Rodzaje zakładów bukmacherskich

Rynek bukmacherski przeżywa prawdziwy boom. Z raportu Ministerstwa Finansów z sierpnia 2019 roku wynika, że w porównaniu do roku ubiegłego liczba graczy obstawiających zakłady wzrosła o 112%.

Aby jednak zacząć dobrze obstawiać mecze najpierw trzeba poznać rodzaje zakładów bukmacherskich. W ofercie jest ich często kilkadziesiąt a niektóre nie są wcale oczywiste, szczególnie warto się lepiej przyjrzeć handicapom czy wynikom halftime/full time (do przerwy/na koniec spotkania). Wszystkie wyliczenia wygranych nie biorą pod uwagę podatku bukmacherskiego.

Podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich

Występuję kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzajów zakładów bukmacherskich, m. in. na zwycięzcę, na ilość goli, na liczbę kartek oraz tzw. zakłady specjalne. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze z nich.

Superbet rynki
Najpopularniejsze rynki - Fortuna

Zwycięstwo drużyny

Omówienie rodzajów zakładów nie sposób nie rozpocząć od zakładów 1X2, ponieważ jest to zdecydowanie najpopularniejszy ich rodzaj. Szacuje się, że stanowią ok. 80% wszystkich zakładów. Są to zakłady na zwycięstwo lub remis w spotkaniu. Czasami bukmacherzy zastępują też oznaczenie „X” oznaczeniem „0”.

 • 1 – zwycięstwo gospodarza
 • X/0 – remis
 • 2 – zwycięstwo gości

Zazwyczaj bukmacherzy podają po prostu nazwy drużyn wraz z kursami, więc zapis wygląda w ten sposób.

PolskaRemisHolandia
4.03.751.92

Na wartość kursów w przypadku zakładów na 1X2 ma bardzo wiele czynników, takich jak miejsce danego zespołu w tabeli określonych rozgrywek, historia bezpośrednich pojedynków, aktualna forma oraz oczywiście to czy będzie gospodarzem spotkania czy gościem, przy czym z reguły kursy na gospodarzy są niższe. Jasne jest również, że w przypadku kontuzji kluczowego zawodnika lub ważnych zawodników danego zespołu, kursy również ulegną korekcie, często znacznej.

Podwójna szansa

Zazwyczaj, a szczególnie często u polskich bukmacherów razem z zakładem na zwycięstwo podaje się zakłady na podwójną szansę, które znane są również jako “podpórki”. Czym one dokładnie są? Jest to rodzaj zakładu, w którym gracz może obstawić dwa rezultaty, które dadzą mu zwycięstwo w zakładzie. Najłatwiej to wyjaśnić na przykładzie: Polska – Holandia

 • 1X – oznacza, że gracz wygra zakład gdy wygra Polska lub padnie remis
 • 2X – oznacza, że gracz wygra zakład gdy wygra Holandia lub padnie remis
 • 12 – oznacza, że gracz wygra zakład gdy wygra Polska lub Holandia

Oczywiście zakłady z podwójną szansą mają znacznie niższy kurs niż “czyste” zakłady na zwycięstwo, ale jednocześnie minimalizują ryzyko przegranej.

Liczba goli

Bukmacherzy oferują różne formy obstawiania liczby bramek lub punktów, w tym m. in. under/over (poniżej/powyżej), przedział bramek, przedziały czasowe, w których zostaną zdobyte oraz ich dokładną liczbę. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Under/over

Jest to zakład dwudrogowy, znany lepiej jako „powyżej/poniżej” lub z angielskiego “over/under”. Chodzi w nim o to, aby obstawić ile goli padnie w spotkaniu. Bukmacher wyznacza w takim wypadku „linię” a zadaniem gracza jest wytypować czy padnie mniej czy więcej bramek. Znów najłatwiej wspomóc się przykładem:

Weźmy na przykład linię na poziomie 1.5 (drugi zakład od góry). Jeżeli gracz obstawi poniżej 1.5 a mecz zakończy się z liczbą bramek mniejszą niż 1.5, czyli padnie bezbramkowy remis lub maksymalnie jedna bramka to gracz wygrywa. Jak widać kurs na takie zdarzenie wynosi aż 6.9 czyli po postawieniu 100 złotych gracz wygra 690 złotych (590 zł zysku + 100 złotych, które postawił, ewentualnie pomniejszone o podatek).

