• typy
  • Wybory prezydenckie 2020 – kursy

Wybory prezydenckie 2020 – kursy

event background

Wybory prezydenckie – codzienne aktualizacje

12 lipca 2020 roku Polacy pójdą do urn, by w II turze wyborów wybrać Prezydenta RP na kolejną kadencję. Chociaż przez pewien czas wydawało się, że nikt nie będzie w stanie zagrozić aktualnie urzędującemu Andrzejowi Dudzie, najnowsze sondaże wyborcze wskazują na to, że na ostatniej prostej czekać nas może jeszcze niezwykle zażarta walka pomiędzy kandydatami PiS i KO-PO. Do dnia wyborów będziemy Was na bieżąco informować na temat najciekawszych wydarzeń kampanii oraz wahań kursów u legalnych bukmacherów online.

Spis treści

10 lipca 2020

Do dnia wyborów pozostały już tylko dwa dni i nadchodzi pora ciszy wyborczej. Chciałoby się jakoś podsumować tę kampanię, ale bez wątpienia nie należała ona do najbardziej merytorycznych. Dlatego też zamiast wskazywać własnego faworyta, sprawdziliśmy jak głosować w tych wyborach będą polscy fani sportu. Tego typu badanie przygotował Zespół Agencji Analityki Sportowej Sport Analytics. Według ankiety tej agencji, na większe poparcie ze strony kibiców w tych wyborach liczyć może Andrzej Duda, którego wskazało 45,9% procent pytanych, podczas gdy Rafała Trzaskowskiego – 35,3%. Chęć wzięcia udziału w wyborach wyraziło aż 86% badanych, co bardzo dobrze świadczy o polskich fanach sportu. Jeśli chodzi o rozkład głosów w oparciu o popularne w naszym kraju dyscypliny sportowe, Andrzej Duda największą sympatią cieszy się wśród fanów skoków narciarskich i sportów walki, z poparciem na poziomie przekraczającym 50%. Najmniejsze dysproporcje dotyczą siatkówki – w tym wypadku urzędujący Prezydent RP może liczyć na 40% głosów, a Rafał Trzaskowski na 36,7%. Z kolei wśród fanów najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce, czyli piłki nożnej, kandydat PiS uzyskał poparcie na poziomie 45,9% przy 35,2% głosów dla jego rywala.

Warto jednak odnotować, że polityk KO-PO może liczyć na znaczne poparcie ze strony kobiet, wśród których uzyskał ponad 11% przewagę. Co ciekawe, Andrzej Duda w pierwszej turze był dopiero czwartym wyborem kibiców sportowych z wynikiem zaledwie 8%, przy 20% prezydenta Warszawy. W tamtym badaniu najlepiej wypadł Krzysztof Bosak z poparciem na poziomie 46,7%.

Pozostało nam jeszcze sprawdzić kursy u legalnych polskich bukmacherów na kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą. Faworytem buków pozostał Andrzej Duda z kursami na maksymalnym poziomie 1,60 w Betclicu. Najwyższy kurs na wygraną Rafała Trzaskowskiego oferuje z kolei Totolotek – 3,05. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że fani sportu optują zdecydowanie za wygraną kandydata PiS, może się okazać, że kursy niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywiste proporcje wśród całego ogółu polskich wyborców.

Niezależnie od tego kto okaże się zwycięzcą, zespół Legalnych Bukmacherów zachęca wszystkich fanów sportu (i nie tylko), do wzięcia udziału w tych wyborach i oddania głosu w zgodzie ze swoim sumieniem. Życzymy więc wszystkim naszym czytelnikom (i sobie samym) ładnej pogody w niedzielę wyborczą i wskazania kandydata, który okaże się godny naszych głosów.

9 lipca

Już tylko jeden dzień dzieli nas od rozpoczęcia ciszy wyborczej. Sprzyjające poszczególnym kandydatom media wspierają swoich faworytów pozytywnymi reportażami i komentarzami, prowadząc jednocześnie antykampanię wobec ich rywali, często nieco koloryzując fakty dla uczynienia własnej narracji bardziej sensacyjną. Andrzej Duda w dalszym ciągu jest pod ostrzałem za ułaskawienie pedofila i negatywny stosunek do szczepień, a Rafałowi Trzaskowskiemu wytykane są problemy z oczyszczalnią “Czajka” i nadużywanie narkotyków przez kierowców autobusów stołecznej komunikacji miejskiej. Tymczasem, sondaże prezydenckie wskazują na coraz mniejsze różnice pomiędzy obydwoma kandydatami. Według ostatnich badań IBRiS i Social Changes, kandydat PiS-u ma około 1% przewagi nad kandydatem KO-PO. Z kolei sondaż Kantar/CAPI wskazuje na wygraną kandydata KO-PO w tym samym stosunku. W obydwu badaniach liczna grupa ankietowanych określiła się jako niezdecydowana i to właśnie od nich zależeć będzie kto zostanie kolejnych Prezydentem RP. Tymczasem, niektórzy bukmacherzy podnieśli kursy na wygraną Andrzeja Dudy i wynoszą one obecnie maksymalnie 1,55 w Totolotku, forBET i Betclicu. Najwyższe kursy na wygraną Rafała Trzaskowskiego uzyskamy z kolei u bukmacherów Betclic, TOTALbet i LVBET – 2,65.

II tura Duda
II tura Trzaskowski

8 lipca

Nie milkną echa dwóch osobnych debat prezydenckich, które odbyły się w Końskich i Lesznie. Największą burzę w mediach wywołała wypowiedź Andrzeja Dudy, który wyraził swój sprzeciw przeciwko obowiązkowym szczepieniom na koronawirusa. Wypowiedź ta miała być najprawdopodobniej ukłonem w kierunku antyszczepionkowców, których nie brakuje wśród wyborców sympatyzujących z Konfederacją i Krzysztofem Bosakiem. Niewykluczone, że obecny Prezydent RP zyskał w ten sposób ich przychylność, jednak jednocześnie mógł zniechęcić do siebie nieco bardziej umiarkowany elektorat, dla którego kwestia koronawirusa i szczepień jest jednym z fundamentów zdrowego społeczeństwa. Kandydat PiS próbował co prawda sprostować swoją wypowiedź na Twitterze, twierdząc, że nie miał na myśli szczepień na choroby zakaźne, a na grypę oraz na Covid-19, jednak nie uniknął w ten sposób ostrej krytyki ze strony m. in. środowiska medycznego. Uwadze opinii publicznej nie umknęła również sytuacja z zasłabnięciem dziennikarki w Lesznie i reakcji Rafała Trzaskowskiego, który podał jej wodę. Najprawdopodobniej ten ruch również nie zostanie odczytany do końca pozytywnie – Prezydent Warszawy już wcześniej znany był z różnego rodzaju “ustawek”, takich jak montaż szyby w drzwiach na taśmę klejącą, czy mycie szyb gąbką do naczyń w galowym stroju, dlatego też wyborcy najpewniej podejdą do całej sytuacji z lekkim przymrużeniem oka. Niemniej, mimo iż ich solowe debaty niekoniecznie okazały się sukcesem, obydwaj politycy wypadli znakomicie w ostatnim rankingu zaufania opublikowanego przez IBRiS na zlecenie portalu Onet.pl. Andrzej Duda znalazł się w nim pierwszym miejscu z zaufaniem na poziomie 50%, a Rafał Trzaskowski był trzeci wynikiem 43,6%. Różnica w poziomie zaufania jest jednak na tyle duża, że nie wróży dobrze kandydatowi KO-PO. Podobnego zdania są bukmacherzy, którzy w dalszym ciągu faworyzują kandydata PiS, jednak kursy na wygraną poszczególnych kandydatów nie zmieniły się w porównaniu do dnia wczorajszego.

