• Porady
  • Co to jest value betting

Co to jest value betting

Każdy gracz, przeglądając serwisy bukmacherskie, chciałby znaleźć najbardziej opłacalne zdarzenie. Poniekąd pod taką definicją funkcjonuje tzw. value bet. Czy faktycznie czasami bukmacherzy się mylą i udostępniają zbyt niskie kursy? I co najważniejsze jak poszukiwać value betów? Czas to sprawdzić!

Spis treści

Jak obliczyć Value Bet?

Valuebet można wytłumaczyć w dosłowny sposób z języka angielskiego. Jest to po prostu opłacalny zakład. Innymi słowy, jest to typ, który charakteryzuje się wyższym kursem, niż powinien. To, czy dany zakład jest value betem da się obliczyć za pomocą prostego wzoru:

Value Bet - wzór

Wybrany typ okazuje się value betem w sytuacji, gdy wyliczona wartość jest większa niż 1. Najtrudniejszym zadaniem jest procentowe wskazanie szansy wystąpienia danego typu. Pomocą służyć powinna wiedza, doświadczenie oraz statystyki. Warto też sprawdzić nasz artykuł z poradami dotyczącymi obstawiania najważniejszych dysycplin. Zapewni wam on niezbędną wiedzę, potrzebną do wygrywania kuponów.

Gdzie najczęściej znajdziesz Value Bet?

Może się wydawać, że bukmacherzy, którzy najczęściej mylnie zawyżają kursy, to ci z nieco mniejszym doświadczeniem na rynku. Nic bardziej mylnego! W naszej opinii Value Bet najczęściej występują one w STS. Od razu też podkreślam, że jeśli znajdziesz Value Bet w STS, to możesz obstawić go bez żadnego ryzyka do 100 zł, dzięki rejestracji z kodem STSVIP.

Przykładem tego może być ostatnia kolejka Serie A sezonu 2022-23. AC Milan podejmował wtedy u siebie Veronę, która jeszcze walczyła o utrzymanie. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że wysoki kurs na gospodarzy podyktowany jest właśnie, tym, że na punktach może bardziej zależeć gościom. O tym, że był to jednak opłacalny zakład świadczyły kiepska forma Verony, niedostępność dwóch napastników na ten mecz oraz historia spotkań obu drużyn. Dodatkowo Milan już od kilku lat ma w zwyczaju wygrywać ostatni mecz sezonu.

Value Milan - Verona

Innym przykładem wystąpienia value betu w STS jest mecz z tegorocznych play-offs w NHL. Pierwszy mecz drugiej rundy pomiędzy Caroliną Hurricanes a New Jersey Devils mógł szybko zwrócić na siebie uwagę poprzez zaproponowane kursy. Tym razem zaprezentujemy je wraz z wyliczeniem value betu według wzoru.

Hokej - Value Bet

Procentowe szanse wyliczone zostały na podstawie tego, że Carolina to po prostu mocniejszy i bardziej doświadczony zespół, ale nie tylko. Gospodarze mieli też 4 dni odpoczynku, gdy goście z New Jersey tylko 1. Taka różnica w play-offach często bywa decydująca. Ostatecznie mecz zakończył się pewnym zwycięstwem Hurricanes 5-1. Jak widać w STS-ie mogą wystąpić value bety w przypadku różnych dyscyplin.

Value Betting – czy się opłaca?

Obstawianie na podstawie zasad value betting brzmi zachęcająco. Jest to jednak opłacalne głównie dla bardziej doświadczonych typerów. Żeby ten sposób obstawiania przynosił efekty trzeba stać się wręcz analitykiem. Przed dodaniem kolejnego zdarzenia do kuponu należy nie tylko podstawić dane do wzoru. Wcześniej konieczne jest wyliczenie procentowe szans dla każdej opcji. To zaś wymaga sięgnięcia do statystyk i wszelkich dostępnych informacji. 

