Stadiony na MŚ 2018 w Rosji

Łużniki - stadiony Mistrzostw Świata 2018
Na stadionie w Łużnikach rozegrany będzie finał mundialu

Stadiony na Mistrzostwa Świata 2018

Mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji zostaną rozgrywane na 12 stadionach w 11 miastach (dwa obiekty znajdują się w Moskwie). Budowa stadionów spotkała się ze sporą krytyką społeczeństwa, nie tylko rosyjskiego. Szacuje się, że na budowę wszystkich dwunastu obiektów wydano ok. 16,6 mld. zł, a na całe mistrzostwa ponad 30.

Stadiony już jednak postawiono. My mamy zatem okazję porównać wszystkie obiekty, nie tylko pod względem wydanych na nie pieniędzy, ale przede wszystkim wyglądu.

Stadion Łużniki – Luzhniki Stadium

stadion luzniki

Luzhniki Stadium w Moskwie to największy obiekt, na którym rozegrane zostaną mecze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. Może on pomieścić ponad 81 tys. osób, jednak tzw. pojemność turniejowa jest ze względów bezpieczeństwa trochę mniejsza, ale wciąż wynosi 80 788.

Jest to również jedyny z rosyjskich stadionów, który nie był budowany od podstaw. Przebudowa Stadionu Łużniki rozpoczęła się w 2013 roku, zaraz po rozgrywanych na nim Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce. Warto dodać, że to właśnie tu w 2008 roku odbył się finał Ligi Mistrzów między Manchesterem United a Chelsea F.C.

Zachowana została bryła stadionu olimpijskiego, kamienne fasady z 1956 roku, kiedy to obiekt powstał oraz zbudowane 20 lat temu zadaszenie (które jednak zostanie poszerzone)

Zmieniły się natomiast sektory dla widzów. Całość została zdemontowana i zaprojektowana w trój-poziomowe, wysokie trybuny. 2 tys. miejsc zajmą VIP-y, ponad 6 tys. przeznaczonych będzie dla biznesmenów i tyle samo dla prasy. Powstało też prawie 300 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Powstały też nowoczesne telebimy i przede wszystkim nowa, sztuczna murawa, która jest specjalnie podgrzewana.

Całość inwestycji wyniosła 1, 2 mld zł.

Stadion Olimpijski w Soczi – Fisht Stadium

soczi

Soczi to największy letni kurort w Rosji i organizator 22. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku. Położone na południu kraju może pochwalić się dostępem do Morza Czarnego i gór Kaukaz. Drużyny, które rozegrają tam mecze będą mieli możliwość obcowania z pięknymi widokami i przyjemniejszą niż na północy pogodą.

Poszczęści się także widzom. Fisht Stadium w Soczi jest trzecim co do wielkości obiektem, który jest w stanie pomieścić 47 659. Trybuny wzdłuż boiska są zadaszone, jednak otwarte są po południowej i północnej stronie, dzięki czemu będzie można oglądać i góry i morze. Oczywiście w przerwie meczu 😉

Koszt budowy stadionu to ponad 2 mld zł. Choć otwarte trybuny zostaną zdjęte, a obiekt zmniejszony po mistrzostwach do 25 tys. miejsc, jego roczne utrzymanie wciąż będzie wynosiło ok. 27 mln zł. Są plany na organizację tam turnieju Grand Prix w Formule 1.

Kazań Arena

kazan arena

Drużyna Rubina Kazań ma się z czego cieszyć, otrzymała bowiem piękny obiekt, na którym już od jakiegoś czasu trenuje i rozgrywa mecze.

Choć stadion miał powstać na odbywającą się w 2013 roku Uniwersjadę, nie zdążono nadać mu ostatecznego kształtu i budowa rozpoczęła się ponownie po zakończeniu zawodów. Obiekt ma nieregularny kształt, co nadaje mu dynamiki. Na środku znajduje się okrągły telebim, a dach podtrzymują ustawione w rogach obiektu stalowe podpory.

Stadion jest w stanie pomieścić 45 tys. kibiców. Inwestycja kosztowała ostatecznie 1,5 mld. zł

Otkritie Arena – Stadion Spartak

Otktitije stadion

W stolicy Rosji powstał jeszcze jeden obiekt, którego budowa zakończyła się w 2014 roku i na co dzień jest on stadionem drużyny Spartak Moskwa. Zbudowany jest w kolorach zespołu, a więc po zewnętrznej stronie widnieją biało-czerwone kafle.