Z kolei po postawieniu 100 zł na wynik powyżej 1.5 bramki czyli każdy wynik z łączną liczbą bramek większą niż 1.5 (czyli np. 1-1, 2-0, 0-2, 2-1,1-2, 2-2, 3-2 itp.), gracz wygra maksymalnie 110 złotych (10 złotych zysku + 100 złotych, które postawił – podatek).

Zakłady na gole w formie under/over można również obstawiać na wybraną drużynę oraz na połowy.

Przedział

Kolejnym ciekawym rynkiem jest przedział goli. W przypadku tego zakładu, gracz ma za zadanie prawidłowe wytypowanie liczby bramek, przykładowo w zakresie 0-1, 1-2, 2-3 czy  3-4. W ofertach bukmacherskich tego typu zakłady prezentują się następująco:

W jaki sposób rozliczane są te spotkania? Załóżmy, że weźmiemy mecz Ligi Narodów pomiędzy Polską a Holandią. Typujemy, że w meczu tym podnie między 2 a 3 bramkami. Oznacza to, że zakład ten zakończy się dla nas wygraną, jeśli na koniec spotkania będzie widniał rezultat 1:1, 2:0, 0:2, 2:1, 1:2, 3:0 lub 0:3. Kursy na zakłady na zakres bramek z reguły są wyraźnie wyższe niż w przypadku zakładów under/over, ale jednocześnie są również znacznie trudniejsze do trafienia.

Dokładna liczba goli (drużyna lub mecz)

Możemy również obstawić dokładną liczbę bramek zdobytych przez zespoły podczas danego spotkania. W tym wypadku nie ma żadnej granicy błędu, przez co również i kursy są z reguły bardzo atrakcyjne. Liczba możliwych rezultatów różni się w zależności od wskazanej przez nas liczby bramek. Przykładowo, jeśli obstawiamy, że w meczu wpadnie 1 bramka, rezultatami, które mogą zapewnić nam wygraną będą jedynie 1:0 lub 0:1. Obstawiając, że w meczu wpadną 3 bramki, typujemy rezultaty 2:1, 1:2, 3:0 i 0:3, a przy obstawieniu, że w meczu zobaczymy 4 gole, wynikami gwarantującymi nam wygraną będą 3:1, 1:3, 4:0, 0:4 i 2:2. Warto jednak odnotować, że zakłady tego typu są częściej dostępne na liczbę bramek zdobytych przez daną drużynę.

Piłka nożna w Superbet
rynki na piłkę nożną

Przedział czasowy

Ta forma zakładów jest najbardziej rozbudowana w przypadku zakładów live, jednak niektórzy bukmacherzy oferują ją również na zakłady przedmeczowe, z reguły ograniczając ofertę do zakładów na 1. bramkę. Gracz ma za zadanie wytypowanie, w której minucie spotkania zobaczymy bramkę. Poszczególne zakresy czasowe są z reguły podzielone na kwadranse, tj. 1-15, 16-30, 31-45, 46-60, 61-75, 76-90. Tego typu zakłady bywają opłacalne, jeśli lubimy mocno zagłębiać się w statystyki i wiemy, w jakich okresach czasowych drużyny są najaktywniejsze w ofensywie.

