Formuła 1 – kursy bukmacherskie

Daniel Ricciardo
Daniel RicciardoKurs 1.85Postaw w STSSzanse na wyższe miejsce w GP Włoch od Lando Norrisa: 50%
VS
Lando NorrisKurs 1.85Postaw w STSSzanse na wyższe miejsce w GP Włoch od Daniela Ricciardo: 50%
Lando Norris

Formuła 1 to bez dwóch zdań królowa sportów motorowych, która łączy ogromne pieniądze, nowe technologie opracowywane przez najzdolniejszych konstruktorów, a także kierowców o wręcz nadludzkich umiejętnościach. Jest to prawdziwy wyścig zbrojeń pomiędzy tuzami motoryzacji. Wyścigi Formuły 1 są bardzo popularne również w Polsce, głównie dzięki Robertowi Kubicy. Nie ma się więc co dziwić, że fani tej dyscypliny z wielką chęcią sięgają po zakłady bukmacherskie na F1 i podobnie będzie również w trwającym sezonie. My już teraz zapraszamy na bukmacherską analizę sezonu 2021 w Formule 1. 

Formuła 1 – zwycięzca klasyfikacji kierowców 2021  

Formuła 1 w ostatnich latach stoi pod znakiem dominacji Lewisa Hamiltona i Mercedesa. Brytyjska legenda w 2020 roku wywalczyła tytuł Mistrza Świata w Formule 1 po raz siódmy w karierze i szósty raz na przestrzeni minionych siedmiu lat. Przerwanie hegemonii Hamiltona miało miejsce w roku 2016. Wtedy mistrzem został inny kierowca MercedesaNico Rosberg, natomiast Hamilton uplasował się na 2. pozycji. Królowa sportów motorowych od kilku lat  ma swoich dominatorów, a więc w sezonie 2021 z pewnością kibice liczą na bardziej wyrównane wyścigi niż w ubiegłych latach. Wyścigi F1 to również bardzo ważny punkt w ofercie legalnych polskich bukmacherów, którzy oferują ciekawe zakłady na poszczególne wyścigi oraz zakłady długoterminowe. Poniżej przedstawiamy kursy bukmacherskie na końcowego zwycięzcę klasyfikacji kierowców. 

FortunaSTSforBETeWinnerTotalbetTotolotekPZBukLVBETNoblebetEtoto
Hamilton1,551,651,641,641,651,601,661,621,651,65
Verstappen2,602,502,452,462,452,502,402,402,452,45
Bottas25,0025,0025,3025,0025,0025,0026,0026,0026,0025,00
Perez33,0035,0027,9028,0027,0035,0034,0034,0034,0026,00
Leclerc60,0080,0077,080,0080,0075,0081,0081,0081,0081,00
Norris66,0080,0075,0080,0080,0075,0067,0081,0081,0071,00
Ricciardo66,0060,0063,0060,0060,0065,0067,0067,0067,0061,00
Sainz150,00200,00195,00101,00100,00200,00201,00200,00200,00201,00
Gasly180,00200,00195,00101,00100,00200,00201,00200,00200,00201,00
Alonso300,00500,00475,00101,00100,00320,00501,00500,00500,00501,00
Tsunoda360,00500,00475,00101,00100,00320,00401,00500,00500,00501,00
Stroll360,00500,00475,00101,00100,00320,00501,00500,00500,00501,00
Vettel600,00500,00475,00101,00100,00320,00501,00500,00500,00501,00
Ocon1000,001000,00900,00101,00100,00320,001001,001000,001000,001001,00
Raikkonen1000,002000,001500,00101,00100,00320,001001,002000,001000,001001,00
Giovinazzi1000,002000,001700,00101,00100,001001,02000,001000,001001,00
Russel1500,001000,003500,00101,00100,00X1001,001000,00100,00751,00
Latifi3000,005000,003500,00101,00100,00X1001,004000,001000,001001,00
Schumacher4000,007500,003400,00101,00100,00X1001,004000,001000,001001,00
Marzepin6000,007500,003500,00101,00100,00X1001,004000,00100,001001,00
Kursy sprawdzone 15.04.2021 r.