7 lipca

Wczorajszy dzień przejdzie do historii polskiej polityki. Dwóch kandydatów na prezydenta wzięło udział osobno w dwóch różnych debatach prezydenckich, “rywalizując” z pustym krzesłem przeznaczonym dla swojego kontrkandydata. Poziom absurdów w tej kampanii sięgnął więc szczytu, a najbardziej cierpimy na tym my – wyborcy – w dalszym ciągu nie mogąc ocenić, który z kandydatów wypadnie lepiej w bezpośrednim starciu. Co do samych debat, to wzbudziły one spore kontrowersje, gdyż w obydwu przypadkach najprawdopodobniej dochodziło do tzw. “ustawek”, a osoby pytające miały za zadanie zadawać możliwie jak najmniej kłopotliwe dla “swoich” kandydatów pytania. Kto wypadł lepiej? Po raz kolejny trudno jest powiedzieć – z jednej strony Andrzejowi Dudzie zarzuca się to, że czytał odpowiedzi z promptera, a z drugiej, krytycy Rafałowi Trzaskowskiemu wytykają mu, że jego odpowiedzi oparte były niemal wyłącznie na krytyce PiS-u, bez przedstawiania własnych pomysłów na prezydenturę. Tymczasem faworytem buków pozostaje Andrzej Duda, a najlepszą ofertę na jego zwycięstwo uzyskamy w Fortunie (1,52). Kursy na wygraną obecnie urzędującego Prezydenta więc rosną. Fortuna podniosła również kursy na wygraną Rafała Trzaskowskiego i wynoszą one obecnie u niego 2,77.

6 lipca

Do dnia wyborów coraz bliżej, a wyborcy w dalszym ciągu nie mogą doczekać się bezpośredniego spotkania obydwu kandydatów w debacie prezydenckiej. Problemem wydaje się podzielenie obozów politycznych i medialnych, które od lat nie potrafią dojść do porozumienia. Tymczasem w sondażach wyborczych coraz mniejsza grupa ankietowanych określa się jako niezdecydowani – w ostatnim badaniu IBRiS było to zaledwie 5,8%. W tym samym sondażu na urzędującego Prezydenta głos oddałoby 47,5%, a na Rafała Trzaskowskiego 46,8%. Różnice pomiędzy obydwoma kandydatami mieszczą się więc w granicach błędu statystycznego. Mimo to, bukmacherzy w dalszym ciągu faworyzują Andrzeja Dudę – 1,50 w forBET, Totolotku i STS. Najwyższy kurs na wygraną kandydata KO-PO uzyskamy z kolei w LVBET – 2,75. Warto jednak odnotować, że kursy na wygraną Andrzeja Dudy u najpopularniejszych bukmacherów w Polsce (STS, Fortuna) w ciągu ostatniej doby wyraźnie wzrosły.

5 lipca

Na tydzień przed wyborczą niedzielą kandydaci kontynuują swoje podróże po kraju i organizują spotkania z wyborcami, podczas których nie brakuje mniejszych i większych incydentów oraz uszczypliwości ze strony ich przeciwników. Jednocześnie, obydwaj kandydaci raczej stronią od konkretów, czyniąc tę kampanię jedną z najmniej barwnych od czasów pierwszych wolnych wyborów. Co więcej, sprawa ewentualnej debaty najwyraźniej po raz kolejny upadł, po tym jak Rafał Trzaskowski poinformował dziś rano, że nie wybiera się do Końskich, jednocześnie zapraszając Andrzeja Dudę do debaty, która miałaby odbyć się w Lesznie. Ma to również przełożenie na kursy na zakłady na frekwencję u legalnych bukmacherów online – na chwilę obecną kurs na to, że ponad 65,5% wyborców pójdzie do urn wynosi 2,73 w Fortunie. Ten sam zakład na poniżej jest wyceniany na 1,52 w STS. Jeśli chodzi o kursy na wygraną poszczególnych kandydatów, to uległy one kolejnej korekcie – forBET podniósł ofertę na wygraną Andrzeja Dudy do 1,50 (tyle samo co w Totolotku), a najwyższy kurs na wygraną Rafała Trzaskowskiego spadł do poziomu 2,75 w STS.

4 lipca

Już tylko 8 dni dzieli nas od głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Ostatnio informowaliśmy o odmówieniu przez Andrzeja Dudę udziału w debacie zaplanowanej przez czołowe polskie serwisy informacyjne. Sondaż przeprowadzony przez Kantar na zlecenie TVN-u jasno wskazuje, że wyborcy krytykują postawę obecnego prezydenta – 57% respondentów oceniła jego decyzję negatywnie, 29% pozytywnie, a 14% na ma na ten temat wyrobionej opinii. Wydaje się, że decyzja głowy państwa mogła mieć wpływ na ostatnie sondaże, w których Rafał Trzaskowski niweluje do niego straty. Według badania firmy Indicator z przełomu czerwca i lipca, kandydat PiS może liczyć na 50,7% głosów, a kandydat PO na 49,3% poparcia. Kandydat PO wygrywa z kolei w ostatnim sondażu przeprowadzonym przez Kantar Public, uzyskując w nim 47%, przy 46% wskazań na urzędującego Prezydenta RP. Bukmacherzy z kolei obniżają kursy na wygraną obecnego prezydenta. Co prawda Totolotek i forBET utrzymał kurs na jego wygraną na poziomie 1,50, jednak już przykładowo bukmacher Fortuna obniżył go do poziomu 1,38. Z kolei wygraną Rafała Trzaskowskiego najbardziej opłaca się obecnie obstawiać w STS i LVBET po kursie 2,75.

3 lipca

Walka o poparcie polskich wyborców trwa w najlepsze. Wczorajszy dzień mógł nieco osłabić pozycję Andrzeja Dudy, który odmówił udziału w debacie TVN-u, Onetu i WP. Cały czas wałkowana jest również sprawa podpisania ułaskawienia pedofila, która chociaż została już co najmniej kilkukrotnie sprostowana, może odbyć się negatywnie na poparciu dla urzędującego prezydenta. Tymczasem, najnowsze sondaże pokazują, że walka o fotel prezydencki jest w dalszym ciągu niezwykle zacięta. W badaniu przeprowadzonym przez IBRiS 49,0% ankietowanych odpowiedziała, że zagłosuje na Andrzeja Dudę, 46,40% zadeklarowało, że odda swój głos na Rafała Trzaskowskiego, a 4,60% pytanych określiło się jak niezdecydowani. Do zakończenia kampanii pozostało jeszcze 9 dni, więc wiele może się zmienić. Kluczowa dla jej losów może okazać się planowana na poniedziałek debata, która ma odbyć się w miejscowości Końskie w województwie świętokrzyskim. Inicjatorem debaty jest TVP, więc można spodziewać się, że pytania będą dość tendencyjne, chociaż władze telewizji zapowiadają, że jej format ma być oparty głównie o interakcje z internautami oraz publicznością w studio. Do tego wydarzenia zostało jeszcze trochę czasu, więc warto sprawdzić kogo typują legalni bukmacherzy. Kursy na wygraną Andrzeja Dudy nie uległy od wczoraj zmianie – najlepszą ofertę na jego wygraną uzyskamy u bukmacherów Betclic i Totolotek (1,50). Z kolei kursy na wygraną Rafała Trzaskowskiego uległy lekkiej korekcie i wynoszą obecnie 2,75 w STS, forBET i LVBET.