Jest to jeden z najdroższych kompleks wybudowanych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018. Jego koszt wyniósł ponad 1,5 mld zł. Składają się na niego również obiekty wokół stadionu, m.in. hala wielofunkcyjna i ośrodki treningowe. Sam stadion pomieści ok. 44 tys. widzów.

Stadion Kriestowskij – Zenit Arena

stadion kierstowskij

Budowa stadionu w St. Petersburgu spotkała się z dużą krytyką. Po pierwsze miała ona trwać trzy lata, a prace przeciągnęły się aż do dziesięciu. Po drugie związana była z aferą korupcyjną – Marat Oganesjan, były wice gubernatora Sankt Petersburga miał ukraść 1 mln dolarów przeznaczonych na budowę obiektu. Po trzecie wywiązała się kolejna afera – tym razem zagraniczne gazety rozpisywały się o niewolniczej pracy robotników, którzy mieli otrzymywać głodowe pensje i spać w zimnych kontenerach. Po czwarte – pieniądze nie tylko zostały ukradzione, ale także roztrwonione. Na co? Koncepcję zmieniano po tym jak już jakaś jej część została zbudowana. Trzeba było więc było więc burzyć i budować na nowo. Łączny koszt stadionu W St. Petersburgu wyniósł horrendalną sumę 3,5 mld zł (miasto po 6 latach budowy straciło dofinansowanie od państwa)

Zenit Arena powstał w miejsce wyburzonego w 2006 roku Stadionu Kirowa. Posiada rozsuwany dach, którego prace trwały najdłużej i kosztowały najwięcej. Z kilku koncepcji trzeba było zrezygnować ze względu na to, że konstrukcja nie wytrzymałaby silnych mrozów. Obiekt posiada też wysuwaną murawę, taką która podziwiać możemy na stadionie niemieckiej Schalke.

Stadion Kriestowskij jest w stanie pomieścić 68 tys. kibiców. Odbędą się tu cztery mecze grupowe, a także ćwierćfinał, mecz półfinałowy i o mecz trzecie miejsce.

Wołgograd Arena

wolgograd arena

Stadion w Wołgogradzie (dawnym Stalingradzie) powstał w miejsce zburzonego stadionu Rotoru. W biało-niebieskich kolorach przypomina plecioną wiklinę zbudowaną z belek. Trybuny podzielone są na dwa poziomy – dolny i górny. Miejsca VIP ulokowane zostały po zachodniej stronie obiektu.

Dach oparty jest na stalowych linach pokrytego częściowo ze szkła, a częściowo z przezroczystego materiału, który jest bardziej wytrzymały na zimno.

Stadion pomieści 45 568 miejsc, a koszt jego budowy to prawie 1 mld zł.

Stadion Striełka – Nizhny Novgorod Stadium

strielka stadion

Obiekt w Niżnym Nowogrodzie przeszedł pod koniec marca 2018 odbiór techniczny i jest gotowy na rozgrywki mundialowe.

Stadion ma wewnątrz kształt fali, bądź spirali, co powoduje efekt unoszenia się. Jest on przeszklony, a trybuna podzielona na dwa piętra, przedzielone lożami dla VIP-ów. Aby dotrzeć na widownię również trzeba poruszać się po spiralnych ciągach pieszych, które prowadzą aż do dużej promenady.

Stadion pomieści 45 521 widzów. Jego koszt wyniósł 1 mld. zł

Rostow Arena

rostow arena

Stadion w Rostowie nad Donem stał się centralnym punktem na południowym brzegu rzeki, gdzie budują się puby i restauracje. Budowa nowego obiektu kosztowała miasto 1,2 mld. zł.

Stadion charakteryzuje nieregularny dach (przypominający dwa połączone białe liście) i trybuny, które – podzielone na dwa duże i jeden mniejszy sektor – są w stanie pomieścić ok. 43 tys. kibiców. Po mistrzostwach część z nich zostanie jednak rozebrana. Obok centralnej części stadionu znajduje się duży pasaż rekreacyjny, a tuż za obiektem piękne tereny zielone.

Samara Arena

samara arena

To jeden z tych obiektów, który zachwyca już na zewnątrz. Stadion w Samarze ma kształt kopuły pokryty jest dachem o średnicy 300 i wysokości 60 metrów. Dzięki jasno-zielonym panelom, które odbijają światło słoneczne obiekt świeci się niczym kamień szlachetny. Taki był też zamysł architektów.

Dwupoziomowe trybuny zmieszczą nawet 45 tys. widzów. Przedzielone są one na pas wschodni i zachodni przeznaczony na miejsca vipowskie i siedzenia biznesowe. Do tego znalazło się aż 150 tys. m2 powierzchni użytkowej, gdzie będzie można odpocząć i coś zjeść.