Jak widać po kursach bukmacherskich na triumfatora klasyfikacji generalnej, absolutnym faworytem jest kierowca MercedesaLewis Hamilton. Najpewniejsza triumfu 7-krotnego mistrza jest Fortuna, która w swojej ofercie zawarła nawet możliwość wytypowania, że “generalkę” wygra ktokolwiek inny niż Hamilton. Kurs na tę opcję to 2,30, a więc zdaniem tego bukmachera jest to drugi najbardziej prawdopodobny scenariusz po mistrzostwie Lewisa Hamiltona. 

Wysoko stoją również akcje Maxa Verstappena, a więc kierowcy Red Bull Racing, który w barwach tego zespołu w zeszłym sezonie uplasował się na 3.pozycji. Holender belgijskiego pochodzenia swoje aspiracje potwierdził na początku sezonu 2021 i plasuje się na czołowych miejscach. Końcowy triumf każdego innego kierowcy niż Hamilton i Verstappen będzie uznany za ogromną sensację, co widać po kursach. 

Dominacja Hamiltona jest na tyle widoczna, że legalni polscy bukmacherzy w swoich długoterminowych propozycjach na F1 zawarli możliwość typowania, który z zawodników uplasuje się w klasyfikacji generalnej najwyżej, nie licząc właśnie Brytyjczyka. Taki rynek zaproponowali eWinner, TOTALbet i Etoto. Ponadto w TOTALbet oraz Etoto gracze mogą typować także najlepszego zawodnika poza kierowcami Mercedesa, Ferrari oraz Red Bulla. Ponadto bukmacherzy dysponują także sezonowymi zakładami typu H2H oraz dają możliwość typowania under/over zwycięstw w sezonie danych zawodników. 

Każdy z tych bukmacherów dysponują naprawdę atrakcyjną ofertą na formułę 1, która jest jeszcze atrakcyjniejsza z naszymi specjalnymi kodami promocyjnymi, które m.in. zwiększają zakłady bez ryzyka

Formuła 1 – klasyfikacja konstruktorów 

Drugim najpopularniejszym i absolutnie podstawowym rynkiem w zakładach długoterminowych na Formułę 1 jest typowanie zwycięzcy klasyfikacji konstruktorów. Klasyfikacja obliczana jest poprzez dodawanie do siebie punktów zdobytych przez kierowców danego teamu na przestrzeni całego sezonu. Najbardziej utytułowanym zespołem jest Ferrari, które wygrywało klasyfikację aż 16 razy. Ostatnie lata to jednak totalna dominacja Mercedesa, który wygrywa nieprzerwanie od 7 lat i również w nadchodzącym sezonie jest faworytem. Oto kursy: 

FortunaSTSTotalbetTotolotekforBETeWinnerEtotoPZBukLVBETNoblebetBetfan
Mercedes1,321,351,371,351,381,371,351,361,331,331,37
Red Bull3,103,002,853,002,752,852,853,002,902,952,87
McLaren25,0035,0035,0035,0035,0035,0031,0034,0034,0034,0033,00
Ferrari30,0040,0045,0040,0048,0045,0046,0041,0041,0041,0044,00
Alpha Tauri75,00100,00100,00100,00110,00101,00101,00101,00100,00100,00100,00
Aston Martin125,00250,00100,00250,00325,00101,00251,00201,00250,00250,00250,00
Alpine150,00250,00100,00250,0350,00101,00251,00251,00250,00250,00250,00
Alfa Romeo500,002000,00100,00250,001900,00101,001001,001001,002000,001000,001000,00
Williams1300,004000,00100,00X2900,00101,001001,001001,003000,001000,001000,00
Haas4000,005000,00100,00X3800,00101,001001,001001,004000,001000,001000,00
Kursy sprawdzone 15.04.2021 r.

