• Porady
 • Handicap – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Handicap – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Handicapy są jednym z najpopularniejszych typów zakładów wśród klientów bukmacherów. Ich nazwa w języku angielskim oznacza m. in. wyrównanie szans i właśnie w ten sposób należy ten zakład rozumieć. Wirtualne dodanie bramki lub kilku bramek jednej z drużyn jednocześnie utrudnia możliwość korzystnego wyniku drugiemu zespołowi, co ma oczywiście wpływ na kurs danego meczu i decyduje o naszej ewentualnej wyższej wygranej. Jednak w rzeczywistości zakłady na handicapy są tematem o wiele bardziej złożonym i umożliwiają one większą liczbę opcji związanych z typowaniem wyników meczu. Postanowiliśmy przyjrzeć im się bliżej, by dowiedzieć się, jak obstawiać ten rynek w celu maksymalizacji zysków.

Spis treści

Rodzaje handicapów

Rodzajów handicapów jest sporo i dotyczą wielu dyscyplin sportowych. Niestety nie wszystkie firmy bukmacherskie posiadają odpowiednio rozbudowaną ofertę handicapów, dlatego tworząc nasze rozbudowane opinie o bukmacherach także sugerowaliśmy się tym aspektem oferty sportowej. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o handicapach.

Handicap europejski (trzydrogowy) – EH

Najprostszym typem zakładów na handicapy jest handicap europejski. Jest to rynek trzydrogowy, w przypadku którego gracze mają możliwość obstawienia trzech opcji – wygranej 1. zespołu, remisu lub wygranej 2. zespołu. Wartość handicapu opisywana jest za pomocą wyniku, np. 0:1, 0:2, 0:3 lub 1:0, 2:0 czy 3:0. Europejski typ tego zakładu wyróżnia się przede wszystkim możliwością obstawienia remisu.

Praktycznie każdy legalny bukmacher oferuje zakłady na handicapy na mecze piłki nożnej. Niemniej, znajdziemy je również w ofertach na mecze tenisa, hokeja na lodzie, siatkówki, piłki ręcznej, żużla czy futbolu amerykańskiego i baseballu – ogólnie rzecz biorąc rynek na EH dostępny jest na większość dyscyplin, w których rozstrzygnięcie zależy od liczby zdobytych punktów lub goli.

Handicap europejski

Głównym założeniem handicapów trzydrogowych jest wyrównanie szans obydwu ekip poprzez odjęcie określonej liczby punktów lub bramek jednej z drużyn, przy jednoczesnym dodaniu ich zespołowi przeciwnemu. Punkty/bramki zostają wirtualnie odebrane/dodane drużynom z góry, przed rozpoczęciem spotkania i rozliczane po zakończeniu meczu lub połowy/tercji/kwarty. Zakład będzie wygrany, jeśli obstawiony przez nas zakład zostanie pokryty bramkami lub punktami. Sprawdźmy, jak działa to w praktyce:

Na tapet wzięliśmy mecz Polska – Ukraina, w przypadku którego kursy na poszczególne rezultaty przy handicapach 0:1 i 1:0 przedstawiają się następująco:

 1. Obstawiając wygraną Polski w handicapie 0:1

  wygraną zapewni nam zwycięstwo Polaków co najmniej dwiema bramkami, np. rezultatem 2:0, 3:0, 3:1 lub 4:2. Analogicznie, przy handicapie 1:0 obstawiamy wygraną Ukrainy taką samą przewagą bramek.

 2. Jeśli obstawiamy remis przy handicapie 0:1

  wówczas wygraną zapewni nam triumf Polaków różnicą jednej bramki, a więc rezultat 1:0, 2:1, 3:2, 4:3, itp. Z kolei w przypadku handicapu 1:0, obstawiamy jednobramkową wygraną Ukrainy.

 3. Mamy jeszcze możliwość obstawienia wygranej zespołu, która do meczu przystąpi z wirtualną przewagą.

  W przypadku handicapu 0:1 dla Ukrainy kurs na wygraną tej drużyny lub remis (X2) jest bardzo mało opłacalny, podobnie zresztą jak w przypadku wygranej Polaków lub remisu (1X) przy handicapie 1:0.

