Rodzaje zakładów bukmacherskich

Rynek bukmacherski przeżywa prawdziwy boom. Z raportu Ministerstwa Finansów z sierpnia 2019 roku wynika, że w porównaniu do roku ubiegłego liczba graczy obstawiających zakłady wzrosła o 112%.

Aby jednak zacząć dobrze obstawiać mecze najpierw trzeba poznać rodzaje zakładów bukmacherskich. W ofercie jest ich często kilkadziesiąt a niektóre nie są wcale oczywiste, szczególnie warto się lepiej przyjrzeć handicapom czy wynikom halftime/full time (do przerwy/na koniec spotkania). Wszystkie wyliczenia wygranych nie biorą pod uwagę podatku bukmacherskiego.

Podstawowe rodzaje zakładów bukmacherskich

Występuję kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzajów zakładów bukmacherskich, m. in. na zwycięzcę, na ilość goli, na liczbę kartek oraz tzw. zakłady specjalne.

Zwycięstwo drużyny

Omówienie rodzajów zakładów nie sposób nie rozpocząć od zakładów 1X2, ponieważ jest to zdecydowanie najpopularniejszy ich rodzaj. Szacuje się, że stanowią ok. 80% wszystkich zakładów. Są to zakłady na zwycięstwo lub remis w spotkaniu. Czasami bukmacherzy zastępują też “X” na “0”

 • 1 – zwycięstwo gospodarza
 • X/0 – remis
 • 2 – zwycięstwo gości

Zazwyczaj bukmacherzy podają po prostu nazwy drużyn wraz z kursami, więc zapis wygląda w ten sposób.

Real MadrytRemisFC Barcelona
2.483.452.98

Podwójna szansa

Zazwyczaj, a szczególnie często u polskich bukmacherów razem z zakładem na zwycięstwo podaje się zakłady na podwójną szansę. Co to dokładnie jest? Jest to rodzaj zakładu, w którym gracz może obstawić dwa rezultaty, które dadzą mu zwycięstwo w zakładzie. Najłatwiej to wyjaśnić na przykładzie:

Bayern – Real

 • 1X – oznacza, że gracz wygra zakład gdy wygra Bayern lub padnie remis
 • 2X – oznacza, że gracz wygra zakład gdy wygra Real lub padnie remis
 • 12 – oznacza, że gracz wygra zakład gdy wygra Real lub Bayern

Oczywiście zakłady z podwójną szansą mają znacznie niższy kurs niż “czyste” zakłady na zwycięstwo, ale jednocześnie minimalizują ryzyko przegranej.

Liczba goli

Jest to zakład nazywany często powyżej/poniżej lub z angielskiego over/under. Chodzi w nim o to, aby obstawić ile goli padnie w spotkaniu. Bukmacher wyznacza w takim wypadku “linię” a zadaniem gracza jest wytypować czy padnie mniej czy więcej bramek. Znów najłatwiej wspomóc się przykładem:

zakład na liczbę goli

Weźmy na przykład linię na poziomie 1.5 (drugi zakład od góry). Jeżeli gracz obstawi poniżej 1.5 a mecz zakończy się z liczbą bramek mniejszą niż 1.5, czyli padnie bezbramkowy remis lub maksymalnie jedna bramka to gracz wygrywa. Jak widać kurs na takie zdarzenie wynosi aż 6.9 czyli po postawieniu 100 złotych gracz wygra 690 złotych (590 zł zysku + 100 złotych, które postawił).

Z kolei po postawieniu 100 zł na wynik powyżej 1.5 bramki czyli każdy wynik z łączną liczbą bramek większą niż 1.5 (czyli np. 1-1, 2-0, 0-2, 2-1,1-2, 2-2, 3-2 itp.) gracz wygra maksymalnie 110 złotych (10 złotych zysku + 100 złotych, które postawił)

1 połowa/spotkanie

Dosyć nietypowym rodzajem zakładu bukmacherskiego jest 1. połowa/spotkanie. Polega on na tym, że obstawia się zarówno wynik do połowy jak i na koniec spotkanie. Taki zakład jest obarczony dosyć dużym ryzykiem, ale nagroda może być bardzo opłacalna.

Niech to lepszego wyjaśnienia znów nam posłuży przykład:

zakład bukmacherski na pierwszą połowę

Pierwszy zakład (1/1) to wygrana Realu do połowy i na koniec spotkania, w takim wypadku aby zakład “wszedł” Real musi prowadzić co najmniej 1-0 na koniec pierwszej połowy i wygrać całe spotkanie.

W drugim przypadku (1/0) Real musi wygrywać na koniec pierwszej połowy a końcowy wynik zakończy się remisem. Jak widać kursy potrafią być w zakładach na połowę/spotkanie naprawdę wysokie. W podanym przykładzie dochodzą aż do 28 (czyli 2700 złotych czystego zysku przy postawieniu 100 zł).