Strzelec bramki

Dość popularny typ zakładu, tym razem powiązany z indywidualnymi osiągnięciami zawodników. Co dość oczywiste, największe szanse na to, że nasz zakład zostanie trafiony uzyskamy, jeśli będziemy obstawiać napastników i piłkarzy, którzy wykonują stałe fragmenty gry, w tym rzuty karne. Kursy na tego typu zakłady będą jednak najbardziej atrakcyjne, jeśli jako strzelców bramek będziemy typować  skutecznych zawodników defensywnych, takich jak m. in. Sergio Ramos. Z kolei obstawiając czołowych napastników, takich jak Robert Lewandowski, Lionel Messi czy Cristiano Ronaldo, nie ma co liczyć na wysokie kursy, jednak szanse na to, że zaliczą trafienie w spotkaniu, w którym biorą udział są z reguły spore. Niemniej, w przypadku super-snajperów często znacznie bardziej opłaca się typować, że strzelą 2 lub więcej bramek w meczu.

Obie drużyny strzelą bramkę

Both teams to score (BTTS) czyli obie drużyny strzelą, to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zakładów wśród klientów bukmacherów. Jest to zakład, który dostępny jest przede wszystkim na piłkę nożną. Zadaniem gracza jest wytypowanie czy w danym spotkaniu obydwie drużyny znajdą drogę do bramki swoich rywali lub, że co najmniej jednej z drużyn się to nie uda. Z reguły zakład ten zawierany jest na regulaminowy czas gry, jednak niektórzy bukmacherzy umożliwiają również obstawianie tego zakładu w czasie dogrywkowym, jeśli akurat rozgrywany jest mecz w formule turniejowej. W przypadku zakładów na BTTS dostępne są dwie opcje – TAK lub NIE, a szanse na ich wystąpienie, wyrażone w kursach, są często wyrównane.

1 połowa/spotkanie

Dosyć nietypowym rodzajem zakładu bukmacherskiego jest 1. połowa/spotkanie. Polega on na tym, że obstawia się zarówno wynik do połowy jak i na koniec spotkanie. Taki zakład jest obarczony dosyć dużym ryzykiem, ale nagroda może być bardzo opłacalna.

Niech to lepszego wyjaśnienia znów nam posłuży przykład:

Pierwszy zakład (1/1) to wygrana Realu do połowy i na koniec spotkania, w takim wypadku aby zakład “wszedł” Real musi prowadzić co najmniej 1-0 na koniec pierwszej połowy i dodatkowo zdobyć co najmniej 1 bramkę więcej w drugiej połowie..W drugim przypadku (1/0) Real musi wygrywać na koniec pierwszej połowy, a końcowy wynik zakończy się remisem. Jak widać kursy potrafią być w zakładach na połowę/spotkanie naprawdę wysokie. W podanym przykładzie dochodzą aż do 40 (czyli 3900 złotych czystego zysku przy postawieniu 100 zł, pomniejszone o podatek).

Handicap

Często używanym, szczególnie przez profesjonalnych typerów rodzajem zakładu są handicapy. Wyróżniamy dwa podstawowe typy handicapów – europejskie i azjatyckie – i dość mocno różnią się one między sobą.

Handicap europejski

Handicap europejski zakłada, że od początku spotkania jedna drużyna ma przewagę bramkową. W poniższych przykładach to odpowiednio 1 lub 2 bramki dla jednej z drużyn.

 • 1 przykład: Polska – Holandia handicap 0:1

W tym przykładzie Bayern zaczyna z przewagą jednej bramki. Jeżeli gracz obstawi remis (0) z kursem 5,70, to aby wygrał zakład mecz musi zakończyć się wygraną Polski dokładnie jedną bramką, czyli np. 1-0, 2-1 itp,ponieważ od rzeczywistego wyniku spotkania zostanie odjęta jedna bramka handicapu dla Polaków.

W sytuacji gdy gracz obstawi wygraną Polski (1) z kursem 9,30 toPolacy muszą zwyciężyć co najmniej różnicą dwóch bramek, aby gracz wygrał zakład.