Zdaniem bukmacherów jedynym teamem, który może realnie zagrozić Mercedesowi jest Red Bull, który w klasyfikacji konstruktorów w ubiegłym sezonie uplasował się 2. pozycji. Teraz Red Bull postara się zdetronizować Mercedesa, ale jak widać po kursach bukmacherskich, nie będzie im o to łatwo. Podobnie jak w przypadku zakładów długoterminowych na kierowców, gracze mogą także typować sezonowe pojedynki H2H pomiędzy poszczególnymi zespołami. Ten rynek w swojej ofercie zaproponowała Fortuna

Formuła 1 – zespoły w sezonie 2021

Powyżej opisaliśmy kursy bukmacherskie na zwycięstwo w klasyfikacji kierowców i konstruktorów. Zanim jednak gracze zdecydują się na typowanie jakiegokolwiek zakładu na Formułę 1, powinni dowiedzieć się więcej o poszczególnych zespołach oraz o kierowcach. Poniżej zaprezentujemy składy poszczególnych teamów oraz pokrótce opiszemy kierowców, którzy w sezonie 2021 będą walczyć o miano najszybszego kierowcy Formuły 1. 

Mercedes

Zaczynamy od Mercedesa, czyli zespołu, który w ostatnich latach absolutnie zdominował wyścigi Formuły 1. Mercedes od siedmiu lat nie schodzi z najwyższego stopnia podium w klasyfikacji konstruktorów i jest to najdłuższa seria zwycięstw od momentu, kiedy prowadzi się taką klasyfikację, czyli od 1958 roku. Za każdym razem jednym z dwóch ojców sukcesu zespołu był Lewis Hamilton, który z Mercedesem współpracuje od 2014 roku. Brytyjczyk również w sezonie 2021 będzie kierowcą tego zespołu, natomiast drugim kierowcom będzie Valtteri Bottas, który barwy Mercedesa reprezentuje od 2017 roku, kiedy to zastąpił Nico Rosberga.  

Wyniki Mercedesa w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 1 (Lewis Hamilton, Valtteri Bottas)
  • 2019 – Miejsce 1 (Lewis Hamilton, Valtteri Bottas)
  • 2018 – Miejsce 1 (Lewis Hamilton, Valtteri Bottas) 
  • 2017 – Miejsce 1 (Lewis Hamilton, Valtteri Bottas) 
  • 2016 – Miejsce 1 (Lewis Hamilton, Nico Rosberg) 

Kierowcy Mercedesa w sezonie 2021

  • Lewis Hamilton (Wielka Brytania) – 36 lat, 7x mistrz F1, 2x wicemistrz F1 
  • Valtteri Bottas (Finlandia) – 31 lat, 2x wicemistrz F1, 1x 3. miejsce w klasyfikacji generalnej

Red Bull

Największy rywal Mercedesa w ostatnich latach i jedyny zespół, który w sezonie 2021 prawdopodobnie może przerwać hegemonię niemieckiego teamu. Red Bull w swojej historii 4-krotnie sięgał po zwycięstwo w klasyfikacji konstruktorów i także cztery razy kierowcy tego zespołu sięgali po Mistrzostwo w F1. Złote czasy tego zespołu przypadają na okres 2010-2013, kiedy to Sebastian Vettel i Mark Webber zapewniali Red Bullowi wielkie sukcesy. Ekipa z siedzibą w Milton Keynes cały czas jest jednak w czołówce i wiele wskazuje na to, że pozostanie w niej również w sezonie 2021, zwłaszcza, że Sergio Perez i Max Verstappen to bardzo solidny duet. 

Wyniki Red Bulla w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 2 (Alexander Albon, Max Verstappen)
  • 2019 – Miejsce 3 (Alexander Albon, Max Verstappen, Pierre Gasly)
  • 2018 – Miejsce 3 (Daniel Ricciardo, Max Verstappen)
  • 2017 – Miejsce 3 (Daniel Ricciardo, Max Verstappen)
  • 2016 – Miejsce 2 (Daniel Ricciardo, Max Verstappen, Daniił Kwiat)

Kierowcy Red Bulla w sezonie 2021

  • Max Verstappen (Holandia) 23 lata, 2x 3.miejsce w klasyfikacji generalnej
  • Sergio Perez (Meksyk)31 lat