Handicap azjatycki i europejski

Często używanym, szczególnie przez profesjonalnych typerów rodzajem zakładu jest handicap. U zagranicznych bukmacherów dominują handicapy azjatyckie, jednak w Polsce ciężko je znaleźć dlatego szerzej omówimy handicapy europejskie.

Handicap europejski

Handicap europejski zakłada, że od początku spotkania jedna drużyna ma przewagę bramkową. W poniższych przykładach to odpowiednio 1 lub 2 bramki dla jednej z drużyn.

 • 1 przykład: Real – Bayern handicap 0:1

W tym przykładzie Bayern zaczyna z przewagą jednej bramki. Jeżeli gracz obstawi remis (0) z kursem 4.15 to aby wygrał zakład mecz musi zakończyć się wygraną Realu dokładnie jedną bramką, czyli np. 1-0, 2-1 itp. Ponieważ od rzeczywistego wyniku spotkania zostanie odjęta jedna bramka handicapu dla Bayernu.

W sytuacji gdy gracz obstawi wygraną Realu (1) z kursem 3.65 to Real musi zwyciężyć co najmniej różnicą dwóch bramek, aby gracz wygrał zakład.

W przypadku gdy gracz obstawi remis lub wygraną bayernu (02) z kursem 1.25 to wygrywa gdy mecz zakończy się wygraną jedną bramką przez Real, remisem lub wygraną Bayernu.

handicap europejski i azjatycki
 • 2 przykład: Real – Bayern handicap 1:0

W drugim przypadku to Real zaczyna z przewagą jednej bramki, więc gdy gracz obstawi remis (0) z kursem 5.1 to wygrywa gdy mecz w rzeczywistości zakończy się wygraną Bayernu różnicą dokładnie jednej bramki.

W sytuacji gdy obstawi 10 to wygrywa gdy mecz zakończy się wygraną Realu, remisem lub wygraną Bayernu różnicą jednej bramki.

W trzecim przypadku obstawienie zwycięstwa Bayernu (2) z kursem 6.1 będzie skutkowało wygraną zakładu tylko w sytuacji gdy Bayern wygra różnicą co najmniej dwóch bramek.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki daje nam więcej możliwości. Ale również polega na tym, aby wyrównać szanse na wygraną obu drużyn i wykluczyć remis. Jakie są rodzaje handicapu azjatyckiego? Najpopularniejsze to 0:0 i 0:1.

 • Handicap 0:0 (draw no bet): W tym wypadku nie dodaje się nic na konto którejś z drużyn. Jeśli mecz zakończy się remisem to otrzymujemy zwrot całej postawionej stawki. Przegrywamy gdy źle obstawimy zwycięzcę.
 • Handicap 0:1 (+1 lub -1): Tutaj jedna z drużyn otrzymuje już na starcie bramkę, a inna ją traci (faworyt). Jeśli i tak Twoim zdaniem wygra faworyt (1X) i postawisz na niego zakład to w przypadku wygranej minimum 2 bramkami wygrywasz. Jeśli Twoja drużyna wygra 1 bramka otrzymujesz zwrot stawki, a przegrywasz gdy padnie remis lub zwycięży zespół przeciwny. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku gdy postawisz na słabszą drużynę (X2). Wygrywasz gdy ta wygra lub zremisuje. Gdy przegra 1 bramką dostajesz zwrot stawki. Natomiast jeśli przegra różnicą 2 lub więcej bramek – przegrywasz.

Tak samo działają pozostałe handicapy azjatyckie. 0:1/2 (+0,5 lub -0,5) oznacza, że lepsza drużyna zaczyna spotkanie ze stratą 1/2 bramki lub słabsza z bilansem na starcie 1/2 . Inne rodzaje handicapów to 0:2; 0 : 1 1/2 ; 1 1/2 : 0 (+1,5 lub –1,5); 0.0, +0,5 ; 0.0,-0,5 (+0.25 ; -0.25); +0,5 , +1 ; -0,5 ‚-1 (+0.75 ; -0.75); +1, +1,5 ; -1,-1.5 (+1.25 ; -1.25) czy +1.5, +2 ; -1.5, -2 (+1.75 ; -1.75).

Singiel czy kombi

Kupon solo Fortuna

Oba te rodzaje zakładów dotyczą zdarzeń postawionych na kuponie. Single to inaczej zakład pojedynczy, prosty albo solo, a więc postawiony tylko na jedno zdarzenie. Z kolei kombi zwany także AKO lub zakładem akumulowanym to minimum dwa zdarzenia na jednym kuponie. Aby wygrać wszystkie zdarzenia na kuponie muszą być rozstrzygnięte jako nieprzegrane, a wygrana z takiego kuponu liczy się przez iloczyn stawki i wszystkich kursów na kuponie.