Szybko zatem okazuje się, że value betting może zniechęcić graczy, którzy chcą typować tylko okazjonalnie nie poświęcając na to zbyt wiele czasu. Tym bardziej że nieraz konieczne jest sprawdzenie kursów u wielu bukmacherów.

Value betting nie sprawdzi się w przypadku niskich stawek. Dla zakładów SOLO potencjalna wygrana może być w dalszym ciągu stosunkowo niska. Dodanie value betu do kuponu AKO obniży szanse na jego powodzenie.

W naszej opinii value betting nie jest dla każdego. Polecamy go tylko dla w przypadku gdy:

  • Jesteś ekspertem w danej dyscyplinie lub rozgrywkach
  • Możesz poświęcić dużo czasu na analizę
  • Chcesz grać za wysokie stawki
  • Masz lub możesz założyć konto u wielu bukmacherów

Value bet – przykłady

Weźmy jako przykład pierwszy mecz półfinałowy Ligi Mistrzów 2022-23 pomiędzy AC Milanem a Interem Mediolan. Kursy na to starcie w LVBET przedstawiały się dość wyrównanie. 

Value - Milan - Inter

Teraz spróbujmy wyliczyć, czy któryś typ spośród 1, X lub 2 jest value betem.

Value Bet AC Milan - Inter

Według powyższego przykładu można stwierdzić, że kurs na wygraną Interu to value bet, ponieważ wyliczona wartość jest wyższa niż 1. Oznacza to, że warto dodać to zdarzenie do swojego kuponu. W LVBET często możecie znaleźć Value Bety, ponieważ jest to bukmacher z jednymi z najwyższych kursów na rynku.

Innym przykładem spotkania, w którym poszukamy value betów będzie starcie w eliminacjach do EURO 2024 pomiędzy Islandią a Portugalią.

Value - Islandia - Portugala

Kursy w Superbet oczywiście jednoznacznie wskazują faworyta. To jednak nie oznacza, że value betting jest niemożliwy.

Islandia - Portugalia - Value Bet

Jak widzimy powyższe kursy w przypadku typów na wygrane drużyn są bardzo zbliżone do wartości 1. Oznacza to, że bukmacher podobnie przeanalizował ten pojedynek jak my. Nie jest to dla nas jednak żadne pocieszenie, ponieważ nie możemy skorzystać z value betu.

Value bet – jak znaleźć?

Czy jest jakiś sposób na znajdowanie value betów? W tym celu warto skupić się na swojej ulubionej dyscyplinie sportowej. Dzięki temu łatwiej jest bazować na fachowej wiedzy, która przyda się do rzetelnego wyliczenia prawdopodobieństwa. W innym przypadku mogłoby to być nieskuteczne lub nawet nierealne.

Bazując na wcześniejszym przykładzie w postaci meczu Milanu z Interem wskazywaliśmy aż 50% szans na wygraną tych drugich na podstawie co najmniej kilku powodów:

  • kontuzja Rafaela Leao jako najlepszego zawodnika Milanu
  • dobra forma Interu – 5 zwycięstw z rzędu
  • korzystny bilans trenera Simone Inzaghiego w meczach pucharowych
  • nierówna dyspozycja Milanu
  • dwa ostatnie starcia Interu z Milanem pewnie wygrane przez tych pierwszych

W podobny, analityczny sposób warto podejść do każdego typu, który ma potencjał, by być value betem.

Value bet – czy jest pewny?

W tej sytuacji może rodzić się pytanie, czy value bet to tzw. pewniak? Otóż nie. Nigdy nie opłaca się podchodzić do obstawiania z myślą o tym, że któryś mecz to pewniak. Value betting ma na celu jedynie pomóc w wyszukiwaniu błędów w określaniu kursów przez bukmacherów. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że czasami bukmacher może sugerować się informacjami, do których my sami nie mamy dostępu. Szczególnie jeśli wskazana dyscyplina nie jest naszym „konikiem”.