Obstawianie tego rodzaju handicapów jest przydatne np. w meczach siatkarskich, gdzie bardzo często mamy wyraźnego faworyta. Dobrym przykładem jest starcie w siatkarskiej Plus Lidze mężczyzn pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów a AZS-em Olsztyn. Kurs na AZS, który w ligowej tabeli jest tylko trzy punkty za Resovią, wynosi aż 5,30. Faworytem oczywiście są rzeszowianie, jednakże patrząc na stosunkowo zbliżony potencjał obydwu zespołów można spodziewać się, że olsztynianie są w stanie wygrać przynajmniej jednego seta. Przy bardziej zachowawczej decyzji i obstawieniu, że AZS wygra tylko jednego seta, zagramy po kursie 1,58, czyli znacznie korzystniejszym niż przy zagraniu na zwycięstwo Resovii. Jeśli zdecydowalibyśmy się na większe ryzyko i obstawienie 2 (+1,5), to kurs wyniósłby aż 2.85, co jest bardzo ciekawą ofertą.

Tym samym, handicapy europejskie dają graczom znacznie szerszy wachlarz możliwości niż jedynie wygraną faworyzowanego zespołu większą liczbą bramek. Faktem jest, że jest to znacznie prostsza do obstawiania forma zakładów niż handicapy azjatyckie, jednak bez wątpienia EH to świetny sposób na zwiększenie kursu na naszym kuponie.

Handicap azjatycki (handicap dwudrogowy) – AH

Handicapy azjatyckie to temat znacznie bardziej złożony niż handicapy europejskie – wariantów tego typu zakładów jest znacznie więcej. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma typami handicapów jest to, że w przypadku handicapów dwudrogowych zakład opisywany jest za pomocą połówek lub ćwiartek, więc nie możemy obstawiać remisu. Opcji handicapów azjatyckich jest jednocześnie znacznie więcej. Poznajmy wszystkie z nich.

Kandicap azjatycki

Handicap azjatycki Draw No Bet (DNB)

Czyli tak zwany zakład bez remisu. Rynki tego typu wystawiane są na ogół w przypadku spotkań, w których możliwy wynik jest wyliczany trzydrogowo, tj. w meczach piłki nożnej lub hokeja na lodzie.

 1. W przypadku, gdy spotkanie zakończy się remisem

  zakład zostanie rozliczony po kursie 1,0, a więc otrzymamy za niego zwrot, a sam kupon pozostanie w grze, jeśli znajdują się na nim inne wydarzenia.

 2. Jeśli zaś będzie to jedyne wydarzenie na kuponie, to środki wrócą na nasze konto.

  Niektórzy legalni bukmacherzy zwrócą nam całość postawionej stawki, a inni zmniejszą nasz wkład o wartość podatku. Co oczywiste, kursy na zakłady DNB są na ogół niższe niż przypadku klasycznego zakładu 1X2.

Warto odnotować, że bukmacherzy oferują również zakłady na handicapy azjatyckie o wartości 1,0 i 2,0. W przeciwieństwie do handicapów europejskich są one dwudrogowe i zamiast możliwości remisu otrzymujemy możliwość uzyskania zwrotu. Obydwie opcje różni także wartość kursów – w przypadku EH są one z reguły wyższe.

Handicap azjatycki połówkowy (0.5, 1,5, 2,5)

Prawdopodobnie najpopularniejszy typ handicapów azjatyckich. Podobnie jak w przypadku zakładów na Draw No Bet, nie ma możliwości obstawienia remisu, więc jest to handicap dwudrogowy. Zakłady na połówki w ofertach bukmacherów prezentują się następująco:

 1. Obstawiając Węgry z handicapem -1,5 zakładamy się, że

  zespół ten wygra co najmniej 2 bramkami, ponieważ Islandia zaczyna z wirtualną przewagą 1,5 gola.