McLaren 

Zespół z bardzo bogatą historią, który jednak od kilku sezonów nie potrafi zbudować samochodu, który zapewniłby mu miejsce na samym szczycie. McLaren w swojej historii łącznie 8 razy sięgał po zwycięstwo w klasyfikacji konstruktorów, natomiast jego kierowcy 12-krotnie sięgali po Mistrzostwo Formuły 1. Jednakże ostatni raz Mistrzem w barwach McLarena został Lewis Hamilton, a było to w sezonie 2008. Z kolei klasyfikację konstruktorów ostatni raz McLaren wygrał w 1998 roku. W ubiegłym sezonie barwy zespołu reprezentowali Lando Norris oraz Carlos Sainz Jr. Norris uplasował się w klasyfikacji generalnej na 9. pozycji, natomiast Sainz na 6., co dało zespołowi 3. miejsce w klasyfikacji konstruktorów. W sezonie 2021 McLaren również powinien liczyć się w walce o top 3, a szeregi zespołu wzmocnił doświadczony Daniel Ricciardo

Wyniki McLarena w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 3 (Lando Norris, Carlos Sainz Jr)  
  • 2019 – Miejsce 4 (Lando Norris, Carlos Sainz Jr)  
  • 2018 – Miejsce 6 (Fernando Alonso, Stoffel Vandoorne)
  • 2017 – Miejsce 9 (Fernando Alonso, Stoffel Vandoorne, Jenson Button)
  • 2016 – Miejsce 6 (Fernando Alonso, Stoffel Vandoorne, Jenson Button)

Kierowcy McLarena w sezonie 2021

  • Lando Norris (Wielka Brytania) – 23 lata, 
  • Daniel Ricciardo (Australia) – 31 lat,  2x 3. miejsce w klasyfikacji generalnej 

Ferrari

Zespół z ogromnymi tradycjami, który ma jednak za sobą bardzo słaby sezon i zrobi wszystko, aby w 2021 roku wrócić do czołówki najlepszych zespołów królowej sportów motorowych. W ubiegłym sezonie Ferrari zajęło dopiero 6. pozycję w klasyfikacji konstruktorów. Zawodził zarówno Charles Leclerc, jak i Sebastian Vettel. Szczególnie słabo spisał się Niemiec, która zajął dopiero 10. pozycję w klasyfikacji generalnej. Na triumf w klasyfikacji konstruktorów Ferrari czeka od 2008 roku, kiedy to duet Felipe MassaKimi Raikkonen był postrachem na torach F1. Ostatnie lata poza 2020 również były udane i włoski team był w czołówce. Przed rozpoczęciem trwającego sezonu w zespole doszło do jednej zmiany. Miejsce Vettela zajął Carlos Sainz, który przyszedł z McLarena i będzie poszukiwał pierwszego poważnego sukcesu w Formule 1. 

Wyniki Ferrari w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 6 (Sebastian Vettel, Charles Leclerc)  
  • 2019 – Miejsce 2 (Sebastian Vettel, Charles Leclerc)  
  • 2018 – Miejsce 2 (Sebastian Vettel, Kimi Raikkonen)
  • 2017 – Miejsce 2 (Sebastian Vettel, Kimi Raikkonen)
  • 2016 – Miejsce 3 (Sebastian Vettel, Kimi Raikkonen)

Kierowcy Ferrari w sezonie 2021

  • Charles Leclerc (Monako) – 23 lata 
  • Carlos Sainz Jr (Hiszpania) – 26 lat

AlphaTauri 

Zespół szerzej znany jako Scuderia Toro Rosso, który od 2019 roku występuje jako nowa marka. Ubiegły sezon był całkiem niezły w wykonaniu tego zespołu, który uplasował się na 7. pozycji w klasyfikacji konstruktorów. Najważniejszym momentem dla AlphaTauri było Grand Prix Włoch, w których triumfował Pierre Gasly – kierowca tego zespołu. Było to drugie w historii zwycięstwo w Grand Prix kierowcy reprezentującego czy to Toro Rosso czy AlphaTauri Również w nadchodzącym sezonie Francuz będzie reprezentował barwy AlphaTauri, a zespół planuje zakończyć sezon na jeszcze lepszym miejscu niż przed rokiem. Pomóc w tym ma Yuki Tsunoda – Japończyk, który ma na swoim koncie brązowy medal w formule 2. 