2 lipca

Ostatnia doba była niejako preludium do tego co czeka nas w najbliższych dniach. Wchodzimy w etap “brudnej kampanii”, czyli poszukiwania jak najgorszych sensacji i haków na rywala, by jak najmocniej go osłabić. Niewątpliwie brutalnym ciosem skierowanym w wizerunek Andrzeja Dudy było ujawnienie, że ułaskawił osobę skazaną za molestowanie nieletnich członków swojej rodziny. Sensacja, która obiegła media nie zawierała jednak kluczowej informacji – ułaskawienie nie dotyczyło skrócenia wyroku, a jedynie zniesienia decyzji o zakazie zbliżania się do ofiar, o co wnioskowały same pokrzywdzone i już pełnoletnie osoby. Z kolei Rafał Trzaskowski cały czas przyjmuje ciosy ze strony mediów publicznych, które linczują go głównie za pośrednictwem uważanych za rządowe narzędzie propagandy “Wiadomości”. W ostatnich dniach zarzucano mu przede wszystkim nieudolność w zarządzaniu Warszawą, koncentrując się na ostatnim zalaniu stolicy oraz kolejnej awarii słynnej już “Czajki”. Wydaje się, że to jednak dopiero początek publicznego prania brudów i że czeka nas wyjątkowo brutalna wymiana argumentów w sprzyjających obydwu politykom mediach. W międzyczasie prywatne koncerny medialne zrzeszające TVN, TVN 24, WP i Onet podjęły decyzję o odwołaniu planowanej debaty. Powodem była odmowa udziału przez aktualnie urzędującego Prezydenta, który optuje za organizacją wspólnej debaty przez największe stacje telewizyjne. Opozycja już zdążyła zarzucić Andrzejowi Dudzie strach przed tym, że może usłyszeć niewygodne dla siebie pytania, których unikano w dotychczasowych debatach organizowanych przez przychylne mu media państwowe. Swoje trzy grosze na temat wyborów dorzucił znany z kontrowersyjnych wypowiedzi prezes PZPN, Zbigniew Boniek, który w niezbyt przychylny sposób skomentował na Twitterze elektorat Andrzeja Dudy, twierdząc, że prezydent może zostać “wybrany głosami ludźmi środowiska wiejskiego, głosami emerytów i ludzi z podstawowym wykształceniem”, uznając to za “trochę dziwne w tak pięknym i rozwijającym się kraju jak nasza Polska” czym naraził się licznej grupie internautów. Jak wczorajsze wydarzenia wpłynęły na kursy? Bukmacherzy coraz większe szanse dają kandydatowi PiS, co widać po spadkach kursów na jego wygraną w forBET i STS. Obecnie najlepszy kurs na kandydata PiS oferują Totolotek i Betclic – 1,50. Wygraną Rafała Trzaskowskiego z kolei najbardziej opłaca się obstawiać w STS po kursie 2,85.

1 lipca 2020

Kolejny dzień kampanii za nami. Kandydaci teraz i w najbliższym czasie będą skupiać się na mobilizowaniu do głosowania możliwie jak największej liczby swoich wyborców, a także przekonanie do siebie elektoratu kontrkandydatów z I tury. Warto odnotować, że podczas I tury wyborów prezydenckich 2020 zanotowano jedną z najwyższych frekwencji w historii wolnej Polski – 64,51%. Niewykluczone, że w II turze wynik ten zostanie poprawiony, jednak z drugiej strony, część wyborców może już nie znaleźć motywacji, by pójść do urn po odpadnięciu swojego kandydata. Kursy na zakłady na frekwencję znajdziemy u legalnych polskich bukmacherów online. Przykładowo, rynek under/over na 65,5% wyceniany jest na 1,50 w przypadku zakładu na mniej (Fortuna) i 2,55 na więcej (forBET). Z kolei kursy na frekwencję 64,5% wynoszą 1,55 na mniej (forBET) i 2,33 na więcej (STS).

30 czerwca

Ostatnia doba była trudna dla obydwu kandydatów. Będące bastionem PiS-u Podkarpacie oraz Warszawę, w której Rafał Trzaskowski nadal piastuje urząd prezydenta nawiedziły potężne opady deszczu skutkujące powodzią. Nie umknęło to uwadze przeciwników każdego z nich – w mediach społecznościowych co rusz pojawiają się nowe wpisy krytykujące nieudolność władz zarówno państwowych, jak i stołecznych. W obliczu klęski żywiołowej i toczącej się cały czas kampanii, kandydaci stanęli przed niemałym dylematem. Dzisiejszy dzień może więc być dla każdego z nich niezwykle istotny pod względem PR-owym w kluczowych dla nich rejonach. Tymczasem, zarówno Andrzej Duda jak i Rafał Trzaskowski ubiegają się o poparcie swoich kontrkandydatów z I tury. Szymon Hołownia zdążył już zapowiedzieć, że na pewno nie poprze w II turze obecnego Prezydenta RP. Poparcia obydwu uczestnikom drugiej tury odmówił Krzysztof Bosak, który otwarcie krytykował ich obozy polityczne, jednak większość jego wyborców najpewniej wesprze bliższego im ideowo kandydata PiS. Z kolei Rafał Trzaskowski już teraz może liczyć na głosy przedstawicieli polskiej lewicy, w tym Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Roberta Biedronia. W dalszym ciągu swojego poparcia nie zadeklarowali ludowcy, którzy liżą rany po sromotnej klęsce ich kandydata. Sam Władysław Kosiniak-Kamysz, póki co unika mediów, jednak raczej pewne jest, że nie udzieli poparcia kandydatowi PiS-u, z którym PSL w ostatnich latach toczył zażartą walkę o głosy na polskiej wsi. Jasne jest więc, że w II turze może się jeszcze sporo wydarzyć, biorąc pod uwagę fakt, że Andrzej Duda nie może raczej liczyć na istotne poparcie ze strony elektoratu opozycyjnego. Przeciwnego zdania są jednak bukmacherzy, którzy widzą w nim dość zdecydowanego faworyta – najwyższe kursy na wygraną Andrzeja Dudy oferują obecnie forBET i Betclic – 1,50. Warto odnotować, że jeszcze wczoraj forBET i STS wystawili na ten rynek kursy na poziomie 1,60.

29 czerwca

Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Obyło się w niej bez większych niespodzianek, a jej zwycięzcą został Andrzej Duda, który po zliczeniu głosów z 99,78% obwodów uzyskał 43,67%. Jego rywalem w II turze wyborów będzie Rafał Trzaskowski – zdobywca 30,34% głosów. Za dwoma zwycięzcami uplasowali się kolejno Szymon Hołownia (13,85%), Krzysztof Bosak (6,75%), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,37%) oraz Robert Biedroń (2,21%). Zaskakujący jest przede wszystkim dramatycznie słaby wynik kandydata PSL, który w pewnym momencie znajdował się na drugim miejscu w sondażach. Bardzo słabo wypadł również Robert Biedroń. Świetny wynik uzyskał za to Szymon Hołownia, który już zapowiedział, że planuje działać dalej w polityce. Bardzo przyzwoicie wypadł również Krzysztof Bosak, którego elektorat może zaważyć o losach drugiej tury. Teraz czekają nas dwa intensywne tygodnie, podczas których kandydaci PO i PiS będą mieli czas, by przekonać do siebie wyborców. Póki co, w wyścigu o fotel prezydencki bukmacherzy wyraźnie większe szanse dają obecnie urzędującemu prezydentowi, a najwyższy kurs na jego wygraną wystawił forBET – 1,50. Najkorzystniejszą ofertę na wygraną Rafała Trzaskowskiego wystawił z kolei STS – 2,95.