Koszt budowy stadionu w Samarze wyniósł 1,1 mld. zł.

Mordovia Arena

mordowia arena

Nowy stadion Sarańska, którego koszt wyniósł 1 mld. zł,  zbudowany jest w kształcie owalu z 44 442 miejscami siedzącymi. Po Mistrzostwach Świata w 2018 r. cześć z nich zostanie jednak zdemontowana, zmniejszając pojemność do 28 tys. Znikną najwyższe trybuny, a pomiędzy stoiskami a dachem ma powstać promenada o powierzchni handlowej i wypoczynkowej.

Obiekt składa się z siedmiu kondygnacji – dwupoziomowej piwnicy i pięciu pięter. Murawa złożona z 37 metrowego podestu i grzałek naziemnych jest sprowadzona z Kanady.

Stadion Centralny w Jekaterynburgu – Tsentralnyj Stadion

Stadion w Jekaterynburgu został częściowo przebudowany, dzięki czemu jego koszt to “zaledwie” 800 mln zł. Zabytkowa zabudowa nie została zniszczona, a jedynie podwyższona o szklaną konstrukcję zakończoną dachem w kształcie elipsy umieszczony prawie 50 m nad boiskiem.

Zdemontowane zostały jednak trybun. Powstały w ich miejsce cztery, w tym jedna zadaszona. Nową, dwupoziomową widownię okalają dodatkowo z dwóch stron bramek wysokie trybuny, które mają zostać rozebrane po mundialu.

Na historycznej elewacji powstała siatka, której barwa będzie się zmieniać w dzień i w nocy.

Stadion Kaliningrad

stadion kaliningrad

Dziwić może miejsce, w jakim powstał Stadion w Kaliningradzie, a mianowicie Wyspa Październikowa, teren dość podmokły, którego osuszenie wymagało sporo czasu i pieniędzy.

Stadion Kaliningrad, zwany także Arena Baltika, jest dwupoziomowy i wyposażony w nowoczesne systemy zabezpieczeń. Oparty jest na koncepcji stadionu Allianz Arena, który gościł mecze Mistrzostw Świata w 2006 roku w Niemczech.

Podział na Grupy MŚ 2018

Sprawdź gdzie i o której zostaną rozegrane mecze Mistrzostw Świata 2018 w Rosji.

Grupa A

StadionMeczData
Luzhniki StadiumRosja – Arabia Saudyjska14.06.2018 17:00
Ekaterinburg StadiumEgipt – Urugwaj15.06.2018 14:00
Saint Petersburg StadiumRosja – Egipt19.06.2018 20:00
Rostov-on-Don StadiumUrugwaj – Arabia Saudyjska20.06.2018 17:00
Samara StadiumUrugwaj – Rosja25.06.2018 16:00
Volgograd StadiumArabia Saudyjska – Egipt25.06.2018 16:00

Grupa B

StadionMeczData
Saint Petersburg StadiumMaroko – Iran15.06.2018 17:00
Fisht StadiumPortugalia – Hiszpania15.06.2018 20:00
Luzhniki StadiumPortugalia – Maroko20.06.2018 14:00
Kazan ArenaIran – Hiszpania20.06.2018 20:00
Saransk StadiumIran – Portugalia25.06.2018 20:00
Kaliningrad StadiumHiszpania – Maroko25.06.2018 20:00

Grupa C

StadionMeczData
Kazan ArenaFrancja – Australia16.06.2018 12:00
Saransk StadiumPeru – Dania16.06.2018 18:00
Samara StadiumDania – Australia21.06.2018 14:00
Ekaterinburg StadiumFrancja – Peru21.06.2018 17:00
Luzhniki StadiumDania – Francja26.06.2018 16:00
Fisht StadiumAustralia – Peru26.06.2018 16:00

Grupa D

StadionMeczData
Otkrytiye ArenaArgentyna – Islandia16.06.2018 15:00
Kaliningrad StadiumChorwacja – Nigeria16.06.2018 21:00
Nizhny Novgorod StadiumArgentyna – Chorwacja21.06.2018 20:00
Volgograd StadiumNigeria – Islandia22.06.2018 17:00
Saint Petersburg StadiumNigeria – Argentyna26.06.2018 20:00
Rostov-on-Don StadiumIslandia – Chorwacja26.06.2018 20:00