Wyniki AlphaTauri/Toro Rosso w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 7 (Pierre Gasly, Daniił Kwiat)  
  • 2019 – Miejsce 6 (Pierre Gasly, Daniił Kwiat, Alexander Albon)  
  • 2018 – Miejsce 9 (Pierre Gasly, Brendon Hartley)
  • 2017 – Miejsce 7 (Pierre Gasly, Brendon Hartley, Daniił Kwiat, Carlos Sainz Jr )
  • 2016 – Miejsce 3 (Carlos Sainz Jr, Daniił Kwiat, Max Verstappen)

Kierowcy AlphaTauri w sezonie 2021

  • Pierre Gasly (Francja) – 25 lat
  • Yuki Tsunoda (Japonia) – 22 lata

Aston Martin 

Aston Martin przed tym sezonem przejął Racing Point i to właśnie pod szyldem zespół będzie startować w Formule 1 w 2021 roku. Kierowcą cały czas będzie syn właściciela Racing Point – Lance Stroll, a dołączy do niego Sebastian Vettel, który zastąpił Sergio Pereza. Ambicje zespołu są duże, ale pierwszy wyścig pokazał, że rzeczywistość bywa brutalna, a zawiódł szczególnie Vettel. W ubiegłym sezonie Racing Point uplasował się na bardzo wysokim 4. miejscu w klasyfikacji konstruktorów i zawiesił sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Zespół stracił jednak 4. najlepszego kierowcę ubiegłego sezonu – Sergio Pereza. Meksykanina na pewno nie będzie łatwo zastąpić, zwłaszcza, że Vettel ma już swoje najlepsze lata za sobą. 

Wyniki Aston Martin/Racing Point w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 4 (Serio Perez, Lance Stroll, Niko Hulkenberg) 
  • 2019 – Miejsce 7 (Sergio Perez, Lance Stroll)
  • 2018 – Nie startowali 
  • 2017 – Nie startowali
  • 2016 – Nie startowali

Kierowcy Aston Martin w sezonie 2021

  • Lance Stroll (Kanada) – 23 lata 
  • Sebastian Vettel (Niemcy) – 34 lata, 4x Mistrz F1, 3x Wicemistrz F1, 1x 3. miejsce klasyfikacji generalnej

Alpine 

Alpine to nowa nazwa zespołu Renault, który od wielu lat z niezłym skutkiem startuje na torach Formuły 1. Ubiegły sezon był całkiem przyzwoity dla francuskiego zespołu, który w klasyfikacji konstruktorów uplasował się na 5. miejscu. Duża w tym zasługa Daniela Ricciardo, który był 5. najlepszym kierowcą. Niestety dla tego zespołu Australijczyk w 2021 zasiada w samochodzie McLarena, a w jego buty postara się wejść Fernando Alonso, czyli człowiek, który w barwach Renault zadebiutował w 2002 roku. Hiszpanowi umiejętności i doświadczenia nie można odmówić, ale jego ostatnie lata w F1 zdecydowanie nie były najlepsze. Drugim kierowcą będzie Esteban Ocon, czyli kierowca perspektywiczny, ale raczej niegotowy na wielkie sukcesy. Na pewno powtórzenie wyniku z ubiegłego sezonu byłoby dla Alpine bardzo dużym sukcesem.

Wyniki Alpine/Renault w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 4 (Daniel Ricciardo, Esteban Ocon) 
  • 2019 – Miejsce 5 (Daniel Ricciardo, Nico Hulkenberg)
  • 2018 – Miejsce 4 (Nico Hulkenberg, Carlos Sainz Jr.)
  • 2017 – Miejsce 6 (Nico Hulkenberg, Carlos Sainz Jr.  Jolyon Palmer)
  • 2016 – Miejsce 9 (Kevin Magnussen,  Jolyon Palmer)

Kierowcy Alpine w sezonie 2021

  • Fernando Alonso (Hiszpania) – 39 lat, 3x Wicemistrz F1, 1x 3. miejsce w klasyfikacji generalnej 
  • Esteban Ocon (Francja) – 25 lat

Alfa Romeo 

Zespół pod szyldem Alfa Romeo występuje od 2019 roku, a wcześniej znany był jako Sauber. Zdecydowanie najbliższy Polakom team, ponieważ w trwającym sezonie kierowcą testowym jest Robert Kubica, a sponsorem tytularnym jest PKN Orlen. Alfa ma za sobą dwa raczej przeciętne sezony i niewiele wskazuje, aby w tym miało być inaczej. Obowiązki kierowców w wyścigach pełnić będą bardzo doświadczony Kimi Raikkonen oraz Antonio Giovinazzi. Szanse zespołu na dobre wyniki są raczej niewielkie, choć na pewno Raikkonena stać na kilka niezłych wyścigów. 