Wybory prezydenckie – Zakłady na II turę wyborów

Poznaliśmy już dwóch kandydatów, którzy wezmą udział w II turze wyborów prezydenckich. Będą nimi Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Dowiedzmy się jakie kursy legalni bukmacherzy online wystawili zaraz po ogłoszeniu wyników pierwszego głosowania.

II tura – zakłady na zwycięzcę

Głównym zakładem w ofertach legalnych operatorów jest zakład na zwycięzcę II tury.

Andrzej DudaRafał Trzaskowski
1.603.05
BetclicTotolotek
Aktualne kursy z dnia 10.07.2020

Faworytem bukmacherów na starcie kampanii przed drugą turą jest Andrzej Duda, który uzyskał ponad 43% głosów w I turze.

II tura – zwycięzca w handicapie

Bukmacher Fortuna ustawił handicap na wygraną Andrzeja Dudy na poziomie 2,5. Oto jak kształtują się kursy na ten rynek u tego buka.

Andrzej Duda (-2,5)Rafał Trzaskowski (+2,5)
2.111.65
FortunaFortuna
Aktualne kursy z dnia 10.07.2020

W przypadku tego zakładu, bukmacher również faworyzuje obecnie urzędującego Prezydenta RP.

II tura – zakłady na frekwencję

Ciekawym rynkiem może okazać się również zakład na frekwencję, tym bardziej, że elektorat obydwu kandydatów najpewniej maksymalnie się zmobilizuje.

Poniżej 64,5%Powyżej 64,5%
1.602.50
STSBetclic
Aktualne kursy z dnia 10.07.2020

Bukmacher Fortuna bardzo wysoko ustawił przewidywaną frekwencję na rynek under/over (64,5%). Biorąc pod uwagę bardzo wysoką frekwencję w I turze, niewykluczone, że w dogrywce wynik ten zostanie poprawiony.

Wybory prezydenckie 2020 – II tura: sondaże

Poniżej prezentujemy wyniki ostatnich sondaży wyborczych na drugą turę wyborów prezydenckich 2020.

BadanieAndrzej DudaRafał Trzaskowski
Kantar/CAPI (08.07)44%45%
Social Changes (08.07)47%46%
IBRiS (07.07)48,7%47,8%
United Surveys (04.07)46,8%45,9%
IBRiS (01/04.07)47,5%46,8%
Estymator (02-03.07)50,9%49,1%

Na ostatniej prostej kampanii prezydenckiej obydwaj kandydaci mogą liczyć na zbliżoną liczbę głosów, a różnice pomiędzy nimi mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

Wybierz STS i zdobądź bonus powitalny!

Legalny bukmacher STS należy do najpopularniejszych operatorów zakładów wzajemnych w Polsce. Trzeba zaznaczyć, że sukces na naszym rodzimym rynku bukmacherskim nie wziął się znikąd – w końcu STS wyróżnia się wysoką jakością świadczonych przez siebie usług. Ponadto, w jego ofercie dostępny jest świetny bonus powitalny dla nowych klientów. Przy rejestracji konta koniecznie podaj nasz kod promocyjny STS. Dzięki temu zdobędziesz bonus o maksymalnej wartości!

Wybory prezydenckie 2020 – I tura

Zaczynamy właśnie od kursów u topowych legalnych polskich buków. Na tapetę wzięliśmy trzy rynki – zwycięstwo w I turze, frekwencję oraz czy dojdzie do II tury.

Kursy na zwycięstwo w wyborach

Dowiedzmy się najpierw jak kształtują się kursy na zwycięstwo poszczególnych kandydatów.

KandydatNajwyższy kursBukmacher
A. Duda1.60forBET
R. Trzaskowski2.40Totolotek
S. Hołownia30.0Fortuna
W. Kosiniak-Kamysz50.0Fortuna/STS
K. Bosak50.0forBET
R. Biedroń375.0STS/Betclic
Aktualne kursy z dnia 26.06.2020

Faworytem bukmacherów do zwycięstwa w wyborach prezydenckich jest aktualnie piastujący to stanowisko Andrzej Duda. Kandydat Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie przewodzi w sondażach, a jego ewentualna przegrana byłaby sensacją, szczególnie teraz, gdy jako jedyny z kandydatów jest powszechnie obecny mediach. Bardzo wysoko oceniane są również szanse Rafała Trzaskowskiego, który wydaje się być murowanym kandydatem do udziału w drugiej turze. Za kandydatem Koalicji Obywatelskiej plasują się kolejno Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak i Robert Biedroń.

Czy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich?

Drugim ciekawym rynkiem jest zakład na to, czy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Kursy na ten zakład przedstawiają się następująco:

TAKNIE
1,127,25
STSforBET
Aktualne kursy z dnia 26.06.2020

Po zmianie kandydata przez PO-KO, bukmacherzy zaczęli optować za tym, że do wyłonienia zwycięzcy tych wyborów potrzebna będzie druga tura. Zakład ten dostępny jest u bukmachera forBET.

Wybory prezydenckie – wynik procentowy

Typerzy z Polski mogą również obstawiać wynik procentowy poszczególnych kandydatów w I turze. Oto jak prezentują się kursy na ten rynek u poszczególnych legalnych bukmacherów online.

ZakładKurs mniejBukmacherKurs więcejBukmacher
A. Duda 41,50%2.08STS1.80LVBET
R. Trzaskowski 29%1.90LVBET1.85Betclic
S. Hołownia 10,5%1.95Betclic1.77Fortuna
W. Kosiniak-Kamysz 6,5%1.60Fortuna/Betclic3.15STS
K. Bosak 8,0%1.84STS1.84STS
R. Biedroń 3,5%2.05Fortuna1.94STS
Aktualne kursy z dnia 26.06.2020

Rynek ten może okazać się bardzo ciekawy, szczególnie dla graczy interesujących się polityką i śledzących na bieżąco sytuację w kraju. Kursy, z racji tego, że są wyrównane, również wydają się jak najbardziej godne uwagi.

Wybory prezydenckie – zakłady H2H

Bukmacher STS i LVBET umożliwił swoim graczom obstawienie bezpośrednich pojedynków pomiędzy kandydatami w I turze wyborów. Oto kilka ciekawych par polityków, wraz z kursami:

H2HNajwyższy kursBukmacher
A. Duda1.65STS
R. Trzaskowski + Sz. Hołownia2.08STS
Aktualne kursy z dnia 26.06.2020

Zakład ten wydawałby się jeszcze niedawno oczywisty – gdyby wybory odbyły się na przełomie kwietnia i maja Andrzej Duda prawdopodobnie wygrałby już w I turze. Teraz jednak poparcie dla kandydata PiS spadło i nie możemy mieć pewności, czy zdobędzie więcej głosu niż Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia razem wzięci.

H2HNajwyższy kursBukmacher
S. Hołownia2.68STS
W. Kosiniak-Kamysz + K. Bosak1.40STS
Aktualne kursy z dnia 26.06.2020

Szymon Hołownia wydaje się co prawda trzecią siłą w najbliższych wyborach, jednak nie oznacza to, że jego wynik musi być bardzo wysoki. W zestawieniu z połączonym wynikiem kandydata ludowców i Konfederacji wydaje się nie mieć szans.

H2HNajwyższy kursBukmacher
R. Biedroń x22.22STS
K. Bosak1.27STS
Aktualne kursy z dnia 26.06.2020

Ku zaskoczeniu wielu wyborców i komentatorów politycznych, Robert Biedroń wypadł w tej kampanii bardzo słabo i wiele wskazuje na to, że zajmie ostatnie miejsce wśród kandydatów wystawionych przez główne partie. Krzysztof Bosak z kolei z tygodnia na tydzień wypada coraz lepiej i wiele wskazuje na to, że to jego wyborcy mogą zadecydować o zwycięzcy wyborów prezydenckich.

