Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 – Szanse Polaków na medale

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio

Nie ma na świecie drugiej takiej imprezy sportowej, która budziłaby u sportowców taką fascynację jak igrzyska olimpijskie. Medal wywalczony podczas zawodów tej rangi, uchodzi za najbardziej prestiżowe osiągnięcie. Trudno się jednak temu dziwić. Igrzyska odbywają się cyklicznie co cztery lata i gromadzą na starcie gwiazdy największego kalibru. Sportowcy często podporządkowują całe swoje kariery, by przygotować się pod jedną imprezę. Czasami o wyniku decydują dni ciężkiej rywalizacji, czasami godziny, minuty, a nawet sekundy. Igrzyska wiążą się zatem nie tylko z ekscytację, ale też i z ogromną presją.

Za najbardziej utytułowaną reprezentację w historii letnich igrzysk olimpijskich uchodzą Amerykanie, którzy aż 17 razy wygrywali klasyfikację medalową, zdobywając w sumie 2520 medali. Dorobek Polaków jest skromniejszy, ale też imponujący. Biało-Czerwoni przywieźli do kraju 284 medale (60 złotych, 83 srebrne, 133 brązowe). Najwięcej z Moskwy w 1980 roku (32). Najwyżej z kolei w klasyfikacji medalowej Polacy znaleźli się w 1976 roku w Montrealu, gdzie zajęli znakomite, szóste miejsce. Z trzech ostatnich igrzysk olimpijskich natomiast (Pekin, Londyn, Rio de Janeiro) nasza reprezentacja przywoziła po 11 medali. Niektórzy już zaczęli mówić o… klątwie. I warto jeszcze zwrócić uwagę na dyscyplinę, która dostarczała Polakom grad medali. Okazuje się, że potęgą jesteśmy w lekkoatletyce (57 medali – 25 złotych, 18 srebrnych, 14 brązowych).

Obecnie myśli polskich sportowców skupione są na Tokio. To właśnie stolica Japonii, po raz drugi w historii, będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Oficjalna ceremonia otwarcia nastąpi 24 lipca 2020 roku, a zamknięcia 9 sierpnia. Uczestnicy będą rywalizować o medale w 37 dyscyplinach na 37 obiektach. Cała inwestycja ma kosztować Japonię ponad osiem miliardów dolarów!

Dodajmy jeszcze, że każde igrzyska mają swoja hasła przewodnie. Tym razem będzie to motyw: odkryj jutro.

Polska na Igrzyskach Olimpijskich

Ile medali zdobędą Polacy na Igrzyskach 2020 w Tokio?

Pokaż wyniki

Igrzyska olimpijskie w Tokio – Polacy z szansami na medale

Dla kibiców mamy świetne wieści. O ile nie wydarzy się nagła katastrofa, planów zawodnikom nie pokrzyżują kontuzje i co równie ważne – nasi sportowcy uzyskają olimpijskie kwalifikacje, w Tokio może spaść grad polskich medali. Chyba jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy tylu szans na podium w tak wielu dyscyplinach. Co prawda bukmacherzy internetowi nie wystawili jeszcze kursów na letnie igrzyska, jednak my zrobiliśmy mały research i pokusiliśmy się o własne typy.

Lekkoatletyka

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że to znowu królowa sportu przyniesie nam najwięcej radości. Lekkoatletyce poświęcimy zatem też najwięcej miejsca.

Biegi

Biegi olimpiada

„Profesor” Adam Kszczot nie ma w swoim dorobku medalu olimpijskiego. W Tokio będzie chciał to zmienić w biegu na 800 metrów. Na 1500 metrów duże nadzieje wiążemy z Marcinem Lewandowskim, któremu, w dorobku sukcesów, również brakuje olimpijskiego krążka. Fantastycznie biegają też polskie sztafety 4 x 400 metrów (zarówno męska jak i żeńska). Wśród pań indywidualnie na medal mają szanse Justyna Święty-Ersetic (400 metrów), będąca już w światowej czołówce Ewa Swoboda (100 metrów), wciąż perspektywiczna Sofia Ennaoui (1500 metrów) czy biegająca coraz szybciej na 100 metrów przez płotki Karolina Kołeczek.