Wyniki Alfa Romeo/Sauber w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 8 (Kimi Raikkonen, Antonio Giovinazzi)
  • 2019 – Miejsce 8 (Kimi Raikkonen, Antonio Giovinazzi)
  • 2018 – Miejsce 8 (Marcus Ericsson, Charles Leclerc)
  • 2017 – Miejsce 10 (Antonio Giovinazzi, Marcus Ericsson, Pascal Pascal Wehrlein)
  • 2016 – Miejsce 10 (Marcus Ericsson, Felipe Nasr)

Kierowcy Alfy Romeo w sezonie 2021

  • Kimi Raikkonen (Finlandia) – 42 lata, 1x Mistrz F1, 2x wicemistrz F1, 3x 3. miejsce w klasyfikacji generalnej 
  • Antonio Giovinazzi (Włochy) – 28 lat 

Williams 

Bardzo zasłużony zespół, który jednak w ostatnich latach nie potrafi wrócić do solidnych występów. Przekonał się o tym Robert Kubica, który w 2019 roku reprezentował barwy tego zespołu i delikatnie mówiąc nie był zadowolony z jakości swojego samochodu. Mimo to Polak to jedyny kierowca, który zdobył punkty dla Williamsa w ciągu ostatnich 2 lat, co jest najlepszym podsumowaniem tego zespołu. Również w nadchodzącym sezonie notowania Williamsa są bardzo niskie i każdy punkcik będzie uznawany za spory sukces. O zrealizowanie tych celów postarają się Nicholas Latifi i George Russell, czyli kierowcy, którzy startowali w barwach Williamsa również sezon temu. 

Wyniki Williamsa w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – Miejsce 10 (George Russell, Nicholas Latifi)
  • 2019 – Miejsce 10 (Robert Kubica, George Russell)
  • 2018 – Miejsce 7 (Lance Stroll, Siergiej Sirotkin)
  • 2017 – Miejsce 5 (Felipe Massa, Lance Stroll, Paul DiResta)
  • 2016 – Miejsce 5 (Valtteri Bottas, Felipe Massa)

Kierowcy Williamsa w sezonie 2021

  • George Russell (Wielka Brytania) – 23 lata
  • Nicholas Latifi (Kanada) – 26 lat 

Haas

Zdaniem bukmacherów najsłabszy zespół w stawce i faktycznie nie brakuje powodów, aby sądzić, że Haas wraz z Williamsem znów będą na samym dole klasyfikacji konstruktorów, a ich kierowcy będą mieli olbrzymie problemy ze zdobywaniem punktów. Haas w zeszłym sezonie reprezentowali doświadczeni i solidni Romain Grosjean oraz Kevin Magnussen. Wywalczyli łącznie 3 punkty i uplasowali się tylko przed kierowcami Williamsa. Amerykańscy właściciele postanowili przed tym sezonem odmłodzić zespół i za kierownicą ich bolidów zasiedli syn legendy – Mick Schumacher oraz Nikita Mazepin. Wydaje się jednak, że ci młodzi zawodnicy nie są na takim poziomie jak Grosjean i Magnussen i jeśli nie poprawi się samochód, to punktów również nie będzie przybywać. 

Wyniki Haasa w ostatnich 5 sezonach w klasyfikacji konstruktorów: 

  • 2020 – (Romain Grosjean, Kevin Magnussen, Pietro Fittipaldi) 
  • 2019 – Miejsce 9 (Romain Grosjean, Kevin Magnussen) 
  • 2018 – Miejsce 5 (Romain Grosjean, Kevin Magnussen) 
  • 2017 – Miejsce 8 (Romain Grosjean, Kevin Magnussen) 
  • 2016 – Miejsce 8 (Romain Grosjean, Esteban Gutiérrez)

