Żużel w Zakładach Online

Żużel - jak obstawiać zakłady

Żużel to dyscyplina popularna w niewielu zakątkach świata. Polska znajduje się jednak w tym nielicznym gronie krajów, w których kibice pasjonują się czarnym sportem. Dziwić to nie może, bo w końcu mamy najsilniejszą, żużlową ligę świata. To na naszych torach można oglądać w akcji wielokrotnych mistrzów świata: Duńczyka Nickiego Pedersena, Anglika Tai’a Woffindena czy Australijczyka Chrisa Holdera. Nie należy też zapominać o utalentowanych i utytułowanych polskich żużlowcach na czele z Bartoszem ZmarzlikiemKrzysztofem Kasprzakiem czy Patrykiem Dudkiem.

Silna, polska delegacja żużlowa, a także mocny zaciąg zagraniczny, sprawiają, że trybuny polskich obiektów, i to nawet tych, które należą do zespołów rywalizujących w II lidze, często pękają w szwach. W takich ośrodkach jak Częstochowa, Leszno, Wrocław, Zielona Góra, Toruń czy Gorzów Wielkopolski na mecze przychodzi średnio między 10 a 15 tysięcy widzów, a to liczby porównywalne nawet z niektórymi ośrodkami piłkarskimi w… Ekstraklasie.

Duże zainteresowanie żużlem w Polsce sprawia, że z szeroką ofertą wychodzą do nas bukmacherzy. Który z nich ma najlepszą na rynku i wyróżnia się na tle konkurencji? To właśnie sprawdzimy.

GDZIE OBSTAWIAĆ ŻUŻEL?

Zacznijmy od tego, że fani żużla, którzy lubują się w zakładach bukmacherskich, nie będą mieli problemów ze znalezieniem interesującej ich oferty na polskim rynku. Zdarzenia w różnych kombinacjach w tej dyscyplinie, można bez problemu wytropić u takich bukmacherów jak: STS, Fortuna, eWinner, forBET, LV BET, Betclic czy TOTALbet. Najważniejsze rynki typu 1X2, handicap, under/over są dobrze przygotowane przez każdego z wymienionych bukmacherów. Kursy też znacząco od siebie nie odbiegają. Co jednak, jeśli ktoś jest bardziej wymagający i szuka bogatszej oferty żużlowej?

Przeglądając wachlarz zdarzeń czołowych, legalnych bukmacherów w naszym kraju, od razu rzuca się w oczy oferta jednego z nich. Na czarny sport mocno postawił forBET, dla którego żużel stał się swego rodzaju perełką. A potwierdzać może to choćby fakt, że bukmacher ten był głównym sponsorem legendarnego Włókniarza Częstochowa.

forBET posiada zdecydowanie najbogatszą ofertę na najważniejsze wydarzenia żużlowe. Dotyczy ona nie tylko rywalizacji w PGE Ekstralidze, Nice 1. Lidze Żużlowej czy 2. Lidze Żużlowej, ale również zmagań za granicą, jak choćby w tak silnych ligach jak szwedzka czy angielska. Zdarzeń z takich frontów europejskich trudno doszukać się u pozostałych bukmacherów. Zdecydowanie lepiej wygląda to w przypadku elitarnych rozgrywek Grand Prix czy cieszących się coraz większą popularnością turniejów z cyklu Speedway of Nations. Zakłady z tych wydarzeń można bez problemu przefiltrować właściwie u każdego bukmachera.

Ciekawą ofertę żużlową prezentuje także bukmacher Fortuna. Można u niego typować m. in. GP, Speedway of Nations, ale też Ekstraligę oraz 1. i 2. Ligę w Polsce. Nie brakuje też zakładów m. in. na angielską Elite League czy szwedzką Elitserien.

Sprawdźmy jeszcze jak wyglądają kursy na poszczególne wydarzenia. Weźmy na tapetę klasyfikację końcową Ekstraligi. Choć kursy na pierwsze trzy drużyny prezentują się identycznie, to już zespoły z drugiej połowy tabeli mają inne kursy u każdego buka. Najwyższe znajdziemy w Fortunie. Porównajmy jeszcze kursy na Speedway of Nations, na który to turniej wystawiło zakłady najwięcej bukmacherów. W klasyfikacji końcowej dają oni największe szanse polskiej drużynie. Najwyższy kurs na Polaków znajdziemy w LV BET, na drugą drużynę – Rosję – najwyższy kurs wystawiła Fortuna, a na trzecią – Danię – ponownie LV BET.