 2. Z kolei obstawiając Islandię liczymy na to

  że mecz zakończy się wygraną Węgier maksymalnie jedną bramką, remisem lub dowolną wygraną Islandii.

 3. Kursy na wygraną zespołu z odjętymi bramkami jest

  tradycyjnie wyższy niż w przypadku standardowego 1X2 bez przewagi, a na wygraną zespołu z dodanymi bramkami – niższy.

Handicap azjatycki ćwiartkowy (0,25, 0,75, 1,25, 1,75)

Najbardziej zaawansowany typ zakładu na handicapy azjatyckie, to tak zwane zakłady na ćwiartki, a więc na handicapy na 0,25, 0,75, 1,25, 1,75, itd. Zakłady tego typu niestety nie są dostępne u legalnych polskich bukmacherów, jednak znajdziemy je w Noblebet i LVBET. 

Jak widać na powyższym obrazku, dostępne są zakłady zarówno z przewagami na drużyny gospodarzy, jak i gości.

 1. W przypadku zakładu na -0,25 zostanie on rozliczony na naszą korzyść, jeśli obstawiony zespół to spotkanie dowolną liczbą goli.

  Wygrana drużyny przyjezdnej zakończy się naszą całkowitą przegraną. Wreszcie, wynik remisowy zakończy się naszą połowiczną przegraną, a strata zostanie wyliczona na podstawie równania 0,5 x stawka.

 2. Z kolei zakład na +0,25 zostanie rozliczony na naszą korzyść, jeśli obstawiony przez nas zespół wygra.

  Remis zapewni nam wygraną połowy stawki, a wynik korzystny dla drugiej drużyny zakończy się naszą porażką.

 3. Zakład na handicap -0,75 zakończy się naszą całościową wygraną, jeśli typowana przez nas drużyna wygra różnicą 2 lub więcej bramek.

  Jeśli gospodarze zwyciężą 1 bramką, to wygrywamy połowę stawki, która zostanie nam wyliczona w oparciu o równanie 0,5 x kurs AH x stawka – stawka.

 4. Jeśli zaś obstawimy zakład na +0.75 to zakład zakończy się naszą wygraną, jeśli obstawiony zespół wygra lub zremisuje.

  Porażka 1 bramką zakończy się stratą połowy stawki, a każda wyższa porażka całkowitą przegraną.

 5. Typując zakład na -1,25 pełną wygraną otrzymamy, jeśli obstawiona drużyna wygra różnicą 2 lub więcej bramek.

  Ewentualna wygrana 1 bramką skończy się dla gracza przegraną połowy obstawionej stawki, a remis lub wynik korzystny dla drugiej drużyny zakończy się dla nas całościową przegraną.

 6. Zakład na handicap +1,25 zostanie rozliczony na naszą korzyść, jeśli obstawiona przez nas drużyna wygra lub zremisuje.

  Porażka dokładnie 1 bramką zakończy się dla nas wygraną połowy stawki.

 7. Obstawiając handicap -1,75 kupon zakład zostanie całościowo rozliczony na naszą korzyść, jeśli „nasz” zespół wygra różnicą 3 lub więcej bramek.

  W przypadku wygranej 2 bramki, gracz otrzyma połowę stawki. Każdy inny wynik kończy się przegraną.

 8. Zakład na handicap +1,75 zakończy się naszą wygraną, jeśli wytypowany przez nas zespół wygra, zremisuje lub przegra dokładnie 1 golem.

  W przypadku porażki 2 golami, gracz przegra 50% obstawionej stawki.

Dla przykładu spójrzmy na handicap azjatycki zaproponowany przez Noblebet na mecz Portugalia – Francja. Jeśli gracz zdecyduje się na opcję Portugalia (-1,25) po kursie 4.75, będzie to oznaczać, że aby nasz zakład okazał się w pełni trafiony, to Portugalczycy będą musieli wygrać przynajmniej dwoma bramkami. Natomiast, jeśli wygrają jedną bramką, to nasz handicap azjatycki będzie w połowie trafny i zostanie nam zwrócone 50% włożonej sumy.