H2HNajwyższy kursBukmacher
W. Kosiniak-Kamysz2.25STS
K. Bosak1.80STS
Aktualne kursy z dnia 26.06.2020

Dobre wyniki sondażowe Krzysztofa Bosaka nie umknęły uwadze bukmacherów, którzy zestawili go również z kandydatem PSL, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Co więcej, kurs na lepszy wynik kandydata Konfederacji jest niższy niż na jego rywala. Jest więc bardzo prawdopodobne, że Bosak i jego partia okażą się jednymi z wygranych tej kampanii.

26 czerwca 2020

Dziś jest ostatni dzień przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, która potrwa aż do zamknięcia punktów wyborczych w niedzielę wieczorem. Z sondaży wynika, że niemal na pewno dojdzie do drugiej tury wyborów, w której wystąpią Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. W tej materii nie powinno nic się zmienić i raczej nie ma co liczyć na to, że którykolwiek z kontrkandydatów nagle odpali i prześcignie dwóch wspomnianych polityków. Szanse na to, że będziemy mieli drugą turę bardzo wysoko oceniają również bukmacherzy, a najwyższy kurs na to, że za dwa tygodnie zagłosujemy ponownie wystawił STS – 1,12. Jeśli zaś uważamy, że będzie inaczej, to mamy (niewielkie) szanse, by na tym sporo zarobić – forBET wystawił na to zdarzenie kurs 7,25. W dalszym ciągu faworytem w wyścigu o fotel prezydencki pozostaje Andrzej Duda kurs 1,60 w forBET. Wygrana dowolnego innego kandydata wyceniana jest przez tego samego bukmachera na 2,20. Po niedzielnym głosowaniu kursy te najpewniej ulegną znacznej korekcie, więc warto obstawić swój kupon już dziś, jeśli mamy swojego faworyta. Pozostaje nam życzyć naszym czytelnikom mądrego wyboru przy urnach i wysokich wygranych u legalnych polskich bukmacherów online.

25 czerwca

Już tylko trzy dni dzielą nas od momentu, w którym Polacy pójdą do urn. Najważniejszym wydarzeniem ostatniej doby w polskiej polityce było bez wątpienia spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, jednym z poruszanych tematów było przeniesienie części amerykańskich wojsk z Niemiec nad Wisłę. Ponadto, wiele wskazuje na to, że USA wesprze polski program budowy elektrowni atomowej od strony technologicznej. Nie ma wątpliwości, że wizyta w Stanach jest dla obecnie urzędującego Prezydenta RP zagrywką PR-ową. W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że może przegrać najbliższe wybory, co wynika z niektórych sondaży. Postanowiliśmy więc wziąć pod lupę kilka zakładów na wynik wyborczy Andrzeja Dudy. Kandydat z ramienia PiS pozostaje głównym faworytem do wygrania wyborów – kurs na jego wygraną wynosi obecnie 1,55 u bukmacherów forBET, Betclic i LVBET. Bukmacherzy typują, że uzyska on w I turze około 41,5%, przy czym na zakład na wynik niższy niż ten uzyskamy kurs 2,08 w STS, a na wyższy – 1,80 w LVBET. W ofertach licencjonowanych operatorów znajdziemy również zakłady na pojedynek H2H Andrzeja Dudy z jego dwoma głównymi rywalami w tych wyborach – Rafałem Trzaskowskim i Szymonem Hołownią. Kurs na wygraną obecnego prezydenta w tym starciu wynosi 1,65 w STS, a na wygraną połączonych sił Trzaskowskiego i Hołowni – 2,08 u tego samego bukmachera.

24 czerwca

Kolejny sondaż wyborczy autorstwa Maison & Partners z 23 czerwca przyniósł zaskakujące wyniki. Andrzej Duda uzyskał w nim zaledwie 33,1%, a jego największy rywal Rafał Trzaskowski zaledwie 4,9% mniej. Nie ma wątpliwości, że obozowi władzy w oczy coraz bardziej zagląda widmo ewentualnej porażki, tym bardziej, że ostatnie badania wskazują na to, że może on przegrać w II turze z kandydatem KO-PO. Wzrosło również poparcie dla kilku innych kandydatów opozycji, w tym Szymona Hołowni (15,8%), Krzysztofa Bosaka (7,8%) oraz Roberta Biedronia (6,2%). Kolejny spadek zanotował z kolei Waldemar Kosiniak-Kamysz (3,4%), o którym przed wyborami mówiło się jako o ewentualnym czarnym koniu tych wyborów. Biorąc pod uwagę coraz słabsze prognozowane wyniki kandydata Koalicji Polskiej (PSL + Kukiz’15) i rosnące poparcie dla Krzysztofa Bosaka, zakład na wygraną tego drugiego może zagwarantować nam zyski na całkiem przyzwoitym poziomie – STS i Fortuna oferują na to kurs w wysokości 1,70. Ewentualny lepszy wynik lidera PSL wyceniany jest na 2,05 w Fortunie.

23 czerwca

Ostatnie dni kampanii wyborczej kandydaci na fotel prezydenta pożytkują przede wszystkim na zmobilizowanie własnego elektoratu do udziału w wyborach. Mimo iż Polska w dalszym ciągu zmaga się z epidemią koronawirusa, szczególnie na terenie Górnego Śląska, swój udział w wyborach deklaruje i tak spory odsetek obywateli uprawnionych do głosowania. Z niektórych badań wynika, że frekwencja może się zbliżyć do 70%. Działania mające na celu zwiększenie liczby osób, które pójdą do urn wykonał w ostatni czas rząd, który zapowiedział, że nagrodzi najbardziej aktywne gminy w poszczególnych województwach wozem strażackim. Warunkiem jest łączna liczba mieszkańców gminy nie większa niż 20 tysięcy. Nie ma wątpliwości, że PiS chce w ten sposób zmobilizować przede wszystkim swój własny elektorat, ponieważ to właśnie mniejsze miejscowości są motorem napędowym tej partii w głosowaniach. Zmotywowani do odwiedzenia w najbliższą niedzielę komisji wyborczych wydają się również mieszkańcy większych miast, których władze samorządowe są w większości skonfliktowane z partią rządzącą. Wiele wskazuje więc na to, że mimo niezbyt przyjaznych okoliczności, być może osiągnięta zostanie jedna z najwyższych frekwencji w historii wyborów w III RP. Warto więc po raz kolejny przyjrzeć się kursom na rynki z nią związane. W przypadku zakładu na poniżej 60,5% (60% traktowane jest w przypadku wyborów Polsce z reguły jako poziom graniczny), LVBET wystawia obecnie kurs 2,03. Poniżej 60,5% frekwencji najbardziej opłaca obstawiać się w forBET po kursie 2,03. Z kolei w STS obstawić możemy zakłady nawet na frekwencję na poziomie 65%, z kursami o wartości 1,30 na poniżej i 3,15 na powyżej. Być może over jest w tym przypadku godny rozważenia?