ZAKŁADY LIVE NA ŻUŻEL

Gra na wydarzenia żużlowe live, to temat, który w Polsce wciąż się rozwija. Na tym polu z ofertą wychodzi m.in. bukmacher LV BET i forBET. Pierwszy wystawił zakłady na żywo na Ekstraklasę i Grand Prix, a drugi na Ekstraligę. Kibic, który jest obecny na stadionie podczas meczu albo ogląda go przed telewizorem i jednocześnie potrafi szybko analizować nierzadko dynamicznie zmieniającą się sytuację na torze, ma możliwość zagrania zakładu na żywo.

Klienci bukmacherów obstawiający zakłady na żywo mają możliwość typowania wyników poszczególnych wyścigów zgodnie z duchem gry. Wśród dostępnych rynków in-play, znajdziemy m. in.: wyniki biegu H2H, miejsca zawodnika, wynik spotkania z uwzględnieniem aktualnego rezultatu meczu.

Żużel - zakłady u legalnych bukmacherów

RODZAJE ZAKŁADÓW

Większość wszystkich zakładów żużlowych, jakie zawierają gracze, dotyczy wydarzeń z polskich lig. Pozostała część to typowanie wyników meczów i rywalizacji zawodników za granicą. Nie oznacza to jednak, że nie ma odstępstw od tej reguły. Jako że spora grupa naszych żużlowców ściga się dla drużyn w Anglii czy Szwecji, zdarza się, że okresowo większą popularnością cieszą się również spotkania tamtejszych zespołów.

1×2

Zakład na zwycięzcę pojedynku. Faworytami spotkań żużlowych są z reguły gospodarze, ponieważ możliwość przygotowania toru i jazdy przed własną, żywiołowo dopingującą publicznością, daje żużlowcom sporą przewagę, nie tylko psychologiczną. Należy to wziąć pod uwagę szczególnie, jeśli mierzą się ze sobą dwie wyrównane drużyny, tym bardziej, że możemy wówczas liczyć na całkiem ciekawe kursy. Z kolei kursy na topowe zespoły rozgrywające dany mecz u siebie są z reguły bardzo niskie.

HANDICAP

Na szczęście, nie trzeba daleko szukać możliwości poprawienia wartości zakładu na wygraną faworyzowanej ekipy. Legalni bukmacherzy z reguły dają swoim klientom możliwość obstawiania zakładów na handicapy, znanych również z innych dyscyplin. W przypadku tego rynku, gracz ma za zadanie wytypować czy dany zespół zwycięży większą liczbą punktów niż określona przez bukmachera.

LICZBA PUNKTÓW PONIŻEJ/POWYŻEJ

Z reguły zakład ten dotyczy indywidualnych zdobyczy punktowych poszczególnych zawodników. Jest to klasyczny zakład w formie under/over, w przypadku którego mamy za zadanie określić czy dany zawodnik zdobędzie mniej czy więcej punktów niż liczba określona przez bukmachera. Niektórzy bukmacherzy oferują również możliwość dokładnego określenia danej liczby punktów. Z reguły opcja ta jest wyceniana bardzo wysoko.

POJEDYNEK H2H

Zakład, w którym mamy za zadanie wytypować, który z pary podanych przez bukmachera zawodników zdobędzie w spotkaniu większą liczbę punktów. Z reguły w zakładzie H2H zestawieni są żużlowcy z tzw. „pierwszej linii”, a więc liderzy zespołów. W przypadku tego rynku, poszczególni bukmacherzy oferują możliwość obstawienia remisu lub zwrot, jeśli obydwaj zawodnicy zdobędą tę samą liczbę punktów.