W przypadku gdy gracz obstawi remis lub wygraną Holandii (02) z kursem 1.05 to wygrywa gdy mecz zakończy się wygraną jedną bramką przez Polskę, remisem lub wygraną Holandii.

 • 2 przykład: Polska – Holandia handicap 1:0

W drugim przypadku to Polska zaczyna z przewagą jednej bramki, więc gdy gracz obstawi remis (0) z kursem 5.70 to wygrywa gdy mecz w rzeczywistości zakończy się wygraną Holandii różnicą dokładnie jednej bramki.

W sytuacji gdy gracz obstawi 10 to wygrywa, gdy mecz zakończy się wygraną Polski, remisem lub wygraną Holandii różnicą jednej bramki.

W trzecim przypadku obstawienie zwycięstwa Holandii (2) z kursem 6.1 będzie skutkowało wygraną zakładu tylko w sytuacji, gdy Holandia wygra różnicą co najmniej dwóch bramek.

Handicap europejski

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki daje nam więcej możliwości niż handicap europejski. Mimo to, również polega na tym, aby wyrównać szanse na wygraną obu drużyn, z tym, że w tym wypadku obstawiamy zakłady dwudrogowe, a więc wykluczając remis. Jakie są rodzaje handicapu azjatyckiego? Najpopularniejsze to 0,0 i -1,5

 • Handicap 0:0 (draw no bet): W przypadku tego rynku do kont poszczególnych drużyn nie dodajemy nic. Jeśli mecz zakończy się remisem to otrzymujemy zwrot całej postawionej stawki. Przegrywamy wtedy, gdy źle obstawimy zwycięzcę.
 • Handicap – lub +1,5, 2,5: W tym wypadku jedna z drużyn otrzymuje już na starcie bramkę, a inna ją traci (z reguły faworyt). Jeśli i tak Twoim zdaniem wygra drużyna, której odjęto bramki (1X) i postawisz na nią zakład, to w przypadku ich wygranej minimum 2 bramkami, kupon zostanie rozliczony na Twoją korzyść.  Z kolei, jeśli wytypowany przez ciebie zespół wygra tylko jednym golem, zremisuje lub przegra, zakład będzie przegrany.
 • Handicapy – lub + 0,25, 0,75, 1,25: Tak zwane ćwiartki, a więc handicapy, które pozwalają nam wygrać lub przegrać również część postawionej stawki. Przykładowo, obstawiając zakład na -0,75 wygrywamy pełną pulę, jeśli nasz zespół wygra co najmniej dwiema bramkami, ale możemy wygrać również połowę stawki, jeśli wygra tylko 1 bramką. Każdy inny wynik (remis, dowolna wygrana 2. drużyny) zakończy się naszą przegraną.

Typów handicapów azjatyckich jest wiele, jednak warto zauważyć, że zakłady na “ćwiartki”, czyli np. -/+ 0,25 lub 0,75 nie są oferowane przez wszystkich legalnych polskich bukmacherów.

Handicap azjatycki

Dokładny wynik

Bardzo trudny do wytypowania rynek bukmacherski, który jednocześnie może zapewnić nam wysoki zwrot w przypadku wygranej. Zakłady na dokładny wynik są najpowszechniej dostępne w piłce nożnej, ale również w przypadku meczów tenisa czy siatkówki, a więc tam gdzie możliwe wyniki ograniczone są do niewielkiej liczby opcji. Wyjątkiem w tym wypadku jest właśnie piłka nożna, w przypadku której jednak niektóre wyniki, takie jak 1:1, 2:1 czy 1:0, występują stosunkowo często. Należy jednak mieć na uwadze, że największe potencjalne zyski zapewnią nam zakłady na wyniki “hokejowe”, takie jak 3:3, 4:3, 5:2, itp.