Handicapy na ligi (terminowe)

Ostatnim typem zakładu na handicapy są zakłady terminowe. Jest to dość rzadko spotykany rodzaj zakładu u legalnych polskich bukmacherów. Zadaniem gracza jest wytypowanie przewagi obstawionej przez nas drużyny nad kolejnymi zespołami w stawce na zakończenie danych rozgrywek. Tradycyjnie, umożliwia nam to zwiększenie kursu w przypadku wybranego zakładu. W zależności od bukmachera dostępne są zakłady dwu- i trzydrogowe.

Handicapy w koszykówce i tenisie

Oferty na handicapy są bardzo często typowane w piłce nożnej, ale to nie znaczy, że nie występują w innych dyscyplinach. Handicapy cieszą się u bukmacherów dużą popularnością również w koszykówce i tenisie ziemnym, ale też w żużlu czy hokeju ziemnym.

Przyjrzyjmy się teraz jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportu, czyli koszykówce i weźmy na tapet mecz pomiędzy Los Angeles Lakers a Miami Heat. Stawiając na wygraną Lakersów z handicapem -8 pkt, tak jakby zabieramy tej drużynie 8 punktów na początku spotkania i aby nasz kupon okazał się zwycięski zespół z Los Angeles musi wygrać swoje spotkanie różnicą co najmniej ośmiu punktów. Zakład ten dotyczy wyniku na koniec meczu (wraz z dogrywką). Warto zwrócić uwagę, że handicapy są w takich spotkaniach o wiele bardziej rozbudowane niż w meczach piłkarskich, gdzie gole padają raczej rzadko. Tym sposobem możemy typować nawet handicapy +/- 14,5.

Jak sytuacja z handicapem wygląda w meczach tenisa ziemnego? Bardzo podobnie, ale tutaj mamy dużo więcej opcji do wyboru – od handicapu na cały mecz, przez handicap na sety po handicap na gemy. Analogicznie: jeśli wytypujemy wygraną Rogera Federera z -2.5 gema, to wyraźnie dajemy do zrozumienia, że bardzo wierzymy w tego zawodnika i wydaje nam się, że wygra on następny mecz różnicą co najmniej 3 gemów.

Handicapy azjatyckie i europejskie w skrócie – podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że zakłady na handicapy europejskie i azjatyckie to dwie zupełnie inne rzeczy. Podsumujmy różnice między nimi w trzech krótkich punktach:

Różne symbole i oznaczenia 

Te dwa typy zakładów nieco różnią się między sobą już na etapie oznaczania. W przypadku zakładów na handicapy europejskie, czyli EH, w których uwzględnia się również możliwość obstawienia remisu, mecze obstawiane są w formie wyniku meczu, np. 0:1 lub 2:0, itp. Z kolei zakłady azjatyckie odnoszą się do pojedynczych zespołów/zawodników, których liczba bramek/punktów modyfikowana jest indywidualnie, np. w formie -1,5 (dla mocniejszych drużyn) lub +1,5 (w przypadku drużyn słabszych.

Różne warianty liczbowe

Zakłady na handicapy azjatyckie mogą być opisywane pełnymi liczbami (np. +1,0), połówkami (np. +1,5) lub ćwiartkami (np. -1,25) w celu dokładniejszego opisania siły lub słabości danego zespołu. Z kolei handicapy europejskie korzystają reprezentowane są za pomocą pełnych liczb,.

Różne możliwości wyników spotkania

Jak już wspominałem wcześniej, handicapy azjatyckie to zakłady dwudrogowe, a europejskie – trzydrogowe. Oznacza to, że w przypadku AH mamy wyłącznie możliwość obstawiania wygranej jednej lub drugiej drużyny. Z kolei w przypadku EH, dodatkowo uzyskujemy opcję obstawiania remisu.