ZAKŁADY TERMINOWE

W przypadku Ekstraligi, podobnie jak i wielu innych rozgrywek żużlowych, gracze mają możliwość obstawiania zakładów terminowych. Głównym z nich jest oczywiście zakład, w którym typujemy zespół, który naszym zdaniem zdobędzie w danym roku mistrzostwo Polski. Niektórzy bukmacherzy dają przy tym możliwość obstawiania zakładu na miejsca na koniec sezonu, w formie m. in. 1-2 czy 1-3. Niekiedy istnieje również możliwość obstawienia zespołu, który po sezonie spadnie do 1. ligi.

CO NAJLEPIEJ OBSTAWIAĆ?

Wszystko zależy od tego, jak rozległa jest nasza wiedza o żużlu. Ci, którzy nie lubią bawić się w dogłębne analizy, powinni raczej skupić się na rynkach typu 1X2, ewentualnie handicap. Na podstawie ostatnich wyników meczów, czy też biorąc pod uwagę, jaką dyspozycję prezentują poszczególni żużlowcy, znacznie łatwiej wytypować zwycięzcę spotkania i oszacować, jak okazała może być to wygrana.

Kibice, którzy znają żużel od podszewki, mogą poszukać ciekawszych perełek. Głębszych analiz wymagają takie rynki jak: head-to-head czy zakłady na biegi juniorskie. Pamiętajmy jednak też o kwestiach niezależnych i czynnikach ryzyka. Żużel to sport, w którym czasami dochodzi do defektów, a niektórzy zawodnicy mogą być ponadto przemęczeni jazdami w kilku ligach. Czarny sport charakteryzuje się bowiem tym, że żużlowiec może podpisać więcej niż jeden kontrakt w sezonie. Wszystko zależy zatem od tego, jak potrafi rozkładać siły. Bądź co bądź, dobrego żużlowca można rozpoznać po tym, że jego forma jest stabilna, a zatem na ogół o wyniku decyduje jednak aspekt sportowy.

Coś dla siebie w ofercie żużlowej znajdą też ci, którzy lubią liczyć na szczęście. A do takich ofert należy niewątpliwie typowanie, czy zawodnik zostanie wykluczony w meczu, ale też i to, kogo trener desygnuje do walki w biegach nominowanych. W tym przypadku przecież decyduje dyspozycja dnia żużlowca. A zatem każdy znajdzie coś dla siebie – do wyboru, do koloru!

LIMITY BUKMACHERSKIE

Pytanie, jakie często zadają sobie osoby grające u bukmachera, brzmi – od jakiej kwoty można spodziewać się limitu stawki? Bukmacherzy nierzadko takie granice stawiają. Oczywiście nie oznacza to zabawy w myśl zasady „hulaj dusza”. Im wyższa stawka, tym zakłady są wnikliwiej weryfikowane. Bukmacherzy sprawdzają na przykład, czy nie zaszła jakaś zmiana w zespole w ostatniej chwili, czego efektem było podbicie stawki.

OBSTAWIANIE ŻUŻLA – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Zanim zdecydujemy się postawić na konkretne zdarzenie, warto pamiętać o kilku zasadach.