22 czerwca

Już tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia ciszy wyborczej, a walka o stanowisko głowy państwa staje się coraz bardziej emocjonująca. Warto zauważyć, że ostatnie sondaże jako zdecydowanego faworyta pierwszej tury wskazują Andrzeja Dudę, którego słupki poparcia w ostatnim czasie rosną, a kursy na jego ewentualną wygraną u bukmacherów znów zaczęły spadać i wynoszą obecnie (22.06) maksymalnie 1,57 w forBET. Niemniej, jasne jest, że układ sił może ulec znacznej zmianie w drugiej turze wyborów, gdyż jak powszechnie wiadomo, ewentualny rywal urzędującego prezydenta w będzie mógł wówczas liczyć na poparcie ze strony elektoratu większości pozostałych kandydatów opozycyjnych. Ostatni sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla radia RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej” wskazuje na to, że Andrzej Duda minimalnie przegrałby w II turze z Rafałem Trzaskowskim w stosunku 45,8% do 46,9%. Prawdziwy pojedynek o fotel prezydencki zobaczymy więc najpewniej dopiero wtedy gdy w grze pozostanie dwóch kandydatów. Dlatego też, jeśli jesteś zdania, że Rafał Trzaskowski zostanie nowym Prezydentem RP, to jest to dobry czas, by obstawić ten zakład u buka, najlepiej w STS lub LVBET, którzy oferują na to wysoki kurs 2,50. Warto odnotować, że bukmacher forBET, który wystawił kurs 1,01 na wygraną kandydata PiS w I turze, oferuje kurs 1,57 na jego wygraną w całych wyborach i kurs 2,25 na to, że przegra wybory.

21 czerwca

Do wyborów pozostał równo tydzień i nie ma co ukrywać – wchodzimy w ostatni etap tej krótkiej i intensywnej kampanii wyborczej. Sztaby regularnie sprawdzają słupki procentowe swoich kandydatów, licząc, że uda im się przekroczyć kolejną magiczną barierę. Dla Andrzeja Dudy w I turze wyborów, celem minimum będzie osiągnięcie 40%. Kurs na to, że urzędujący Prezydent przekroczy ten wynik wynosi 1,88 w STS, a że wyniesie mniej niż 40% – 1,80 u tego samego bukmachera. Dla jego największego rywala, Rafała Trzaskowskiego, granica ta ustawiona jest obecnie na pułapie 30%, przynajmniej jeśli mówimy o I turze. Kursy na ten rynek znajdziemy również w STS i wynoszą one 1,94 w przypadku overa i 1,75 w przypadku undera. Dostępne są również zakłady na wynik procentowy pozostałych kandydatów z największym poparciem w sondażach. Kurs na przekroczenie przez Szymona Hołownię 10,5% w I turze wynosi 1,80 w Fortunie i STS lub 1,90 w Fortunie, jeśli uważamy, że jego wynik będzie niższy. Dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i Krzysztofa Bosaka bukmacherzy ustalili pułap do pokonania na poziomie 6,5%. Jeśli jesteś zdania, że kandydat Koalicji Polskiej przekroczy ten wynik, możesz liczyć na kurs 1,80 (Fortuna/STS), a jeśli nie – na 1,95 (forBET). Z kolei kursy na kandydata Konfederacji wynoszą odpowiednio 2,41 na mniej (Fortuna) i 1,62 na więcej (STS). Wreszcie, jeśli chcemy obstawić wynik Roberta Biedronia, to uzyskamy kurs 1,52 za mniej i 2,33 za więcej niż 4% w STS.

20 czerwca

Wczorajszy dzień kampanii wyborczej upłynął nam pod znakiem składaniu pozwów przeciwko Rafałowi Trzaskowskiemu przez Andrzeja Dudę oraz stację TVP. Ponadto, partii rządzącej udało się przeforsować w Sejmie prezydencką ustawę umożliwiającą uzyskanie bonu turystycznego w wysokości 500 PLN przez wszystkich beneficjentów programu 500+. Projekt ten ma rzekomo mieć na celu rozruszanie polskiej branży turystycznej, jednak opozycja zarzuca partii rządzącej i głowie państwa, że w ten sposób próbują po raz kolejny kupić głosy Polaków, a sam bon turystyczny to po prostu kiełbasa wyborcza. Wydaje się jednak, że jego wprowadzenie mogło nieco zachęcić wyborców do oddania głosów na Andrzeja Dudę. W ostatnim sondażu wyborczym IBRiS uzyskał on 41,3%, co jest jego najlepszym wynikiem od 14 czerwca. Słabiej tym razem wypadli Rafał Trzaskowski (28,2%) oraz Szymon Hołownia (8,1%). Co ciekawe, legalny bukmacher STS umożliwia obstawienie zakładu H2H na pojedynek w I turze pomiędzy Andrzejem Dudą a połączonymi siłami Trzaskowskiego i Hołowni. Biorąc pod uwagę sondaż IBRiS, wydaje się, że obecnie urzędujący prezydent osiągnąłby wyraźnie lepszy wynik niż jego dwaj najwięksi rywale. Kurs na ten zakład wynosi obecnie 1,75, a na wygraną połączonych sił kandydata KO-PO i byłego prezentera TVN – 1,94.

19 czerwca

Za nami kolejny sondaży wyborczy, tym razem przeprowadzony przez Kantar tuż po debacie prezydenckiej w TVP. Po jego wynikach można wnioskować, że wygranymi tego starcia okazali się przede wszystkim Rafał Trzaskowski i Krzysztof Bosak. Pierwszy z nich zdaje się stale niwelować stratę do urzędującego Prezydenta, drugi z nich z kolei wyrasta na czwartą siłę w tegorocznych wyborach. Wielkim przegranym debaty w TVP wydaje się być z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, który w badaniu tym uzyskał zaledwie 3% i wygląda na to, że jego elektorat kieruje swoją uwagę ku kandydatom KO-PO oraz Konfederacji RP, a on sam nie zdoła on odegrać w tych wyborach większej roli. Uważam więc, że w tym wypadku warto zainteresować się zakładem na wygraną Krzysztofa Bosaka w starciu przeciwko kandydatowi PSL. Kursy na to są nadal opłacalne i w STS wynoszą 1,60. Należy się jednak spieszyć, gdyż niektórzy operatorzy, tacy jak LVBET, zdążyli już zareagować na wyniki sondaży i znacznie obniżyli kursy na ten rynek.

18 czerwca

Wczoraj w studiu TVP odbyła się kolejna debata prezydencka, w której mogliśmy obejrzeć bezpośrednie starcie 11 kandydatów na stanowisko głowy Państwa. Niestety, nie mieliśmy okazji usłyszeć żadnych konkretów, a głównie hasła, slogany, a nawet unikanie odpowiedzi na pytania zadawane przez prowadzącego. Tematyka pytań również nie była trafna i dalece odbiegała od prawdziwych problemów, z którymi w obecnych czasach mierzyć musi się nasze państwo i obywatele. Ostatecznie, wskazanie kandydata, który wygrałby tę dość dziwną debatę wydaje się niemożliwe, co nie przeszkodziło każdemu z obozów głównych partii odtrąbienia wygranej. Abstrahując od poziomu całego wydarzenia, debata w TVP była kolejną okazją, by zapoznać się z kandydatami spoza głównego nurtu. Tytuł najbardziej memicznego z kandydatów bez wątpienia należy się panu Stanisławowi Żółtkowi, który w ironiczny sposób zasugerował władzy wprowadzenie programu “menelowe plus”. Niektórzy operatorzy zakładów wzajemnych zdecydowali się wystawić kursy na jego ewentualną wygraną i trzeba przyznać, że można na niej zarobić niemałą fortunę – kurs na to zdarzenie wynosi 5000,0 w Betclic. Ten sam bukmacher wystawił również kursy na wygrane Pawła Tanajno (2500,0), Mirosława Piotrowskiego (1000,0) oraz Marka Jakubiaka (1000,0).