 • Nasz typ: srebro Adama Kszczota, brąz męska i żeńska sztafeta 4 x 400 m, brąz Justyny Święty-Ersetic, srebro Ewa Swobody

Rzut młotem

Rzut młotem olimpiada

Na lekkoatletycznej scenie próżno obecnie szukać większej faworytki do złota niż dwukrotna mistrzyni olimpijska, Anita Włodarczyk. Swoją karierę udanie postara się też zwieńczyć Joanna Fiodorow, a królową Anitę naśladuje coraz lepiej 24-letnia Malwina Kopron. Wśród panów z kolei ostatnią szansę na to, by przełamać olimpijską klątwę, będzie miał trzykrotny mistrz świata, Paweł Fajdek, który z pewnością stoczy pasjonujący bój z rodakiem, Wojciechem Nowickim.

 • Nasz typ: złoto Anity Włodarczyk, brąz Malwiny Kopron, złoto Wojciecha Nowickiego, srebro Pawła Fajdka

Rzut dyskiem

Złota olimpijskiego w kolekcji sukcesów brakuje Piotrowi Małachowskiemu, który, mimo 36 lat na karku, przeżywa obecnie drugą młodość. Medal w Tokio byłby wspaniałym zwieńczeniem jego kariery.

 • Nasz typ: brązowy medal

Skok o tyczce

W wybornej formie jest obecnie Piotr Lisek, który ustanawia rekord za rekordem. Ogromny apetyt na pierwszy medal olimpijski w karierze ma też Paweł Wojciechowski. A za wymienionym duetem czai się jeszcze Robert Sobera. To musi przerodzić się w sukces.

 • Nasz typ: złoty medal Liska, brąz Wojciechowskiego

Rzut oszczepem

Rzut oszczepem olimpiada

W 2016 roku, w Rio de Janeiro, uplasowała się tuż za podium. Czas najwyższy, by mistrzyni świata juniorów sprzed trzech lat, wreszcie zdobyła medal na seniorskiej imprezie. Maria Andrejczyk, bo o niej mowa, nie będzie z pewnością faworytką w konkursie rzutu oszczepem w Tokio, ale udowodniła już, że potrafi namieszać w czołówce.

 • Nasz typ: brązowy medal

Pchnięcie kulą

Jeśli kolejne medale olimpijskie dla Polski nie pojawią w pchnięciu kulą, to będzie można mówić o ogromnym rozczarowaniu. Głód sukcesów odczuwają 22-letni Konrad Bukowiecki i starszy od niego o pięć lat, Michał Haratyk. Co prawda Nowozelandczyk Tomas Walsh i Amerykanin Ryan Crouser, też ostrzą sobie zęby przed rywalizacją w Tokio, ale nasi kulomioci zdecydowanie mają wszystkie argumenty ku temu, by stawić im czoła. Poza tym, nie zapomnijmy też o Paulinie Gubie, która jest mistrzynią Europy z ubiegłego roku.

 • Nasz typ: srebrny medal Konrada Bukowieckiego, brązowy Pauliny Guby

Skok wzwyż

Skok wzwyż olimpiada

Sylwester Bednarek potrafi skakać wysoko i zdobywać medale. Jeszcze częściej jednak potrafi rozczarowywać. W Tokio będzie miał na karku 31 lat. To ostatnia szansa na błysk jego talentu. Podobnie ma się sytuacja w przypadku Kamili Lićwinko. 33-latce, która niedawno została mamą, marzy się koniec kariery z przytupem.