  • Po pierwsze, czy dana drużyna nie przystępuje do meczu osłabiona. Gdzie jak gdzie, ale w żużlu strata nawet jednego, ważnego zawodnika, może przełożyć się na końcowy wynik zespołu.
  • Po drugie, ważny jest tor. Wszyscy zawodnicy, ale też i sympatycy czarnego sportu, zgodnie przyznają, że nie ma dwóch jednakowych torów, a każda nawierzchnia różni się od siebie. Na jednym obiekcie dany zawodnik lubi rywalizować i dobrze się na nim czuje, na innym już nie i zwykle przywozi małą liczbę punktów. Mało tego, część zawodników, i to wcale nie mała, uchodzi za królów własnego toru. To też wymaga analizy i prześledzenia historii, może niezbyt odległej, ale jednak.
  • Po trzecie – pole startowe. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy obstawiamy wydarzenie live. Tor może być danego dnia, w różnych jego miejscach, różnie przygotowany.
  • Po czwarte – ranga zawodów. Choć wszyscy żużlowcy starają się podchodzić profesjonalnie do każdego spotkania, a przynajmniej tak oficjalnie deklarują, to jednak wiadomo, że bardziej zmobilizowani są wtedy, kiedy ranga zawodów jest wysoka. Warto zatem zwrócić uwagę na to, o co toczy się walka na torze.
  • Po piąte – pogoda. Nawet największy faworyt, który powinien swojego przeciwnika gładko odprawić z kwitkiem, może mieć duże problemy, jeśli psikusa sprawi mu aura. Oczywiście, kiedy nad torem przechodzi ulewa, zawody są odwoływane, ale mżawka już niekoniecznie jest argumentem do tego, by przenosić rywalizację na inny termin. A nawet niewielki deszcz jest w stanie pokrzyżować plany żużlowcom. Na szczęście, od czego są dziś aplikacje i serwisy pogodowe. Ten aspekt żużlowego ryzyka akurat dość łatwo przewidzieć.
  • Po szóste – wybierz najlepszego bukmachera. Jest to bardzo ważny punkt, jeśli chcesz osiągać sukcesy w obstawianiu „czarnego sportu”. Dobry bukmacher zapewni ci dostęp do bogatej oferty zakładów przedmeczowych i live oraz wysokie kursy. Naszym zdaniem, świetną opcją może okazać się bukmacher STS, który spełnia wszystkie w/w warunki. Szczególnie godne polecenia są jego zakłady na żywo na Ekstraligę, które gwarantują niesamowite emocje nie tylko zapalonym fanom żużla, ale i typerom chcących spróbować czegoś nowego.
  • Po siódme – przemęczenie zawodników. Ekstraligowe mecze często rozgrywane są w tym samym tygodniu, co zawody Grand Prix. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że czołowi zawodnicy jeżdżą w tygodniu również w innych ligach, takich jak szwedzka, duńska czy angielska, to niewykluczone, że dzień po zawodach SGP, mogą nie mieć sił na dalszą jazdę, a przez to zaprezentują się znacznie gorzej w meczu ligi polskiej.

EKSTRALIGA ŻUŻLOWA 2020 – NAJSILNIEJSZE DRUŻYNY

Tegoroczne rozgrywki ruszają już 12 czerwca (piątek). Jak co roku, fani i eksperci starają się przewidzieć, który zespół ma największe szanse na sukces w tym sezonie. Kandydatów do medali w jest kilku. Poznajmy ich.

 UNIA LESZNO

żużel Unia Leszno

Leszczyńskie „Byki” zdominowały żużlową Ekstraligę w ostatnich trzech sezonach. Patrząc na ich skład, wydaje się, że w obecnym sezonie może być podobnie. 17-krotni mistrzowie Polski mają bardzo wyważony skład. Obok czołowych reprezentantów Polski, takich jak Jarosław Hampel, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki i Bartosz Smektała, w składzie znalazło się miejsce dla utytułowanego Rosjanina Emila Sajfutdinowa, a także dla czołowego polskiego juniora, Dominika Kubery. Z taką ekipę, Leszczynianie po raz kolejny wymieniani są jako główni faworyci do mistrzowskiego tytułu.

SPARTA WROCŁAW

Żużel Sparta Wrocław

Medaliści z trzech poprzednich sezonów, marzą o przełamaniu hegemonii Unii Leszno i zdobyciu pierwszego tytułu od 2006 roku. Niemniej, wydaje się, że misja ta może okazać się niezwykle trudna w realizacji, tym bardziej, że nad jednym z liderów tej drużyny, Maksymem Drabikiem, zawisło widmo nawet kilkuletniej dyskwalifikacji. Sprawa jest jednak obecnie rozwojowa i niewykluczone, że młody zawodnik jednak wystartuje. Poza nim, w Sparcie wystąpią 3-krotny zwycięzca cyklu Grand Prix Tai WoffindenMaciej JanowskiMax FrickeGleb Czogunow oraz Daniel Bewley.

