, że aktualnie nie ma mowy o żadnych faworytach, gdyż wszystko rozstrzygnie się na konklawe. Niektórzy jednak nie boją się wskazywać konkretne nazwiska.

W tym gronie jest m.in. ksiądz Andrzej Kobyliński, który w rozmowie z Onetem jasno wskazał trzy nazwiska.

W grze są dzisiaj trzy nazwiska

Mario Grech, Matteo Zuppi, Luis Antonio Tagle. Gdyby dzisiaj było konklawe, to walka by się rozegrała między tymi trzema kardynałami.

Andrzej Kobyliński ks. prof.

Faktycznie nazwisko Luisa Antonio Tagle przewija się obecnie najczęściej, a duchowny z Filipin aktualnie wskazywany jest przez bukmacherów na faworyta.

Kiedy zostanie wybrany nowy papież?

Wybór nowego papieża to dokładnie zaplanowane wydarzenie. Konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów, na którym zostanie wybrany nowy papież, może odbyć się najwcześniej 15 dni od śmierci Franciszka i nie później niż 20 dni po jego śmierci. Konklawe rozpocznie się 7 maja.

Czy Polak może zostać następnym papieżem?

Wielu wiernych czy obserwatorów z Polski zastanawia się, czy następnym papieżem po Franciszku może być Polak. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że posługa Jan Pawła II była całkiem niedawno i zakończyła się już XXI wieku, szanse na wybór Polaka wydają się maryginalne.

Sugerują to również kursy bukmacherów. W gronie papabile znajduje się arcybiskup Konrad Krajewski. Szansę na to, że zostanie papieżem oceniono jednak na kurs 29.00.

Kto następnym papieżem? Sylwetki kandydatów

Zachęcam do zapoznania się z sylwetkami głównych kandydatów.

Luis Antonio Tatle

Kardynał Luis Antonio Tatle urodził się w 1957 roku w Manili na Filipinach. Wierni doceniają nowoczesne podejście Luisa do świata, gdyż Antonio Tatle stara się docierać do wiernych m.in. za pomocą mediów społecznościowych. Jest autorem wielu książek, rekolekcjonistą. Jeszcze za czasów Jana Pawła II, Luis Antonio Tatle został członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a następnie biskupem diecezji Imus.

Wielu wiernych dostrzega w Luisie cechy, jakie miał Jan Paweł II. Antonio Tatle dobrze jest postrzegany przez młodych ludzi.

Pietro Parolin

Pietro Parolin to włoski arcybiskup urodzony w Schiavon 17 stycznia 1955 roku. W latach 2009-2013 był Nuncjuszem apostolskim w Wenezueli, a od 2013 pełni rolę Sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. W 2014 roku papież Franciszek przyznał mu kreację kardynalską, a cztery lata później zwiększył jego kompetencje do rangi kardynała biskupa.

Robert Sarah

Gwinejski duchowny, który otrzymał sakrę biskupią jako najmłodszy biskup na świecie. W przeszłości pełnił funkcję prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego. Reprezentuje tradycyjne, konserwatywne poglądy kościoła.

Peter Turkson

Duchowny z Ghany o tradycyjnych i konserwatywnych poglądach. Do godności kardynalskiej wniósł go Święty Jan Paweł II. Był uczestnikiem konklawe zarówno w 2005, jak i 2013 roku. Pełnił takie funkcje jak przewodniczący Papeskiej Rady lustitia et Pax czy prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Fridolin Ambongo Besungu

Jeden z głównych kandydatów pochodzących z Afryki. Fridolin Ambongo Besungu urodził się 24 stycznia 1960 roku w Demokratycznej Republice Konga. Święcenia biskupie otrzymał 6 marca 2005 roku, później pełniąc funkcję m.in. zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Kongo. W 2019 roku został kardynałem. W ostatnich latach pełni funkcję jednego z dziewięciu kardynałów doradców papieża Franciszka.