Value betting – porady

Value betting polega na wyszukiwaniu, wyliczaniu i obstawianiu zdarzeń, których kurs jest wyższy niż powinien. Oznacza to, że aby cieszyć się dużą efektywnością, trzeba skutecznie przejść przez każdy z tych etapów. W tym celu przedstawiamy porady dotyczące value bettingu, które mogą okazać bardzo przydatne.

Wyszukuj Value bet u różnych bukmacherów

Posiadanie konta u wielu bukmacherów to warunek konieczny dla każdego, kto chce obstawiać value bety. W trakcie ich wyszukiwania kluczowe będzie sprawdzenie oferty w jak największej ilości serwisów. Może to wydawać się co prawda czasochłonne, ale cała metoda, którą jest value betting jest skierowana raczej do bardziej cierpliwych graczy.

Poboczną zaletą jest możliwość skorzystania z bonusów powitalnych u bukmacherów. Te mogą szczególnie przydać się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z „wartościowymi typami”. Np. dzięki dodatkowym środkom z bonusów można sprawdzić, czy ta metoda jest odpowiednia dla nas bez ryzykowania własnych środków.

Obstawiaj tylko sporty, którymi się interesujesz

Aby odpowiednio ocenić szanse na powodzenie typu, musisz dobrze znać się na danym sporcie. Możliwe, że należytą skuteczność uzyskasz obstawiając wręcz tylko kilka lig lub rozgrywek. Przykładowo znawcy piłkarskiej Premier League mogą nie mieć tak dużej wiedzy o Serie A.

Pamiętaj, że value betting jest możliwy także w niszowych dyscyplinach. Jeżeli interesujesz się np. tenisem stołowym lub snookerem to również istnieje szansa, że prędzej czy później znajdziesz kurs, który został błędnie oszacowany przez bukmachera.

Sprawdzaj nie tylko podstawowe rynki

Value bety to nie tylko rynki dotyczące zwycięzcy meczu. Często mogą być one schowane wgłąb oferty. Dodatkowo value betem może być też kurs na zdarzenie dwudrogowe. Oczywiście wtedy także prawdopodobieństwo wyliczamy bazując na 100% dzieląc je na dwie opcje. 

Jeśli zaś chcemy wyliczyć czy value betem jest rynek, w którym dostępna jest tylko jedna opcja jak poniżej postępujemy tak samo, jak dla zakładu dwudrogowego.

Value - Lewandowski

Dokonuj szczegółowej analizy

Do obliczenia procentowych szans nie wystarczy intuicja. Warto sięgnąć do statystyk oraz informacji, które są dostępne. Po pierwsze konieczne będzie przeanalizowanie formy drużyn lub zawodników. Istotne są również ich starcia w przeszłości. Jeżeli kluczowi zawodnicy nie mogą wystąpić w jednej z drużyn to także ma to ogromne znaczenie. 

Przydatne mogą okazać się też wszelkie informacje, które da się znaleźć w serwisach informacyjnych oraz w social mediach. Docierające do nas newsy opłaca się weryfikować. Nie wszystkie źródła są rzetelne. 

Czasem trzeba reagować naprawdę błyskawicznie jak w przypadku meczu Empoli – Juventus. Na około godzinę przed nim podano do informacji, że Juve będzie mieć odjęte 10 punktów. Piłkarze zagrali tak, jakby podcięto im skrzydła. Trudno im się dziwić. Był to moment, gdy kursy na Empoli lub remis wyglądały naprawdę atrakcyjnie. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 4-1 dla niżej notowanego zespołu.

Empoli – Juventus (36 kolejka Seria A sezonu 2022-23)

EmpoliRemisJuventus
4.943.751.78
Empoli – Juventus (kursy w STS

Value Bet – najważniejsze pytania

Value betów warto poszukiwać w ofertach wszystkich bukmacherów. Według nas jednak często występują one w STS-ie.

Do skutecznego wyliczania value betów będzie potrzebna fachowa wiedza o danym meczu. W tym celu trzeba sięgnąć do statystyk i wszelkich informacji o zdarzeniu.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close