11 milionów za Crncaca – czy to rekord transferowy Ekstraklasy?

Crnac rekordowy transfer
fot. Grzegorz Wajda/REPORTER

W mediach pojawiła się wiadomość, że gwiazda Rakowa Częstochowa, Ante Crnac, opuści “Medaliki” i odejdzie z klubu za 11 milionów euro. Jak ten transfer prezentuje się na tle innych wysokich transferów z minionych lat? Przedstawiamy listę najdroższych transferów w Ekstraklasie oraz to, w jakich klubach obecnie grają.

Spis treści

Majstersztyk Medalików

Ante Crnac długo nie pograł w barwach Rakowa. Częstochowianie rok temu zapłacili za utalentowanego Chorwata 1,3 miliona euro. W ostatnich dniach odrzucili ofertę Werderu Brema opiewającą na 7 milionów euro, licząc na większy zarobek.

Okazuje się, że była to słuszna decyzja, ponieważ reprezentant Chorwacji do lat 21 wzbudził zainteresowanie Norwich City, które zaoferowało 11 milionów euro. To najdroższy transfer w historii Ekstraklasy.

Ante Crnac
Ante Crnac
Statystyki Ante Crnaca w Rakowie
Liczba meczów40
Gole9
Asysty6

Dla Rakowa Częstochowa jest to ważny ruch, ponieważ pozwoli zasypać dziurę budżetową powstałą w wyniku braku awansu do europejskich pucharów.

Opcję obstawiania transferów piłkarskich ma w swojej ofercie LV BET, gdzie znajdziemy zakłady na najgorętsze nazwiska letniego okna, takie jak Lukaku, Salah czy Sterling.

Kozłowski nie doleciał do poziomu Mew

Gdy Kacper Kozłowski opuszczał szeregi Pogoni Szczecin za 11 milionów euro, wydawało się, że ma odpowiednie umiejętności, by zaistnieć w tak młodym wieku na wyspach. Nic mylnego, przygoda Kacpra z angielską piłką nie potoczyła się tak jak oczekiwał.

Po dwóch wypożyczeniach, najpierw do do Unionu Saint-Gilloise , a następnie do Vittese Arnheim, Brighton zdecydowało się sprzedać Kozłowskiego do Turcji. Jest to dość zaskakujący kierunek, patrząc na to, że pomocnik 16 października skończy 21 lat. 

Kłopoty Modera

Latem 2020 roku transfer Jakuba Modera do Brighton & Hove Albion za 10 milionów euro był rekordowy w historii Ekstraklasy. Kwota, jaką Mewy zapłaciły za wychowanka Kolejorza, była uzasadniona, biorąc pod uwagę jego potencjał i formę, którą prezentował.

Niestety, kontuzja odniesiona w meczu z Norwich City wyeliminowała go z gry na 17 miesięcy. Po dwóch poważnych operacjach Moder wrócił do zdrowia, ale dotąd nie odzyskał pełni swojej dawnej formy i nie znalazł miejsca w podstawowym składzie Mew. 

Obecnie wszystko wskazuje na to, że jego przygoda z Brighton może się zbliżać ku końcowi.Na początku tego okna transferowego Moder miał trafić do Leicester City, jednak plany te pokrzyżował transfer Kieranana Dewsbury-Halla, który był bliski przenosin do Brighton. Ostatecznie Dewsbury-Hall przeszedł do Chelsea. Na ten moment przyszłość pomocnika reprezentacji Polski pozostaje niepewna.

Szeroką ofertę na transfery piłkarzy z Premier League ma GO BET, gdzie dostępne są kursy na Ramsdale’a, Grealisha, Bruno Guimaraesa czy Eberechiego Eze.

Turecka droga Muciego

Zanim Ernect Muci dołączył do Besiktasu, wiele spekulowano o jego możliwych przenosinach do Anglii. Albańczyk ostatecznie przeniósł się do tureckiego giganta, gdzie trenerem był były selekcjoner reprezentacji Polski, Fernando Santos. 

Gdy Muci odchodził z Legii za 10 milionów euro, ówczesny trener legionistów, Kosta Runjaic wściekł się na decyzję o sprzedaży najlepszego wówczas zawodnika wielokrotnego mistrza Polski. Dziś wiele spekuluję się, że Legia ponownie może zarobić na transferze Albańskiego gwiazdora, który ma dołączyć do Premier League.

Polski kamyk w Niemczech

Jakub Kamiński to drugi najdrożej sprzedany wychowanek Lecha Poznań w historii. Pomocnik przeszedł z Kolejorza do Wolfsburga latem 2022 roku za 10 milionów euro. Jego przygoda z niemieckim klubem nie układa się tak, jak na początku, a w trakcie tego okna transferowego pojawiły się spekulacje na temat jego możliwego odejścia.

Na razie Kamiński nie zamierza się poddawać i nadal walczy o miejsce w podstawowym składzie „Wilków”.

TOP 10 Najdroższych transferów w historii Ekstraklasy

  1. Ante Crnac – 11 milionów euro z Rakowa Częstochowa do Norwich City (2024 lato)*
  2. Jakub Kozłowski – 11 milionów euro z Pogoni Szczecin do Brighton & Hove Albion (2021)
  3. Jakub Moder – 10 milionów euro z Lecha Poznań do Brighton & Hove Albion (2020)
  4. Ernect Muci – 10 milionów euro z Legii Warszawa do Besiktasu (2024 zima)
  5. Jakub Kamiński – 10 milionów euro z Lecha Poznań do Wolfsburga (2022)
  6. Radosław MAJECKI – 7 milionów z Legii Warszawa do AS Monaco (2020)
  7. Jan BEDNAREK – 6 milionów z Lecha Poznań do Southampton FC (2017)
  8. Michał SKÓRAŚ – 6 milionów z Lecha Poznań do Club Brugge (2023)
  9. Sebastian SZYMAŃSKI – 5,5 miliona z Legii Warszawa do Dynama Moskwa (2019)
  10. Adrian MIERZEJEWSKI – 5,25 miliona z Polonii Warszawa do Trabzonsporu (2011)

*Transfer oficjalnie jeszcze niepotwierdzony