Co lepiej obstawiać – singiel czy ako? Jeśli jesteś początkującym graczem to singiel. Łatwiej jest wygrać, bowiem stawiasz tylko na jedno zdarzenie. Warto dodać, że większość systemów bukmacherskich opiera się właśnie na zakładach pojedynczych. Jednak wygrane są mniejsze niż w przypadku zakładów kombi. AKO warto stawiać wtedy, gdy mamy wiedzę na temat grających drużyn i statystyki z meczów. Sport to sport, więc żadne statystyki nie dadzą nam gwarancji, ale szkoda jak wejdą nam wszystkie spotkania, a przegramy kupon z powodu jednego zdarzenia. Tak więc polecamy zakłady akumulowane gdy już przećwiczysz single, zwłaszcza, gdy grasz valuebety.

Zakłady specjalne

Nie samymi meczami żyje człowiek. Dlatego właśnie powstały zakłady specjalne. Czym są? To możliwość obstawiania zakładów u bukmacherów na nietypowe wydarzenia z dziedziny sportu, ale też polityki czy kultury.

Przykładowo, bukmacher Fortuna w ramach zakładów specjalnych ma w swojej ofercie zakłady na wybory prezydenckie na Słowacji w 2019 czy w USA w 2020 roku. Tak więc każdy gracz może postawić na jakiegoś kandydata. Obok tych prawdopodobnych znajdziemy też takie nazwiska jak George Clooney czy Kanye West. Oprócz tego możemy postawić kupon na zakład “Co wydarzy się w 2018 roku” lub “Która firma jako pierwsza wyśle człowieka na planetę Mars do 31.12.2022”. U bukmachera STS możemy z kolei postawić kupon na zakład “Czy Centralny Port Lotniczy powstanie do końca 2027 roku?”

Zakłady specjalne to na pewno najzabawniejsza strona bukmacherski. Nie znaczy to jednak, że nie można traktować ich na serio. Niektóre zakłady wymagają po prostu analizy – jak w przypadku zakładów przedmeczowych czy live. Wróćmy jeszcze do wyborów w USA. Oczywiście wśród kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych znaleźli się i aktorzy i piosenkarze, ale kilka nazwisk to znani biznesmeni, politycy, ekonomiści, którym bardzo blisko do fotela prezydenckiego.

A co z wydarzeniami bardziej abstrakcyjnymi? Kursy są zazwyczaj bardzo wysokie, a świat na tyle zwariowany, że nie jednemu udało się zgarnąć pokaźną sumę właśnie na tego typu zakładach.

Pozostałe zakłady

Istnieje bardzo dużo innych, popularnych rodzajów zakładów, które poniżej postaramy się wytłumaczyć w kilku zdaniach.

 • Zakład bez remisu/Draw no bet – w tym zakładzie obstawia się tylko zwycięstwo jednej z drużyn. Gdy padnie remis to wpłacona kwota jest zwracana graczowi i zakład jest traktowany jakby go nie było.
 • Dokładny wynik – W tym zakładzie obstawia się jaki dokładnie padnie wynik.
 • Obie drużyny strzelą gola/Both teams to score – to zakład w którym gracz ma przewidzieć, czy obie drużyny strzelą w meczu bramkę.
 • Liczba żółtych kartek – gracz ma obstawić czy padnie więcej czy mniej żółtych kartek niż w linii wyznaczonej przez bukmachera. Jest to zakład bardzo podobny do powyżej/poniżej, tylko dotyczący kartek a nie goli.
 • Strzelec bramki – gracz ma obstawić czy dany gracz strzeli gola w meczu.

Zakłady bukmacherskie u legalnych bukmacherów

Jacy bukmacherzy mają najciekawszą ofertę na rodzaje zakładów bukmacherskich? Gdzie obstawimy zakłady specjalne i handicapy azjatyckie? Sprawdź nasz ranking legalnych bukmacherów online i porównaj, u którego polskiego buka najlepiej obstawiać mecze.

Fortuna Zakłady – Opinie

Fortuna

✓ 20 PLN bez depozytu na start

✓ 215 PLN na zakład bez ryzyka

✓ Do 2000 PLN bonusu od wpłaty

Forbet kod promo na 2019

forBET

✓  Zakład bez ryzyka 100 PLN

✓  Darmowe 100 PLN do pierwszej wpłaty

✓  2000 zł od depozytów

Totolotek zakłady opinie 2020

Totolotek

✓  25 PLN freebet na start

✓  500 PLN bonusu od wpłaty

✓ 49 PLN bonus na mobile

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close