Najlepsi bukmacherzy z zakładami na handicapy

Jak już wspomniałem wcześniej, handicapy dostępne są u zdecydowanej większości legalnych polskich bukmacherów. Jakość ich ofert jednak nieco się między sobą różni. Poniżej opisaliśmy czterech operatorów, którzy naszym zdaniem mają najlepsze zakłady na handicapy.

Handicapy w LVBET

Bukmacher LVBET to ścisła czołówka, jeśli chodzi o zakłady na handicapy. W jego ofercie znajdziemy handicapy europejskie i azjatyckie. W tym drugim przypadku gracze zyskują nie tylko możliwość obstawiania całości i połówek, ale również ćwiartek handicapów, co na polskim rynku jest rzadkością. Wszystkie te opcje dostępne są do obstawiania w formie przedmeczowej i live, a do tego znajdziemy je zarówno w ofertach rynkowych na topowe wydarzenia, jak i mniej prestiżowe mecze i rozgrywki. Kursy na tego typu zakłady w LVBET mogłyby jednak być nieco lepsze – w przypadku zakładów przedmeczowych marże wynoszą około 8%, natomiast na zakłady live nawet 10%.

Noblebet – zakłady z przewagą

Siostrzana marka LVBET nie ustępuje pod wieloma względami swojemu starszemu rodzeństwu – oferty na zakłady dwu- i trzydrogowe w dużej mierze się pokrywają i to zarówno w przypadku zakładów live jak i przedmeczowych. Mamy więc liczne warianty na handicapy europejskie oraz azjatyckie, a w tym drugim przypadku również na ćwiartki. Marże pobierane przez Noblebet są przy tym niższe niż w LVBET i wynoszą nieco około 7,5% zarówno w przypadku zakładów live, jak i przedmeczowych. Podsumowując, handicapy u tego bukmachera stoją zaiste na szlacheckim  poziomie.

Handicap STS

Największy bukmacher w Polsce również zadbał o to, by w jego ofercie znalazły się zakłady zarówno na handicapy europejskie, jak i azjatyckie. Należy jednak zauważyć, że o ile znajdziemy je w ofertach na większość piłkarskich wydarzeń przedmeczowych i live, to jednak rynków tego typu jest nieco mniej niż w LVBET i Noblebet, a do tego w STS nie uświadczymy m. in. zakładów na ćwiartki. Jest za to m. in. Draw No Bet i liczne warianty zakładów trzydrogowych. Największą zaletą tego bukmachera są jednak kursy – w przypadku zakładów przedmeczowych marże na handicapy wynoszą około 5,20-5,30%, a live – około 9%.

Zakłady w Fortunie

W naszym zestawieniu  nie mogło zabraknąć miejsca również dla innego operatora ze ścisłej krajowej czołówki, bukmachera Fortuna. Jak na szanującą siebie i swoich klientów markę przystało, oferuje on zarówno handicapy na wydarzenia przedmeczowe, jak i na żywo. Z reguły dostępna jest duża liczba zakładów na EH i AH, szczególnie na zakłady przedmeczowe, jednak w przypadku handicapów azjatyckich zabrakło ćwiartek. Są za to zakłady na połówki i całości, co należy zaliczyć Fortunie  na plus. Największą zaletą tego bukmachera jest jednak wysokość marż – w przypadku zakładów przedmeczowych Fortuna pobiera nieco ponad 6,5% prowizji, a zakładów live – około 7-7,5%.

Handicap europejski czy azjatycki – który lepszy?

Czy możemy mówić w tym przypadku o przewadze jednego typu handicapu nad drugim? Czy lepiej jest skupić się na typowaniu meczów z handicapem europejskim czy azjatyckim? A może bardziej bezpieczne jest typowanie wydarzeń z handicapem połówkowym niż ćwiartkowym? Odpowiedź brzmi: to zależy. Wszystko sprowadza się do tego, jakie wydarzenia sportowe chcemy obstawiać, jakie wydarzenia nas interesują i w której dyscyplinie sportu czujemy się mocni.

Przeglądając tę stronę akceptujesz politykę cookies oraz regulamin strony więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close