17 czerwca

Mimo szalejącej pandemii, wiele wskazuje na to, że frekwencja podczas tegorocznych wyborów prezydenckich będzie całkiem wysoka. Będzie to m. in. zasługa Polonii, która na tę bardzo mocno się zmobilizowała – swoją chęć oddania głosu na całym świecie zgłosiło ponad 330 tysięcy Polaków mieszkających zagranicą. Być może warto więc zainteresować się zakładami na frekwencję wyborczą. Przykładowo bukmacher Fortuna wystawił kurs 1.85 na zakład, że frekwencja wyniesie poniżej 60,5%. Z kolei w forBET na to, że do urn pójdzie mniej niż 60,5% zagramy z kursem 1.90.

Tymczasem, ostatni sondaż prezydencki Maison & Partners z 16.06.2020 najpewniej nie zadowoli partii rządzącej. Kandydat PiS, obecny Prezydent RP Andrzej Duda, uzyskał w nim zaledwie 37%, co jest jego najgorszym wynikiem od przeszło dwóch tygodni. Jego największy rywal, Rafał Trzaskowski, uzyskał w tym samym badaniu 28,4%, czyli wynik zbliżony do tych z kilku ostatnich sond. Największym wygranym ankiety przeprowadzonej przez Maison & Partners okazał się jednak Szymon Hołownia, który osiągnął w niej wynik na poziomie 14,8%. Warto przy tej okazji sprawdzić kursy na zakłady związane z byłym prezenterem stacji TVN.

Zakłady na wynik procentowy tego kandydata w formie under/over znajdziemy m. in. u bukmachera Fortuna. Na to że uzyska on wynik poniżej 11,5% kurs wynosi 1.75, a powyżej 1.95. Z kolei forBET wystawił zakład na swoisty handicap w pojedynku Szymona Hołowni z Rafałem Trzaskowskim. Kurs 1.83 u tego buka znajdziemy na zakład, że Rafał Trzaskowski uzyska -17,5%, a Szymon Hołownia +17,5%. Od pewnego czasu jasne jest, że Hołownia jest jedynym kandydatem, który jest w stanie zagrozić kandydatom z ramienia PiS i KO-PO. Czy uda mu się powtórzyć sukces Pawła Kukiza z poprzednich wyborów? Niewykluczone, jednak awans do drugiej tury w jego przypadku wydaje się prawdziwą mission impossible.

16 czerwca

Do dnia wyborów pozostało 12 dni. Wiele wskazuje na to, że będziemy świadkami drugiej tury, w której najprawdopodobniej wystąpią Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Kluczowe mogą więc okazać się głosy partii opozycyjnych. Jasne jest, że zdecydowana większość sympatyków Szymona Hołowni i Roberta Biedronia odda w II turze głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej. Z kolei urzędujący Prezydent będzie mógł liczyć na poparcie wyborców Krzysztofa Bosaka oraz, przynajmniej częściowo, Władysława Kosiniaka-Kamysza. W ostatnim czasie jednak głośno komentowano wypowiedź jednego z liderów Konfederacji Jacka Wilka, który sugerował, że w II turze zagłosuje na Trzaskowskiego. Ostatecznie jednak wycofał się z tej wypowiedzi, a Krzysztof Bosak w wywiadzie telewizyjnym potwierdził, że nie ma szans, by jego partia udzieliła poparcia kandydatowi KO-PO. Tymczasem, sondaże poparcia dla Andrzeja Dudy spadły w porównaniu do majowych badań, a kursy na jego wygraną u bukmacherów rosną i obecnie wynoszą 1,55 w forBET, przy kursie 1,50 pod koniec maja. Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego z kolei regularnie rośnie, jednak żeby móc pokonać Andrzeja Dudę, będzie najpewniej również potrzebował poparcia ze strony części elektoratu prawicowego.

W LVBET możemy z kolei obstawić ponowną zmianę kandydata przez obóz KO. Kurs na ten zakład wynosi 101.0 Opcję tę należy jednak traktować w kategorii politycznego science-fiction, tym bardziej, że Rafał Trzaskowski wydaje się znacznie lepszym kandydatem od swojej poprzedniczki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Kurs na ten zakład jest jednak niezwykle kuszący.

Wybory prezydenckie 2020 – sylwetki kandydatów

Chociaż większość kandydatów w wyborach prezydenckich jest nam wszystkim doskonale znana, podjęliśmy się przeprowadzić obiektywne zestawienie ich sylwetek wraz z ewentualnymi szansami na wygraną w wyborach.

Andrzej Duda (Zjednoczona Prawica)

Przed pięcioma laty Andrzej Duda zaskoczył chyba wszystkich obserwatorów w kraju i za granicą i pokonał w drugiej turze faworyzowanego Bronisława Komorowskiego. Teraz czeka go być może jeszcze trudniejsze zadanie – zachowanie stanowiska Głowy Państwa na kolejną kadencję. Nie ma wątpliwości, że to właśnie w jego osobie bukmacherzy widzą głównego faworyta do wygrania majowych wyborów. Andrzej Duda jest od dawna jednym z liderów przewodzi w rankingach zaufania do polityków – – według ostatniego sondażu IBRiS ufa mu 43,7% wyborców. Obecnemu Prezydentowi RP wydaje się nie szkodzić nawet podpisywanie kontrowersyjnych ustaw, wedle dyktanda obozu politycznego, z którego się wywodzi. Ponadto, pandemia koronawirusa wydaje się również działa na jego korzyść i na tę chwilę poparcie dla niego rośnie. Niemniej, jeśli sytuacja w kraju w dalszym ciągu będzie się pogarszać, jego notowania mogą zacząć spadać, a kandydat PiS może stracić swoje stanowisko.

Duda - kursy bukmacherskie

Andrzej Duda w ostatnich sondażach:

SondażWynik
Pollster (24-25.06)41,27%
Maison & Partners (23.06)33,1%
Pollster (16-21.06)41,4%
IBRiS (18-20.06)41,2%
IPSOS (17.06)40%
Maison & Partners (16.06)37%
Estymator (14.06)44,1%
IBRiS (14.06)40,7%
Pollster (12.06)41,17%
Social Changes (11.06)40%

Rafał Trzaskowski (PO-KO)

Zmiana kandydata obozu PO-KO stała się faktem. Po bardzo słabych wynikach w sondażach wyborczych Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, władze partii podjęły decyzję o zastąpieniu jej prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim. Wydaje się, że była to jak najbardziej racjonalna decyzja, gdyż nowy kandydat niemal natychmiast zdołał zmobilizować swój elektorat i już teraz może pochwalić się całkiem przyzwoitym poparciem. Sam Trzaskowski, wydaje się idealnym kontrkandydatem dla Andrzeja Dudy. Podobnie jak obecnie rządzący Prezydent RP, urodził się w 1972, a do tego ma już na swoim koncie wygraną z politykiem PiS-u – w ostatnich wyborach samorządowych zdeklasował Patryka Jakiego. Teraz czeka go jednak pojedynek, w którym niekoniecznie będzie faworytem. Mimo to wydaje się, że to właśnie jego możemy zobaczyć w drugiej turze.

Trzaskowski - kursy bukmacherskie

Rafał Trzaskowski w ostatnich sondażach:

SondażWynik
Pollster (24-25.06)30,30%
Maison & Partners (23.06)28,2%
Pollster (16-21.06)30,07%
IBRiS (18-20.06)27,7%
Kantar (18.06)32%
IPSOS (17.06)30%
Maison & Partners (16.06)28,2%
Estymator (14.06)28,3%
IBRiS (14.06)28%
Pollster (12.06)28,14%
Social Changes (11.06)29%

Szymon Hołownia (kandydat niezależny)

Z wyników ostatnich sondaży zadowolony może być jedyny kandydat niezależny w naszym zestawieniu, Szymon Hołownia. Znany szerszej publiczności z TVN-owskiego programu „Mam Talent”, w którym występował jako prezenter, jest również cenionym publicystą, pisarzem i działaczem społecznym. Pisząc o nim, nie sposób uniknąć porównań z Pawłem Kukizem, który pięć lat temu nie mając poparcia żadnego dużego ugrupowania zdołał przekonać do siebie dużą część społeczeństwa. O wynik zbliżony do tego, który osiągnął obecny poseł klubu PSL będzie jednak debiutującemu w wielkiej polityce Hołowni niezwykle trudno, tym bardziej, że w ostatnim czasie był niemal nieobecny w mediach. Niemniej jest on aktywny w mediach społecznościowych, w których zasłynął za sprawą “płaczu nad Konstytucją”. Trudno powiedzieć, czy zaszkodziło to jego wizerunkowi – w sondażach prezentuje się solidnie.