Kierowcy Haasa w sezonie 2021

  • Mick Schumacher (Niemcy) – 22 lata 
  • Nikita Mazepin (Rosja) – 22 lata

Formuła 1 – co każdy fan powinien wiedzieć

Formuła 1 jest według klasyfikacji międzynarodowej federacji sportów motorowych FIA najwyższą klasą wyścigów samochodowych. Jest zarazem najbardziej zaawansowanym technologicznie sportem wyścigowym na świecie, a same zawody są swoistym poligonem doświadczalnym dla technologii, które później mogą zostać wprowadzone w samochodach produkowanych fabrycznie. Zawody tej rangi mają swoje korzenie w cyklu europejskim cyklu Grand Prix, jednak oficjalnie cykl F1 został zainaugurowany w 1950 roku, a nazwa wzięła się od spisu zasad jakie wszyscy uczestnicy tych zawodów muszą spełnić. Każdy sezon tej serii składa się z Grand Prix, czyli wyścigów o wielką nagrodę miejsca, w którym rozgrywane są dane zawody.

Utrzymanie stajni i bolidów wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. Przeciętny koszt produkcji bolidu F1 to blisko 7 milionów USD i chodzi tu o samą cenę części składających się na maszynę. Koszty badań i rozwoju tych maszyn zamyka się na ogół w setkach milionach dolarów. Co ciekawe, każdy bolid składa się z około 80 tysięcy mniejszych i większych części, które wymagają wyjątkowo dokładnej pracy przy ich montażu.

Formuła 1 to również sport wyjątkowo obciążający dla organizmu kierowcy. Zawodnicy ścigający się w tej serii tracą podczas każdego wyścigu przeciętnie 4 kilogramy wagi, głównie za sprawą odwodnienia organizmu. Tego typu straty mogą mocno wpłynąć na możliwości reakcji przeciętnego człowieka, jednak kierowcy F1 zostali na to przygotowani i odpowiednio wyszkoleni, by odpowiednio znosić tego typu obciążenia. Co więcej, bardzo często sami starają się tracić możliwie jak najwięcej kilogramów w trakcie przygotowań do sezonu. Waga bolidu netto F1 to zaledwie 702 kg więc każdy kilogram dołożony przez kierowcę ma duży wpływ na wydajność tej maszyny.

Skoro o kierowcach mowa to największą legendą F1 jest Michael Schumacher – siedmiokrotny mistrz tego cyklu. Wśród nadal aktywnych kierowców prym wiodą Lewis Hamilton (5 tytułów) i Sebastian Vettel (4 tytuły). Schumacher jest jednocześnie rekordzistą pod względem wygranych wyścigów – zdobywał on Grand Prix aż 91 razy. Drugi w historii Alain Prost miał ich zaledwie 51, a Lewis Hamilton do tej pory wygrywał 50-krotnie. Z kolei wśród konstruktorów bezkonkurencyjne pozostaje Ferrari z 16 tytułami. Drugi Williams ma ich 9, a trzeci McLaren – 8. Ferrari ma również najwyżej zwycięstw wyścigowych – 224.

Warto jednocześnie fakt, że na chwilę obecną jednostki napędowe poszczególnym teamom dostarczają zaledwie czterej producenci: Ferrari, Mercedes, Renault i Honda. Z kolei dostawca opon może być tylko jeden, a w sezonie 2018 była to firma Pirelli.

Obstawiaj Grand Prix Formuły 1 u legalnych bukmacherów

Już od marca będziemy mieli okazję po raz kolejny śledzić wyścigi GP Formuły 1. Ten sezon zapowiada się jednak wyjątkowo, gdyż do rywalizacji powraca Robert Kubica. Jeśli chcesz zacząć typować tę wyjątkową dyscyplinę sportu, to już wkrótce będziesz miał ku temu okazję. Wystarczy, że zarejestrujesz się u jednego z legalnych bukmacherów online, np. w Fortunie, LVBET, Totolotku czy Milenium. Każdy z nich umożliwi Ci skorzystanie na wysokim bonusie powitalnym, którego wartość będziesz mógł zwiększyć dzięki naszym ekskluzywnym kodom promocyjnym. Nie czekaj więc – zacznij grać i wygrywać u legalnych polskich bukmacherów!

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close