 • Nasz typ: brązowy medal Kamili Lićwinko

Kajakarstwo

Kajakarstwo olimpiada

Kolejna dyscyplina, która może dostarczyć polskim kibicom wspaniałych wrażeń. Srebrna medalistka z Rio de Janeiro na dystansie 200 metrów (K-1), Marta Walczykiewicz, nadal jest w wybornej formie. Medale na wielkich imprezach potrafi zdobywać też duet Karolina Naja i Beata Rosolska (K-2, 500 m). Podczas ostatnich igrzysk europejskich aspiracje do medalu w Tokio zgłosił też Tomasz Kaczor (złoty medal w Mińsku na dystansie 1000 metrów). Ponadto, coraz głośniej do światowej czołówki pukają młodsi: Arsen Śliwiński (C-2, 500 m), Michał Łubniewski (C-2, 200 m), Dorota Borowska (C-1, 200 m) i Sylwia Szczerbińska (C-2, 500 m).

 • Nasz typ: srebro Marty Walczykiewicz, brąz duetu: Karolina Naja, Beata Rosolska, brąz Arsena Śliwińskiego

Wioślarstwo

Wioślarstwo olimpiada

Męska czwórka podwójna, w składzie: Dominik Czaja, Szymon Pośnik, Wiktor Chabel i Fabian Barański, w tym sezonie zaczyna powoli przypominać czwórką „Dominatorów” sprzed lat, gdzie prym wiódł wówczas Adam Korol. Coraz większe doświadczenie zbierają też panie w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Springwald i Katarzyna Zillmann. W Tokio powinno to zaprocentować.

 • Nasz typ: złoty medal czwórki mężczyzn, brąz czwórki kobiet

Siatkówka

Co prawda podopieczni trenera Vitala Heynena nie mają jeszcze przepustki do Tokio (turniej kwalifikacyjny odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia w Ergo Arenie, Biało-Czerwoni zagrają z Francją, Słowenią i Tunezją), ale już dziś można w ciemno stawiać na Polaków. Pamiętajmy, że wkrótce oficjalnie na boisku w naszej kadrze zobaczymy najbardziej wszechstronnego siatkarza świata, Wilfredo Leona. Poza tym, siatkarskich talentów zazdrości nam obecnie cały świat.

 • Nasz typ: złoty medal reprezentacji Polski siatkarzy

Kolarstwo

Kolarstwo olimpiada

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zakładać, że po igrzyskach w Tokio Maja Włoszczowska zakończy sportową karierę. 35-latka wskoczyła już na wysokie obroty i szlifuje formę na górskie trasy. W ślady mistrzyni stara się iść młodsza o 11 lat, Katarzyna Niewiadoma. Wśród panów mocne karty w swojej talii powinni mieć natomiast Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. A w kolarstwie torowym medal olimpijski marzy się również mistrzowi świata w ubiegłego roku, 21-letniemu Szymonowi Sajnokowi.

 • Nasz typ: brązowy medal Rafała Majki, srebro Szymona Sajnoka

Pływanie

Pływanie olimpiada

Przed kilkoma laty Polska znajdowała się w gronie pływackich potęg na startym kontynencie. Dziś nie jest już tak kolorowo. Po cichu jednak liczymy na to, że o swoim talencie przypomną wielokrotni medaliści wielkich imprez, Konrad Czerniak (100 m stylem motylkowym) i Radosław Kawęcki (200 m stylem grzbietowym). Ponadto, oby wreszcie więcej działała na pływalni, a mniej krytykowała wszystkich wokoło, Alicja Tchórz. 26-latka uczestniczyła w igrzyskach w Londynie i Rio de Janeiro. Czas doświadczenie przekuć w sukcesy.

 • Nasz typ: brązowy medal Radosława Kawęckiego

Tenis ziemny

Choć łezka kręci się w oku na myśl o tym, że Agnieszka Radwańska zakończyła już karierę, to jednak wciąż mamy kilka tenisowych nadziei. Bardzo możliwe, że na kortach w Tokio zobaczymy polski debel: Łukasz Kubot – Hubert Hurkacz. Problemem może być jednak w tym przypadku zgranie, bo obaj panowie wspólnie ze sobą trenują raczej rzadko.