Rzuty rożne i kartki

Osobną kategorie stanowią zakłady na rzuty rożne i kartki. Z racji tego, że potencjalnie nietrudno jest manipulować rezultatami tego typu zakładów, przez co istnieje prawdopodobieństwo, że mogą być ustawione. Dlatego też, zakłady na kartki i rzuty rożne są bardzo rzadko oferowane w przypadku spotkań towarzyskich oraz rozgrywek niższych lig piłkarskich. Niemniej, sprawny typer może przekuć obstawianie tego typu zakładów w zysk, tym bardziej, że są to zakłady dwudrogowe, w dodatku oferowane z reguły w formie under/over. Nie powinno więc dziwić, że zakłady tego typu stają się coraz popularniejsze wśród klientów legalnych polskich bukmacherów online.

Należy jednocześnie pamiętać, że o ile zakłady na rzuty rożne rozliczane są w sposób dość oczywisty, to już zasady na jakich rozliczane są kartki w zależności od bukmachera bywa różny – przykładowo STS liczy 2 żółte kartki zdobyte przez jednego zawodnika jako 3 kartki, ale już bezpośrednią czerwoną kartkę jako 2 żółte kartki.

Singiel czy kombi

Oba te rodzaje zakładów dotyczą zdarzeń postawionych na kuponie. Single to inaczej zakład pojedynczy, prosty albo solo, a więc postawiony tylko na jedno zdarzenie. Z kolei kombi zwany także AKO lub zakładem akumulowanym to minimum dwa zdarzenia na jednym kuponie. Aby wygrać wszystkie zdarzenia na kuponie muszą być rozstrzygnięte jako nieprzegrane, a wygrana z takiego kuponu liczy się przez iloczyn stawki i wszystkich kursów na kuponie.

Co lepiej obstawiać – singiel czy ako? Jeśli jesteś początkującym graczem to singiel. Łatwiej jest wygrać, bowiem stawiasz tylko na jedno zdarzenie. Warto dodać, że większość systemów bukmacherskich opiera się właśnie na zakładach pojedynczych. Jednak wygrane są mniejsze niż w przypadku zakładów kombi. AKO warto stawiać wtedy, gdy mamy wiedzę na temat grających drużyn i statystyki z meczów. Sport to sport, więc żadne statystyki nie dadzą nam gwarancji, ale szkoda jak wejdą nam wszystkie spotkania, a przegramy kupon z powodu jednego zdarzenia. Tak więc polecamy zakłady akumulowane gdy już przećwiczysz single, zwłaszcza, gdy grasz valuebety.

Zakłady systemowe

Jeśli zakłady singlowe i kombinacyjne nie spełniają naszych oczekiwań, to, zawsze możemy zainteresować się obstawianiem zakładów systemowych. Jest to typ zakładów, który umożliwia graczom popełnienie błędu przy obstawianiu kuponu. Przykładowo, możemy postawić zakład na 3 z 4. W przypadku, gdy na naszym kuponie pojawi się jedno nietrafione zdarzenie, uzyskamy zwrot części postawionych przez nas pieniędzy. Kwota wygranej będzie wyliczona jednak jako stawka pomnożona przez sumę kursów, a nie standardowo iloczyn, przez co i wygrane będą skromniejsze, jednak z reguły będziemy w stanie uzyskać zwrot postawionej przez nas stawki wraz ze stosunkowo niewielkim zyskiem. Możliwe jest również obstawianie zakładów z większą liczbą możliwych potknięć, a nasza ewentualne wygrane zależeć będą niemal wyłącznie od środków jakie będziemy chcieli przeznaczyć na zakłady.

Zakłady specjalne

Nie samymi meczami żyje człowiek. Dlatego właśnie powstały zakłady specjalne. Czym są? To możliwość obstawiania zakładów u bukmacherów na nietypowe wydarzenia z dziedziny sportu, ale też polityki czy kultury.