Szymon Hołownia - kursy

Szymon Hołownia w ostatnich sondażach:

SondażWynik
Pollster (24-25.06)10,74%
Maison & Partners (23.06)15,08%
Pollster (16-21.06)11,46%
IBRiS (18-20.06)8,5%
Kantar (18.06)10%
IPSOS (17.06)10%
Maison & Partners (16.06)14,8%
Estymator (14.06)10,7%
IBRiS (14.06)7,8%
Pollster (12.06)14%
Social Changes (11.06)15%

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego startuje w wyborach prezydenckich po raz pierwszy. Z zawodu lekarz, urodził się w 1981 roku. Jego zadaniem w kampanii będzie przede wszystkim zmobilizowanie tradycyjnego elektoratu ludowców, co jednak może się okazać bardzo trudne, tym bardziej, że wyborcy mieszkający na wsi coraz częściej głosują na nieco bardziej radykalną Zjednoczoną Prawicę. Pytanie czy retoryka, którą stosuje Kosiniak-Kamysz i jego obóz trafi do wyborców. Na tę chwilę trudno jest określić jego szanse, tym bardziej, że poparcie dla niego na zmianę maleje i rośnie. Wydaje się jednak, że nie zdoła załapać się do drugiej tury.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Władysław Kosiniak-Kamysz w ostatnich sondażach:

SondażWynik
Pollster (24-25.06)5,81%
Maison & Partners (23.06)5,9%
Pollster (16-21.06)6,31%
IBRiS (18-20.06)7,8%
Kantar (18.06)5%
IPSOS (17.06)4%
Maison & Partners (16.06)4,4%
Estymator (14.06)6,6%
IBRiS (14.06)9,7%
Pollster (12.06)4,99%
Social Changes (11.06)4%

Robert Biedroń (SLD)

Były prezydent Słupska wystąpi w tych wyborach z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Lider ugrupowania Wiosna pełni obecnie funkcję europosła. Przed wyborami do Europarlamentu zapewniał jednak, że jeśli uda mu się zdobyć mandat, to z niego zrezygnuje. Słowa nie dotrzymał, co przełożyło się na spadek notowań jego ugrupowania. Finalnie musiał nawiązać współpracę z innymi partiami lewicowymi, które ostatecznie wystawiły go w roli swojego kandydata. Niemniej, w ostatnim czasie jego notowania w wyścigu o fotel prezydencki spadają, w dużej mierze za sprawą mocno ograniczonej obecności w mediach oraz niezbyt dynamicznej kampanii wyborczej. Tym samym, mimo iż lewicy w ostatnim czasie przybywa zwolenników, sam Biedroń nie ma raczej większych szans na objęcie tego urzędu.

Robert Biedroń - kursy

Robert Biedroń w ostatnich sondażach:

SondażWynik
Pollster (24-25.06)3,35%
Maison & Partners (23.06)6,2%
Pollster (16-21.06)3,11%
IBRiS (18-20.06)4%
IPSOS (18.06)2%
IPSOS (17.06)2%
Maison & Partners (16.06)4%
Estymator (14.06)2,7%
IBRiS (14.06)3,0%
Pollster (12.06)5,22%
Social Changes (11.06)4%

Krzysztof Bosak (Konfederacja RP)

Najmłodszy kandydat w naszym zestawieniu, niespełna 38-letni Krzysztof Bosak jest obecny w polskiej polityce już od przeszło 15 lat, gdy w 2005 roku dostał się do sejmu wraz z założonym przez Romana Giertycha ugrupowaniem Liga Polskich Rodzin. Obecnie po raz drugi pełni funkcję posła, tym razem z ramienia Konfederacji RP. Pochodzący z Zielonej Góry polityk może liczyć na głosy elektoratu skrajnie prawicowego, który w naszym kraju jest dość liczny. Niemniej, jego zadaniem jej przekonanie do siebie nieco bardziej umiarkowanego elektoratu. Nie będzie to zadanie łatwe, jednak Bosak robi wiele, by możliwie często pojawiać się w mediach. Na wygraną raczej nie ma szans, ale może uzyskać przyzwoity wynik.

Krzysztof Bosak - kursy

Krzysztof Bosak w ostatnich sondażach:

SondażWynik
Pollster (24-25.06)7,23%
Maison & Partners (23.06)7,8%
Pollster (16-21.06)6,8%
IBRiS (18-20.06)5,1%
Kantar (18.06)7%
IPSOS (17.06)7%
Maison & Partners (16.06)6,3%
Estymator (14.06)7,1%
IBRiS (14.06)7,1%
Pollster (12.06)4,97%
Social Changes (11.06)7%

Wybory prezydenckie 2020 – podsumowanie i nasze typy

Chociaż kwestia walki o fotel prezydencki jest w teorii nadal sprawą otwartą, wydaje się, że zdecydowanym faworytem do wygrania wyborów jest Andrzej Duda. Kandydat Zjednoczonej Prawicy ma największą grupę twardego elektoratu z całej stawki. Nie może on jednak być spokojny o wygranie wyborów, tym bardziej, że kryzys związany z koronawirusem może na dłuższą metę zadziałać na jego niekorzyść. Jako że dzień, w którym Polacy pójdą do urn nie został jeszcze ustalony, nie ma żadnej pewności, że uda mu się zachować stanowisko Głowy Państwa.

Jego głównym rywalem w wyścigu o fotel prezydencki wydaje się obecnie nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej, który już teraz wygląda bardzo solidnie w sondażach. Jeśli partia rządząca będzie chciała zachować swojego polityka w Pałacu Prezydenckim, będzie musiała wytoczyć najcięższą artylerię. Pewne jest, że czekają nas bardzo ciekawe miesiące kampanii prezydenckiej, która, o ile dojdzie do drugiej tury, może zakończyć się sporą niespodzianką, porównywalną do tej z ostatnich wyborów, kiedy Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego.

Nasze typy:

  • Andrzej Duda wygra I turę po kursie 1,60 (forBET)
  • Rafał Trzaskowski więcej niż 29% po kursie 1,84 (STS)
  • Czy będzie druga tura? TAK po kursie 1,18 (forBET)
  • Krzysztof Bosak zdobędzie więcej głosów niż Władysław Kosiniak-Kamysz po kursie 1,70 (STS)

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Można wziąć w nich udział w przypisanym lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnie.

Tak. Zakłady na wybory prezydenckie 2020 można znaleźć m. in. w ofercie bukmachera STS, Fortuna, forBET, Betclic, Totolotek, LVBET czy eWinner. Można obstawiać zarówno na to kto wygra wybory, jak i to czy odbędzie się druga tura czy jaka będzie frekwencja.

Wysokość kursów zależy m. in. od sondaży i nastrojów społecznych. Zmieniają się one prawie codziennie. W naszym artykule aktualizujemy je każdego dnia i wskazujemy bukmachera, który ma najlepszą ofertę kursową.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close