 • Nasz typ: brązowy medal

Tenis stołowy

Tenis stołowy olimpiada

Jeśli mowa o deblach, to zgraną parę stanowią za to dwie Natalie – Bajor i Partyka. Szczególnie obyta z igrzyskami olimpijskimi jest ta druga. Co prawda w tenisie stołowym na ogół bezkonkurencyjne są Chinki, ale… my też mamy jedną w swoich szeregach – Li Qian. Drużynowo zatem możemy konkurować z najlepszymi.

 • Nasz typ: brązowy medal w drużynie

Żeglarstwo

Odkąd z zawodowym sportem pożegnał się nasz dwukrotny medalista olimpijski, Mateusz Kusznierewicz, oczy polskich kibiców na wodzie skierowane są na Małgorzatę Białecką i Piotra Myszkę. Kariera gdańszczanina dobiega końca i w tym przypadku nie oszukujmy się, w żeglarstwie o medal będzie szalenie trudno. Traktujmy zatem ich występy w kategoriach nadziei.

Wspinaczka sportowa

Wspinaczka sportowa olimpiada

Mało kto wie, ale coraz śmielej polscy reprezentanci radzą sobie we wspinaczce. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj takie nazwiska jak: Aleksandra Rudzińska, Anna Brożek czy Marcin Dzieński. Ten ostatni to mistrz świata, Europy i zdobywca Pucharu Świata 2016. Jako że wspinaczka sportowa została włączona do igrzysk olimpijskich, nadzieje medalowe Polaków zatoczyły szersze kręgi.

 • Nasz typ: srebrny medal Aleksandry Rudzińskiej, brąz Anny Brożek, brąz Marcina Dzieńskiego

Sporty walki

Na razie bez większych sukcesów w karate pozostaje Dorota Banaszczyk. 22-latka wciąż jednak dobrze rokuje. Na wystrzał polskiego talentu liczymy również w przypadku 21-letniego Karola Robaka w taekwondo. Nie wywołujmy jednak sztucznej presji. To również nadzieje, a nie pewniaki do medalu.

Szermierka

Szermierka olimpiada

Nieco ponad miesiąc temu Ewa Trzebińska wywalczyła dla Polski brązowy medal szermierczych mistrzostw Europy w niemieckim Duesseldorfie. Większe szanse medalowe daje się jednak jej w drużynie, wspólnie z Magdaleną Piekarską, Aleksandrą Zamachowską, Renatą Knapik-Miazgą i Barbarą Rutz. Biało-Czerwone triumfowały już w tym roku w Pucharze Świata w Barcelonie i Dubaju. Tokio też może być szczęśliwe.

 • Nasz typ: brązowy medal

Polacy będą mieli swoich reprezentantów również w innych dyscyplinach. I jak to bywa na wielkich imprezach, zawsze zdarzają się miłe niespodzianki. Oby jak najwięcej sprawili ich Biało-Czerwoni. Z drugiej strony pamiętajmy też, że faworyci czasami nie wytrzymują presji.

Promocje bukmacherskie na lato

Najlepsi bukmacherzy online w Polsce nie przewidują urlopów od promocji. Warto już teraz skorzystać z atrakcyjnych bonusów. STS proponuje na przykład ofertę „Polubisz poniedziałek”, w której co tydzień nagradzanych za obstawianie jest 1500 osób, a w puli na ten rok przewidziano ponad 2,5 mln złotych.

Z kolei forBET nie zapomina o tych, którzy… mają urodziny. Gracze, którzy w ciągu trzech ostatnich miesięcy wpłacili minimum 100 złotych i dokonali przynajmniej jednego obrotu pieniędzmi, czeka prezent w postaci dodatkowych 20 złotych na koncie.

Bukmacherzy internetowi oferują też specjalne bonusy powitalne z kodami. Warto dodać, że oferta ofercie nierówna, a najlepsze kody promocyjne, które uruchamiają najwyższe bonusy bukmacherskie znajdziesz na naszej stronie.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close