Grupa E

StadionMeczData
Samara StadiumKostaryka – Serbia17.06.2018 14:00
Rostov-on-Don StadiumBrazylia – Szwajcaria17.06.2018 20:00
Saint Petersburg StadiumBrazylia – Kostaryka22.06.2018 14:00
Kaliningrad StadiumSerbia – Szwajcaria22.06.2018 20:00
Otkrytiye ArenaSerbia – Brazylia27.06.2018 20:00
Nizhny Novgorod StadiumSzwajcaria – Kostaryka27.06.2018 20:00

Grupa F

StadionMeczData
Luzhniki StadiumNiemcy – Meksyk17.06.2018 17:00
Nizhny Novgorod StadiumSzwecja – Korea Płd.18.06.2018 14:00
Rostov-on-Don StadiumKorea Płd. – Meksyk23.06.2018 17:00
Fisht StadiumNiemcy – Szwecja23.06.2018 20:00
Kazan ArenaKorea Płd. – Niemcy27.06.2018 16:00
Ekaterinburg StadiumMeksyk – Szwecja27.06.2018 14:00

Grupa G

StadionMeczData
Fisht StadiumBelgia – Panama18.06.2018 17:00
Volgograd StadiumTunezja – Anglia18.06.2018 20:00
Otkrytiye ArenaBelgia – Tunezja23.06.2018 14:00
Nizhny Novgorod StadiumAnglia – Panama24.06.2018 14:00
Kaliningrad StadiumAnglia – Belgia28.06.2018 20:00
Saransk StadiumPanama – Tunezja28.06.2018 19:00

Grupa H

StadionMeczData
Saransk StadiumKolumbia – Japonia19.06.2018 14:00
Otkrytiye ArenaPolska – Senegal19.06.2018 17:00
Ekaterinburg StadiumJaponia – Senegal24.06.2018 17:00
Kazan ArenaPolska – Kolumbia24.06.2018 20:00
Volgograd StadiumJaponia – Polska28.06.2018 16:00
Samara StadiumSenegal – Kolumbia28.06.2018 16:00

Faza Pucharowa + Finał MŚ 2018

Sprawdź gdzie i o której zostaną rozegrane mecze fazy pucharowej Mistrzostw Świata 2018 w Rosji.

1/8 finału

StadionMeczData
Kazan Arena1C – 2D30.06.2018 16:00
Fisht Stadium1A – 2B30.06.2018 20:00
Luzhniki Stadium1B – 2A01.07.2018 16:00
Nizhny Novgorod Stadium1D – 2C01.07.2018 20:00
Samara Stadium1E – 2F02.07.2018 16:00
Rostov-on-Don Stadium1G – 2H02.07.2018 20:00
Saint Petersburg Stadium1F – 2E03.07.2018 16:00
Otkrytiye Arena1H – 2G03.07.2018 20:00

Ćwierćfinał

StadionMeczData
Nizhny Novgorod Stadium 06.07.2018 16:00
Kazan Arena 06.07.2018 20:00
Samara Stadium 07.07.2018 16:00
Fisht Stadium 07.07.2018 20:00

Półfinał

StadionMeczData
Saint Petersburg Stadium 10.07.2018 20:00
Luzhniki Stadium 11.07.2018 20:00

Mecz o 3. miejsce

StadionMeczData
Saint Petersburg Stadium 14.07.2018 16:00

Finał

StadionMeczData
Stadion Łużniki – Luzhniki 15.07.2018 17:00

Obstawiaj mecze MŚ 2018 u legalnych polskich bukmacherów

Jak prezentują się stadiony na MŚ 2018 w Rosji? Polska reprezentacja zagra na Mistrzostwach Świata w Rosji w grupie H na Otkrytiye Arena, Kazan Arena i Volgograd Stadium. Liczymy, że zagra też na stadionie w Łużnikach podczas finału turnieju.

Na mecze reprezentacji Polski, ale też wszystkie mundialowe spotkania można obstawiać zakłady. Zachęcamy do korzystania z oferty legalnych bukmacherów, jak LV BET, Fortuna, Totolotek, STS czy Milenium. Warto dodać, że na starcie mamy atrakcyjny bonus powitalny!

Fortuna

✓ 10 PLN bez depozytu na start
✓ 120 PLN na zakład bez ryzyka
✓ Do 400 PLN bonusu od wpłaty

Sprawdź

Totolotek

✓ 25 PLN bez depozytu na start
✓ 550 PLN bonusu od wpłaty
✓ +6% na zakłady mobile

Sprawdź

LVBET

✓ 30 PLN bez depozytu na start
✓ Do 1510 PLN bonusu za wpłatę
✓ Liczne promocje bukmacherskie

Sprawdź

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close