Przykładowo, bukmacher Fortuna w ramach zakładów specjalnych ma w swojej ofercie zakłady na wybory prezydenckie na Słowacji w 2019 czy w USA w 2020 roku. Tak więc każdy gracz może postawić na jakiegoś kandydata. Obok tych prawdopodobnych znajdziemy też takie nazwiska jak George Clooney czy Kanye West. Oprócz tego możemy postawić kupon na zakład “Co wydarzy się w 2018 roku” lub “Która firma jako pierwsza wyśle człowieka na planetę Mars do 31.12.2022”. U bukmachera STS możemy z kolei postawić kupon na zakład “Czy Centralny Port Lotniczy powstanie do końca 2027 roku?”

Zakłady specjalne to na pewno najzabawniejsza strona bukmacherski. Nie znaczy to jednak, że nie można traktować ich na serio. Niektóre zakłady wymagają po prostu analizy – jak w przypadku zakładów przedmeczowych czy live. Wróćmy jeszcze do wyborów w USA. Oczywiście wśród kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych znaleźli się i aktorzy i piosenkarze, ale kilka nazwisk to znani biznesmeni, politycy, ekonomiści, którym bardzo blisko do fotela prezydenckiego.

A co z wydarzeniami bardziej abstrakcyjnymi? Kursy są zazwyczaj bardzo wysokie, a świat na tyle zwariowany, że nie jednemu udało się zgarnąć pokaźną sumę właśnie na tego typu zakładach.

Bukmacherzy z największą liczbą zakładów

Oferty poszczególnych legalnych polskich bukmacherów różnią się między sobą liczbą dostępnych do obstawienia typów zakładów. Poniżej zamieściliśmy listę bukmacherów, którzy mają najbogatsze oferty.

Fortuna 

Jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających operatorów zakładów wzajemnych w Polsce oferuje swoim klientom szeroki wybór typów zakładów – gracze mogą obstawiać nie tylko podstawowe 1X2, podwójną szansę czy zakłady na bramki, ale również kartki, rzuty rożne oraz zakłady łączone, wynik 1. połowy/spotkania, czyli tzw.”łamaki”, a nawet liczbę oddanych strzałów, a więc zakład, który jest dość rzadko dostępny w ofertach konkurencji. Co oczywiste, największa ilość typów zakładów dostępna jest na najważniejsze rozgrywki piłkarskie, jednak oferta na pozostałe dyscypliny jest również co najmniej przyzwoita. 

STS

Największy bukmacher w Polsce wyróżnia się bogatą ofertą dostępnych zakładów nie tylko na wydarzenia przedmeczowe, ale również na żywo. W tym drugim przypadku naprawdę trudno jest znaleźć mu godną konkurencję, tym bardziej, że lista dostępnych spotkań i rozgrywek jest naprawdę imponująca. Spodobała nam się bogata oferta zakładów na piłkę nożną, która obejmuje m. in. zakres czasowy, w którym padną bramki, a także zakłady na kartki i rzuty rożne, czy dokładną liczbę goli – wszystko to możliwe do obstawienia również na zakładach live.

LVBET

LVBET to marka znacznie młodsza od STS i Fortuny, jednak pod względem dostępnych do obstawiania zakładów prezentuje się znakomicie i to zarówno w przypadku zakładów typu pre-match, jak i live. Bardzo dużą zaletą tego bukmachera są zakłady na handicapy i liczbę bramek w formie under/over, ponieważ jako jedna z niewielu marek na polskim rynku umożliwia obstawianie “ćwiartek” (np. 0,25, 0,75 czy 1,25). Pod tym względem trudno znaleźć dla tego młodego buka konkurencję. LVBET imponuje również ogromną liczbą dostępnych rynków na topowe spotkania.

Zakłady bukmacherskie u legalnych bukmacherów

Jacy bukmacherzy mają najciekawszą ofertę na rodzaje zakładów bukmacherskich? Gdzie obstawimy zakłady specjalne i handicapy azjatyckie? Sprawdź nasz ranking legalnych bukmacherów online i porównaj, u którego polskiego buka najlepiej obstawiać mecze.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close