STAL GORZÓW

żużel Stal Gorzów

9-krotni mistrzowie Polski chcieliby najpewniej zapomnieć o poprzednim niezwykle nieudanym sezonie, w którym o ligowy byt musieli walczyć w barażu. Nowy prezes klubu, Marek Grzyb, zadbał przed sezonem o to, by wzmocnić skład i wydaje się, że mu się to udało. Do Gorzowa wrócił zasłużony dla tego klubu Duńczyk Niels Kristian Iversen, którego celem na ten sezon jest odbudowanie formy z najlepszych lat. Liderem zespołu będzie jednak aktualny mistrz świata, Bartosz Zmarzlik. Wspierać go będą Krzysztof KasprzakSzymon Woźniak oraz Duńczyk Anders Thomsen. Fani Stali liczą również na odbudowanie formy juniora, Rafała Karczmarza.

WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA

żużel Włókniarz Częstochowa

Brązowi medaliści drużynowych mistrzostw Polski sprzed roku, mają na obecny sezon jeszcze większe ambicje. Liderami tego zespołu są dwaj czołowi zawodnicy polskiej Ekstraligi z poprzedniego roku, Leon Madsen i Jason Doyle. Pierwszy z nich to aktualny indywidualny wicemistrz świata, a także najskuteczniejszy zawodnik poprzedniego sezonu w polskiej lidze – jego średnia biegowa wyniosła wówczas 2,443. W składzie zespołu spod Jasnej Góry zobaczymy również solidnego Fredrika Lindgrena, doświadczonego Runego Holtę oraz Pawła Przedpełskiego. Najsłabszym punktem tej drużyny wydają się na chwilę obecną juniorzy, których liderem w tym sezonie będzie Jakub Miśkowiak.

GKM GRUDZIĄDZ

Żużel GKM Grudziądz

Powody do radości, przynajmniej przed sezonem, mają kibice MRGARDEN GKM Grudziądz. Zarząd klubu zbudował bardzo mocną ekipę. Do składu dołączył utytułowany Nicki Pedersen, który wraz z Artiomem Łagutą oraz Kennethem Bjerre ma być liderem zespołu w obecnych rozgrywkach. W składzie nie zabrakło również miejsca dla solidnych reprezentantów Polski, Przemysława Pawlickiego oraz Krzysztofa Buczkowskiego. Jeśli zawodników tego zespołu będą omijać kontuzje, to niewykluczone, że w Grudziądzu będą mogli cieszyć się z drugiego medalu DMP w wieloletniej historii tego klubu.

NAJBARDZIEJ UTYTUŁOWANE KLUBY ŻUŻLOWE W POLSCE

W poniższej tabeli znajduje się lista wszystkich klubów, które zdobyły w swojej historii tytuł mistrzów Polski, wraz z ich pełnym dorobkiem medalowym.

KlubI miejsceII miejsceIII miejsce
Unia Leszno1787
ROW Rybnik1265
Stal Gorzów9135
Polonia Bydgoszcz7711
Falubaz Zielona Góra725
Sparta Wrocław4109
Apator Toruń477
Włókniarz Częstochowa436
Unia Tarnów313
Stal Rzeszów222
Polonia Piła122
PKM Warszawa100

Zdecydowanie najbardziej utytułowanych klubem w Polsce jest Unia Leszno, która w ostatnich latach z sezonu na sezon regularnie powiększa swój dorobek medalowy. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje ROW Rybnik, który jednak ostatni tytuł zdobył w 1972 roku, a trzecie Stal Gorzów.

DLACZEGO WARTO STAWIAĆ ZAKŁADY NA CZARNY SPORT?

Po pierwsze, w Polsce nie ma problemu z dostępem do informacji i to nawet dogłębnych analiz żużlowych. Kilka serwisów postawiło właśnie na tę dyscyplinę i można tam znaleźć masę informacji dotyczących poszczególnych zespołów czy zawodników. W prosty sposób dowiemy się, kto jest w formie, kto złapał kontuzję abo który żużlowiec został oddelegowany przez trenera jako rezerwowy. Po drugie, co bardziej kuszące, w ofertach buków, można znaleźć stosunkowo wysokie kursy na poszczególne zdarzenia, zwłaszcza te w ofercie specjalnej. Warto zaznaczyć, że większość legalnych bukmacherów posiada bonusy na start bez depozytu. Dzięki temu można stawiać zakłady bez konieczności wpłaty depozytu.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close